125 χρόνια Nintendo!

Maddog είπε:
Τα μισά από αυτά που αναφέρεις ΔΕΝ είναι franchise. Από πότε ένα παιχνίδι μεμονωμένο ορίζεται ως franchise; Balloon Fight και Ice Climber πχ, εξήγησε μου πως αποτελούν franchise. Εκτός αν η ιδέα σου για το franchise είναι το "σας πουλάμε ακριβώς το ίδιο παιχνίδι ξανά και ξανά και σαν χάνοι το αγοράζετε", σπορ στο οποίο αρέσκονται οι οπαδοί της Nintendo. Κατά την γνώμη μου ακόμα και το ένα παιχνίδι+ένα sequel δεν αποτελούν franchise.
Επίσης, οι παραλαγές στο ίδιο θέμα, ανήκουν στο ίδιο franchise. Γιατί ορίζεις ως διαφορετικό franchise το Luigi's Mansion από τα 3D Mario ας πούμε; Ή στην τελική γιατί τα 2D και 3D Mario είναι διαφορετικό franchise; Διαφορετικά είδη παιχνιδιού που ανήκουν στο ΙΔΙΟ franchise είναι!

Άντε, να σου δώσω το Metroid σαν 4ο franchise...που και πάλι, δεν βλέπω τους Νιντεντόβιους να τρελαίνονται για νέο Metroid ούτε κατά το 1/10 από την υστερία που παθαίνουν στα Mariozelda. :p
Γιατι δεν ειναι;; Δεν ειναι ξεχωριστες σειρες παιχνιδιων;; Μπορει να εχουνε κοινους χαρακτηρες αλλα ειναι διαφορετικες σειρες!

πχ.Το Luigi's Mansion και το Yoshi's Island μπορει να ειναι χαρακτηρες απο την σειρα Mario , αλλα πλεον εχουνε και τις δικες τους ξεχωριστες σειρες.

Μπορει καποτε η Nintendo να φτιαξει και αλλα Ballοon fight ή Ice Climbers παιχνιδια αφου υπαρχουν , απλα δεν τα εχει εκμεταλευτει :p

(χμμ ενταξει παρασυρθηκα δεν θα επρεπε να βαλω 4-5 που ειναι μονα παιχνιδια... )

Επισης οπως ειδες δεν εβαλα τα 2d/3d Mario ξεχωριστα για να μην μου την πεις :p (αν και ξερεις πολυ καλα οτι εχουνε μεγαλη διαφορα στο gameplay).

Τεσπα ο καθενας εχει την αποψη του , το ξερεις και εσυ ο ιδιος οτι δεν θα βγαλουμε ακρη :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Maddog είπε:
Τα μισά από αυτά που αναφέρεις ΔΕΝ είναι franchise. Από πότε ένα παιχνίδι μεμονωμένο ορίζεται ως franchise; Balloon Fight και Ice Climber πχ, εξήγησε μου πως αποτελούν franchise. Εκτός αν η ιδέα σου για το franchise είναι το "σας πουλάμε ακριβώς το ίδιο παιχνίδι ξανά και ξανά και σαν χάνοι το αγοράζετε", σπορ στο οποίο αρέσκονται οι οπαδοί της Nintendo. Κατά την γνώμη μου ακόμα και το ένα παιχνίδι+ένα sequel δεν αποτελούν franchise.
Επίσης, οι παραλαγές στο ίδιο θέμα, ανήκουν στο ίδιο franchise. Γιατί ορίζεις ως διαφορετικό franchise το Luigi's Mansion από τα 3D Mario ας πούμε; Ή στην τελική γιατί τα 2D και 3D Mario είναι διαφορετικό franchise; Διαφορετικά είδη παιχνιδιού που ανήκουν στο ΙΔΙΟ franchise είναι!

Άντε, να σου δώσω το Metroid σαν 4ο franchise...που και πάλι, δεν βλέπω τους Νιντεντόβιους να τρελαίνονται για νέο Metroid ούτε κατά το 1/10 από την υστερία που παθαίνουν στα Mariozelda. :p

Επανειλημμένα έχω πει ότι δεν είμαι Sonic fan. Ούτε fan της σύγχρονης Sega. Που ωστόσο και σήμερα εκδίδει αρκετά ακόμα επιτυχημένα franchises πλην Sonic. Με κάμποσα να είναι ακόμα καλά.

Άσχετα με αυτό πάντως, εγώ είμαι ρετάλι της εποχής των arcades
Ρεταλι της εποχης των arcades ειμαι και γω γιατρε αλλα να ξερουμε και τι λεμε και οχι να λεμε οτι να ναι.Franchise δεν ειναι ενα παιχνιδι μονο του λαθος τα εγραψε καποια απο αυτα ο γιαννης και συμφωνω μαζι σου σαυτο αλλα franchise ειναι οποιοδηποτε παιχνιδι εχει κυκλοφορησει και δευτερο μερος και η NINTENDO δεν εχει μονο 3 η 4 οπως λανθασμενα αναφερετε καποιοι παραπανω.
Πολλα λοιπον απο τα franchise της NINTENDO που με ερχονται τωρα στο μυαλο ειναι τα εξης.

Mario

Kirby

Zelda

Metroid

Donkey kong

Super smash bros

Earthbound

Fire emblem

Pokemon

Warioware

Star fox

Brain age

startropics

Nintendogs

Animal crossing

Golden sun

Pikmin

F-zero

Advance wars

Pilotwings

Kid icarus

Punch out

sin and punishment

Nintendo wars

Puzzle league

25 franchise λοιπον και μπορει εμενα το NINTENDOGS η καποια αλλα να μη με αντιπροσωπευουν σαν gamer αλλα δεν μπορει κανεις να τα βγαλει απο την λιστα η να μην τα αναφερει.
 
καταρχιν ξεχαμε τον ενα και μοναδικο kirby :D

δευτερον... το θεμα των franchises της ninty πιστευω μπορουμε να το δουμε απο πολλες οπτικές..

οπως με τον donkey kong, ετσι και ο yoshi μπορει να πρωτοεκανε την εμφανηση του στο mario world, ομως δεν ακολουθησε την ιδια πορεια. ο κοσμος στο yoshis island δεν εχει καμια σχεση με τα μαριο (παρολο που κουβαλαει τον ιδιο τον μαριο)

μπορεις να πεις 100% οτι ο yoshi ανοικει στο franchise του mario; δεν νομιζω

το ιδιο περιπου ισχυει και για τον luigi στο luigi's mansion (μιλαω χωρις να το εχω παιξει), τον wario στα wario land κλπ

ακόμα και στα zelda θα συναντισεις εικόνες του μαριο και του yoshi.. μεχρι και το arwing απ το lylat wars με καποιο cheat εμφανιζεται ως εχθρος.

αποκορυφωση το smash bros οπου μοιραζεται διαφορους χαρακτηρες απο διαφορα franchises της ninty. μπορεις να πεις οτι ειναι franchise καποιου συγκεκριμενου παιχνιδιου και οχι ξεχωριστο;

πραγματι η ninty εχει την ταση να ανακατευει τους χαρακτηρες της και τα παιχνιδια της, να ξεκιναει ολοκληρες σειρες παιχνιδιων με χαρακτηρες που πρωτοεμφανιστικαν ως δευτεροι ρολοι, σε αλλο παιχνιδι. μηπως ομως οι αλλες εταιριες που βγαζουν κονσόλες τα καταφερνουν καλυτερα;
 
Γενεθλια εχει σημερα η Nintendo, κλεινει τα 127 χρονια υπαρξης της!!

Ελπιζουμε να συνεχισει να βγαζει παιχνιδαρες (Εν αναμονη ΝΧ)!! Χρονια Πολλα!!

ps. Περσι δεν καναμε ουτε ενα ποστ για τα γενεθλια ντροπη μας :p
 
Να τα χιλιάσει εύχομαι....ευχαριστούμε Νιντυ.
 
Πίσω
Μπλουζα