18 χρόνια χωρίς FREDDIE...

don dokken

RetroMasteR
Joined
14 Μάρ 2009
Μηνύματα
1.532
Αντιδράσεις
215
...Σαν σημερα ελαβε τελος το επιγειο παρτυ για μια εμβληματικη φιγουρα στο χωρο της μουσικης κ οχι μονο.

Γεννημενος στη Ζανζιβαρη ως Faruk Bulsara απο γονεις Ινδικης καταγωγης μεν αλλα βρεττανους αφησε οχι στιγμα αλλα κατι πολυ παραπανω απο το συντομο περασμα του απο το ματαιο τουτο κοσμο.

Φυσικα με τη ζωη που εκανε πεθανε απο AIDS και οχι απο κρυολογημα χεχεχε..

Τα παρτυ του εκαναν αυτα του Χεφνερ να μοιαζουν με σχολικες συγκεντρωσεις.

Ο Rob Halford σε ανυποπτο χρονο ειχε πει οτι ειχαν επισκευθει μαζι τη Μυκονο.(ε,που θα πηγαιναν ..)

Υ.Γ.Ποιος ειμαι εγω να μιλησω για τη μουσικη του προσφορα..

Queen - Who wants to live forever (high quality)

[video=youtube;5L8-FTvSVxs]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αγαπημένο μου συγκρότημα... Το πρώτο μου βινύλιο...

Πραγματικά οτι και να πει κανείς είναι λίγο. Από άποψη μουσικής? Από άποψη φωνής, στοίχους?

Queen - 'The show must go on' (music video)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ισως το καλυτερο συγκροτημα ολων των εποχων, ισως η εμβληματικοτερη μορφη της μουσικης σκηνης....
 
Τα λογία είναι περιττά όταν ακούς Queen και Freddy,

άπλα κλείνεις τα μάτια και ταξιδευεις....
 
Το 1991 δούλευα σε ένα χημείο, και πληροφορήθηκα την είδηση από το ραδιόφωνο εν' ώρα εργασίας...το κλάμα που έριξα ήταν άλλο πράμα!

Οι μεσήλικες συνάδελφοι με κοροιδεύανε, οι νεολαίοι συμπάσχαν αλλά...σιωπηρά, και ο μανιακός προιστάμενος προσπαθούσε ν'ανακαλύψει τί στον κόρακα είχα σπάσει εκεί μέσα και ήμουν έτσι απαρηγόρητη...

Ο Freddie υπήρξε το παράξενο εκείνο κράμμα ανθρώπου που λατρεύω αλλά.. δεν τον καταλαβαίνω...
 
18 χρόνια ε;;;; :xm:

Είναι απίστευτο πόσο γρήγορα περνά ο χρόνος... δύσκολα όμως ξεχνιούνται χαρισματικοί άνθρωποι όπως ο Freddie...
 
Πωπω 18 χρονια...

Πραγματικα μεγαλος καλλιτεχνης με ολη την σημασια. Φωναρα.

Οσο για τους Queen ηταν το μονο γκρουπ που μπορουσε να παιξει τα παντα και να μην χασει την ταυτοτητα του.

who wants to live forever...
 
Δεν 8α υπάρξει καμιά φωνή τόσο χαρισματική όσο η δικιά του. Πολλοί τραγουδιστές από όλα τα είδη της μουσικής τον θαύμαζαν και επηρεάστηκαν από αυτόν.
 
...απλά ο μεγαλύτερος performer της εποχής του μαζί με τον μέγιστο jackson σε διαφορετικά μουσικά πεδία βέβαια! Τεράστιος καλλιτέχνης!!!
 
κλαψτε και λιγο καλο κανει και οχι ντροπες..

ιδιως αν καταλαβαινετε απο στιχοι..

Too much love will kill you

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αξίζει πιστεύω να σημειωθεί πως την ίδια μέρα με τον τεράστιο Freddie, έφυγε από κοντά μας άλλο ένα rock τέρας, ο Eric Carr, drummer των KISS από το 1980 - 1991.
 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο [edit]

για οσους γνωριζουν ιστορια..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τρομερή φωνή ο Freddie η μουσική έχασε πάρα πολλά με τον χαμό του. Κρίμα...Αλλά κρίμα και για τον Carr, μεγάλο κεφάλαιο στα ντραμς.. Αληθεύει ότι μπορεί να τα είχε καταφέρει εάν δεν είχε φύγει από το νοσοκομείο για να πάει να ζητήσει από την μπάντα να συνεχίσει σε μια περιοδεία;; γιατί έτσι είχα ακούσει...

Τέλος θυμάμαι τον θάνατο του Freddie γιατί εάν και πολύ μικρός τότε, μου είχε πει ο πατέρας μου στο γήπεδο σε ένα ματς του ΠΑΟ όταν τον ρώτησα ποίος τραγουδάει το κομμάτι που ακουγόταν από τα μεγάφωνα στο ημίχρονο την όλη ιστορία.....

Το κομμάτι ήταν το ''Show must go on''.....Ένα απο τα καλύτερα τραγούδια μαζί με το ''Who want's to live for ever'' των Queen και όχι μόνο..

(edit)ίσως το ματς να ήταν και λίγο αργότερα(92 ή 93) αλλά η ιστορία του πατέρα μου, μου έμεινε χαραγμένη μιας και ήταν η πρώτη φορά που άκουσα για το ΗIV και ομολογώ ότι τα έπαιξα....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά πραγματικά...μπορεί να μη τον πήγαινα λόφω του ότι [edit by Rygar: Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΧΕΙ ΠΕΘΑΝΕΙ!!!! ΕΛΕΟΣ!!!!!] αλλά η φωνάρα αυτού του ανθρώπου ειδικά στο γύρισμα του "show must go on" προς το τέλος του θα μου μεινει αξέχαστη !! Θεός 'χωρέστον λοιπόν...και να τον θυμόμαστε μέσω της μουσικής του, που πραγματικά είναι το κάτι άλλο....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παραμείνετε στον Freddie....!!!!
 
φιλε RYGAR η μοιρα το εθελησε να φυγουν και οι δυο την ιδια μερα.

Λογικο ειναι ο ενας να επισκιασει των αλλο,παραδειγμα εγω που μου ειχε διαφυγει τελειως,αν και τοτε ,πριν 18 χρονια, λυπηθηκα πιο πολυ για τον Carr,επειδη για τον Freddie το αναμεναμε ,καθως ηταν γνωστη η πορεια που ειχε παρει η υγεια του..

Σιγουρα η προσφορα τους δε συγκρινεται,αλλα και ο Ερικ στο συντομο σχετικα περασμα του απο αυτο τον κοσμο ειχε μονο συμπαθειες και επαινους για το ταλεντο του..Εμενα προσωπικα δε με πειραζει, οποιος θελει να πει δυο λογια για τον μακαριτη τον Ερικ ,μιας και ειναι ευκαιρια να τον γνωρισουν περισσοτεροι.
 
Μεγάλη απώλεια για τη μουσική, και μου φαίνεται απίστευτο ότι πέρασαν 18 χρόνια (πόσο γρήγορα περνάει ο καιρός). Η φίλη μου τότε ήταν μεγάλη φαν των Queen και του Freddie και φόραγε μαύρα (και έβαφε και τα νύχια της μαύρα) για ένα μήνα! :)
 
Πίσω
Μπλουζα