130xe αξίζει?

noobsaibot

RetroActive
Joined
7 Σεπ 2007
Μηνύματα
230
Αντιδράσεις
16
καλησπερα ενας φιλος μου πε οτι θα μου δωσει ενα αταρι 130xe αξιζει?δλδ υπαρχει καμια μοντα οπως στους zx,464?το χει ψαξει κανενας?ευχαριστω
 
τι να κάνει δηλαδή η μόντα?

Πάντως αν δεν το θέλεις εδώ είμαστε :)
 
noobsaibot είπε:
καλησπερα ενας φιλος μου πε οτι θα μου δωσει ενα αταρι 130xe αξιζει?δλδ υπαρχει καμια μοντα οπως στους zx,464?το χει ψαξει κανενας?ευχαριστω
Αν δεν το θες το παιρνω-αγοραζω εγω!! :D Ο καλοθελητης! :cheers:

Ενταξει τωρα δεν ειμαι και ο πλεον ειδικος αλλα πιστευω οτιδηποτε παλιο αξιζει. Και μονο που θα το συνδεσεις σε μια tv ή ενα monitor, όποτε νοσταλγεις να θυμηθεις τα παλια παιχνιδια ή να συγκρινεις ενα γνωστο τιτλο στο πως παιζει σε σχεση με ενα αλλο μηχανημα... απλα ολα τα λεφτα. Οσο για μοντες (ενταξει δεν ειναι και ο βασικος λογος αγορας παλαιου harware) σιγουρα υπαρχουν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εάν είσαι συλλέκτης, δε σε νοιάζει εάν υπάρχουν μόντες ή όχι. Εάν δεν είσαι, και κάπου σ'ενδιαφέρει να το ξυπνήσεις, θα πρέπει να βρεις κάτι για να το τροφοδοτήσεις με προγράμματα. Για μένα αξίζει απλά να το έχεις, καθώς εμφανισιακά και μόνο είναι ο μπαμπάς του ST.

To MyIDE που αναφέρει το άτομο πιο πάνω :D είναι μια πάρα πολύ καλή προσθήκη και σε διαβεβαιώνουμε κι αυτός κι εγώ για την πολύ καλή του λειτουργία. Εάν όντως σε ενδιαφέρει το σύστημα, αγόρασέ το περιφερειακό αυτό, αφου και φθηνό είναι και ιδιαίτερα χρήσιμο, κοινώς, δε θα το μετανιώσεις (ούτε κι εμείς).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ευχαριστω τα εκλεκτα μελη!με εμψυχωσατε να παρω την σωστη αποφαση!πιστευω τεταρτη αν δεν στραβωσει κατι να το χω στα χερια μου!εχει και κασετοφωνο! πιστευω να δουλευει ακομα! οποτε θ αρχισω και την αναζητηση!
 
Rygar, για την ακρίβεια στον XE έχουν αντιγράψει την σχεδίαση του ST. Κατά δεύτερον, αναφερόμαστε στο πιο δυνατό 8-bito. Φυσικά υπάρχουν οι άπειρες μόντες που μπορείς να του κάνεις. Από τα MyIDE, SIO2SD ως το πιο απλό, SIO2PC (πολύ πρακτικό και εξαιρετικά φθηνό), επεκτάσεις μνήμης, κάρτες γραφικών, accelerators etc. Όταν πρωτοεπικοινώνησα με την A8 scene, ένιωσα μειονεκτικά με όλα αυτά τα H/W developments.

Επίσης έχει το Yoomp και την καλύτερη έκδοση του Tempest, μετά από αυτή της Jaguar...


YouTube - Tempest Xtreem For the 800XL. Newest video 11-19-2008
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κορυφαία και τα 2!! Οντως είναι πολύ δυνατό 8μπιτο, δεν περπάτησε πολύ όμως, αφου στο καπάκι βγήκαν τα 16Bit της Atari. Πάντως είναι πανέμορφα συστήματα (αρκεί να'χεις χώρο στο σπίτι :( )
 
Noμίζω ότι αυτή είναι μία είδηση που θα χαροποιήσει πολύ (και) τον Dino !! :)

Αν και fan των Αmastrad & Commodore, σίγουρα ένα οκτάμπιτο αταράκι θα ήταν καλοδεχούμενο !! :thumbup: (noobsaibot, περιμένουμε φωτογραφίες !!)
 
Με κάλυψαν οι προγράψαντες (!)

Πάρτο με κλειστά μάτια! :D
 
O 130xe ηταν ισχυροτερος των MSXturboR??
 
Αν θεωρείς τον MSX turbo R 8-bit όχι. Αλλά ο R800 είναι 16-bit (ALU).
 
YABQ (Yet Another Bits Quarel :D )
 
Tι εγινε τελικα με το μηχανημα, δεν εβαλε ποτε καμια φωτο ο φιλος?

Μη τον ειδατε τον Παναη δηλαδη?

Με την απορια θα μεινω μου φαινεται, πως μοιαζει αυτο το Atari.
 
Καλησπέρα επειδή βλέπω ότι το θέμα ειναι ακομά ενεργό σας πληροφορώ μετά λύπης ότι δεν μου το δώσε ο φιλος τότε!

μάλιστα το κράτησε και πρόσθεσε και το my ide .

Να πω την αλήθεια δεν με χαλάει κιόλας τόσο πολύ αφού είναι σε καλά χέρια και όχι σε καποιό κάδο ανακύκλωσης!

Αν πάντως το βαρεθεί πάλι εδώ ειμάστε!Θα σας ενημερώσω και με φωτογραφίες!σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα