(ρετρό) σχολικά βοηθήματα

V.I.Smirnov είπε:
Όλες οι φυσικές και οι χημείες του λυκείου συνοδεύονταν από λυσάρια, το θυμάμαι πολύ καλά, τα είχα.

-
Τότε αυτό σημαίνει ότι στην εποχή μου είχαν πλέον σταματήσει, εμείς παίρναμε μόνο για Μαθηματικά.
 
Δεν υπήρχαν σε Φυσική-Χημεία, μόνο Μαθηματικά δυστυχώς. Αλλά ακόμα κι αυτά που υπήρχαν ήταν άθλια, τι να την κάνει απλά μία ξερή λύση κάποιος που δεν σκαμπάζει πολλά από Μαθηματικά όπως εγώ; Συχνά μου συνέβαινε να μην καταλαβαίνω καν πως το λυσάρι έφτανε σ'ένα συγκεκριμένο αποτέλεσμα. Και οι Μαθηματικοί γενικώς το διασκέδαζαν αυτό, και αν καταλάβαιναν ότι έχουμε απλά αντιγράψει τη λύση χωρίς να καταλαβαίνουμε πολλά, μας κατσάδιαζαν λέγοντάς μας παπαγάλους μπροστά σε όλη την τάξη.

Betty αυτό το λυσάρι του Πατάκη για τα Κείμενα Λογοτεχνίας που έχεις στη φωτογραφία, μου θυμίζει πολύ το δικό μου, γιατί του Πατάκη είχα κι εγώ, αλλά της Γ Γυμνασίου.
εκδοσεις ΠΑΤΑΚΗΣ

Λογοτεχνια Γ Γυμνασιου

πηγη εικονας
https://www.google.com/url?sa=i&url=http://paliovivlio.gr/13LhNRWCqipXZ8HF/8905/ERMINEYTIKES_ANALYSEIS_KEIMENON_NEOELLINIKIS_LOGOTEChNIAS_G%C2%B4_GYMNASIOY-_PATAKIS_STEFANOS_k.a..htm&psig=AOvVaw3vJqj12rR7MyK_3qMvWsjF&ust=1637675806349000&source=images&cd=vfe&ved=0CAkQjhxqFwoTCLDMyvePrPQCFQAAAAAdAAAAABAH

και για την Β Γυμνασιου

πηγη εικονας

 

Συνημμένα

  • 8905.jpg
    8905.jpg
    103,4 KB · Προβολές: 1
  • bbcfb0f68b99b7974ef5d282c21be39bd3d2946d_l.jpg
    bbcfb0f68b99b7974ef5d282c21be39bd3d2946d_l.jpg
    54,9 KB · Προβολές: 1
περιέργως στο Ηράκλειο τα λυσάρια τα λέγαμε τσουκάλες. Δεν ξέρω το λόγο ή αν τα λένε έτσι και σε άλλα μέρη της Κρήτης.
 
Όταν βλέπω βοηθήματα Πατάκη κάνω και αυτό..

Αν δεν ήταν ο Πατάκης σε κάποια μαθήματα ακόμα θα έδινα.. :biglaugh:

Με τα βοηθήματα του τελείωσα το σχολείο (ok εντάξει και με τα φωτοτυπημένα σκονάκια που έκανα σε σμίκρυνση απο τα βιβλία του :whistle: )

Αφιερωμένο με πολύ αγάπη σε όλα τα μαθητούδια των 80s & 90s! :D
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ξεκίνησα να αγοράζω σχολικά βοηθήματα στην Ε τάξη Δημοτικού. Η αρχή έγινε με το βιβλίο των Μαθηματικών των εκδόσεων Νικόδημος.
Το βιβλίο είχε πορτοκαλί εξώφυλλο (το βιβλίο που βλέπετε παρακάτω είναι νεότερη εκδοση).
Στην ΣΤ τάξη είχα Μαθηματικά από τις ίδιες εκδόσεις.
Στο Γυμνάσιο είχα αγοράσει για ορισμένα μαθήματα, σχολικά βοηθήματα (όπως του κ. Μαραγούσια που βλέπετε).
Το βοήθημα Γ Γυμνασίου στα Μαθηματικά (με το πορτοκαλί εξώφυλλο, συγγραφείς οι κ. Βλάχος-Μελισσαρόπουλος) μου είχε δοθεί από το φροντιστήριο, το Σεπτέμβριο, πριν την έναρξη της (απαιτητικής) Α Λυκείου (καθηγητής μου ο ένας εκ των δύο συγγραφέων), για επανάληψη σε ενότητες-αγκαθάκια: Tαυτότητες-Παραγοντοποίηση...και δεν συμμαζεύεται...
Στο σπίτι είχα επιπλέον την Άλγεβρα Α Λυκείου από τις εκδόσεις Σαββάλα (πήγαινα φροντιστήριο, είχα και εξωσχολικό βοηθημα)...
Είχα παρατηρήσει ότι ορισμένα βοηθήματα (όπως του κ. Μαραγούσια που ανέφερα) δεν ανέπτυσσαν την λύση των ασκήσεων παρά έδιναν μια σύντομη απάντηση...έτσι μπορεί να έβρισκες σωστό αποτέλεσμα αλλά η πορεία της λύσης της άσκησης να ήταν λάθος.
Παραθέτω και άλλα ρετρό πλέον βοηθήματα για την Γ Γυμνασίου και την Α Λυκείου: Mαθηματικά και Μηχανική.
 

Συνημμένα

  • Α.jpg
    Α.jpg
    26,8 KB · Προβολές: 4
  • Β.jpg
    Β.jpg
    33 KB · Προβολές: 5
  • Γ.jpg
    Γ.jpg
    4,5 KB · Προβολές: 5
  • ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Γ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ.jpg
    ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Γ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ.jpg
    117,9 KB · Προβολές: 5
  • ΜΗΧΑΝΙΚΗ.jpg
    ΜΗΧΑΝΙΚΗ.jpg
    70,3 KB · Προβολές: 4
  • Ε.jpg
    Ε.jpg
    33,3 KB · Προβολές: 3
  • ΣΤ.jpg
    ΣΤ.jpg
    15,1 KB · Προβολές: 3
  • Γ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ.jpg
    Γ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ.jpg
    96 KB · Προβολές: 4
Τελευταία επεξεργασία:
Όταν βλέπω βοηθήματα Πατάκη κάνω και αυτό..
Αν δεν ήταν ο Πατάκης σε κάποια μαθήματα ακόμα θα έδινα.. :biglaugh:
Στην περίπτωση μου @Always Somewhere αν δεν ήταν τα βιβλία λύσεων Gutenberg για Φυσική κι Χημεία, ακόμα θα έδινα κι εγώ!! :lol:
Για τα μαθηματικά (Άλγεβρα κι Γεωμετρία) είχα τα βιβλία λύσεων του ΟΕΔΒ, δεν έπαιρνα έξτρα.
Θεωρία την είχα! Παπαγαλία..κι έξω απο την πόρτα!! Για τις ασκήσεις ήθελα τις λύσεις. Τυφλοσούρτης κι αυτές!!! (ότι μπορείς να παπαγαλίσεις στις ασκήσεις). Η θεωρία είχε βαθμό από 1-8 κι οι ασκήσεις απο 1-12. (Σύνολο 8+12=20). Θεωρία έπιανα το 7-8. Ασκήσεις 5, 6. Περνούσα την τάξη με βαθμούς 11-12-13.

75120.jpg
Ανακάλυψα στο metabook μια φωτο με το "λυσάρι" που είχα στη Γ γυμνασίου (1993-94) για τη χημεία κι με έπιασε γαστρο-οισοφαγική παλινδρόμηση!! :sick:x3
Της Β Γυμνασίου ήταν το ίδιο, σε χρώμα καφέ.



Συνήλθα με "fresh air" από Πρωταγόρα κι άγνωστο κείμενο αρχαίων... :ylsuper:

1995-96
54209.jpg

1996-97 Γ δέσμη
72456.jpg


@BETTY BOOP στα δικά σου σχολικά χρόνια, τα "λυσάρια" του Πατάκη είχαν τα ίδια εξώφυλλα; ή είχαν αλλάξει;
 
Τελευταία επεξεργασία:
@hannele τα βοηθήματα Πατάκη που είχα, είναι στο post 13 στο παρόν θέμα
 
Τελευταία επεξεργασία:
Βρήκα κι αυτά στο metabook, τα είχα στην εποχή μου

1995-96, Β Λυκείου
1625.jpg


1996-97, Γ Λυκείου (Γ δέσμης)
984561328.jpg

1996-97, Γ Λυκείου (Γ δέσμης)
736740.jpg

1995-96, Β Λυκείου
12345678.jpg
 
Βλέπω τα βιβλία των Αρχαίων και ανατριχιαζω.. :unsure: (ήμουν σκραπας στα αρχαία)
 
Στα μαθηματικά, ο ΟΕΔΒ έδινε κι τις λύσεις των ασκήσεων, ως βοήθημα του σχολικού βιβλίου.


Α Λυκείου 1994-95

3.jpg

4.jpg
 
@hannele
με αφορμή το post 23 αμυδρά θυμάμαι ότι στο βιβλίο ΕΚΘΕΣΗ-ΕΚΦΡΑΣΗ της Α ή της Β Γυμνασίου υπήρχε έκθεση για την περιγραφή ενός πάρτι παιδιών. Θυμάμαι ότι είχε βρεθεί στην κατοχή μου το βιβλίο και είχα διαβάσει άπειρες φορές την έκθεση. Αν μπορούσαμε να βρούμε την έκθεση...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα