παρουσίαση κατασκευής χειριστηρίου arcade για mame32

mariosxr

RetroN00b
Joined
18 Φεβ 2011
Μηνύματα
7
Αντιδράσεις
0
Τελικά αφού βρήκα άκρη για κουμπιά και μοχλούς.

Καινούργια στην Ελλάδα αγόρασα ένα μοχλό arcade 8-way βαρέως τύπου γύρο στα 10€

τα κουμπιά standard arcade φ32 διαφόρων χρωμάτων 1€ το ένα

Και τα cherry switch από κάτω άλλο 1€ το ένα

ακόμη βρήκα και τα κουμπιά φωτεινά arcade φ32 ή φ 44 διαφόρων χρωμάτων 3€

όποιος θέλει ας επικοινωνήσει mariosxr@yahoo.gr

μπορώ να του στείλω

Αγόρασα και ένα GAMEPAD από

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.566050

Και κατασκεύασα το παρακάτω χειριστήριο arcade για mame32
 
Ωραία κατασκευή. Μπράβο Μάριε.

Και τα κουμπια και ο μοχλός καλά είναι για τα λεφτά τους. Τα προορίζω και γω για χειριστήριο ΜΑΜΕ :)
 
Αν μπερδευτήκατε που πάει το κάθε καλώδιο

ή όποιος θέλει περεταίρω επεξηγήσεις για την κατασκευή

ας επικοινωνήσει μαζί μου !
 
mariosxr είπε:
Αν μπερδευτήκατε που πάει το κάθε καλώδιο ή όποιος θέλει περεταίρω επεξηγήσεις για την κατασκευή

ας επικοινωνήσει μαζί μου !
θα σε χρειαστω οταν ξεκινησω να φτιαχνω το νανακι
 
Aγαπητε φιλε παρα πολυ καλη δουλεια με το stick,απλα με τα ιδια λεφτα(συν τα μεταφορικα ομως)μπορεις να αγορασεις τοπ οριτζιναλ αριστης ποιοτητας κουμπια και μοχλους αυτου του στυλ,μαρκας Happ(concave buttons-competition joystick).
 
Σίγουρα, είναι μαγεία όμως να το φτιάχνεις μόνος σου ;) . Πολύ καλή δουλειά!
 
Rygar είπε:
Σίγουρα, είναι μαγεία όμως να το φτιάχνεις μόνος σου ;) . Πολύ καλή δουλειά!
Mα παλι μονος του θα το εφτιαχνε,για καλυτερα ανταλλακτικα που θα μπορουσε να χρησιμοποιουσε μιλησα
 
Chahn είπε:
Mα παλι μονος του θα το εφτιαχνε,για καλυτερα ανταλλακτικα που θα μπορουσε να χρησιμοποιουσε μιλησα
chahn γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος , τιμές (με μεταφορικά) , sait που μπορείς να τα βρείς , χρόνος που απαιτείται να έρθουν κτλπ κτλπ

αόριστα λέω και εγώ (πήρα ένα audi A4 τούρμπο λιγα ευρώ πολύ καλο ) δε βγάζεις νόημα αν δε πω, από που , πως , ποσο και γιατί το πήρα τόσο
 
mariosxr είπε:
chahn γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος , τιμές (με μεταφορικά) , sait που μπορείς να τα βρείς , χρόνος που απαιτείται να έρθουν κτλπ κτλπ αόριστα λέω και εγώ (πήρα ένα audi A4 τούρμπο λιγα ευρώ πολύ καλο ) δε βγάζεις νόημα αν δε πω, από που , πως , ποσο και γιατί το πήρα τόσο
Εχω ξαναπει εγω αλλα και αλλα μελη για το απο που να αγορασει ανταλλακτικα κανεις,εχει μπει στο αρχειο που λενε,αν εψαχνες λιγο καλυτερα τα θεματα εδω μεσα θα σου λυνονταν η απορια αυτη και πολλες αλλες μαλλον.

Εγω συγχαιρω τη δουλεια σου και σου εδωσα απλα ενα tip,εσυ το πηρες στραβα μαλλον,δυστυχως.
 
δεν ηξερα οτι υπηρχε τεοιο φορουμ κ μολις το ειδα μπηκα αμεσως! ειχα φτιαξει κ εγω χειριστηρια πιο παλια κ τα εβαλα πανω σε χειροποιητο καμπινετ το οποιο δυστυχως καηκε εξολοκληρου μαζι με την αποθηκη...τελος παντων ψαχνω κ παλι κουμπια κ μοχλους (τα πρωτα τα ειχα μεσω εβαυ αλλα ειπα τωρα να στηριξω την εγχωρια αγορα). οποιος ξερει που μπορω να βρω ας με στειλει.

α! εγω τα ειχα συνδεσει σε παλιο πληκτρολογιο κατευθειαν αλλα τωρα μαλλον θα δοκιμασω αυτα τα φθηνιαρικα χειριστηρια..
 
το διαβασα κ αυτο το νημα αλλα δε λεει κατι συγκεκριμενο για εγχωρια λυση.. μονο να στειλω στον μαριο..

εδω θεσσαλονικη δεν ξερουμε να υπαρχει κατι;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι υπάρχει Θεσσαλονίκη ένα. Λίγο μετά το Hayat το ξενοδοχείο είναι κάποιος που πουλάει ανταλλακτικά. Για περισσότερες πληροφορίες με πμ. Μη φύγουμε τελείως off topic :)
 
Ας μην ανοίγω άλλο thread αφού υπάρχει ίδιο :)

Λοιπόν καμπίνα έφταιξα αλλά δύσκολο να την μεταφέρεις εδώ και κει. Οπότε αποφάσισα να φτιάξω και ένα ardade χειριστήριο για να το μεταφέρω όπου και όποτε θέλω χωρίς να αγχώνομαι αν θα μου πάθει τίποτα :) . Τα υλικά φτηνά. Πάνω από 20 ευρώ δε μου βγήκαν όλα όλα. Τα ξύλα ήταν μια ευγενική χορηγία της κόρης μου :) Ω ναι! Η αλλαξιέρα της μια χαρά έκανε τη δουλειά της και μετά την απαλλαγή της πάνας :D

To εσωτερικό μέρος

attachment.php


και το εξωτερικό πριν το τρύπημα και τις λοιπές εργασίες (στοκάρισμα, αστέρωμα, βάψιμο)

attachment.php


Τρύπες έτοιμες, ασταρωμένη και βαμμένη κόκκινη (αλλά άλλαξα γνώμη για το χρώμα στην πορεία)

attachment.php


Οι λεπτεπίλεπτες δουλειές από τα χέρια της D@redevil (της αρέσει να κάνει κολλήσεις. Γίνεται να της χαλάσω το χατήρι? Δε γίνεται :D :D :D )

attachment.php


H πλακέτα ανήκει σε ένα usb gamepad που το βρήκα σε παρα πολύ καλή τιμή λόγω προσφοράς από γνωστό κατάστημα. Plug and play που μέχρι τώρα μια χαρά ανταποκρίνεται στη "δουλειά" του. Για να το στερεώσω καλά κανιβάλισα ένα παλιό τηλεκοντρόλ που ταίριαζε και στο μέγεθος με την πλακέτα (ε λίγο πριόνι έπεσε) αλλά και στις τρύπες για τις βίδες.

Καλωδιωμένα όλα και τακτοποιημένα.

attachment.php


Και να το έτοιμο για παιχνίδι

attachment.php


Μένει να βρω με τι θα το ντύσω :) Aν θέλετε μπορείτε να ρίξετε καμιά ιδέα.

Yγ. Επόμενο project η κατασκευή spinner
 
Ευγε Kambia!!! Μετά την καμπίνα και χειριστήριο!!!

Το χρώμα γιατί το άλλαξες βρε....;Μια χαρά ήταν το περτικαλί.

Καλόπαιχτο και αυτό.

Υ.Γ Τώρα που το ξαναβλέπω...αυτό το setup για τα πλήκτρα σε βολεύει; Μου φαίνεται λίγο ανάποδο...
 
Δεν ξέρω αλλά το κόκκινο δεν μου "έκατσε" καλά στο μάτι! Και την καμπίνα κόκκινη την έκανα στην αρχή. LOL

Ο μοχλός είναι στα αριστερά και τα κουμπιά στα δεξιά. Απλά έβαλα αυτή την φωτογραφία που φαίνεται ανάποδα ( :D ) για να φανούν και τα 2 επιπλέον κουμπιά.

Αυτή είναι η "κανονική" του πλευρά

attachment.php


Προβολή συνημμένου 51498

DSC01232.jpg
 
Πολλά συγχαρητήρια παιδιά. Μπράβο σας! (ευτυχώς που με την Dare απέχουμε πολλά χιλιόμετρα! Θα έπεφτε μαλλιοτράβηγμα για τις κολλήσεις! Είναι το καλύτερο μέρος μιας συναρμολόγησης :) )
 
πολύ καλό...μπράβο σου
 
Ωραιοτατο!!
 
Πίσω
Μπλουζα