1084S monitor για Amiga 500 + Spectrum

0raid

RetroActive
Joined
1 Μάρ 2010
Μηνύματα
264
Αντιδράσεις
11
σκέφτομαι να αγοράσω ένα monitor Commodore 1084S, για να συνδέσω επάνω την amiga 500 , καθώς και τον spectrum , η ερώτηση μου είναι η εξής....

αξίζει? η να παω σε κάποια μικρή lcd τηλεόραση?

και επίσης το 1084S βρίσκετε εύκολα σήμερα? και αν ναι σε τι τιμή?
 
Για μένα καλύτερα μια lcd οθόνη με σύνδεση σκαρτ! Μακράν πιο ξεκούραστη και προφανώς πιο αξιόπιστη από μαι μεταχειρισμένη οθόνη 20 ετών που έχει δουλέψει χιλιάδες ώρες!
 
Αλλα να ξερεις οτι την καλυτερη εικονα ΜΑΚΡΑΝ

την εχει η 1084. Δεν θα κατσω να αναλυσω γιατι.

Αλλα ειναι μπαουλο, και δεν μπορεις να δεις και τηλεοραση.

Απο την αλλη, βρισκεις καινουργια τηλεοραση με 40-50 ευρω

που εχει η 1084? οχι.
 
Μιχάλη στο gathering είχαμε δίπλα δίπλα 1084 και tft...όλοι σχολιάσαμε την μετριότητα του 1084 απέναντι του...θυμάσαι;
 
Για μενα προσωπικά αξίζει να αγορασεις ενα 1084 μονο για λόγους ιστορικούς, αφου οποιοδήποτε και να αγοράσεις θα είναι ιδιαίτερα ταλαιπωρημένο. Προτιμότερο να βαλεις αλλα 40-50 ευρώ να παρεις scandoubler για να έχεις 97% τέλεια εικόνα σχεδόν σε όλες τις LCD οθόνες. Αναφέρω τι σε συμφέρει και όχι να σε αποτρέψω από το να το αγοράσεις. Εχω ενα 1084 αλλα το εχω για βιτρίνα. Δεν το χρησιμοποιώ καθόλου ελεω scandoubler. Στο ΕΒΑΥ θα το βρεις ευκολα αλλα να υπολογίζεις ενα 70άρι με τα μεταφορικά. Από Ελλάδα το κόστος ειναι παρόμοιο (χωρίς τα μτφ). Με επιπλέον 30 ευρώ αγοράζεις αυτό που ανέφερα.
 
Θα συμφωνήσω και εγώ με Mike, έχω 4 1084S και δεν τα αλλάζω με καμία TFT, το original feel με τα scanlines και το απόλυτο 4:3 δεν το αγγίζει κατ'εμέ καμία TFT !

1084 και ξερό ψωμί !!!

(και αν βάλεις και ένα απλό φιλτράκι οθόνης , αποκτά και μία τρομερή ζωντάνια και γιαλάδα η οθόνη και χαίρεσαι gaming φίλε μου )
 
Πάρε μια LCD LG κατά προτίμηση που έχει RGB scart και είσαι μακράν αρχηγός. Στην ίδια οθόνη - tv θα συνδέσεις άλλη μία συσκευή scart, 1 component, 2 HDMI, 1 pc analogue, 1 pc DVI (που με χρήση καλωδίου HDMI 2 DVI θα βάλεις τρίτη HDMI συσκευή αλλά με pass through για τον ήχο, έτσι έχω το 360 πάνω) και αν γουστάρεις τη χρησιμοποιείς και για δέκτη τηλεόρασης, (το μόνο που δεν κάνω με τη δική μου) .

Κάνε μια χάρη στα ματάκια σου και ξέχνα το 1084 είμαστε και κάποιας ηλικίας.......
 
εγω θα σου ελεγα να παρεις την 1084 για pure ρετρο feeling και μετα αν ειναι παιρνεις και την lcd. Οι lcd oθονες θα υπαρχουν παντα στα μαγαζια οι 1084 οχι.
 
ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά....

τελικά λέω να παω σε κάποια LCD οθόνη!

ίσως αποκτήσω αργότερα και το 1084 για καθαρά συναισθηματική αξια....
 
Πρόσεξε απλά το scart να είναι RGB. Οι LG που δουλεύω έχουν RGB scart αλλά μόνο το ένα από τα δύο λειτουργεί έτσι και μπορείς να συνδέσεις Amiga.

Για Samsung και άλλες μάρκες δεν μπορώ να σου πω, δεν έχω εμπειρία, αλλά μη κολλήσεις στους πωλητές, αυτοί δεν έχουν ιδέα τι θα πει tv όχι scart.
 
pooky(1) σε LG θα παω!!! , μιας και έχω μια αγάπη με τις LG οθόνες εδώ και αρκετά χρονια , όλες οι οθόνες που έχω στο σπίτι είναι LG!
 
Η τηλεοραση ειναι καλυτερη για ολους αυτους τους λογους που λεει ο pooky, αλλα ΟΧΙ στην εικονα. Η τελεια εικονα ειναι μονο στο 1084.

Απο εκει και περα, υπαρχουν τα "%" σε σχεση με το 1084, δηλαδη οπως ανεφερε ο rygar 97% το scandoubler, 96,5% το rgb καλωδιο και παει λεγοντας.

Απλα επειδη οι 1084 ειναι 10-15 χρονων, εχουν "πεσει" λιγο, και συνηθως τα χρωματα ειναι χαλαρα, αλλα ρωτα τον marag και εμενα που εχουμε "καινουργιες" (=rebuilt) να σου πουμε τι παει να πει ΧΡΩΜΑ.

Ελα και απο το σπιτι μου να δεις σε καινουργια 1085.
 
vagosgta3 είπε:
εγω θα σου ελεγα να παρεις την 1084 για pure ρετρο feeling και μετα αν ειναι παιρνεις και την lcd. Οι lcd oθονες θα υπαρχουν παντα στα μαγαζια οι 1084 οχι.

Ακριβώς αυτο λεω πιο πανω. Τη ρετρο αίσθηση που σου προσφέρει και την οποία μπορείς να φέρνεις στο νου σου χρησιμοποιώντας το που και που, γιατί δεν είναι και ό,τι καλύτερο για τα ματια. Επιμένω στον scandoubler. Επίσης η εμπειρία μου εδώ μεσα μού λεει ότι μετά από κανα χρόνο που θα είναι Out of stock, θ'αρχίσετε να ρωτάτε όλοι πού θα τον βρείτε. :p :D
 
mike είπε:
Απλα επειδη οι 1084 ειναι 10-15 χρονων, εχουν "πεσει" λιγο, και συνηθως τα χρωματα ειναι χαλαρα, αλλα ρωτα τον marag και εμενα που εχουμε "καινουργιες" (=rebuilt) να σου πουμε τι παει να πει ΧΡΩΜΑ.Ελα και απο το σπιτι μου να δεις σε καινουργια 1085.
Είναι τόσο τέλειες οι “rebuild” ή “refurbished” (Thank you SANTOSP) που τόσο το contrast όσο και το brightness τα έχω κάτω από το μισό στο ποτενσιόμετρο , μπορεί να ακούγομαι υπερβολικός αλλά πραγματικά δείχνουν άριστα , έτσι Mike ??? :cool:
 
Προτιμησε το Philips CM8833 αντι του 1084S διοτι επιπλεον εχει RGB Scart και 2 inputs.

Oι LCDs ειναι βολικες, στυλατες, μεγαλου μεγεθους αλλα ειναι αποκλειστικα για HD σημα. Και μην διανοηθεις να χωσεις Scart επανω...τραγικο αποτελεσμα. Κανε οτι μοντα υπαρχει για να βγαζεις component σημα απο οποιο ρετροκονσολι μπορεις
 
εγω εχω το Philips CM8833-2 και δεν το συγκρίνω με κανενα lcd

wally +1
 
Εγώ τρόμαξα να βρω παλιά οθόνη 1085S.(Από εξωτερικό είναι πολύ δύσκολο να βρεις λόγω μεταφορικών)

Μόλις τη συνέδεσα με Amiga και την άναψα κατάλαβα τι εστί flicker.Το είχα ξεχάσει και πλέον απορώ πως καθόμουν ώρες και δεν με έπιανε τρελός πονοκέφαλος.Καλύτερα λοιπόν να την ανάβω σπάνια και να δουλεύω με flicker-fixer σε LCD και ας χάνω κάπως σε ποιότητα χρωμάτων.Πραγματικά οι λαμπάτες οθόνες έχουν πιο ζωντανά χρώματα που καμία LCD δε φτάνει.
 
Η phillips εχει σχεδον το ιδιο hardware με την 1084S-P. Το "P"

ειναι το αρχικο γραμμα της phillips, ειναι απο το ιδιο εργοστασιο!

Εχουν κοινα parts.

Το βασικο ειναι να ειναι μην εχει πεσει η αποδοση, οποιοδηποτε μονιτορ

και να εχεις. Εγω με τον marag εχουμε τον ιδιο re-builder!
 
Συμφωνω με pooky(1). H σειρα Monitor TV της LG ειναι ιδανικη για retrocomputing. Εχω χρησιμοποιησει το LG M198WA-BT με μια ντουζινα και βαλε παλιους υπολογιστες και κονσολες χωρις κανενα προβλημα.

pooky(1) είπε:
Πάρε μια LCD LG κατά προτίμηση που έχει RGB scart και είσαι μακράν αρχηγός. Στην ίδια οθόνη - tv θα συνδέσεις άλλη μία συσκευή scart, 1 component, 2 HDMI, 1 pc analogue, 1 pc DVI (που με χρήση καλωδίου HDMI 2 DVI θα βάλεις τρίτη HDMI συσκευή αλλά με pass through για τον ήχο, έτσι έχω το 360 πάνω) και αν γουστάρεις τη χρησιμοποιείς και για δέκτη τηλεόρασης, (το μόνο που δεν κάνω με τη δική μου) .
Κάνε μια χάρη στα ματάκια σου και ξέχνα το 1084 είμαστε και κάποιας ηλικίας.......
 
Tα παλιά CRT monitors έχουν την αίσθηση της αυθεντικότητας και ναι,έχουν καλά χρώματα.

Οι νέες LCD οθόνες έχουν επίσης καλά χρώματα,πιο ζωντανή εικόνα κατά τη γνώμη μου,άνεση μεταφοράς,πιο ξεκούραστη αίσθηση,λιγότερη εκλυόμενη θερμότητα,περισσότερες ίντσες,μας γλυτώνουν από ένα άχαρο monitor που πιάνει χώρο μέσα στο σπίτι-σαλόνι μας μόνο για την Amiga και στην τελική αν χαλάσουν,χάλασαν!

(αρκεί και η επόμενη να μην έχει πρόβλημα με τα -αναθεματισμένα- RGB 2 SCART καλώδια που διαθέτουμε...)

Είχα πολλές φορές την ευκαιρία να πάρω 1084S,αλλά δεν πήρα.Προτιμώ 1000 φορές να παίζω SWOS σε 37+ ίντσες... ;)

(αν και δυστυχώς όχι -ακόμη;- στο σπίτι μου..... :( )
 
Πίσω
Μπλουζα