προβλημα με 1541

stigmata38

RetroWannaBe
Joined
4 Σεπ 2007
Μηνύματα
31
Αντιδράσεις
0
καλησπερα σασ εχω ενα φυλαρακο και εχει το εξης προβλημα εαν πορειτε

βοηθηστε μας..

βαζω δισκεττα στον c64 κανει ενα θόρυβο και μετα μου βγάζει

?file no found error η δικσεττα ειναι full οταν τωρα το βαζω

στο pc με το star commader μου δείχνει ολα τα αρχεια κανονικα.

μου εχει φυγει η ψυχη φωβαμε να ακουσω τωρα " τελος το drive"

επισης γραφω load "$",8 για να μου κανει list άλλοτε πιάνει

αλλοτε οχι .

πεστε μου οτι δεν ειναι τιποτε το σοβαρό να χαρώ.......αλλιος

κλαψτα Χαράλαμπε.... και που θα βρω αλλο...
 
Μάλλον θέλει καθάρισμα η κεφαλή του drive
 
Πραγματικά απορώ γιατί μπαίνεις με άλλο username εδώ και με άλλο στο amigahellas:confused:. Και μη μου πεις ότι δεν είσαι αυτός που είσαι στο amigahellas! Είσαι και μεγάλο παιδί και τα μεγάλα παιδιά είναι σοφά και δεν κάμουν ωσαν τα μικρά παιζάκια. Κόψε τις ηλιθιότητες λοιπόν και σοβαρέψου. Να σε βοηθήσω όσο ξέρω, αλλά μη μας κοροϊδεύεις!
 
Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ. Καθάρισα την κεφαλή, αλλά δεν είδα φώς ....... :precry:

Νομίζω οτι κάτι φταίει με το moter του drive. Κάνει κάτι θορύβια και μου φάνηκε σαν να μην είναι καλιμπραρισμένο σωστά.

(Περιμένοντας το IDEv4, μπας και σωθούμε.... :D )
 
o 6502 τα έχει παίξει εντελώς.Αν βρεις κάνα χαλασμένο χωρίς αυτό το πρόβλημα μπορείς να παίξεις.

Διαφορετικά μια είναι η λύση.....mmc2iec adapter.Πήρα το ένα με 30? και παίζει φοβερά
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ανοιξε το καπάκι και δοκίμασε καθως ξεκινάει να διαβάζει ναι πιέσεις ελαφρά την κεφαλή προς την δισκέτα. υπάρχουν πολλές πιθανότητες να δουλέψει καθώς με τα χρόνια εξασθενεί το ελατήριο.
 
Αν δεν βγάλεις άκρη με το καθάρισμα και τα ελατήρια, έχει soft error και θέλει calibration. Το soft error μπορείς να το διορθώσεις γράφοντας την δισκέτα 10 φορές απανωτά με τα ίδια data μήπως η κεφαλή καταφέρει και έρθει στο track 0 από μόνη της. Αν δεν τα καταφέρει πρέπει να το κάνεις χειροκίνητα με μικρές κινήσεις επάνω και κάτω αντίστοιχα μέχρι να σου διαβάσει την δισκέτα.

Μετά από κάθε εγγραφή δοκιμάζεις και alignment. Εδώ θα βρεις το service manual, για να μην χάσεις το μπούσουλα. Αν δεν έχεις την παραμικρή ιδέα για το τί σου γράφω, μην κάνεις τίποτα και φας άδικα το χρόνο σου.

http://www.commodore.ca/manuals/1541_drive/1541_drive.htm
 
Και εγω ειχα παρομοιο προβλημα, με ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ μαλιστα 1541, και τελικα εφταιγε το καλωδιο, δεν εκανε παντα καλη επαφη.
 
Πίσω
Μπλουζα