16 χρονια χωρις FRANK ZAPPA..

don dokken

RetroMasteR
Joined
14 Μάρ 2009
Μηνύματα
1.532
Αντιδράσεις
218
Πολυταλαντος,πανεξυπνος,πολυσχιδης στις επιρροες του,βρωμοστομος υπερ του δεοντος,αντισυμβατικος ε,και ναι τελικα ειχε και ελληνικο αιμα στις φλεβες του.

Σε μια εποχη για "καλα παιδια" που η πολιτικη ορθοτητα ειναι δικτατορια μας λειπει και η μουσικη κ ο λογος του..

Πεθανε 4 Δεκ. 1993.

 
Αν και δεν διαφωνώ με το έργο του, ποτέ του δεν μου ήταν ιδιαίτερα συμπαθής......
 
Μιλάμε για μουσική ιδιοφυΐα. Απίστευτες συνθέσεις που συνδυάζουν πολλά είδη μουσικής, φοβερές ενορχηστρώσεις και φυσικά πανέξυπνοι καυστικοί στίχοι. To Freak Out! με τους Mothers of Invention ήταν πολύ μπροστά από την εποχή του.

Ένας φίλος, πρώην ροκάς, όταν ανακάλυψε τη Jazz "αλλαξοπίστησε" και κόλλησε. Πούλησε όλη τη συλλογή του από ροκ άλμπουμ για να αγοράσει Jazz δίσκους. Τα μόνα που κράτησε ήταν του Zappa. Νομίζω αυτό λέει πολλά. :)
 
Μιας και μιλάτε για τον Frank Zappa, θυμάμαι την παλιά Fender Stratocaster που του δώρησε ο Jimi Hendrix για τα γενέθλιά του το 1968 και η οποία συμπτωματικά κάηκε από τον ίδιο τον "Voodoomaster" στο ξενοδοχείο Astoria του Λονδίνου μια μέρα πριν βρεθεί νεκρός στο δωμάτιό του το 1970.

Ο Frank την αποκατέστησε βάζοντάς της ένα καινούργιο ενεργό ηλεκτρικό κύκλωμα το 1978 ενώ λίγα χρόνια μετά προστέθηκαν ένα 22ταστο μπράτσο με reverse headstock κατασκευασμένο εξ ολοκλήρου από το Fender Custom Shop και τρεις μαγνήτες Lindy Fralin.

Σημειώνεται ότι ο γιός του Dweezil την πούλησε σε δημοπρασία το 2001 για περίπου ένα εκατομμύριο δολάρια.

Hendrix_Strat_1.jpg
Hendrix_Strat_2.jpg


Zappa_Frank_clip_image009.gif
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αχ ρε πατέρα, χάθηκε να μου κληροδοτήσεις καμμιά κιθαρούλα και εμένα... :xm:
 
Πίσω
Μπλουζα