[19.09.09] Παγκοσμια Ημερα Ελευθερου Λογισμικου

dadmin

Banned
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
4.698
Αντιδράσεις
118
:: Software Freedom Day 2009

Η Ένωση Ελλήνων Χρηστών & Φίλων Linux Ελλάδος (Hellug), η κοινότητα Linux της Θεσσαλονίκης (Thelug), της Λάρισας (LinuxTeam) και των Χανίων (Chania-Lug), σας προσκαλούν αυτό το Σάββατο (19/09) να γιορτάσουμε την Παγκόσμια Ημέρα Ελεύθερου Λογισμικού.



Δράσεις θα πραγματοποιηθούν στις εξής πόλεις:

- Αθήνα: Πύλη Πολυτεχνείου (Στουρνάρα) απ' τις 11.00

- Θεσσαλονίκη (Λευκός Πύργος) απ' τις 12.00

- Λάρισα (Κεντρική Πλατεία) απ' τις 11.00

- Χανιά (Πλατεία Δημοτικής Αγοράς) απ' τις 17.00



Στα πλαίσια των δράσεων αυτών, θα μοιραστεί υλικό απ' τις αγαπημένες σας διανομές, ενημερωτικό υλικό, καθώς και opendiscs (ελεύθερο λογισμικό για τον κόσμο των κλειστών λειτουργικών συστημάτων). Το υλικό αυτό διατίθεται απ' την Εταιρία ΕΛ/ΛΑΚ, την Canonical μέσω της κοινότητας ubuntu-gr, καθώς κι απ' το προσωπικό μεράκι των διοργανωτών.

Σας περιμένουμε όλους εκεί!

Πηγη: http://hellug.gr/index.php/OSullogos/Newsgr

---------------------------------------------------------------

Σαββατο πρωι θα γινει, οποτε μια βολτα στη Στουρναρα δεν ειναι κακη ιδεα ;)
 
Πώς και της Λάρισας δεν το ονομάσανε LaLug; :p :p:p:p
 
(Έλεος..... )
 
Έτσι που το γράφεις αυτό το "Δράσεις" θυμίζει τηλεφώνημα σε εφημερίδα για τρομοκρατικό χτύπημα.

Πες το απλά "Προωθητική ενέργεια" όπως κάνει όλος ο κόσμος. :)
 
Ενω αν εγραφε ο συγγραφεας του κειμενου (γιατι οπως φαινεται και στο source link, δεν ειμαι εγω) την εκφραση "αναλαβατε δραση" τοτε θα παρεπεμπτε σε κατι αλλο ε ? :D

Παντως θα ειμαστε καμποσοι και απο δω μεσα, το Σαββατο εκει - μοιραζοντας φυλλαδια, livecds και opendiscs στους υποψιασμενους (και μη) περαστικους.
 
Paspartoo είπε:
Ενω αν εγραφε ο συγγραφεας του κειμενου (γιατι οπως φαινεται και στο source link, δεν ειμαι εγω) την εκφραση "αναλαβατε δραση" τοτε θα παρεπεμπτε σε κατι αλλο ε ? :D
Δεν είχες quotes, οπότε είπα ότι θα το έγραψες εσύ. Στο source link δεν μπήκα, μπορεί να "βλέπανε" Windows σαν OS και να αναλάμβαναν "δράση". Φοβήθηκα. :sealed: :p

Η ουσία δεν είναι ποιός το έγραψε, είναι ότι ακούγεται "κάπως". Και αυτό το κάπως δεν είναι εορταστικό που λέει παραδίπλα. Παραδέξου ότι έστω και αμυδρά έχω δίκιο.

Και ότι μου αρέσει να σε τσιγκλάω επίσης. :)

Μπορεί και να την κάνω την βόλτα μου πάντως. Seriously. :flower:

Με μπλούζα "Bill Gates pWnz j00. Since 1995."


Και full body armor φυσικά.
:diablotin:
 
Maddog εμένα πάλι δεν μου ακούγεται καθόλου κάπως.. ίσως γιατί έχω συνηθίσει στον συνδικαλισμό. Αυτό μου θύμισε εμένα αυτή η έκφραση και ταιριάζει απόλυτα. Άλλωστε είναι μια δράση από μια αναγνωρισμένη ομάδα πίεσης.

Οι τρομοκρατικές ομάδες άλλωστε χρησιμοποιούν άλλους όρους...
 
Δεν είχες quotes, οπότε είπα ότι θα το έγραψες εσύ
Ειχε και τονους ομως - που εχω να βαλω οπουδηποτε απο την 5η δημοτικου :D

Και να κανεις τη βολτα σου και με οποιο μπλουζακι θες - αν παρεις και κανα cdακι, η καλυτερη μας :)

@ChrisTOS

Γιατι τετοιο μπερδεμα ? Ποια ειναι η σχεση του συνδικαλισμου

A radical political movement that advocates bringing industry and government under the control of federations of labor unions by the use of direct action, such as general strikes and sabotage. Answers.com
με την προσπαθεια ενημερωσης ενος Συλλογου Χρηστων καποιου λειτουργικου συστηματος Η/Υ ?

Φανταζομαι ξερεις οτι δεν θα επετρεπα ποτε να γινει τετοιου ειδους πολιτικη αναφορα εδω μεσα. Ποσο μαλλον να την κανω εγω ο ιδιος. Και δεν εγινε ουτε τωρα.

Ποια ειναι η "αναγνωρισμενη ομαδα πιεσης" βρε Χρηστο ? ο Hellug ? απο ποτε ? και γιατι ?

http://www.answers.com/topic/syndicalism
 
Η έννοια του συνδικαλισμού είναι πολύ ευρύτερη από αυτή που περιγράφεις αλλά τέλος πάντων εγώ αναφέρθηκα μονο στην έκφραση που έθιξε ο Maddog, και πιο συγκεκριμένα ότι δεν θυμίζει τρομοκρατική οργάνωση αλλά συνδικαλιστική.

Όσον αφορά στο αναγνωρισμένη ομάδα πίεσης, και στο ερώτημα του από πότε και γιατί: από τη στιγμή που έχουν προσκληθεί σε συνεδρίαση επιτροπής της ελληνικής βουλής ώστε να καταθέσουν την άποψη τους. Φυσικά αυτό δεν το θεωρώ καθόλου κακό αλλά τουναντίον εξαιρετικά θεμιτό.

Τέλος, από τη στιγμή που μιλάς για ένα κίνημα που εκτός των άλλων είναι πολιτικό (GNU/FSF) δεν μπορείς να ξεφύγεις από αυτή την έννοια. Εκτός αυτού είμαι και οπαδός της άποψης πως τα πάντα είναι πολιτική. Με κάθε κουβέντα μας κάνουμε πολιτική, άσχετα αν το ορίζουμε έτσι.
 
Η κουβέντα θα ξεφύγει........ Όπου αναφέρεται η λέξη "πολιτική" και "συνδικαλισμός" τα πράγματα μόνο καλώς δεν βαίνουν.

Christos σεβαστές οι απόψεις σου, σεβαστή η στάση σου, αλλά δεν ενδιαφέρει ποσώς εμάς εδώ μέσα.

Δεν με ενδιαφέρει ούτε ο "συνδικαλισμός" , ούτε τίποτε. Η ομάδα που θα δίνει live cds μεθαύριο δεν μπορώ να διανοηθώ γιατί μπορεί να είναι "ομάδα πίεσης" Μήπως κλείσουν τη Στουρνάρη και κάψουν Windows συσκευασίες και άδειες χρήσης στο όνομα του computerized συνδικαλισμού;

Έλεος......

Θα προσπαθήσω να κάνω τη βόλτα μου να σας δω. Είναι πολύ καλή η κίνηση.
 
pooky(1) είπε:
Η κουβέντα θα ξεφύγει........ Όπου αναφέρεται η λέξη "πολιτική" και "συνδικαλισμός" τα πράγματα μόνο καλώς δεν βαίνουν.
Christos σεβαστές οι απόψεις σου, σεβαστή η στάση σου, αλλά δεν ενδιαφέρει ποσώς εμάς εδώ μέσα.

Δεν με ενδιαφέρει ούτε ο "συνδικαλισμός" , ούτε τίποτε. Η ομάδα που θα δίνει live cds μεθαύριο δεν μπορώ να διανοηθώ γιατί μπορεί να είναι "ομάδα πίεσης" Μήπως κλείσουν τη Στουρνάρη και κάψουν Windows συσκευασίες και άδειες χρήσης στο όνομα του computerized συνδικαλισμού;

Έλεος......

Θα προσπαθήσω να κάνω τη βόλτα μου να σας δω. Είναι πολύ καλή η κίνηση.
Pooky(1) καταλαβαίνω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να γίνω αντιληπτός οπότε σταματάω εδώ.
 
Με κάθε κουβέντα μας κάνουμε πολιτική, άσχετα αν το ορίζουμε έτσι.
Συμφωνω απολυτα - και το ATARI vs AMIGA ειναι πολιτικη, και το SPECTRUM vs AMSTRAD ειναι πολιτικη, και το DC vs Gamecube ειναι πολιτικη και ΟΛΑ τα συγκριτικα τεχνολογικων προιοντων ειναι πολιτικη και η οποια δηλωση υπερ του ενος ή του αλλου ειναι πολιτικη και παει λεγοντας.
Αλλα υπαρχει και ενα οριο που αν δεν το βαλουμε τοτε ακυρωνουμε τα παντα.

Τέλος, από τη στιγμή που μιλάς για ένα κίνημα που εκτός των άλλων είναι πολιτικό (GNU/FSF) δεν μπορείς να ξεφύγεις από αυτή την έννοια.
Η ιδεολογια του GNU ειναι σαφως πολιτικη - κατα δηλωση του ιδρυτη του. Οπως και οι ενεργειες του ιδιου και οι εκατονταδες εμπλοκες του σε παγκοσμια πολιτικα θεματα.
Αυτο ομως ειναι αλλο απο το λειτουργικο συστημα GNU και την υλοποιηση του ως GNU/Linux. Εκει εξεταζουμε την πραγματικη λειτουργικοτητα του προγραμματος, την κρινουμε, και αν μας ικανοποιει το χρησιμοποιουμε (ή γραφομαστε και στον Hellug και μοιραζουμε cds το Σαββατο :p )

Αν για καθε προιον Χρηστο - εξεταζαμε το ιδεολογικο υποβαθρο του φορεα που το παραγει τοτε καθε αναφορα σε οτιδηποτε θα ηταν πολιτικη και αρα εκτος θεματος στο retromaniax.

Πχ τα αγαπημενα μας windows ειναι προιον μιας εταιρειας που αποσκοπει στο κερδος και ακολουθει τα καπιταλιστικα προτυπα λειτουργιας αρα εχει πολιτικη διασταση, οποτε δεν πρεπει αναφερουμε τιποτα για τα προιοντα της εδω.... ειναι υπερβολη δεν νομιζεις ?

Anyway - στον Λευκο Πυργο ειναι η δικια σας μαζωξη το Σαββατο - κανε καμια βολτα για καφε στη παραλια και πες μου εντυπωσεις (εκει τα cdς θα τα μοιραζουν οι κοπελλες της πολης και οχι κατι τυποι σαν εμενα :D )
 
Paspartoo είπε:
Anyway - στον Λευκο Πυργο ........ το Σαββατο - .....στη παραλια ....εντυπωσεις
Απ οτι πηρε το ματι μου

~10+ (πως λεμε φιλοι και συγγενεις κι ο φωτογραφος ) προ βροχης , (απο επισκεπτες δεν ...)

~5 μετα την βροχη , (απο επισκεπτες δεν ... και παλι)

Paspartoo είπε:
(εκει τα cdς θα τα μοιραζουν οι κοπελλες της πολης και οχι κατι τυποι σαν εμενα :D )
Αν ειχανε προσεγγισει Ραπτη\Καιλη ,που ενδεχομενως να ανταποκρινοντουσαν λογω προεκλογικης περιοδου, θα ξεμενανε απο στοκ σε Dt ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δυστυχως ο καιρος δεν ηταν βολικος για βολτες και εκδηλωσεις τετοιου ειδους - οποτε και η γενικη "εικονα" ηταν μικροτερη απο την αναμενομενη - οπως πολυ σωστα κατεδειξε ο Nemo.

Στην Αθηνα τα πραγματα ηταν λιγο καλυτερα - καμια 20αρια ηρωικοι εθελοντες ειχαν στησει 10 laptops στον προαυλιο χωρο ενος κτηριου του Πολυτεχνειου - υλικο για "μοιρασια" υπηρχε αρκετο (cds, φυλλαδια ακομα και μπλουζακια) και ο κοσμος (οχι πολυς) που πηγαινοερχοταν ρωτουσε διαφορα και ζητουσε συμβουλες.

picture.php





Μολις ξεκινησε η ψιχαλα και τρεχουν ολοι να μεταφερουν την "εγκατασταση" στον σκεπασμενο χωρο του προαυλιου. Στη φωτο διακρινεται με το πρασινο φωσφοριζε μπλουζακι ο προεδρος του Hellug, o Νικος Ρουσσος (comzeradd)

picture.php


Ενας απο τους παγκους με το διαμοιραζομενο υλικο - debian, ubuntu - μεχρι και αυτοκολλητα Creative Commons υπηρχαν.

picture.php


Μεσα στα τοσα laptops και netbooks, υπηρχε και ενα OLPC (ο μαθητικος υπολογιστης του Καθηγητη Νεγρεποντε) και ειχα επιτελους την ευκαιρια να τον περιεργαστω για λιγη ωρα.

picture.php


Αυτο το laptop εκανε πραματα και θαματα σημερα - το γιατι διαβαστε το ακριβως απο κατω

Και εδω εχουμε την εκπληξη της συναντησης.

Πηγαμε μαζι με τον Saulot στο Πολυτεχνειο - σε κανα 10λεπτο ανοιξε το laptop του, συνδεθηκε στο δικτυο του ntua - μοιρασε συνδεση με καλωδιο στον διπλανο του που δεν ειχε καλο wifi σημα.

Την ιδια στιγμη ενας επισκεπτης του ζητα βοηθεια για κενο 2.5αρι usb εξωτερικο δισκο του που δεν επαιζε σε mac (!!). Κατεβαζει επι τοπου ο δικος μας τα 2-3 καταλληλα πακετα και φορμαρει τον δισκο σε hfs.

Πιανει κουβεντα με αλλους παρευρισκομενους σχετικα με θεματα του λειτουργικου - ενω ταυτοχρονα δινει λυσεις στους νεαρους hackers του hellug σχετικα με τους ΑΤΙ drivers.

Τσεκαρει τις δυνατοτητες της συνδεσης (ssh, telnet) μιας και δεν υπηρχαν πληροφοριες σχετικα - και επιδεικνυει 3D FPS παιχνιδια για Linux (open arena, sauerbraten).

Δεν εμεινα παραπανω - η ζαλαδα και ο πονοκεφαλος απο χτες με εκαναν να φυγω νωρις - αλλα πρωτα διαπιστωσα το ποσο απαραιτητοι ειναι τετοιοι ανθρωποι για την κοινοτητα.

Και μια και ο Saulot θελει και θα εγγραφει στον hellug - σε συνδιασμο με το οτι ειναι γνωστο οτι ειναι ανθρωπος των πραξεων (θυμηθειτε την εμπλοκη του μαζι με τον Μανο στα sensiblogathering) εμενα τουλαχιστον με κανει περηφανο κατι τετοιο.

picture.php





επι το εργον



Παντου υπαρχει ενας retromaniax :)







 
Πίσω
Μπλουζα