ρετρό πορσελάνες

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
409
Θεούλη μου γιατί υπάρχουν άπειρα τέτοια αγαλματάκια ακόμα στο σπίτι της μαμάς; Γιατί οι άλλες μαμάδες άφηναν τα παιδιά τους να έχουν σπίτι τους πράγματα και περιοδικά που αυτά ήθελαν (και τώρα τα ανεβάζουν στο forum) ενώ η δικιά μου τα πέταγε; Γιατί τα συγκεκριμένα πορσελάνινα αγαλματάκια ΔΕΝ ΣΠΑΝΕ ΠΟΤΕ;;;;;;; :p

Υπάρχουν και σε άλλα σπίτια; Έχουν κι άλλοι ακόμα πλαστικά λουλούδια;;;

Πάντως όπως και να 'χει είναι ρετρό! :D
 
Ο Πατερας μου ηταν ναυτικος και εχει στο πατρικο μου μια τεραστια συλλογη απο τετοια απο ολα τα μερη του κοσμου.

θα επανελθω με φωτος....
 
Oι φίλοι μας οι γερμανοί τα λένε knick-knack... έχεις δει παλιό γερμανικό σπίτι, που γκρινιάζεις κι όλας; :D
 
Χεχε... μιά μέρα μαζέψαμε με την αδερφή μου μιά σακούλα με τέτοιες σαβούρες και τα πετάξαμε σε έναν κάδο λίγο πιό κάτω από τον δικό μας. (από φόβο μην τα πάρει πρέφα η μάνα στον κάδο και τα ξαναμαζέψει... :( )

Περιμέναμε πως και τι να περάσει ο δήμος αξημέρωτα και να τα ακούμε σαδιστικά να γίνονται κονίαμα... :diablotin:

Ακολούθησαν και άλλες τέτοιες "σκούπες" γιατί έχουν τον ατελείωτο ... Ευτυχισμένες μέρες... ::)

krios είπε:
Θεούλη μου γιατί υπάρχουν άπειρα τέτοια αγαλματάκια ακόμα στο σπίτι της μαμάς; Γιατί οι άλλες μαμάδες άφηναν τα παιδιά τους να έχουν σπίτι τους πράγματα και περιοδικά που αυτά ήθελαν (και τώρα τα ανεβάζουν στο forum) ενώ η δικιά μου τα πέταγε;
Μη μου πεις πως όλες εκείνες οι σακούλες με τα Τιραμολο-Σεραφίνο-Ποπάυ-Μίκυ έχουν πεταχτεί :eek: o_O :eek: Αυτό είναι έγκλημα κατά της ανθρωπότητας...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κι όμως εξακολουθώ και βρίσκω

picture.php
 
Θυμάμαι πόσο θύμωνε η μάνα μου όταν έσπαγε καμία καλή πορσελάνη είτε από το τρεχαλητό ή από καμία μπάλα. (και αυτές οι μπάλες πάνω στις καλές πορσελάνες της μάνας πέφτανε :p και χανότανε αριστουργήματα σαν αυτά της φωτογραφίας.

αγαλματάκια.JPG
 
Μπράβο στη μαμα cheetara! Πολύ όμορφες κρυσταλλιέρες, πολύ μαμαδίστικες. Οι πορσελάνες είναι λίγες, ωραία εκτεθημένες και καθόλου προκλητικά τοποθετημένες στην άκρη ενός μπουφέ.(ε μα ορισμένες την θέλουν την μπαλιά όταν μου τις βάζεις άκρη άκρη). Διακρίνω και ένα βάζο Λιμόζ, αυθεντικό είναι; Αν ναι οφείλεις να το προσέχεις!
 
Μπράβο στη μαμα cheetara! Πολύ όμορφες κρυσταλλιέρες, πολύ μαμαδίστικες. Οι πορσελάνες είναι λίγες, ωραία εκτεθημένες και καθόλου προκλητικά τοποθετημένες στην άκρη ενός μπουφέ.(ε μα ορισμένες την θέλουν την μπαλιά όταν μου τις βάζεις άκρη άκρη). Διακρίνω και ένα βάζο Λιμόζ, αυθεντικό είναι; Αν ναι οφείλεις να το προσέχεις!
Το απορίας άξιο με τη μάνα μου είναι πως έχει πείσει τις γάτες να μην τα σπάνε
IMG_20200617_172442.jpg
 
Αχ τι ωραία γατούλια! Πάντως το κλειδί με τη φουντίτσα είναι πρόκληση για τα γατόνια.
 
Αχ τι ωραία γατούλια! Πάντως το κλειδί με τη φουντίτσα είναι πρόκληση για τα γατόνια.
Κι όμως κάνουν σα να μην υπάρχει κ εγώ μένω να αναρωτιέμαι κάθε φορά που βλέπω τα πάντα στη θέση τους!
 
Πίσω
Μπλουζα