πορσελάνινες κουκλες γενικώς και deagostini ειδικώς

Domenica

Banned
Joined
9 Νοέ 2009
Μηνύματα
1.208
Αντιδράσεις
138
Ισως ειμαι στα όρια των κανονισμών αλλά ψάχνω φώτος από κάτι κουκλίτσες της deagostini στις αρχές 90'ς. Της αγόραζα και τις χάριζα σε μια πολύ γριά θεία μου η οποία με ειχε φιλοξενήσει ένα διάστημα και αγαπούσε τις κούκλες-διακοσμητικά. Δεν είναι συλλεκτικές ή ακριβες - βρήκα δύο στο δίκτυο προς 7 ευρώ η μία- αλλά επειδή μου θυμίζουν πολλά αν κάποιος έχει θα το εκτιμούσα να ανεβασει φώτος. Μετά η γριούλα πέθανε και οι απόγονοι πουλησαν το σπίτι αφού πρώτα φώναξαν τον παλιατζή, εγώ τότε ζούσα έξω και δεν πρόλαβα να σώσω κάτι! Γενικά όμως μπορούμε να ανεβάσουμε πορσελάνινες κούκλες,ήταν πολύ δημοφιλείς κάποτε.
 
Να έτσι έδειχναν αυτές που ψάχνω,συγνώμη για την κακή φώτο θα ανεβάσω και μερικές μεγάλες πορσελάνινες.
 
πορσελάνινες κουκλες γενικώς και deagostini ειδικώς

Domenica τις έπαιρνα κι εγώ και έχω πάρα πολλές από αυτές. Θα ψάξω να τις βρω,κάπου είναι φυλαγμένες, και θα στις φωτογραφίσω.Έχεις αδυναμία σε κάποιες από αυτές;
 
Αχ τι ωραια! Ευχαριστώ rapunjel! Λοιπόν θα ήθελα να ξαναδώ εκτός από την κοπελιά της φωτογραφίας,την κοκκινομάλλα με το πράσινο φόρεμα,την σγουρομαλλούσα καστανή με το καρό γαλάζιο φόρεμα και αν βρεις και καμιά άλλη θα χαρώ να τις δω! Θυμάμαι επίσης την υπηρετριούλα και την κυρία της με το μαυρο φόρεμα και τον κότσο.
 
Πριν δυο χρονια η deagostini ξαναεβγαλέ μια συλλογή με πορσελάνινες κούκλες που αναπαριστούσαν κυριες εποχής αλλά δεν πιστευω να αναφερεσαι σε αυτη την συλλογή δεν ξέρω καν αν ήταν συλλεκτική ή απομίμηση συλλογής περασμένων δεκαετιών!!!
 
Ισως να είχε ξαναβγαλει την σειρά που αναφέρομαι,οι κούκλες της εταιρίας αυτής είναι είτε αντιγραφές από κλασσικά παιχνίδια και διακοσμητικά (π.χ. οι κυρίες εποχής,το βικτωριανό κουκλόσπιτο κ.α. ) ή εμπνευσμένες από δημοφιλή θέματα (ηρωίδες Ντίσνευ,παραμυθιών κ.α.) από οσο ξέρω δεν έχουν κάποια ιδιαίτερη συλλεκτική αξία αλλά κάποιες σειρές είναι πολύ χαριτωμένες,αν έχεις φώτο θα ήταν ωραία να τις δούμε.

Οι πορσελάνινες κούκλες ήταν πολύ της μόδας ως διακοσμητικά στα 80'ς και 90'ς. Κάποτε τις έβρισκες παντού σε αξιοπρεπή βερσιόν τώρα νομίζω πως μόνο οι πολύ κακές (στα σούπερ μάρκετ) και οι πολύ καλες (σε αντικερί και καλά μαγαζιά με ειδη διακόσμησης) είναι διαθέσιμες.
 
Ναι η σειρα είχε κυριες εποχής όπως την μανταμ μποβαρυ ή την Μαργαριτα Γκωτιέ και την Ελίζαμπεθ Μπέννετ( περίτεχνα φτιαγμένες μέχρι την λεπτομέρεια με ακριβή στοιχεία στον ρουχισμό και στα αξεσουαρ από την εποχή στην οποια έζησαν), συνοδευόταν δε και από υλικό με στοιχεία για την ζωή και τον ρόλο τον οποιο διαδραμάτησαν και το κοινωνικό πλαίσιο στο οποιο κινήθηκαν αλλά και τις σχέσεις τους με το κατεστημένο!

Δυστυχώς από υπολογιστή έχω μαυρα μεσάνυκτα πριν πέντε μήνες έπιασα ποντίκι για πρώτη φορά και δεν θα έπιανα αν δεν ήταν η αγάπη μου για την δεκαετια του 80 , τα παιδικά και τις ταινίες της! το γλυκό πισωγυρισμα στο χρόνο !

Το να ανεβάσω φωτο για μένα είναι βουτιά στα πολύ βαθειά!

Καληνύκτα!
 
πορσελάνινες κουκλες γενικώς και deagostini ειδικώς

Domenica σου βάζω μερικές από τις πορσελάνινες κούκλες που βρήκα σε ένα κουτί. Έχω κι άλλες σε άλλα κουτιά και μεγαλύτερες. Κάποτε μου άρεσαν πάρα πολύ και είχα αγοράσει πάρα πολλές.
 
Πολύ συγκινήθηκα rapunjel, σε ευχαριστώ, να και η κοκκινομάλλα πρώτη-πρωτη. Αριάδνη η σειρά που αναφέρομαι είναι παλαιότερη αλλά θυμάμαι αυτήν που λες και θα ήταν ωραία κάποια στιγμή να τις θυμηθούμε. Ηταν όντως καλοφτιαγμένο αλλά θυμάμαι πως εγώ είχα ένσταση γιατί κάποιες ηρωιδες τις φανταζόμουν αλλιώς -φυσικό άλλωστε ο καθένας σκεφτεται οτι θέλει απο ένα βιβλιο! Δεν είναι δύσκολο να ανεβάσεις φωτος (εχει οδηγίες στους κανονισμούς) και ο υπολογιστής είναι διασκεδαση, ξεκίνα το χαλαρά και καποια στιγμή θα γίνει δευτερη φύση!Δειχνω εδώ μερικές κουκλίτσες μιας φίλης που τις φωτογράφισα.

DSC07002.jpg

DSC06767.jpg

DSC06765.jpg

DSC06768.jpg
 
καταρχήν Χριστός Ανέστη :flower: :cheers: :beer: !!!!! υγεια και ευτυχία σε όλους!

τι εννοεις οτι δεν τις φανταζόσουν έτσι από τα βιβλία ;ακόμα και τα χαρακτηριστικά των ηρωιδων είναι πιστά αντίγραφα των βιβλίων, το χρωμα μαλλιών, ματιων, τα ρουχα βικτωριανής περιουδου η γεωργιανής ανολόγως πότε έζησαν! είναι περίεχνα φτιαγμένες με κάθε λεπτομέρεια, πραγματικά έργα τέχνης, ειδικά η μανταμ μποβαρύ του Φλωμπέρ είναι πανέμορφη αλλά και η Τσατερλυ και η Εστελλα των μεγάλων προσδοκιων και η Αννα Καρενινα του Τολστοι!! η καθεμία ξεχωριστή ακόμα και την χώρα προέλευσης έχουν μελετήσει οι σχεδιαστές πχ. η Αννα Καρενινα είναι Ρωσίδα και έχει τα ιδιόμορφα ρούχα της Ρωσιας αλλά και η κοινωνική ταξη φαίνεται και η οικονομική π.χ. Μάγκι Βερνερ της χρυσής κούπας! αλλά και ο χαρακτηρας και το σθένος τους και αν ζουν σε πόλη σε εξοχή η επαρχία ακόμα! αν ήθελαν να αρεσουν η οχι , αν ήθελαν να προκαλούν, ΄΄εχει γίνει καλή δουλεια!

Για μένα είναι δύσκολο ακόμα να ανεβάσω φωτο, ουτε προφιλ δεν μπορώ να κάνω καλά, καλά, θα προσπαθήσω όμως! δεν υπόσχομαι , διαβάζω εδώ διαφορες συζητησεις παιδιών με κονσόλες και άλλα τέτοια και έχω πέσει απο τα σύννεφα, υπήρχαν τέτοια μηχανήματα και παιχνίδια, εγώ που ήμουν αυτο τον καιρό! να μην σε κουραζω άλλο !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι έχεις δίκιο, αυτό το είπα και εγώ, πως είναι πολύ ωραία φτιαγμένες και συμφωνώ για την προσοχή στην λεπτομέρεια. Και η σειρά στην οποία αναφέρομαι ήταν προσεγμένη με περιοδικά για την ιστορία των κουκλών από πορσελάνη και πολλές πληροφορίες,θυμάμαι μέχρι μεσοφόρια εποχής είχαν! Εννοώ απλώς πως εγώ τις φανταζόμουν με π.χ. άλλα χρώματα στα μαλλιά και τα ρούχα και όλες χωρίς καπέλο με μαλλιά λυτά. Οταν είχα ξεκοκκαλίσει την κλασσική λογοτεχνία ήμουν πιτσιρίκα και δεν έπαιρνα υποψην μου την μόδα εποχής! Σε κάποιες περιπτώσεις όταν είχα δει τις ταινίες είχα πειστεί για την εμφάνιση της ηρωίδας-πίστευα πως η Μάγκι Βέρνερ ήταν ίδια η Ούμα Θέρμαν, η μαντάμ Μποβαρύ σαν την Ιζαμπέλ Ιπέρ και η Ελίζαμπεθ Μπένετ ίδια η Κίρα Νάιτλι! Φυσικά μια εταιρία είναι αδύνατο να ανταποκριθεί στην φαντασία των πάντων. Μην ανγχώνεσαι με τις φωτογραφίες,σίγα-σιγά και όταν μπορέσεις!
 
πορσελάνινες κουκλες γενικώς και deagostini ειδικώς

Αληθώς Ανέστη!Domenica χαίρομαι που σου άρεσαν οι κούκλες.Πολύ ωραίες οι κούκλες της φίλη σου!

Αριάδνη σιγά σιγά θα καταφέρεις να ανεβάσεις και φωτογραφίες.Σε ότι χρειαστείς πες μας να σε βοηθήσουμε με χαρά! :D
 
Σας ευχαριστώ, είχα κάνει χαρτιά για δωρεαν σεμινάρια πληροφορικής , μου ανακοινωσαν οτι δεν θα με πάρουν τελικά γιατι προηγούνται άλλοι, το πρώτο πράγμα που θα έκανα θα ήταν να ρωτήσω για ανέβασμα φωτογραφιών τον καθηγητή, δεν πειράζει, κορίτσια οτι και να μου πείτε είναι βασικό ο πρωτάρης να έχει και έναν άνθρωπο διπλά του τις πρώτες φορές θα δω τι θα κάνω την χρειάζομαι την πληροφορική και για επαγγελματικούς λόγους!! σας ευχαριστώ!
 
Από τη DeAgostini είχαν κυκλοφορήσει στα τέλη της δεκαετίας του 90,και είχαν αγοράσει μερικές οι δικοί μου!Πρέπει να επανακυκλοφόρησαν πριν 2 χρόνια.
 
Γεια σας. Είμαι καινούρια στο site σας. Ήθελα να σας πω ότι έχω όλη την συλλογή από αυτές τις κούκλες αλλά και από άλλες της συγκεκριμένης εταιρίας. Όποιος θέλει να επικοινωνήσει μαζί μου μέσω προσωπικού μηνύματος να του στείλω φωτογραφίες ευχαρίστως!!! :)
 
vaneca είπε:
Γεια σας. Είμαι καινούρια στο site σας. Ήθελα να σας πω ότι έχω όλη την συλλογή από αυτές τις κούκλες αλλά και από άλλες της συγκεκριμένης εταιρίας. Όποιος θέλει να επικοινωνήσει μαζί μου μέσω προσωπικού μηνύματος να του στείλω φωτογραφίες ευχαρίστως!!! :)
Καλώς όρισες στην ρετροπαρέα μας! :flower:

Όλοι ενδιαφερόμαστε (γι' αυτό άλλωστε και είμαστε μέλη εδώ! :) ), οπότε πώς θα σου φαινόταν η ιδέα, αν φυσικά έχεις χρόνο και διάθεση, να φτιάξεις ένα άλμπουμ ή / και ν' ανεβάσεις μερικές φωτογραφίες στο συγκεκριμένο θέμα? :)

Α! Και να μη λησμονήσω: Πέρνα αν θες κι από εδώ μια βολτούλα, να σε καλωσορίσουμε κι επίσημα (ε... και να κεράσουμε τουρτίτσα! #) )

P.S. Για οποιαδήποτε βοήθεια χρειαστείς, είμαστε στη διάθεσή σου!
 
Τις έβγαλα φωτογραφία και σύντομα θα τις ανεβάσω σε Album και έπειτα θα σας τις στείλω εδώ σε post. :)

Λοιπόν... Δεν τις έβγαλα όλες γιατί είναι παααάρα πολλές.. (40 συγκεκριμένα). Αλλά ορίστε ένα δείγμα...
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είναι εξαιρετικές! :)

Πανέμορφες, με μια αθωότητα που μόνο τα παιχνίδια μπορούν να "βγάλουν"! :)

Ερωτήσεις:

-Ποιας χρονολογίας είναι?

-Από πότε ξεκίνησες να τις μαζεύεις?

-Ολοκληρώθηκε η συλλογή ή έχει κι άλλα κομμάτια? Αν ναι, πόσα?

Συγνώμη για την μίνι-ανάκριση, αλλά με συγκινούν πολύ τέτοια παιχνίδια! #)

Να είσαι σίγουρη, θα έχουν μεγάλο σουξέ! ;)
 
D@redevil είπε:
Είναι εξαιρετικές! :)
Πανέμορφες, με μια αθωότητα που μόνο τα παιχνίδια μπορούν να "βγάλουν"! :)

Ερωτήσεις:

-Ποιας χρονολογίας είναι?

-Από πότε ξεκίνησες να τις μαζεύεις?

-Ολοκληρώθηκε η συλλογή ή έχει κι άλλα κομμάτια? Αν ναι, πόσα?

Συγνώμη για την μίνι-ανάκριση, αλλά με συγκινούν πολύ τέτοια παιχνίδια! #)

Να είσαι σίγουρη, θα έχουν μεγάλο σουξέ! ;)
1)Δεν θυμάμαι ακριβώς την χρονολογία

2) Ξεκίνησα να τις μαζεύω από το πρώτο τεύχος.. Οπότε αν βρεις στο site της συλλογής ποια χρονολογία είχαν βγει, θα απαντηθούν και οι 2 ερωτήσεις :p

3) Την συλλογή την έχω ολοκληρώσει.. Είναι 40 κομμάτια στο σύνολο και κάποια έχουν εξτρά κομμάτια όπως τραμπάλα, ποδήλατο, πίνακας κλπ, αν δείτε στις φωτογραφίες... Εκτός από αυτά όμως έχω κι άλλα.. Όπως τις πριγκίπισσες τις Disney, πάλι από την DeAgostini, αλλά την πρώτη έκδοση.. Γιατί μετά από 2-3 χρόνια τις ξαναέβγαλαν... Θέλω να πω ότι ΚΑΙ αυτές οι κουκλίτσες που σας δείχνω εδώ είναι η πρώτη έκδοση.. Στην δεύτερη ήταν γνωστές γυναίκες εποχής...
 
thebest20 είπε:
Από τη DeAgostini είχαν κυκλοφορήσει στα τέλη της δεκαετίας του 90,και είχαν αγοράσει μερικές οι δικοί μου!Πρέπει να επανακυκλοφόρησαν πριν 2 χρόνια.
Η DeAgostini ξανά κυκλοφόρησε μια σειρά από πορσελάνινες κούκλες το 2006-07.

Στην παρακάτω φωτογραφία αν και δεν είναι ρετρό, είναι όλη η σειρά.

attachment.php
 
Πίσω
Μπλουζα