καλυτερη δραματικη ταινια δεκαετιας 70

ποια ειναι η καλυτερη δραματικη ταινια αυτης της δεκατειας

  • ενα γελαστο απογευμα

    Ψηφοφορίες: 2 100,0%
  • ενα γελαστο απογευμα

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • ενα γελαστο απογευμα

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • ενα γελαστο απογευμα

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • αλλη

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    2
Joined
22 Αύγ 2020
Μηνύματα
1.508
Αντιδράσεις
2.066
ποια ειναι κατα την γνωμη σας η καλυτερη δραματικη ταινια αυτης της δεκαετιας
απο οτι ειδα υπαρχει 80 και γενικα
 
Απ' ό,τι συμπεραίνω μετά μεγάλης δυσκολίας, μάλλον του Λεωνίδα του αρέσει το ΠΟΛΥ το "Ένα Γελαστό Απόγευμα". :fafoutis: :fafoutis: :fafoutis: :fafoutis: :fafoutis:
καποια στιγμη ειχα δει τον σκηνοθετη στο φουαγιε ενος θεατρου και του ελεγα τι ταινιαρα κανατε
και μου λεει 'για ποια λες;" και λεω τωρα τι με ρωταει;
 
  • Like
Reactions: PT8
καποια στιγμη ειχα δει τον σκηνοθετη στο φουαγιε ενος θεατρου και του ελεγα τι ταινιαρα κανατε
και μου λεει 'για ποια λες;" και λεω τωρα τι με ρωταει;
Κοίτα, λογικό το βρίσκω, διότι έχει κάνει 8 κινηματογραφικές ταινίες μεταξύ 1975-2003, οπότε λογικό να μην κατάλαβε. :)
 
Απ' ό,τι συμπεραίνω μετά μεγάλης δυσκολίας, μάλλον του Λεωνίδα του αρέσει το ΠΟΛΥ το "Ένα Γελαστό Απόγευμα". :fafoutis: :fafoutis: :fafoutis: :fafoutis: :fafoutis:
To ίδιο και εμένα αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να εξαιρέσω: Εκείνο το καλοκαίρι, Tελευταία πτήση, Αγκίστρι, Αναζήτηση, Ψυχή και Σάρκα, ακόμα και το Έγκλημα στο Καβούρι, Ευδοκία, Ο Βάλτος, και, και, και!
 
To ίδιο και εμένα αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να εξαιρέσω: Εκείνο το καλοκαίρι, Tελευταία πτήση, Αγκίστρι, Αναζήτηση, Ψυχή και Σάρκα, ακόμα και το Έγκλημα στο Καβούρι, Ευδοκία, Ο Βάλτος, και, και, και!
Είσαι πολύ επιλεκτικός βλέπω :D :D
 
Κοίτα, λογικό το βρίσκω, διότι έχει κάνει 8 κινηματογραφικές ταινίες μεταξύ 1975-2003, οπότε λογικό να μην κατάλαβε. :)
ναι δεν εχετε αδικο,συμφωνω
To ίδιο και εμένα αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να εξαιρέσω: Εκείνο το καλοκαίρι, Tελευταία πτήση, Αγκίστρι, Αναζήτηση, Ψυχή και Σάρκα, ακόμα και το Έγκλημα στο Καβούρι, Ευδοκία, Ο Βάλτος, και, και, και!
εκεινο το καλοκαιρι και ψυχη και σαρκα μαρεσουν και μενα παρα πολυ,αλλα τις εχω σε κατηγορια αισθηματικες ταινιες
 
Ψηφίζω ΄΄Ένα γελαστό απόγευμα". Ο Κούρκουλος συγκλονιστικός, η ιστορία του ήρωα που ενσάρκωνε ο μέγας Νικ σε καθήλωνε από την παιδική του ηλικία όπως την μνημόνευε ο ίδιος στο καταξιωμένο παρόν του, αλλά τα άσχημα παιδικά του βιώματα ήταν τόσο ισοπεδωτικά που τον κυνηγούσαν, τον κυρίευαν και τον έκαναν να αισθάνεται υπαρκτό τον κίνδυνο να τον καθυποτάξουν ολοκληρωτικά σε μια χρονική στιγμή που το μέλλον του διαγραφόταν εντυπωσιακό.
Αλλά το αδηφάγο και ανθρωποφάγο κατεστημένο γνωρίζοντας το παρελθόν του σαν την αχίλλειο πτέρνα του θα έκανε τα πάντα για να τον συντρίψει, όπως και κάθε τι που θα στεκόταν εμπόδιο στα τεράστια συμφέροντα του. Σαν λύτρωση θα μπορούσε να σκεφτεί κανείς ήρθε η μοιραία χρονική στιγμή του βομβιστή στο αεροδρόμιο, όπου ο ίδιος θυσιάζοντας την ύπαρξη του για να σώσει δεκάδες ανθρώπους ανάμεσα τους και μικρά παιδιά (σαν να εξαγνιζόταν για τα άσχημα παιδικά του βιώματα που δεν έφταιγε ο ίδιος) πέρασε στο πάνθεον της αθανασίας, κερδίζοντας με τον ηρωισμό του αυτό που το αδηφάγο κατεστημένο του στερούσε. Την απόλυτη κοινωνική καταξίωση που δεν πρόλαβε σαν πολιτικός ενώ το είχε κατορθώσει σαν συγγραφέας. Πραγματικά συγκλονιστικός.
Συγχαρητήρια στον μεγάλο Φρέντυ Γερμανό που στο βιβλίο του βασίστηκε το σενάριο της ταινίας και στον καλό σκηνοθέτη Ανδρέα Θωμόπουλο για αυτό το αριστούργημα του 1979.
 
στον καλό σκηνοθέτη Ανδρέα Θωμόπουλο για αυτό το αριστούργημα του 1979.
Από τους αγαπημένους, μας έχει χαρίσει πολλά, μέσα σε αυτά και το camping!

..και μνεία φυσικά στην υπέροχη Μπέτυ Λιβανού!
 
ναι εχετε δικιο,δεν αναφερθηκε ονομαστικα ο κυριος αντρεας θωμμοπουλος

το θεατρικο του φρεντυ γερμανου ειχε μονο 2 προσωπα,τα 2 κεντρικα, θα ηθελα πολυ να δω πως ηταν
 
  • Like
Reactions: PT8
Πίσω
Μπλουζα