1084 commodore monitor και ATARI STE

pinkman

RetroWannaBe
Joined
14 Φεβ 2008
Μηνύματα
70
Αντιδράσεις
2
θελω να συνδεσω ενα commodore 1084 monitor με εναν ATARI STE και δεν εχω καλωδιο...... ξερει κανεις πως αλιως μπορω να το συνδεσω εκτος απο το καλωδιο το κλασικο που φευγει απο τον STE ????....το μονιτορ εχει 3 RCA type connections(κοκινο,κιτρινο,ασπρο)inputs και το αλλο το στρογγυλο 5pino input(με αυτο συνδεεται κανονικα)...

ο STE εχει στερεο audio output και εχω συνδεσει τον ηχο μια χαρα αλλα για εικονα πως μπορο να στειλω?? ....εχω απελπιστει ....αν συνδεσω το modulator(RCA type connection..περιπου)με το μονιτορ λετε να δουλεψει ....0αχ0χα0αχ0...σιγα μη δουλεψει.....
 
XAXAXA!! Οπως το είπες, δε θα δουλέψει. Πρέπει να βρεις σχέδιο του βύσματος του STE και να συνδέσεις τα αντίστοιχα pins στις αντίστοιχες υποδοχές του 1084. Μόλις το κάνεις, ποστάρισε γιατί μ'ενδιαφέρει κι εμένα. Θέλω να κάνω ακριβώς το ίδιο πράγμα, STE->1084.
 
Για δες εδώ. Ίσως να μην αξίζει τον κόπο και να δουλέψει, λόγω διαφορετικών τρόπων απεικόνισης της Amiga και του Atari...
 
Παιδιά εγώ έχω τέτοιο καλώδιο από STe RGB round σε 9pin του 1084S, να έιναι καλά ο περιβόητος Bitrom ή Jurek όπως είναι το κανονικό του όνομα στο ebay ο οποίος τύπος απλά του λες τι καλώδιο θέλεις και σου το φτιάχνει , είναι κορυφαίος ! καθυστερεί λίγο στην αποστολή των πακέτων ,

δείτε εδώ . . .

*edit Turrican* Το link διαγράφηκε γιατί ήταν ανενεργό.

έχω πάρει και το PS2 to mouse port και δουλεύει άριστα !!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
O Jurek φτιαχνει και το Divide+ για τον Spectrum. Δεν αργεί αυτός, αλλά το πολωνικό ταχυδρομείο...Εχω παρει πολλά πράγματα απο δαυτον, πολύ αξιοπιστος!
 
Πίσω
Μπλουζα