ρετρο πυρκαγιες

θανος

RetroJunkie™
Joined
18 Αύγ 2009
Μηνύματα
2.242
Αντιδράσεις
612
αν και ξερω οτι δεν ειναι και οτι καλυτερο πιστευω οτι αρκετοι θα εχετε ζησει κατι τετοιο να δειτε απο κοντα μια πυρκαγια εγω εχοντας μεγαλωσει στα βριλησσια εχω ζησει απο κοντα την μεγαλη πυρκαγια του 95 στην πεντελη μαλιστα κινδυνευσα να καω οταν πηγαινοντας με τον πατερα μου και τον θειο μου που δουλευε στον δημο και βοηθουσε στο βουνο σε μια ανυποπτη στιγμη εκει που εβλεπα την πυρκαγια απεναντι ξαφνικα ανεβηκε απο το λοφακι διπλα μου και ηρθε διπλα μου ευτυχως με τραβηξε ο πατερας μου μακρυα την τελευταια στιγμη ομως θυμαμαι την τεραστια καταστροφη και το ποση θλιψη μου προκαλει ακομα και τωρα να βλεπω το κατεστραμμενο μερος καμια σχεση με αυτο που υπηρχε πριν δυστυχως καποιος αλλος που να εχει καποια εμπειρια απο πυρκαγια??
 
H περιοχή που μένω ( Δ. Θεσ/νικη), μέχρι πριν 15 χρόνια έμοιαζε σε αρκετά σημεία με χωριό ( μπόλικη ξερή βλάστηση). Αποτέλεσμα στην γειτονιά μου, δυο φορές να έχουμε φωτιά.

Πρώτη φορά από κάτι ...παιδα που έβαλαν για πλάκα και μια άλλη όταν ένας τύπος, προσπάθησε να κάψει ξερά χόρτα ( με φουλ άνεμο)... και του ξέφυγε. Τα χρειαστήκαμε για τα καλά και όλοι οι κάτοικοι από 2-3 γειτονιές, τρέχαμε σαν τρελοί ( άλλοι έβρεχαν τις αυλές, άλλοι προσπαθούσαν να την σβήσουν κλπ). Τελικά και τις δυο φορές, την λύση την έδωσαν η πυροσβεστική και οι φαντάροι από κοντινό στρατόπεδο..,
 
Πίσω
Μπλουζα