“Κυδώνια” σε σκυλάδικα ;

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.461
Αντιδράσεις
1.058
Σε πρόσφατη ρετρο-συζήτηση με «υποψιασμένο» φίλο, ισχυρίστηκε ότι

« παλιά, ήταν πολύ της μόδας, στα σκυλάδικα, οι “προχωρημένοι” πελάτες να παραγγέλνουν


–αντί ξηρούς καρπούς και φρούτα- «κυδώνια» (της θάλασσας εννοείται, όχι φρούτα) ».


Μάλιστα, συζητώντας το θέμα αυτό (και βρισκόμενοι σε παρακμιακό-ξεχασμένο σκυλάδικο), μου υπέδειξε μεσήλιξ τύπο

που εμπορευόταν ακόμα «κυδώνια» σε νυκτερινά μαγαζιά (κάτι σαν τον «τελευταίο των (κυδωνο)-Μοικανών»).

Ερωτώ τους αγαπητούς συνφορουμίτες (και κυρίως τα «αλάνια» Pooky, Madddog, Kabouridis, κλπ) :

• Γνωρίζετε την εν-λόγω ρετρό τάση, για αγορά θαλάσσιων-κυδωνιών σε σκυλάδικα ;

• Είχατε ποτέ εσείς (ή κάποιος γνωστός σας) πάρει θαλάσσια-κυδώνια σε σκυλάδικο, προκειμένου να εντυπωσιάσει ;

• Είχατε γίνει ποτέ μάρτυρες τέτοιου συμβάντος ;
 
Ίσως η, φημολογούμενη, έντονη αφροδισιακή τους δράση να ήταν ο κύριος λόγος παροχής τους στους θαμώνες

:rofl:

Σίγουρα και ο Δον θα καταθέσει επι του θέματος...

:rofl: :rofl:
 
exetlaios, όχι, δεν έτυχα ποτέ σε τέτοια φάση, ούτε καν το έχω ξανακούσει ποτέ.
 
παραβλεπω το γεγονος οτι δεν με κατατασεις στους αλανιαρηδες(μπον βιβερ ελληνιστι) και δικαιωνοντας τον συντροφο omen,καταθετω τη δικη μου εμπειρια επι του θεματος.

Εχει συμβει με πολυ συγγενικο μου προσωπο,να παμε σε κυνοκομειο(σκυλαδικο) της παλαι ποτε εθνικης οδου(και σημερα υπαρχει,τα σκυλαδικα φυγαν..)και μετα τη δεουσα παραγγελια με την αρμοζουσα γλωσσα"φερε μας ενα μισο κλπ"κανει να φυγει το γκαρσον και του λεει "δε μας φερνεις κ κανα κυδωνι"

ο τυπος ρωτα,"φρουτοσαλατα...?μαλιστα.."

"οχι ρε φιλε,αστο.."

φευγει..

"τι να ξερουν οι βλαχοι.."

η πλακα ειναι οτι αυτα τα κολπα χε μαθει απο επαρχιακα σκυλαδικα που δουλευε και στα ρεπα τα τρωγε..(σε αλλα σκυλαδικα)

οταν μου κανε εξπλαιην καραφλιασα οπως θα λεγαμε τοτε..

μου φανηκε εξωπραγματικο..

ασε που ολα αυτα πριν 5-6 χρονια αρχισα να τα δοκιμαζω και καθαρα δευτερα μονο..

αν το επεκτεινεις νοηματικα,αν δε βαλεις τα γελια,θα φας πολυ εντιτ! :D
 
Χμ.....

Όχι παίδες δεν μου έτυχε ποτέ, στο μαγαζί μας από ότι ξέρω ποτέ δεν έχει παιχτεί τέτοια φάση.

Εκεί μετράνε το "μήκος" με ακριβά αυτοκίνητα, πανέμορφες γυναίκες και 200άρια που ρέουν στη πίστα και στα πανέρια........
 
don dokken είπε:
παραβλεπω το γεγονος οτι δεν με κατατασεις στους αλανιαρηδες(μπον βιβερ ελληνιστι)
Τιρς μέγιστε ηγέτη, δεν πρόκαιται περί παράλειψης !

Με την ταπεινή μου γνώση, υπέθετα ότι δε θα είχες άποψη για σκυλάδικα (ει μη μόνο για υποχθόνια μέταλ κλαμπ),

αλλά η πραγματικότητα (και η σκυλο-εμπειρία σου) με διέψευσαν οικτρά ! :eek:

Ζητώ συγνώμη για την παράλειψη και υποκλίνομαι στις γνώσεις σου, καθότι μέχρι στιγμής αποδείχτηκες

ο μόνος "θαμώνας" του ρετρομάνιαξ που βίωσε "εμπειρία κυδωνιών" ! (έστω και ημιτελή) :D
 
Εγώ έχω να πατήσω σε σκυλάδικο καμία 8 ετία τώρα, αλλά δεν θυμάμαι ποτέ να είχα δει κάτι τέτοιο παλιότερα που πήγαινα αραιά και που.
 
στις πολυ μεγαλες πιστεςκαι για ορισμενουσ τακτικουςκαι ανοιχτοχεριδες πελατες υπηρχαν γαριδες αστακοι και αλλα τετοιου ειδους ζαρζαβατικα(το γνωριζω απο σθγκενικο προσωπο που εργαζοταν και εργαζετε σε τετοια καταστηματα και εξαιτιας του ειχαμε λειωσει μεσα σε αυτα)
 
Chivas με γαρίδες. :eek:

Μάϊστα......

Άντε ρε και κρέπα σαρδέλα με σιρόπι κάστανο........ :p :p
 
σαμπανια επιναν καλο μου....πως θα εκαναν εφε στα 20χρονα που ειχαν μαζι τους οι καποιας ηλικιας?
 
Απ'οσο ξερω απο 'παλιους', η συνηθεια αυτη εχει τις ριζες της πισω στο '50 και το '60,οταν στα νυχτερινα κεντρα σκαγανε τυποι με ασπρη στολη και πανερια με 'κυδωνια'... Θα ρωτησω δικο μου ανθρωπο που ηταν 'μεσα' στα πραγματα και θα επανελθω...
 
παιδια ασχετο .........μου ανοικσατε την ορεκση για θαλασσινα και σαμπανιζε κρασι αντε και δουλευω.......
 
Stratulator είπε:
Απ'οσο ξερω απο 'παλιους', η συνηθεια αυτη εχει τις ριζες της πισω στο '50 και το '60,οταν στα νυχτερινα κεντρα σκαγανε τυποι με ασπρη στολη και πανερια με 'κυδωνια'...
Έτσι εξηγείται μάλλον και το γεγονός ότι ο "τελευταίος των κυδωνο-πωλητών" που αναφέρω στο αρχικό ποστ, φόραγε πάντα λευκό σακάκι !
 
Τι είναι τα "κυδώνια" ρε παιδιά;

(θα εκτιμηθούν φωτογραφίες και γραφικά παραδείγματα.;ρ)

-=-=-=-

Είδα, και νόμιζα τίποτε πιο πιπεράτο, ξενέρωτοι σκυλάδες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χε χε ρώτησα τη μητέρα μου για το "ζήτημα" και μου είπε ότι η μόδα αυτή ήταν την εποχή που ήμουν βρέφος, ήτοι δεκαετία του '70 και παλιότερα.

Κάτι δηλητηριάσεις και κάτι άσχημες φήμες που έβγαλαν κάποια μαγαζιά από το όλο σκηνικό (μακριά από αυτόν προσφέρει σαπίλες) οδήγησε στη σταδιακή "απόσυρση" της μόδας από το προσκήνιο!!!!!!!!!
 
Λογικόν επομένως να μην μας έχει κάτσει εμάς η φάση.

Δεν λυπάμαι, ποτέ δεν γούσταρα θαλασσινά...
 
Ε, εδώ από μαγαζιά που ειδικεύονται στο είδος και πάλι πας με επιφύλαξη. Σε σκυλάδικο πας γυρεύοντας, απλά.
 
Λοιπον,εμαθα συγκεκριμενα για το "Κανονι"(παλιο μαγαζι)τελος 70 και αρχες 80, οτι επαιζε τετοια φαση οπως και για Παραλιακα- και Τζιτζιφιες μερια- μαγαζια... Τα 'Κυδωνια' τα προσφερανε παντα με την "βοηθεια" των 'Εξωτερικων Συνεργατων με τα πανερια',που αναφεραμε και προηγουμενως...
 
Και μη ξεχάσω τα πρόστιμα που έπεφταν βροχή για πώληση πραγμάτων που δεν περιλαμβάνονταν στο κατάλογο του καταστήματος!!!!!
 
Μου θυμίσατε τα μύδια που πουλάνε στην Κωνσταντινούπολη...

Όσοι έχετε πάει, δεν μπορεί, κάπου θα πήρε το μάτι σας τους υπαίθριους πωλητες μυδιών που γυρνάνε με ένα ταψί μύδια και πουλάνε την πραμάτεια τους στους περαστικούς.. Στην ουσία πρόκειται για μυδοπίλαφο με το οποίο έχουν γεμίσει τα άδεια κελύφη και τα τρως στο χέρι ρίχνοντας επάνω τους μπόλικο λεμόνι..

Το βράδι αυτοί οι πλανόδιοι, τη στήνουν έξω απο τα κλαμπ και τα νυχτερινά μαγαζιά, εξυπηρετώντας τους θαμώνες, κατά τους οποίους αυτό το έδεσμα με μπόλικο λεμονάκι είναι ότι πρέπει για να έρθεις στα ίσια σου αν εχεις πιει προηγουμένως αρκετά :)
 
Πίσω
Μπλουζα