10η έκθεση ρετρό υπολογιστών & κονσολών από το RetroComputers.gr

glaros

Retro Member
Joined
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
114
Αντιδράσεις
1
10η έκθεση ρετρό υπολογιστών & κονσολών από το RetroComputers.gr

RetroComp102014.jpg






http://www.retrocomputers.gr/

Με χαρά σας ανακοινώνουμε την δέκατη έκθεση ρετρό υπολογιστών και κονσολών (και την τέταρτη έκθεση μέσα στο 2014) που θα κάνει η ομάδα του RetroComputers.gr και θα πραγματοποιηθεί στις 29 και 30 Νοεμβρίου 2014 στις εγκαταστάσεις της Σχολής Μωραΐτη στο Ψυχικό. :cheer:

Η έκθεση θα είναι ανοικτή από τις 10πμ μέχρι τις 9μμ και η είσοδος θα είναι ΕΛΕΥΘΕΡΗ.

Η έκθεση θα περιλαμβάνει ένα μεγάλο μέρος της ιστορίας των υπολογιστών και παιχνιδομηχανών, με παλαιούς υπολογιστές και κονσόλες από τη δεκαετία του 1970 μέχρι περίπου το 2000 αλλά και διάφορα άλλα έξτρα αντικείμενα που συνδέονται με το αντικείμενο της έκθεσης.

Η έκθεση θα περιλαμβάνει επίσης αρκετά events, ομιλίες, διαγωνισμό για το υψηλότερο hiscore στο παιχνίδι Breakout σε Atari 2600 , παρουσιάσεις με διάφορα θέματα π.χ. η ιστορία των υπολογιστών κτλ, καθώς και ένα PC που θα διατεθεί για μάθημα συναρμολόγησης για να δουν όσοι ενδιαφέρονται τα μέρη από τα οποία αποτελείται ένας υπολογιστής αλλά και τι κάνει το καθένα, όπως επίσης να δοκιμάσουν και οι ίδιοι να το συναρμολογήσουν μόνοι τους και πολλά άλλα.

Επίσης θα γίνει παρουσίαση από την ομάδα Zeus Group του "νέου" text adventure για ZX Spectrum+3 "Στην Γη των Δεινοσαυρων". Πρόκειται για ένα παιχνίδι όπου ο παίκτης μέσα από στατικές εικόνες και την ιστορία που τις ακολουθεί, κάνει τις επιλογές του και ανάλογα θα τελειώσει με επιτυχία ή όχι την αποστολή.

Περισσότερα ζωντανά επί της έκθεσης, ψάξτε τον ZX Spectrum +3 και μπείτε και εσείς στο κόσμο των εξερευνήσεων σε 8bit !!!

Για το διαγωνισμό υπάρχει ξεχωριστό thread για να δηλώσουν συμμετοχή οι ενδιαφερόμενοι και για ότι άλλο σχετικό που αφορά το διαγωνισμό π.χ. απορίες κτλ και μπορείτε να το δείτε εδώ :

http://www.retrocomputers.gr/forum/diagonismoi/...-10is-ekthesis#24141

Επίσης αν κάποιος θέλει να λάβει μέρος στην έκθεση ως εκθέτης για να βοηθήσει την προσπάθειά μας, παρακαλείται να στείλει ένα PM στον Darth_Cotsos με τα μηχανήματα και τα περιφερικά που μπορεί να διαθέσει. :)

Η Σχολή Μωραΐτη βρίσκεται στην οδό Αλ. Παπαναστασίου και Αγίου Δημητρίου στο Ψυχικό. Πρόσβασή με συγκοινωνία υπάρχει με λεωφορεία και τρόλεϊ, αναλυτικά:

http://www.google.com/maps/@38.0115178,23.7808542,16z?hl=el-GR

ΤΡΟΛΕΥ:

18 Μουσείο – Χαλάνδρι (στάση Φάρος Ψυχικού) (Μετρό από Σταθμό Αμπελοκήπων)

19 Μουσείο – Στ. Χαλανδρίου (στάση Φάρος Ψυχικού) (Μετρό από Σταθμό Αμπελοκήπων)

10 Τζιτζιφιές – Χαλάνδρι (στάση Φάρος Ψυχικού) (Μετρό από σταθμούς Φίξ και

Μεγάρου Μουσικής)

ΛΕΩΦΟΡΕΙΑ:

653 Ψυχικό – Πανόρμου Β (Κάνει στάση έξω από τη Σχολή) (Μετρό από Σταθμό Πανόρμου)

Α7 Κάνιγγος – Κηφισιά (στάση Φάρος Ψυχικού) (Μετρό από Στ. Ομόνοιας και

Αμπελόκηπων)

550 Παλαιό Φάληρο – Κηφισιά (στάση Φάρος Ψυχικού) (Μετρό από Μέγαρο Μουσικής και Φιξ)

602 Νέα Ιωνία – Καλογρέζα – Στ. Πανόρμου (στάση Φάρος Ψυχικού) (Μετρό από σταθμό Πανόρμου)

610 Φιλοθέη – Αμπελόκηποι (στάση Φάρος Ψυχικού) (Μετρό από Σταθμούς Αμπελοκήπων και Πανόρμου)

Χ14 Σύνταγμα – Κηφισιά (στάση Φάρος Ψυχικού) (Μετρό από σταθμούς Μεγάρου Μουσικής, Ευαγγελισμού, Συντάγματος)

Για περισσότερες λεπτομέρειες περί της έκθεσης και για τα μηχανήματα που θα υπάρχουν, για τυχόν αλλαγές ή ότι νεότερο προκύψει θα ανακοινώνεται στο παρόν thread.
 
Καλή ΕΠΙΤΥΧΙΑ ! ....αν και είμαι 100% σίγουρος ότι η ευχή μου περιττεύει ;) :D
 
Καλά να περάσετε παιδιά ;)

Η έκθεση του retrocomputers έχει γίνει θεσμός πλέον :)
 
nkary είπε:
Καλά να περάσετε παιδιά ;) Η έκθεση του retrocomputers έχει γίνει θεσμός πλέον :)
^This^

Εγώ δυστυχώς παραείμαι μακριά φέτος για να παραστώ, αλλά σαν γνωστοί μου φαίνονται αυτοί στην αφίσα...χαχαχα
 
Ευχαριστούμε παιδιά! :)

@Maddog : Έχεις γίνει φίρμα Βασίλη ;)
 
Εγώ δυστυχώς παραείμαι μακριά φέτος για να παραστώ, αλλά σαν γνωστοί μου φαίνονται αυτοί στην αφίσα...χαχαχα
Το ίδιο και εγώ αγαπητέ Doctor. Πάντως η επιτυχία φαίνεται εξασφαλισμένη!!!
 
glaros είπε:
Επίσης θα γίνει παρουσίαση από την ομάδα Zeus Group του "νέου" text adventure για ZX Spectrum+3 "Στην Γη των Δεινοσαυρων". Πρόκειται για ένα παιχνίδι όπου ο παίκτης μέσα από στατικές εικόνες και την ιστορία που τις ακολουθεί, κάνει τις επιλογές του και ανάλογα θα τελειώσει με επιτυχία ή όχι την αποστολή.

Περισσότερα ζωντανά επί της έκθεσης, ψάξτε τον ZX Spectrum +3 και μπείτε και εσείς στο κόσμο των εξερευνήσεων σε 8bit !!!
scr2.jpg

scr3.jpg

(βαλτε και κανενα Screenshot)
 
Περασα το Σαββατο αργουτσικα και λογω ωρας δε βρηκα πολλους γνωστους. Βρηκα τον Φωτη, τον Γρηγορη και τον Βαγγελη.

Ολα ωραια, πολλα μηχανηματα, ευγενικοι εκθετες (το τονιζω ιδιαιτερα αυτο), επαιξα και Target Renegade...μια χαρα.

Και του χρονου παιδια!
 
Μπράβο παιδιά, συγχαρητήρια !!....να δούμε πότε θα αξιωθώ κι εγώ να κατέβω μια φορά να σας δω από κοντά....Μπράβο !!!
 
Ευχαριστούμε για τα καλά σας λόγια παιδιά, περάσαμε πολύ καλά με πολύ retrogaming :)

Ευχαριστώ και τον Wally που ήρθε με τις 2 κορούλες του στην έκθεση και έπαιξαν μαζί, αλλά και όλους τους υπόλοιπους :)

KEEP RETRO!

Παραθέτω και μερικές φωτογραφίες :

Το ανθρωπάκι που μιλάει, φτιαγμένο σε ZX Spectrum από τον zx_jim

DSC01473.jpg


Sinclair QL με ποντίκι USB - από τις "μόντες" του Pluto63

DSC01493.jpg


Το παιχνίδι "Στη γη των δεινοσαύρων" © 2014 σε Spectrum+3 από τη Zeus team (Darth_Cotsos, zx_jim)

DSC01339_2014-12-01.jpg


Ομιλία - παρουσίαση για την ιστορία των υπολογιστών (zx_jim)

DSC01408_2014-12-01.jpg


Το PC για το μάθημα συναρμολόγησης

DSC01606.jpg


Διάφορα

DSC01355.jpg


DSC01389.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φοβερές photos - χαίρομαι να τις βλέπω !!

H έκθεση δείχνει πολύ καλά οργανωμένη (όπως πάντα), και με την καταλληλη ρετρο-"ατμόσφαιρα". :)

Mπράβο σας, παίδες. :thumbup:
 
Well done!

Ζηλεύω. Αναγκαστική απουσία μετά από αρκετές παρουσίες για εμένα φέτος... :(
 
Πίσω
Μπλουζα