1.44 Disk Drive στον AMSTRAD 1512

cauldron είπε:
Δηλαδή μέσα από τον pentium II έφτιαξες δισκέττα εκκίνησης? Πολύ καλό. Ποιό DOS έγραψες? Μέσα απο windows το έκανες? Βάλε φωτό να δούμε τον 1512 σου!!!
Καταρχας εγω εχω το 1640:D

Το χρονικο ειχε ως εξης:

Η αρχικη δισκετα εκκινησης για καποιο λογο ειχε χαλασει. Δηλ. ενω την φορτωνε εβγαζε σε μια φαση "Disk boot failure".

Ειχα ενα επιλεον 5.25 drive 1.2MB το οποιο ομως απ την αχρηστια λογικα δεν μπορουσε να διαβασει τπτ. Υπεθεσα οτι οι κεφαλες θα εχουν πιασει σκονη οποτε το ανοιξα και τις καθαρισα. Αποτελεσμα να μπορεσει να διαβασει. Ολα αυτα σε υπολογιστη Pentium 2 400Mhz και μητρικη με 440bx chipset και windows Me. Στο bios υπηρχε επιλογη για δισκετα 5.25 1.2ΜΒ και 5.25 360ΚΒ.

Στη συνεχεια κατεβασα την πρωτη δισκετα εκκινησης απο εδω http://web.ukonline.co.uk/cliff.lawson/files.htm και την εγραψα αφου πρωτα εκανα format τη δισκετα(Υπηρχε επιλογη στα windows η δισκετα να γινει format σε 360KB).

Ομως και παλι δεν την διαβαζε και ειχα απογοητευτει, νομιζα οτι το drive του amstrad τα ειχε παιξει. Τελικως ψαχνοντας διαβασα αυτο

...if you want to write 5.25" discs which the Amstrad machine can read, you will need a 360k drive. Some pitfalls:

  • If you have borrowed drive A: from the Amstrad PC, you need to change its jumpers before using it in a modern PC. On the Amstrad 40046 drive, this is quite easy; the jumpers are right next to where the cables plug in (usually on the underside of the circuit board), and all you have to do is move the block from "0" to "1" - change
    jumpers0.png
    to
    jumpers1.png
    . Other drives (such as the Mitsumi / Newtronics units I've seen on some PC1512s) are set in the same way, but the jumpers may not be so easy to reach.

http://www.seasip.info/AmstradXT/qanda.html
Εκανα τα παραπανω και τελικως καταφερα να εκκινησω τον Amstrad!!Εδω να σημειωσω οσο αφορα τα jumpers οτι το δικο μου drive του amstrad ειχε 2 jumpers εκ των οποιων το ενα επρεπε να παει στην θεση 1 οπως και στις εικονες και ενα ακομα το οποιο επρεπε να βγει τελειως. Αυτο βρισκοταν στην επιλογη "TERM"στο PCB.

Τελος καλο ολα καλα, ακολουθησα την διαδικασια, αντικατεστησα και το καλωδιο με τα pins(ηταν λιγο ζορικο αλλα ηθελε επιμονη), περασα και τις οδηγιες στο config.sys, ολα κομπλε!

Για δοκιμη απο τον υπολογιστη περασα το xenon2 που ειναι κανονικα 2 δισκετες 360 σε μια 720 και δουλεψε μια χαρα!

Φωτο θα βγαλω καποια στιγμη, ισως και σκαναρω το manual που το εχω στα ελληνικα σε αριστη κατασταση!
 
Α ρε τυχερέ με τον 1640 και EGA graphics έχεις πολύ περισσότερες επιλογές σε παιχνίδια!!! Να είναι καλά το google και βρίσκεις μπόλικα!

Αλλά παρακαλώ αν μπορείς να μου λύσεις 2 απορίες: Το πρώτο αρχείο που κατέβασες απο τον cliff lawson πως ακριβώς το έγραψες στη δισκέτα (μετά την αποσυμπίεση) ώστε να γίνει bootable? Δηλαδή φαντάζομαι ότι με απλή αντιγραφή στη δισκέτα μάλλον δεν θα γίνει δισκέτα εκκίνησης γιατί πρέπει να γραφτεί ο boot sector. Και το συγκεκριμένο προορίζεται να γραφτεί με την εντολή fdcopy από το DOS.(?) Δεν ξέρω αν κατάλαβες το σκεπτικό μου. :)

Και η 2η απορία... Το drive σου με ποιο από τα παρακάτω μοιάζει? Αυτά είναι δύο ελαφρώς διαφορετικα drive που έχω συνατήσει σε 1512. Το δεξί είναι με ιμάντα και το αριστερό χωρίς. Αλλά και τα δύο έχουν την πλακέτα 40046 με κάποιες διαφορές. Δεν έχω επιχειρήσει να τα συνδέσω σε PC ακόμη.

picture.php


Υ¨Γ: Να υποθέσω ότι έδωσες FDCOPY από το command prompt των windows?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
cauldron είπε:
Α ρε τυχερέ με τον 1640 και EGA graphics έχεις πολύ περισσότερες επιλογές σε παιχνίδια!!! Να είναι καλά το google και βρίσκεις μπόλικα! Αλλά παρακαλώ αν μπορείς να μου λύσεις 2 απορίες: Το πρώτο αρχείο που κατέβασες απο τον cliff lawson πως ακριβώς το έγραψες στη δισκέτα (μετά την αποσυμπίεση) ώστε να γίνει bootable? Δηλαδή φαντάζομαι ότι με απλή αντιγραφή στη δισκέτα μάλλον δεν θα γίνει δισκέτα εκκίνησης γιατί πρέπει να γραφτεί ο boot sector. Και το συγκεκριμένο προορίζεται να γραφτεί με την εντολή fdcopy από το DOS.(?) Δεν ξέρω αν κατάλαβες το σκεπτικό μου. :)

Και η 2η απορία... Το drive σου με ποιο από τα παρακάτω μοιάζει? Αυτά είναι δύο ελαφρώς διαφορετικα drive που έχω συνατήσει σε 1512. Το δεξί είναι με ιμάντα και το αριστερό χωρίς. Αλλά και τα δύο έχουν την πλακέτα 40046 με κάποιες διαφορές. Δεν έχω επιχειρήσει να τα συνδέσω σε PC ακόμη.

picture.php


Υ¨Γ: Να υποθέσω ότι έδωσες FDCOPY από το command prompt των windows?
Σωστα η πρωτη δισκετα πρεπει να γραφει με fdcopy. Πολυ απλα συνδεσα το 5.25 drive μονο του στον υπολογιστη(εννοω χωρις το κλασσικο 3.5). Στη συνεχεια μεσω των windows Me και της γραμμης εντολων του DOS πηγα στον φακελο που ειχα το αρχειο disc1.cfi μαζι με το fdcopy και εγραψα: fdcopy disc1.cfi a:

Η δισκετα γραφτηκε κανονικα και την διαβαζε ο amstrad!

Απλα η ολη διαδικασια εγινε με το drive του amstrad.

Το δικο μου δεν μοιαζει με κανενα απ τα δυο οσο αφορα το pcb layout αλλα σχετικα με τα jumpers η πρωτη εικονα ειναι πιο κοντα στο δικο μου. Αμα δεις εχει 2 jumpers εκ των οποιων το ενα ειναι σε μια θεση πιο κατω απο την 0. Εκεινη στο δικο μου γραφει TERM και για να λειτουργησει το drive στον amstrad πρεπει να ειναι ενεργη.

Αντιθετα στο pc αυτη η επιλογη δεν πρεπει να ειναι ενεργη και το αλλο jumper να ειναι στην θεση 1.

Ελπιζω να σε βοηθησα, βαριεμαι να ξανα ξεβιδωνω τον υπολογιστη και να τραβαω φοτο...
 
ΟΚ. Θα το δοκιμάσω κι εγώ κάποια στιγμή. Καλή ενασχόληση!
 
cauldron εχω μια απορια εγω τωρα :p

Το καλωδιο της δισκετας οκ καναμε την μοντα και το φτιαξαμε. Εγω ειχα ενα ετοιμο καλωδιο που εδινε μια σε 3.5 μια σε 5.25. Ομως δεν μπορεσα να το περασω στον υπολογιστη, δηλ. η αρχη του καλωδιου ηταν σαν φιξ πανω στην μητρικη.

Ειναι οντως ετσι η δεν εβαλα αρκετη δυναμη για να το βγαλω/εχει μαγκωσει απο τον καιρο?
 
drillgr τέτοιο καλώδιο έχω κι εγώ που δίνει 2 βύσματα 5.25 και 2 βύσματα 3.5. Αλλά για τη σύνδεση στο motherboard έχει επίσης ένα επιπλέον βύσμα 3.5 το ποίο κουμπώνει σαν το καλώδιο ide σχετικά εύκολα σε αντίστοιχη υποδοχή FDD. Συνήθως τα βγάζω με μυτοτσίμπιδο και όχι τραβώντας το καλώδιο. Τώρα δεν αποκλείω το δικό σου να είναι κολλημένο πάνω αλλά μόνο εσύ μπορείς να το δεις αν υπάρχει υποδοχή ή αν είναι με κόλληση φιξ. :confused: :confused:
 
Και γω επειδή είχα έτοιμο καλώδιο ήθελα να συνδεσω αυτό αντί να "καταστρέψω"ένα άλλο και να μπλεξω με μοντα στο καλώδιο.

Και στο δικό μου πισί η απόλυξη του καλωδίου στη μητρική είναι κλασσική FDD υποδοχή. Απλά είναι τέρμα πάτημενο μέσα και δεν βλέπω να μετακινείται ούτε λίγο καθώς το τραβάω. Δεν δοκίμασα με περισσότερη δύναμη γιατί φοβηθηκα μην γίνει ζημία.

Τέσπα,αφού λειτούργησε με την μοντα είμαι ικανοποιημένος!Επίσης παρατήρησα ότι η ταχύτητα ανάγνωσης είναι μικρότερη από ότι με το κλασσικό 5.25 drive. Εσυ παρατήρησες διαφορά στην ταχύτητα;
 
Προσθέτω άλλο ένα drive στη λίστα το οποίο λειτουργεί (μετά από ρύθμιση DS0)

EPSON SMD 1300

ALPS ELECTRIC DF534H090F

SAMSUNG SFD-321B

Όποιοδήποτε drive διαθέτει jumperακι ή μπορεί να ρυθμιστεί με κολλητήρι σε θέση "0" θα λειτουργήσει. Το δύσκολο είναι να βρεθεί τέτοιο ντράιβ σήμερα.
 
Ίσως υπάρχει τρόπος να παίξει 1.44ΜΒ floppy κανονικά (και να διαβάζει εννοείται 1.44ΜΒ δισκέτες). Aν χρησιμοποιηθεί ένας controller που υποστηρίζει High Density drives, έστω και αν το μηχάνημα δεν τα υποστηρίζει, υπάρχει ένα προγραμματάκι που λέγεται 2Μ, το οποίο λειτουργεί σαν επέκταση του BIOS, εξομοιώνοντας ένα AMI BIOS του 1993 αν θυμάμαι καλά. Το δοκίμασα σε έναν XT υπολογιστή που έφτιαξα και δουλεύει. Έβαλα έναν 16bit controller σε 8bit slot κανονικά(δεν έχει σημασία, νομίζω πως το 16bit κομμάτι της κάρτας χρησιμοποιείται μόνο για τον ελεγκτή του σκληρού δίσκου). Έβαλα και floppy 1.44ΜΒ, και με το πρόγραμμα συμβαίνει το εξής. Η αρχική δισκέτα που φορτώνει το DOS είναι 720kb, από την οποία φορτώνεται στο config.sys το προγραμματάκι αυτό. Από εκεί και έπειτα μπορεί να διαβάσει κανονικά οποιαδήποτε HD δισκέτα. Αν έχετε ελέυθερες υποδοχές ISA στον Amstrad θα μπορούσατε να το δοκιμάσετε. Πληροφορίες για το πρόγραμμα μπορείτε να βρείτε εδώ : http://en.wikipedia.org/wiki/2M_%28DOS%29
 
Εμπρος καλο μου φτυαρακι mode on (Το post cauldron εγινε στις 17-05-10 )




cauldron είπε:
18:3)5

Επαιζε τουλαχιστον 2 Commander Keen που επεσαν στα χερια μου (σε ega μαλιστα) μια χαρα ...

Y.Γ. απο τα κορυφαια platform (και λογου του αριστου scrolling /κινηση που ειναι σχεδον επιπεδου κονσολας) που μπορεις να παιξεις σε XT μαζι με το moktar/titus (Το ιδιο παιχνιδι με διαφορετικο Sprite /πρωταγωνιστη ) και το Prince of Persia .....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
markk είπε:
Ίσως υπάρχει τρόπος να παίξει 1.44ΜΒ floppy κανονικά (και να διαβάζει εννοείται 1.44ΜΒ δισκέτες). Aν χρησιμοποιηθεί ένας controller που υποστηρίζει High Density drives, έστω και αν το μηχάνημα δεν τα υποστηρίζει, υπάρχει ένα προγραμματάκι που λέγεται 2Μ, το οποίο λειτουργεί σαν επέκταση του BIOS, εξομοιώνοντας ένα AMI BIOS του 1993 αν θυμάμαι καλά. Το δοκίμασα σε έναν XT υπολογιστή που έφτιαξα και δουλεύει. Έβαλα έναν 16bit controller σε 8bit slot κανονικά(δεν έχει σημασία, νομίζω πως το 16bit κομμάτι της κάρτας χρησιμοποιείται μόνο για τον ελεγκτή του σκληρού δίσκου). Έβαλα και floppy 1.44ΜΒ, και με το πρόγραμμα συμβαίνει το εξής. Η αρχική δισκέτα που φορτώνει το DOS είναι 720kb, από την οποία φορτώνεται στο config.sys το προγραμματάκι αυτό. Από εκεί και έπειτα μπορεί να διαβάσει κανονικά οποιαδήποτε HD δισκέτα. Αν έχετε ελέυθερες υποδοχές ISA στον Amstrad θα μπορούσατε να το δοκιμάσετε. Πληροφορίες για το πρόγραμμα μπορείτε να βρείτε εδώ : http://en.wikipedia.org/wiki/2M_%28DOS%29
Thanks. Αντε όμως τώρα να βρεις τέτοιον controller...

Για τα commander keen έψαχνα κάτι να τρέχει σε CGA (ο 1640 = EGA) Και μετά κόπων ανακάλυψα δύο CGA εκδόσεις. Για τη μία έκανα και video. Πολύ αργό gameplay όμως στη CGA...

 
cauldron είπε:
Thanks. Αντε όμως τώρα να βρεις τέτοιον controller...
Εχει 2-3 το ebay αυτη την στιγμη.

Συν οτι ειναι πιθανο να μπορεις να βαλεις και 16bito multi I/O controller (με τα επιπλεον pins να κρεμονται στον αερα) αν χωραει. Αυτους τους βρισκεις πιο ευκολα. Θυμαμαι τα παλια τα χρονια ειχα 4-5 στην ντουλαπα.
 
Ναι, συγνώμη δεν το έγραψα καλά. 16bit multi i/o κάρτα έβαλα κι εγώ στο δικό μου.
 
!!! πράγματι... το πρόγραμμα ξανασχεδιάζει από την αρχή το κάθε frame. Άρα πρόκειται για μέθοδο προγραμματισμού ώστε να ξεπεραστεί η έλλειψη scrolling στο hardware. Και τώρα που το σκέφτομαι δεν θυμάμαι άλλο game με scrolling για CGA. Thanx!

Nemo είπε:
Mια και το εφερες στην επιφανεια το θεμα (για αλλο λογο )

http://en.wikipedia.org/wiki/Adaptive_tile_refresh
 
Πίσω
Μπλουζα