ποιο chip?

electricchurch

RetroWannaBe
Joined
4 Mαϊ 2007
Μηνύματα
64
Αντιδράσεις
11
Παιδια καλησπερα σκεφτομαι να παρω wii και θα ηθελα να σας ρωτησω ποιο ειναι το καλυτερο modchip αυτην την στιγμη στην αγορα για να παιζω τα νομιμα backup των παιχνιδιων μου ;) ? υπ οψιν οτι δεν θελω να ασχληθω με softmod kai αλλα τετοια "mumbo jumbo" κολπα γιατι και χρονος δεν υπαρχει αλλα ουτε και οι απαιτουμενες γνωσεις.
 
Τα mumbo jumbo δουλευουν μια χαρα, τοσο που δεν εχω modchip.
 
και εγώ με mumbo jumbo είμαι....
 
Ουτε κι εγω έχω chip, εκανα προσφατα το Wii μου softmodded και φορτωνω τα ISOS μεσω USB απο σκληρό δίσκο. Κατα την γνώμη μου, ετσι ειναι πολύ καλυτερα γιατι δεν εχεις να ανησυχεις για το τι μαρκα DVD να καψεις και αν θα στο διαβάζει κτλ. Όσο για την συμβατότητα, έχω συνολικά 28 ΙSOS απο τα οποια μόνο 3 δεν δουλεύουν (το ένα είναι το Metroid Prime Trilogy το οποιο γενικώς δεν δουλεύει σε USB Loaders προς το παρών).

Αν εσύ δεν μπορεις να το κάνεις τοτε καλύτερα να βρεις καποιον να σου το κανει softmodded και να σου βαλει και ενα καλο USB loader, παρα να σου βάλει chip. Ετσι κι αλλιώς και στις 2 περιπτωσεις δεν θα το κανεις εσύ και αν έχεις καποιον φίλο που να ξέρει απο softmods, δεν θα σου κοστισει και τίποτα.
 
εγω εχω chip και το χρησιμοποιω μονο για τα GC games, ολα τα αλλα ειναι στον εξωτερικο σκληρο. Το chip που ειχα βαλει τοτε ηταν το D2Pro9 και το ειχα παρει απ το modchipcentral.com (εχει γνησια chips, προσοχη γιατι αλλα sites εχουν μαϊμούδες). Ερχεται με το clip που κουμπωνει πανω στο chip του dvd και δε μπλεκεις με κολλησεις, καλωδια κλπ. Βασικό: Δες πρωτα ποιο μοντελο wii εχεις κι αν ειναι συμβατο με το chip που θα παρεις.

Το softmod παντως ειναι ευκολο να το εγκαταστησεις αν βρεις ενα καλο οδηγο, οπως πχ

http://sites.google.com/site/completesg/index

http://www.wiihacks.com/recommended-faqs-guides-tutorials-only/24630-full-hacking-guide-4-2-system-menus.html
 
Σήμερα έκλεισα τη δεύτερη κονσόλα Wii που θα πάρω, μεταχειρισμένη με modchip που καν δεν με ενδιαφέρει να μάθω τι και πως.

Το μηχανάκι το πέτυχα πριν 10 λεπτά σε τιμή απίθανη, 150 ευρώ κομπλέ με το κουτί του και το έκλεισα. Θα το έχω Παρασκευή, και θα προχωρήσω στο softmod γιατί απλά θέλω να φορτώνω παιχνίδια από τον USB σκληρό μου.

Το ήδη υπάρχον Wii τα έφτυσε σήμερα, μετά από μεγάλη κακομεταχείριση, η άσχετη καθαρίστρια το έριξε κάτω και δεν διαβάζει τίποτε. Έφυγε ήδη για επισκευή.

Μόλις επιστρέψει υγειές, θα softmodαριστεί και αυτό, οπότε έχω λύσει και το πρόβλημα του μονοπωλίου από τη σύζυγο.

(Με την ευκαιρία το έλυσα και το καθάρισα από τις σκόνες, μπορεί και να τα έφτυσε από τη ζέχλα που είχε μαζευτεί μέσα εδώ και 1,5 χρόνια....... Oh well...... )
 
για ρίξτε και μια ματιά σε μια άλλου είδους μετατροπή...

sundriver-05_200.JPG
sundriver-11_200.JPG


http://d2sun.com
 
Απαράδεκτο Keropi. Πραγματικό αίσχος!!!
 
Θα διαφωνήσω ΠΛΗΡΩΣ. Είναι hardware dvd emulator. Ούτε hacks θέλει, ούτε cIOS, ούτε τα IOS reloads το επηρεάζουν, ούτε τα updates ούτε τίποτα. Απλά θα παίζει. Είναι πολοί που το περιμένουν btw :p

...μένει να βγάλουν και καμοιά έκδοση για saturn/dc ΛΟΛ
 
για λύστε μου βρε παιδιά μια απόρια..αφού σας βρήκα τόσους πολλούς μαζεμένους...

Έχω να ασχοληθώ πολύ καιρό με τα "μάμπο τζάμπο" κόλπα του wii...

Όταν είχα πρωτοψάξει λίγο το θέμα των usb loaders είχα μείνει με την εντύπωση ότι τα iso στον εξωτερικό δίσκο πρέπει να τα δημιουργείς κάθε φορά εσύ ripparontas το αυθεντικό παιχνίδι στο σκληρό...

ισχύει αυτό ακόμα ή πλέον πετάς ένα iso στο δίσκο και το φορτώνεις έτσι άμεσα???

για δώστε τα φώτα σας...
 
έχεις τα ISO σου στο pc, συνδέεις εκεί με usb τον εξωτερικό δίσκο που βάζεις στο wii, και με πρόγραμμα (όπως το wbfs manager πχ) απλά περνάς το iso...
 
ααα ωραίο αυτόοο!!!!

Και να ρωτήσω και ένα τελευταίο...

το wii μου έχει wiikey...το πρώτο τσιπ που είχε βγει....

χρειάζομαι να κάνω το softmod από πάνω ή θα παίξει και έτσι??
 
to wiikey απλά ξεκινάει τα backups... δεν κάνει τίποτα άλλο και ούτε βοηθάει για homebrew/usb loaders... κάνε κανονικά την διαδικασία για softmod και αγνόησε την ύπαρξή του :)
 
κάτι τέτοιο φαντάστηκα και εγώ!

Θα ακολουθήσω κανονικά τη διαδικασία και βλέπουμε...

θενκς και πάλι ;)
 
οκ μαλλον καταλαβα οτι το softmod αξιζει απο καθε αποψη και θα προχωρησω σε αυτην την λυση και κατι τελευταιο τα GAME CUBE παιχνιδια υποθετω οτι δεν θα εχουν προβλημα με το softmod ετσι?
 
έχει gamecube loaders και παίζουν κανονικά... μόνο δισκάκια όμως, δεν γίνεται να έχεις σε σκληρό gc παιχνίδια...
 
Το modchip καθεται πανω στο chip του video drive και το ξεγελαει για να διαβαζει αντιγραμμενα δισκακια, δεν επηρρεάζει τιποτα σε σχεση με softmods. Το USB Loader GX παντως ειναι απιστευτη δουλειά, τα κάνει ολα και συμφέρει, κατεβαζει εξωφυλλα, παιζει μουσικη του καθε game πριν το ανοιξεις, κανει Update μονο του, απλα τέλειο.
 
Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να έχεις modchip στο Wii και soft mod παράλληλα. Περιμένω με αγωνία την έλευση του παλιού μου Wii για να προχωρήσω.

Το νέο δεν θα το πειράξω σε καμία περίπτωση.

Υπάρχει πρόβλημα με firmware 4.2; Δοκίμασα πριν δώσω για επισκευή το παλιό μου μηχάνημα και freezαρε μόλις πήγαινα στην SD card....
 
Μηπως ειχες ξεχασει το bannerbomb στην SD?
 
Φυσικά και το έβαλα. Και για τη version 4.2 μάλιστα. Όταν πήγαινα στην SD κάρτα ή πάγωνε ή έβγαζε ένα φάκελο με ερωτηματικό ενώ θα έπρεπε να με ρωτήσει κανονικά αν ήθελα να φορτώσει το αρχείο για να ξεκινήσει το installation του homebrew.

Δεν θα πεθάνω μια και τα 2 Wiis μου θα έχουν chip, αλλά είναι άλλη αίσθηση να κάνεις το Wii media center και να boot άρει από σκληρό.

Θα δω.....
 
Πίσω
Μπλουζα