1492: Conquest of Paradise (1992)

perlastar

RetroJunkie™
Joined
30 Αύγ 2013
Μηνύματα
2.077
Αντιδράσεις
1.080
Η ταινία βγήκε το 1992 σε σκηνοθεσία του Ridley Scott, με αφορμή την 500η επέτειο του ταξιδιού του Χριστόφορου Κολόμβου το 1492. Ωραία σκηνοθεσία, όμορφες εικόνες, καλές ερμηνείες και κυρίως ένα εκπληκτικό, διάσημο soundtrack που συνέθεσε ο ταλαντούχος δικός μας Βαγγέλης Παπαθανασίου, το οποίο είναι και ένα από τα πιο δυνατά σημεία της ταινίας. Πολύ ταιριαστός ο Gerard Depardieu στο ρόλο του Κολόμβου, και ταιριαστοί και άλλοι ηθοποιοί στους ρόλους τους, όπως η Sigourney Weaver στο ρόλο της βασίλισσας Ισαβέλλα. Η ταινία παρουσιάζει και με πολύ ωραίο και δραματικό τρόπο τα βάσανα και την καταστροφή που έσπειραν οι Ευρωπαίοι στους ιθαγενείς της Αμερικής, δείχνοντας έτσι την κατακτητική τους μανία, αντί να αφήσουν τους λαούς ήσυχους να ζήσουν όπως επιθυμούν. Δεν έκανε την επιτυχία που είχαν φανταστεί, αλλά παρ'όλα αυτά είναι αξιοπρεπής στο είδος της και έχει φυσικά τους δικούς της οπαδούς.


Προβολή συνημμένου 129577
 
Μας είχαν πάει να την δούμε με το σχολείο, στην πρώτη Γυμνασίου. Ήταν βέβαια κάπως βαριά ταινία, για εκείνες τις ηλικίες και οι περισσότεροι είχαμε βαρεθεί. Φυσικά τώρα την θεωρώ πολύ καλή και προσεγμένη ταινία.
 
Έχω κολλήσει άσχημα!!! Δεν μπορώ να θυμηθώ αν έχω δει την ταινία ή όχι!

Είναι σοβαρό γιατρέ μου????
Το σίγουρο είναι πως το soundtrack είναι εξαιρετικό.
 
Πολυ καλυτερο απο τον Χριστοφορος Κολομβος με τον Χωραφα. Βγηκαν ταυτοχρονα μιας και ημερολογιακα καθοταν τα 500 χρονια επετειος...κανενα απο τα δυο δεν πηγε καλα εισπρακτικα.

Το soundtrack ειναι αψεγαδιαστο.
 
Συμφωνώ απόλυτα με τον Wally. Καλή ταινία (που αν την συγκρίνεις με την άλλη του Γκλεν περνά για αριστούργημα).
 
Πολυ καλυτερο απο τον Χριστοφορος Κολομβος με τον Χωραφα. Βγηκαν ταυτοχρονα μιας και ημερολογιακα καθοταν τα 500 χρονια επετειος...κανενα απο τα δυο δεν πηγε καλα εισπρακτικα.

Το soundtrack ειναι αψεγαδιαστο.
όντως με τον Χωραφά ήταν πολύ υποδεέστερο.Σχεδόν b-movie
 
Πίσω
Μπλουζα