μεταφορά adf σε Amiga 500

divined

RetroNuts!
Joined
2 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.702
Αντιδράσεις
43
Καλησπέρα παιδιά

Ήθελα να ρωτήσω πόσο εύκολο είναι να μεταφέρω ένα adf image από το pc και να το γράψω σε Amiga 500 με 1 MB RAM. Κάπου διάβασα ότο πρέπει να το σπάσω σε τμήματα γιατί 880KB δεν χωράνε όλα στη μνήμη της AMIGA. Γίνεται τελικά σχετικά εύκολα σε AMIGA 500 χωρίς HD και με 1 drive ή θα παιδευτώ άδικα;

Γιώργος
 
εγώ χρησιμοποιώ null modem serial cable για σύνδεση με PC. θέλεις 7-8 λεπτά για κάθε δισκέτα αλλά αξίζει το κόπο.

πρέπει βέβαια να έχεις τη δισκέτα του workbench 1.3 για να γίνει η σειριακή σύνδεση και να περάσει μέσα στη δισκέτα ένα προγραμματάκι που κάνει τη μεταφορά του adf.

επίσης πρέπει να έχεις PC με σειριακή θύρα, τα περισσότερα PC σήμερα δεν έχουν...
 
Γινεται ειναι οπως γραφουμε τα .iso σε CD, ετσι να μεταφερεις το adf σε δισκετα, ειδικα φορμαρισμενη σε φορματ της Amiga;

Τωρα δεν ξερω αν γινεται με ειδικο προγραμμα ή ειδικη συσκευη
 
Αν το κάνεις με σειριακή θα μπορούσες να τις μετατρέψεις πρώτα σε dms και να τις γράψεις, ή να τις κάνεις LHA και να τις αποσυμπιέσεις πρώτα για να εξοικονομήσεις λίγο χρόνο.

Αν έχεις CrossDos θα μπορούσες να φορμάρεις μια δισκέτα στα 720 στο πισί, να γράψεις ένα αρχείο DMS και να το μεταφέρεις έτσι.

Επίσης, νομίζω πως υπήρχε μια πατέντα που σου επέτρεπε να γράψεις δισκέτες κατευθείαν από το PC, αλλά χρειαζόσουν δύο drive.

Τέλος πάντων δεν θυμάμαι λεπτομέρειες.
 
Υπάρχουν διάφοροι τρόποι, από τζαμπέ μεχρι 90 ευρώ. Διάβασε αυτο το θρεντ ΟΛΟ και ξαναρώτα οταν εχεις απορίες.
 
Όταν διαβάζω κάτι τέτοιο καταλαβαίνω πόσο χρήσιμη είναι η pcmcia στην 1200που με cf και με το adf blitzer μεταφέρουμε τα πάντα!
 
ok. κατατοπιστικότατα τα links. null modem cables βρίσκεισ εύκολα πλέον όμως; Σε κάνα δύο καταστήματα που κοίταξα (online) δεν βρήκα κάτι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν δεν βρίσκεις null modem serial cable είναι πάρα πολύ εύκολο να το φτιάξεις.

Κοίτα εδώ είναι τα σχέδια κατασκευής:

http://www.amigaforever.com/kb/13-105

Την πρώτη μου Amiga (Α500)την απέκτησα πριν 3 μήνες και είμαι άσχετος από αύτο το σπορ ,κατάφερα όμως να στείλω adf files με αυτό το καλώδιο από το Pc στην Amiga.

Το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ είναι το ADF Sender Terminal-PC-AMIGA.

Το θεωρώ πάρα πολύ απλό. Δουλεύει όμως άψογα σε workbench 1.3.

Κοίτα και εδώ πόσο απλό είναι το πρόγραμμα:

http://www.amigahellas.gr/modules/sections/index.php?op=viewarticle&artid=12
 
Πίσω
Μπλουζα