κουρδιστά παπουτσάκια

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.955
θυμαμαι που μου ειχαν αγορασει οι γονεις μου ενα ζευγαρι "κουρδιστα παπουτσακια" απο ενα ζαχαροπλαστειο,τα δικα μου πρεπει να ειχαν κιτρινο χρωμα(τα κορδονακια τους ηταν ασπρα σαν αυτα του βιντεο),καθε τοσο μου αρεσε να τα βλεπω να "περπατανε" :)

[video=youtube;Pgr2-XQWKTY]

ειχατε κι εσεις κανενα ζευγαρι;

δεν ξερω αν ηταν της μοδας αλλα κυκλοφορουσαν και ξυστρες-παπουτσακια
 
Εννοείται, πρέπει να ήταν αρχές 80. Τα δικά μου ήταν πράσινα σαν του βίντεο. :D
 
Δεν ήξερα ότι υπήρχαν στην πραγματικότητα. Μόνο σε κάτι κινούμενα σχέδια τα θυμάμαι. Καλή φάση.
 
Τα θυμάμαι πολύ καλα οπως και το χαρακτηριστικό ήχο που κανανε.
 
Από τις ωραίες ανακαλύψεις του retromaniax...
 
Τα θυμάμαι, άρα υπήρχαν από τη δεκαετία του 70. Τα έβρισκα εξαιρετικά αστεία, αλλά μια ανηψούλα μου τα φοβόταν κι έβαζε τα κλάματα.
 
Ωραίο θέμα!

 


Δεν θυμάμαι καθόλου τα κουρδιστά παπουτσάκια, πάντως θα ήταν πολύ όμορφο παιχνιδάκι...


 


ούτε και τις ξύστρες-παπουτσάκια θυμάμαι...
 
johnny19818 είπε:
Δεν ήξερα ότι υπήρχαν στην πραγματικότητα. Μόνο σε κάτι κινούμενα σχέδια τα θυμάμαι. Καλή φάση.
johnny19818 σε ποια κινουμενα σχεδια τα θυμασαι;

elephadas είπε:
Τα θυμάμαι, άρα υπήρχαν από τη δεκαετία του 70. Τα έβρισκα εξαιρετικά αστεία, αλλά μια ανηψούλα μου τα φοβόταν κι έβαζε τα κλάματα.
elephada αυτο ειναι κατι που δεν γνωριζα,νομιζα οτι κυκλοφορησαν στα μεσα της δεκαετιας '80

ευχαριστουμε για την πληροφορια
 
Υπήρχαν μέχρι τα τέλη του '90. Δεν ήταν κάποια συγκεκριμένη μάρκα, ούτε είχαν όνομα. Ακριβώς όπως και οι μασέλες που περπατούσαν!
 
katerinak είπε:
elephada αυτο ειναι κατι που δεν γνωριζα,νομιζα οτι κυκλοφορησαν στα μεσα της δεκαετιας '80
Έφυγα από την Ελλάδα το 1980, γι' αυτό είμαι σίγουρος. Ό,τι κυκλοφόρησε ή έγινε μοδα στην Ελλάδα μετά από εκείνη τη χρονιά δεν το "έζησα". Άλλωστε η ανηψούλα πρέπει πια να πήγαινε δημοτικό το 1980
 
Dr. SLUMP είπε:
Υπήρχαν μέχρι τα τέλη του '90. Δεν ήταν κάποια συγκεκριμένη μάρκα, ούτε είχαν όνομα. Ακριβώς όπως και οι μασέλες που περπατούσαν!
Ναι, έχεις δίκιο! Τις μασέλες που περπατούσαν τις θυμάμαι κι εγώ!! Τα παπουτσάκια αχνά...
 
ωστε αντεξαν για 3 δεκαετιες τα "κουρδιστα παπουτσακια"o_O

τις "μασελες που περπατουσαν" δεν τις εχω δει ποτε
 
Πιθανόν να κυκλοφορούν ακόμη μιας και ανακάλυψα κάποιες σε αναζήτηση στο google και στην Ελληνική αγορά!

996820-500x500.jpg

images.jpg

masela.jpg

Μασελα 1.jpg

Μασελα 2.jpg
 
kingtiger077 ευχαριστω για τις φωτο,πρωτη φορα τις βλεπω
 
kingtiger077 είπε:
Πιθανόν να κυκλοφορούν ακόμη μιας και ανακάλυψα κάποιες σε αναζήτηση στο google και στην Ελληνική αγορά!Προβολή συνημμένου 117927 Προβολή συνημμένου 117928 Προβολή συνημμένου 117929 Προβολή συνημμένου 117930 Προβολή συνημμένου 117931
χαριτωμένα τα μασελάκια!
 
μπορει να μη βρηκα προχειρα στο σπιτι τα "κουρδιστα παπουτσακια" αλλά βρηκα την ξυστρα που τους μοιαζει αρκετα

2015-03-17-636.jpg

2015-03-17-633.jpg

2015-03-17-634.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα