νέος atari (8-bit) user

Το 600xl θελει 1.5Α 5V δηλ. 7,5W αρα αυτο που εχεις των 45W ειναι υπεραρκετο(και μαλλον εννοεις 220 σε 110v).To switch box χρειαζεται μονο αν ταυτοχρονα εχεις συνδεδεμενη και την κεραια στην tv.Περισσοτερα βεβαια για το rf δεν μπορω να σου πω γιατι εχω ευρωπαικο αταρι 800xl.Παντως το αμερικανικο coco3 που εχω εχει το ιδιο rf out οπως και τα ευρωπαικα μοντελλα(δηλ. θηλυκο RCA)

krem13 είπε:
άσχετο,πότε θα έχεις έτοιμο το υλικό για το thread που είχες πει ότι θα άνοιγες (πριν πολυυύ καιρό :p ) ;
Bασικα ηθελα να το ετοιμασω για το phoenix αλλα να'ναι καλα οι εξετασεις! :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
angel_grig είπε:
Bασικα ηθελα να το ετοιμασω για το phoenix αλλα να'ναι καλα οι εξετασεις! :(

κρίμα,οπότε θα το δούμε εδώ ή θα το κρατήσεις για το επόμενο phoenix ( :p );

πάντως με το atari βρήκα άκρη,λειτουργεί μια χαρά,απλώς όταν κάνω το test για τον ήχο και εικόνα (αυτό με τις νότες) παρατηρώ κάθε φορά που ακούγονται οι νότες και κινείται η εικόνα,ότι εμφανίζονται στην οθόνη κάτι κυματισμοί σαν παράσιτα.το ίδιο συνέβη και όταν έγραψα ένα προγραμματάκι ( αντέγραψα τον κώδικα από το ίντερνετ :p ) που εμφάνιζε κάτι χρωματιστές γραμμές,δηλαδή κατά τη στιγμή της εμφάνισής τους δημιουργούνταν οι ίδιοι κυματισμοί,μήπως έχει κάποιο προβληματάκι το rf modulator ή είναι αναμενόμενο;

(καταλαβαίνω ότι το σύστημα είναι παλιό και γι'αυτό δεν με πειράζει,απλώς ρωτάω για να ξέρω)
 
krem13 είπε:
κρίμα,οπότε θα το δούμε εδώ ή θα το κρατήσεις για το επόμενο phoenix ( :p );
Για να πω την αληθεια δεν εχω αποφασισει ακομη (και τα 2 "παιζουν" παντως).

Τωρα οσον αφορα τα παρασιτα:

α)μπορει να θελει καλυτερο συντονισμο η tv

β)μπορει να εκπεμπει καναλι κοντα στην συχνοτητα του αταρι

γ)παλαιοτητα (πυκνωτες???)

Αυτα μπορω να σκεφτω εγω...Ισως καποιος πιο ειδικος να μας δωσει τα φωτα του...

Καλοπαικτος!!!
 
Λοιπόν, επειδή έχω τις καλές μου σήμερα (έβαλα wireless και πιάνω Internet στο Playstation 3, στο σαλόνι, επιτέλους), εδώ έχω μερικά μικρά listings, για να πειραματιστείς με το micro σου:

picture.php


picture.php


Είναι από το περιοδικό Atari User, όπου έστελναν οι αναγνώστες, προγραμματάκια σε 5 γραμμές.

Ελπίζω να σου αρέσουν...
 
θα τα δοκιμάσω αύριο,ευχαριστώ :)
 
να ρωτήσω τώρα κάτι άλλο,όπως είπα δεν έχω τίποτα από περιφερειακά/παιχνίδια,το elx έχει τίποτα ; και αν ναι από τιμές πως είναι ;

( το elx όμως λειτουργεί ακόμα; ψάχνω εδώ και καιρώ το site του και δεν εμφανίζεται στις αναζητήσεις [ήθελα να δω σε ποίο μέρος βρίσκεται αλλά μιας και δεν τα έχω καταφέρει μπορεί να μου πει κάποιος τη διεύθυνση ;] )

( σε περίπου δύο βδομάδες θα έχω και ένα 65xe,οπότε θα μπορώ να δοκιμάσω επιτέλους το yoomp! [ δεν το έχω δοκιμάσει σε εξομοιωτή,θέλω να το περάσω σε real thing :D ] )
 
λοιπόν,μιας και ήρθε και το (καινούργιο ;) ) 65xe (pal ευτυχώς) έβγαλα μερικές φωτογραφίες :)

τα δύο ξαδελφάκια μαζί :D

picture.php


(μέχρι χθες,κλειστός για 23 χρόνια)

picture.php


picture.php


επίσημος υπολογιστής των Ολυμπιακών Αγώνων του 84...τώρα πρόσφατα δηλαδή :p

picture.php
 
Αυτά είναι!!! :thumbup:

Πολύ ωραία τα ξαδερφάκια!

Κουτάτος και αχρησιμοποίητος ο XE; Super!!!

Καλορίζικα bro! Έχεις μηχανήματα με "χαρακτήρα"! ;)
 
περιφημα με εκανες και ζηλεψα....ασχημη εποχη για ebay....παντως πολυ καλα κομματια!!
 
Όπως το'πες! Άσχημη εποχή για e-bay.....
 
Καλορίζικος ο μικρός!!!



Ερώτηση...τα cartridge games παίζουν στον 65XE (NTSC και PAL)?



όπως αυτό...



http://cgi.ebay.com/Food-Fight-Cartridge-Atari-XE-Blue-New-XL-XE-only-/130450903625?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1e5f7ad249



Αγόρασα και εγώ πρόσφατα ένα 65XE (NTSC όμως...ζήλεψα)...



http://cgi.ebay.com/65XE-Atari-Computer-64K-RAM-New-NTSC-USA-/140482881851?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item20b56ea93b



...με το παρακάτω καλώδιο γίνεται δουλειά?



http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=110605480788&ssPageName=STRK:MEWAX:IT
 
grinder είπε:
Καλορίζικος ο μικρός!!!
Ερώτηση...τα cartridge games παίζουν στον 65XE (NTSC και PAL)?

όπως αυτό...

http://cgi.ebay.com/Food-Fight-Cartridge-Atari-XE-Blue-New-XL-XE-only-/130450903625?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1e5f7ad249

......
από ότι έχω ακούσει αν είναι ntsc παιχνίδι στο μηχανημά σου θα παίξει,αν είναι pal δεν είναι σίγουρο...

( εγώ όμως θα μπορώ να τα παίξω όλα χεχε :p )
 
Επιτέλους ήρθε ο παππούς…
 
ανασταίνω το thread για μια τελευταία ερώτηση

τον άλλο μήνα σκοπεύω να κρατήσω ένα μέρος του budget μου για να αναπτύξω λίγο τη συλλογή μου για το 65xe,να ξεκαθαρίσω ότι έχω αποφασίσει να πάει σε αυθεντικό software/hardware και όχι σε αντικείμενα όπως το sio2usb κ.α

βγάζοντας λοιπόν αυτό από τη μέση να πάω στην ερώτηση μου,μιας και αυτές οι αγορές θα είναι οι τελευταίες μαζικές για το atari μου για τουλάχιστον μέχρι το φθινώπωρο,να δωθεί όλο σε cartridges,σε κασετόφωνο συν παιχνίδια ή σε disk drive συν παιχνίδια;

δηλαδή σε ποίο format υπάρχει η καλύτερη απόδοση ποιότητας/τιμής παιχνιδιών;
 
Αφού μιλάμε για αυθεντικό software συλλογής, εγώ ψηφίζω cartridges.

Ευκολία χρήσης και πολύ μικρότερη πιθανότητα να σου βγουν σκάρτα λόγω απομαγνήτισης ή μηχανικής βλάβης του μέσου, κάτι που έχει στείλει στον άλλο κόσμο χιλιάδες κασέτες και δισκέτες.
 
Σίγουρα τα cartridge είναι πιο ανθεκτικά απλά με ένα μικρό ψάξιμο βλέπω ότι θα πρέπει να στραφείς κυριώς προς ΗΠΑ για να φτιάξεις μια καλή συλλογή. Οι τιμές τους επίσης είναι από 1,5 ? μέρχι και 40 - 50 ? για μερικά σπάνια - κουτάτα .
 
το σκέφτηκα για cartridges αλλά δεν είναι κάπως ακριβά σε σχέση με τα άλλα ; (δεν μιλάω για κουτάτα αντίτυπα γιατί τότε όλα είναι ακριβά σε σχέση με άλλων home micros από ότι έχω παρατηρήσει)

συν ότι,όσο και να μου αρέσουν,έχω σιχαθεί να βλέπω cartridges atari συστημάτων που να γράφουν pac-man,joust,space invaders,asteroids,defender,pole position κλπ

με λίγα λόγια ψάχνω,ποίο format έχει τα πιο "φρέσκα" παιχνίδια.
 
Τότε θα πρέπει να ρισκάρεις με δισκέττες και ένα καλό disk drive. Πάντως ξανασκέψου την επιλογή του SIO2IDE. Εγώ είχα πάρει πριν κάνα 2 χρόνια το MyIDE+FLASH IDE Interface Cartridge και έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Ο τύπος δε που τα φτιάχνει και τα πουλάει ήταν ιδιαίτερα φιλικός και βοήθησε πολύ στο στήσιμο - προετοιμασία του. Άν τώρα επιμένεις για αυθεντική συλλογή δώσε βάση να πάρεις πολύ καλής ποιότητας disk drive.
 
όταν λες καλό disk drive εννοείς να ψάξω ένα από τα τελευταία μοντέλα όπως το XF551 ή κάποιο που είναι σίγουρο ότι λειτουργεί ή είναι και αχρησιμοποίητο;
 
Εννοώ κυρίως σε άψογη κατάσταση και αν μπορείς να βρείς αχρησιμοποίητο ακόμα καλύτερα. Απλά να ξέρεις ότι λόγω ηλικίας πολλές δισκέττες που θα βρείς θα είναι απομαγνητισμένες και προβληματικές. Μην διστάζεις σε αυτές τις περιπτώσεις να ζητάς αντικατάσταση. Φαντάζομαι πως τα ξέρεις αυτά μια και δεν είσαι νέος στο χόμπυ απλά στον Atari ( τον 8bit συγκεκριμένα ) λόγω παλαιότητας συμβαίνει συχνά να σου δικαιολογούνται ότι τελευταία φορά που την δοκίμασαν δούλευε άψογα. Μην αγοράζεις από τέτοιες περιπτώσεις και γενικότερα μην αγοράζεις σ'αυτήν την περίπτωση ( αν μιλάμε για E-vil bay ) από ανθρώπους με λιγότερο από 100% feedback , θα με θυμηθείς. Επίσης κατά καιρούς εδώ : http://www.infideals.net/ έχει καλές περιπτώσεις και ο τύπος είναι εγγυημένος ( έχω αγοράσει πάνω από 4 φορές μαζικά και πάντα όλα ήταν άψογα ). Κατά καιρούς φέρνει πράγμα για 8bit Atari είτε cartridge είτε floppy.
 
Πίσω
Μπλουζα