μια βοηθεια με τον υπολογιστη μου!

gomfaios

Retro Member
Joined
29 Οκτ 2008
Μηνύματα
201
Αντιδράσεις
48
προσπαθω να κανω αναλυση η ανασυγκροτηση του σκληρου δισκου και μου βγαζει το εξης μυνημα:η ανασυγκροτηση δισκων εντοπισε οτι υπαρχει χρονοδιαγραμα εκτελεσης του προγραματος chkdsk στον τομο:471453©

εκτελεστε το προγραμα chkdsk/f

τι να κανω?ειμαι ασχετος απο υπολογιστες...ειναι ιος?το norton δεν εντοπιζει

προβλημα και εχω 60 giga χωρο ελευθερο στο σκληρο!

ευχαριστω προκαταβολικα
 
Κάνε πρώτα έναν έλεγχο στον σκληρό σου (δεξί click πάνω του -> properties κτλ) και μετά δοκίμασε να ξανακάνεις ανασυγκρότηση.
 
Με τι πρόγραμμα κανεις ανασυγκρότηση? Δοκίμασε κάποιο 3rd party πρόγραμμα. Ισως το πρόβλημα να εχει να κάνει με καποιο scheduled task, οπότε θα μπορούσες να απενεργοποιήσεις το service που έχει σχέση με αυτό. Aν έχεις XP, πήγαινε control panel/administrative tools/services και απενεργοποιησε το service "schedule". Κανε restart και ξαναδοκίμασε. Μπορεις να ξαναενεργοποιησεις το service οποτε θες.

Edit: Αν έχεις τα ελληνικά Windows, δεν θυμάμαι την ονομασία του service (υπηρεσίες) αυτου στα Ελληνικά, δυστηχώς. 'Εχει να κάνει με αυτόματες διεργασίες που τις ορίζει ο χρήστης ή κάποιο πρόγραμμα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1). Κατέβασε το defraggler. Εγκατέστησέ το, κάνε defrag. Είναι άψογο και δωρεάν. Από τους ίδιους επίσης εγκατέστησε το ccleaner και καθάρισε από σκουπίδια registry και δίσκο. Θα ανασάνει το μηχάνημα.

2). Απεγκατέστησε το norton failvirus και βάλε τίποτε ελαφρύτερο. Avast για παράδειγμα.

Αυτά.
 
και βγάλε το Norton από το σύστημα. Από τα πιο βαριά και άχρηστα προγράμματα.
 
gomfaios κατεβασε το system mechanic απο την iolo που θεωρειται το καλυτερο και ειναι για 30 μερες trial οπου εχει πολλα καλουδια και θα διορθωσει πολλα πραγματα στον υπολογιστη. Δες μια ματια εδω :

http://www.iolo.com/system-mechanic/standard/

Download here: http://www.iolo.com/system-mechanic/standard/download.aspx

Επισης εχουν δικιο τα παιδια που λενε για τον Νορτονα και θα ελεγα μιας και υπαρχει προβλημα με το unistall το οποιο ΔΕΝ αφαιρει ολα τα αρχεια απο την registry!!! να κατεβασεις το προγραμματακι που η ιδια η εταιρια Symantec εβγαλε για να ελευθερωθει η registry σου απο περιττα αρχεια αλλα και για να μην σου κανει προβληματα ο πισι με αλλα προγραμματα.

http://www.softpedia.com/get/Tweak/Uninstallers/Norton-Removal-Tool.shtml
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Start->Run->cmd

Στο terminal που ανοίγει πατάς chkdsk/f και enter

Αν τσινισεί ακολούθησε τις προτάσεις των υπολοίπων.

Γενικά οταν ο υπολογιστής εχει πρόβλημα κάπου , κατα κανόνα αν και υπάρχουν πολλές εξερέσεις, σου λέει τι θέλει για να του το λύσεις.
 
Δεν λες τι λειτουργικό έχεις...

Αν είναι XP (ίσως λειτουργεί και στα νεότερα αλλά δεν το υπόσχομαι...), μπορείς να κάνεις το εξής:

Start->Programs->Accessories->Command Prompt

Γράψε chkdsk c: /f

To πιθανότερο είναι να πάρεις ένα μήνυμα:

Chkdsk cannot run because the volume is in use by another process. Would you like to schedule this volume to be checked the next time the system restarts? (Y/N)

Απάντησε Y και κάνε επανεκκίνηση.

Άστο να ελέγξει τον δίσκο και να ολοκληρώσει το boot.

Αμέσως μόλις φορτώσει ξανά, κάνε κατευθείαν defrag. Το πιθανότερο είναι να μην έχεις πλέον πρόβλημα. :)

EDIT: Saulot, το command που δίνεις είναι λάθος. Πρέπει να ορίσεις σε ποιόν δίσκο να κάνει το chkdsk. Stick to Linux. :p
 
Έχει vista στο laptop του. Είναι αιρετικός!!!!!!!!!!!!!!!
 
To λαπτοπ μου ήρθε με Vista, και με DR-DOS να ερχόταν, θα το άφηνα γιατι το πλήρωσα.

Και η εντολή δέν ειναι λάθος, αν δέν βάλεις drive κάνει chkdsk στο working drive.

Πχ αν το prompt είναι C:\Users\user> και δώσουμε chkdsk /f το σύστημα αντιλαμβάνεται οτι δουλεύουμε στον C: και ξεκινα απο αυτόν.

Stick to SEGA Dawg :)
 
Χεχε, νομίζω ότι κατάλαβα γιατί "διαφωνήσαμε" Saulot... :)

Εγώ έχω συνηθίσει να δουλεύω με desktops με μπόλικους δίσκους επάνω (το παρόν φτάνει μέχρι το n:\ ) και πολύ συχνά το working dir δεν είναι στον δίσκο που θέλω να κάνω chkdsk, οπότε συνήθισα να γράφω το command πλήρες. Στο laptop μάλλον χλωμό το κόβω να έχεις 5-6 δίσκους. ;)

Όσο για την Sega εννοείται ότι παραμένω κολλημένος (sticky). :p

ΥΓ: ΠΛΗΡΩΣΕΣ για κάτι με εγκατεστημένα Vista;;;!!! OMG, OMG... Βλέπω να σε ρίχνουν στην πυρά εκεί στον σύλλογο Λινουξάδων. ΠΑΣΠΑΡΤΟΥΟΥΟΥΟΥ!!!
 
Πριν 2 χρόνια για το μοναδικό 12αρακι κατω απο τα 1000 euro που τώρα τρέχει Arch.

Εξάλου για να είμαι σωστός επαγγελματίας πρέπει να μαθαίνω και τα μισητα Μ$ OSes οπότε ως εκ τουτου εβαλα και 7 στο Desktop μου.
 
Πριν 2 χρόνια για το μοναδικό 12αρακι κατω απο τα 1000 euro που τώρα τρέχει Arch.

Εξάλου για να είμαι σωστός επαγγελματίας πρέπει να μαθαίνω και τα μισητα Μ$ OSes οπότε ως εκ τουτου εβαλα και 7 στο Desktop μου.
 
ΦΙλε κατεβασε το ''system mechanic'' το προγραμμα ειναι οτι καλυτερο στην κατηγορια του, το δουλευω χρονια και με εχει ξελασπωσει παμπολες φορες.!!!!!
 
Τελικά τι έγινε δεν μας είπε ο συνφορουμίτης.....

Υγ. Το Norton 2010 δεν είναι τόσο βαρύ όσο οι προκάτοχοι. Είναι μια αντίληψη που κρατάει από παλιά....

Υγ2. Θα πρότεινα ESS ή EAV ...το Avast είναι λίγο αδύναμο σαν αντιβιοτικό.
 
Πίσω
Μπλουζα