᾽Παρανομες᾽ φωτο δημοσιων κτιριων

Domenica

Banned
Joined
9 Νοέ 2009
Μηνύματα
1.208
Αντιδράσεις
142
Εχω μια ερωτηση

Πολλα απο τα δημοσια κτιρια της ενοτητας Αρχιτεκτονικη φυλασονται και οι φυλακες λενε πως και καλα απαγορευονται οι φωτογραφισεις. Εννοειται βεβαια πως αυτο ουδολως εχει αποθαρυνει οποιον θελει να τα φωτογραφισει. Προκειται για δημοσια κτιρια και δεν το καταλαβαινω αυτο. Η ερωτηση ειναι η εξης

Αυτο εχει καποια νομικη βαση και αν ανεβασουμε φωτος απο αυτα τα μερη θα δημιουργησουμε προβλημα στο φορουμ ή δεν εχει καμμια ουσιαστικη σημασια και μπορουμε να ανεβασουμε σχετικες φωτο?
 
Από μία πρόχειρη αναζήτηση και σύμφωνα με τον νόμο 2121 του 1993, παράγραφος 26:

Επιτρέπεται, χωρίς την άδεια του δημιουργού και χωρίς αμοιβή, η περιστασιακή αναπαραγωγή και διάδοση με μέσα μαζικής επικοινωνίας εικόνων με έργα αρχιτεκτονικής, εικαστικών τεχνών, φωτογραφίας ή εφαρμοσμένων τεχνών, που βρίσκονται μονίμως σε δημόσιο χώρο.

Λογικά δεν υπάρχει πρόβλημα ούτε να φωτογραφηθεί, ούτε να δημοσιευθεί φωτογραφία κτηρίου (ειδικά δημόσιου) στην Ελλάδα, αλλά καλύτερα ας πει τη γνώμη του κάποιος πιο ειδικός επί του θέματος, γιατί εγώ δεν είμαι.
 
Πίσω
Μπλουζα