12" GT65 Πρασινο monitor σε εγχρωμο..

Άν βρείς 12" έγχρωμη τηλεόραση, δε θα είναι και πάρα πολύ δύσκολο να γίνει. Το ερώτημα είναι αν σε πάει η καρδιά μακελέψεις λειτουργήσιμο πρασινάκι :)

Πιστεύω οτι θα χωρέσουν και η οθόνη και τα ηλεκτρονικά της μέσα, χωρίς "στοκάρισμα" και λοιπές πατέντες. Μια 14", απ' αυτές του κιλού που άνοιξα προχθές ν' αλλάξω ασφάλεια, ήταν εντελώς minimal το εσωτερικό της. Κατα πάσα πιθανότητα θα χρειαστείς εξωτερικά τροφοδοτικά (12/5ν) γιατί καλό είναι να μη ρισκάρεις να δώσεις ρεύμα απο το τροφοδοτικό της τηλεόρασης στον cpc. Αν θες, μπορείς να βγάλεις ακόμη ένα καλώδιο απο το μόνιτορ που θα πηγαίνει στο jack του ήχου του cpc ωστε να έχεις καλύτερο ήχο. Αυτό προϋποθέτει τρύπες στο gt65 και προσαρμογη του ηχείου της τηλεόρασης, κάπου στο πίσω μέρος. Να σας πω την αλήθεια, μ' αρέσει αρκετά σαν project!

Αν μιλάμε για cpc in a tower, είχε πάρει το μάτι μου κάποτε στο νετ. Άσχημο! Και πρέπει να σκεφτείς τη δημιουργία του cpckey (ps/2 πληκτρολόγιο) το οποίο είναι ένα ολοκληρωμένο Z80 σύστημα!

Κάποτε (όταν θα έχω χρήματα για ΗxC emulator) θα ξεκινήσω να κάνω τον "CPC Plus 2" που έχω στο μυαλό μου. Amstrad 128 plus, Symbiface 2, HxC, Digiblaster, tape in/out interface σε mp3 player και πλήκτρα για reset/pause. Όλα αυτά μέσα στον cpc! Με μια πρώτη μελέτη, πιστεύω οτι θα τα ταιριάξω, εφόσον φύγει το drive και αδειάσει αρκετός χώρος...
 
Stanfromgreece είπε:
CPC σε Tower;;; ;) (αν είναι έτσι... το "κάθετα" σε πρόδωσε!)
To καθετα πηγαινε σε πριονισμα, στο οριζοντια επρεπε να επικεντρωθεις!

ASiC είπε:
Αν μιλάμε για cpc in a tower, είχε πάρει το μάτι μου κάποτε στο νετ. Άσχημο! Και πρέπει να σκεφτείς τη δημιουργία του cpckey (ps/2 πληκτρολόγιο) το οποίο είναι ένα ολοκληρωμένο Z80 σύστημα!
Οχι tower, καμια σχεση, αυτα ειναι εκτρωματα για τους Amigaδες! Με τους ενδοιασμους που εχω για να μετατραπει οτιδηποτε στα cpc, θα επρεπε να σκεφτεις πως το τελικο αποτελεσμα θα ηταν πολυ ιδιο στην αισθητικη τους. Εχω ηδη σκεφτει για μια desktop εκδοση σαν να την ειχε βγαλει ο Sugar. Θα χρειαστει να μονταρω μια εικονα για να δειξω τι σκεπτομαι γιατι αν κατσω να το αναλυω χωρις μια οπτικη θα με παρετε με τις πετρες!

Για τις σκεψεις σου με τα τροφοδοτικα, οτι εχω σκεφτει να κανω θα ειναι μεσα. Μια πριζα θα βγαινει απο το μονιτορ. Κουτια και κουτακια δεν παιζουν στην δικια μου φιλοσοφια. Θα αρχισω να μαζευω υλικα για να το φτιαξω (σιγουρα θα χτυπησω μια 12αρα tv με πρωτη ευκαιρια) και ολα τα υπολοιπα τριγυριζουν στο πρωτο σου ερωτημα! Ειναι τα μονα μηχανηματα που δεν θα σκεφτομουν να αλαζα τιποτα επανω τους, αλλα μου εχουν γεννησει και τις πιο ομορφες ιδεες παραλληλα!
 
Μα είναι τρέλα τα συγκεκριμένα μηχανήματα... είναι δυνατόν να μην σου γεννούν ιδέες; Πριν λίγο καιρό... είδα πάνω σε καροτσάκι ενός ρακοσυλλέκτη έναν CPC πράσινο... (φαινόταν το μόνιτορ από το πλάι και το κατάλαβα)... αλλά δυστυχώς, στην φάση που ήμουν, δεν ήταν δυνατόν να σταματήσω και να του το ζητήσω... Α ρε ....... ακόμα και αν έχω τον δικό μου 6128 σε άριστη κατάσταση, όπωτε βλέπω κάπου αλλού έναν CPC κολλάω και κάθομαι και τον κοιτάω... όπως τους κοίταγα τότε, πρίν πάρω τον δικό μου, στις βιτρίνες των καταστημάτων...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα