[1972-12-24] TV Πρόγραμμα: 1972 (24-25 Δεκεμβρίου)

tsalk

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
3.719
Αντιδράσεις
921
Περιοδικό: Ραδιοτηλεόραση (αριθμός τεύχους 150)

Για να θυμηθούμε αυτό το περιοδικό της tv που εν έτη 2008 δίνει αυτή την φανταστική σειρά σε dvd παππούδες εν δράσει (σπουδαία και σπανιότατη σειρά) πριν από 36 χρόνια, δηλαδή παραμονές Χριστουγέννων του 1972 τι είχε.

Κατ αρχήν στο εξώφυλλο είχε την νικήτρια της eurovision του 1972 Βίκυ Λέανδρος με συνέντευξή της από το Λονδίνο.

Επίσης συνένευξη του Γιάννη Φίλιππα για τον παράξενο ταξιδιώτη.

Πάρτε επίσης και μια ιδέα για το τι παίζαν τα κανάλια τότε την παραμονή των Χριστουγέννων του 1972. Αλήθεια εσείς τι θα βλέπατε? κσι με ποιό κανάλι θα κάνατε Χριστουγενιάτικο ρεβεγιόν?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι θα έβλεπα εγώ. ΥΕΝΕΔ φυσικά με το ρεβιγιόν από την αίθουσα ¨Εσπερίδες¨ του Χίλτον.

Θα έβλεπα μόνο τα δίχτυα της αράχνης από το ΕΙΡΤ
 
Χμμμ...εγω δεν ειχα ακομη ερθει στο κοσμο,αλλα θα εβλεπα ευχαριστως και εγω τα ΔΙΧΤΥΑ ΤΗΣ ΑΡΑΧΝΗΣ με Δανδουλακη,Μαρινο κλπ!

Πω πω ρεβεγιον απο το Χιλτον! Glam seventies!
 
Εκείνη την ημέρα ήμουν 6 μηνών και κάτι ψιλά (μάλλον είχα κοιμηθεί και έχασα και εγώ το ρεβεγιόν στο Χίλτον)

70s καταστάσεις.
 
Εγώ θα ξεκινούσα με το "Ίδρυμα" και την "Αθλητική Κυριακή". Τελειώνοντας, θα το γύριζα στον "Ενόπλων" για να δω το υπόλοιπο Μπίνγκο. Μετά ξανά αλλαγή καναλιού για τα "Δίχτυα της Αράχνης" και μετά πάλι αλλαγή για το ρεβεγιόν. Και, αν είχα την ευκαιρία, μετά τις 00.35 θα το γύρναγα πού και πού στο "ακατάλληλον"...
 
stam1370 είπε:
Εγώ θα ξεκινούσα με το "Ίδρυμα" και την "Αθλητική Κυριακή". Τελειώνοντας, θα το γύριζα στον "Ενόπλων" για να δω το υπόλοιπο Μπίνγκο. Μετά ξανά αλλαγή καναλιού για τα "Δίχτυα της Αράχνης" και μετά πάλι αλλαγή για το ρεβεγιόν. Και, αν είχα την ευκαιρία, μετά τις 00.35 θα το γύρναγα πού και πού στο "ακατάλληλον"...
Σταμάτη, είσαι τρελός ζάπερ εσύ!

Συμφωνώ με τις περισσότερες από τις επιλογές σας, αλλά να προσθέσω ότι θα ξεκινούσα όμορφα τη μέρα μου με ΕΙΡΤ και Γωγώ Ατζολετάκη στις 12. Την υπόλοιπη ημέρα θα ήμουν συνέχεια ΥΕΝΕΔ - δεν θα έχανα επίσης με τίποτα την αρχή του Super Bingo, καθώς πιθανόν ο Μαστ να είχε καλεσμένους στο studio!

Σας αφήνω τώρα διότι έχει ξεκινήσει η Δανδουλάκη και "Δίχτυα της Αράχνης" (το μόνο άλλο που βλέπω σήμερα στο ΕΙΡΤ).
 
Άσε που το 72 δεν έπαιζαν τα τηλεκοντρόλ!

Σήκω από τον καναπέ, πήγαινε άλλαξε κανάλι στη SABA, ξανασήκω από τον καναπέ ξαναάλλαξε κοκ...
 
......πωωωωωω!!!!! Και μόνο που το διάβασα κουράστηκα!!! :D
 
Των "Ενόπλων"! Των "Ενόπλων"!!!! :D :D:D:D:D:D:D:D
 
Η επομενη μέρα

Ξημέρωσε και η μέρα των Χριστουγέννων, αφού σας δώσω τις καλύτερες ευχές μου, ας ρίξουμε μια ματιά και στο πρόγραμμα της ημέρας. (σας θυμήζω ότι είναι Δευτέρα 25 Δεκεμβρίου 1972) Λοιπόν μετά χτεσινό ρεβεγιόν στο Χίλτον από την ΥΕΝΕΔ εχώ δεν θέλω να δω τίποτα άλλο (κρίμα για σας που δεν το είδατε, γιατί δεν έχω και μαγνητοσκόπιο για να ξαναβάλω την εκπομπή - το Video των 2 ιντσών είναι πολύ ακριβά και που να βρίσκεις τέτοιο πράγμα).

Λοιπόν σήμερα εγώ θα δω στις 11.30 τα Χριστούγεννα από όλο τον κόσμο στην ΥΕΝΕΔ, στις 13.00 θα δω τις επιτυχίες της χρονιάς από το ΕΙΡΤ,τον μεγάλο ποδοσφαιρικό αγώνα Ιντερ-Μίλαν στις 14.45 (μετάδοσις από μαγνητική εγγραφή, όχι παίζουμε), λίγο θέατρο της Δευτέρας και αλλάζω στην ΥΕΝΕΔ να δω αλάτι και πιπέρ και την Τηλεφημερίς μετά, οπόσδηποτε στις 22.00 το Κεκυσμένων των θυρών στο ΕΙΡΤ και Γκαλά μετά στην ΥΕΝΕΔ στις 23.45.

Αυτά τα λίγα για σήμερα, έχω ζαλιστεί να αλλάζω από ΕΙΡΤ σε ΥΕΝΕΔ και ανάποδα (άντε να μην λέτε ότι μόνο ΥΕΝΕΔ βλέπω)

Καλέ μου Αη Βασίλη φέρε μου ένα μαγνητοσκόπιο για να γράφω όλες αυτές τις υπέροχες εκπομπές να τις ξαναβλέπω με την ησυχία μου και αργότερα (γιατί είδα ένα όνειρο, ότι και το ΕΙΡΤ και η ΥΕΝΕΔ τις σβήνουν μετά την προβολή τους, και εγώ θέλω να τις έχω πολλά πολλά χρόνια μετά)
 
tsalk είπε:
Λοιπόν μετά χτεσινό ρεβεγιόν στο Χίλτον από την ΥΕΝΕΔ εγώ δεν θέλω να δω τίποτα άλλο (κρίμα για σας που δεν το είδατε, γιατί δεν έχω και μαγνητοσκόπιο για να ξαναβάλω την εκπομπή - το Video των 2 ιντσών είναι πολύ ακριβά και που να βρίσκεις τέτοιο πράγμα).
Ωχ, νόμιζα ότι είχες μαγνητοσκόπιο... διότι έχασα την αρχή του Ρεβεγιόν στο Χίλτον χτες το βράδυ - με άφησε το SIMCA στο δρόμο όπως γύρναγα σπίτι μου.

tsalk είπε:
Λοιπόν σήμερα εγώ θα δω στις 11.30 τα Χριστούγεννα από όλο τον κόσμο στην ΥΕΝΕΔ, στις 13.00 θα δω τις επιτυχίες της χρονιάς από το ΕΙΡΤ,τον μεγάλο ποδοσφαιρικό αγώνα Ιντερ-Μίλαν στις 14.45 (μετάδοσις από μαγνητική εγγραφή, όχι παίζουμε), λίγο θέατρο της Δευτέρας και αλλάζω στην ΥΕΝΕΔ να δω αλάτι και πιπέρ και την Τηλεφημερίς μετά, οπόσδηποτε στις 22.00 το Κεκυσμένων των θυρών στο ΕΙΡΤ και Γκαλά μετά στην ΥΕΝΕΔ στις 23.45.
Συμφωνώ με τις επιλογές σου - ειδικά τον Φρέντυ δεν τον χάνω ποτέ!

Το μεγάλο μου άγχος είναι ότι χθες η SABA μου δεν έπιανε καλά το Κανάλι 11 και πώς θα δω το "Κεκλεισμένων των θυρών" στο ΕΙΡΤ χωρίς πρόβλημα?

tsalk είπε:
Καλέ μου Αη Βασίλη φέρε μου ένα μαγνητοσκόπιο για να γράφω όλες αυτές τις υπέροχες εκπομπές να τις ξαναβλέπω με την ησυχία μου και αργότερα (γιατί είδα ένα όνειρο, ότι και το ΕΙΡΤ και η ΥΕΝΕΔ τις σβήνουν μετά την προβολή τους, και εγώ θέλω να τις έχω πολλά πολλά χρόνια μετά)
Λες κουταμάρες - σιγά μη σβήνουν ΕΙΡΤ και ΥΕΝΕΔ τις εκπομπές και τις σειρές τους, αφού αποτελούν κομμάτι της ιστορίας μας. Έχεις ακούσει να γίνεται αυτό πουθενά στο εξωτερικό? Όλο θεωρίες συνομοσίας μας λες - αποκλείεται σου λέω! Βάζουμε στοίχημα? - τα ξαναλέμε πχ σε 36 χρόνια (ας πούμε το 2008 με το καλό) και θα δεις ότι όλα τα σημερινά εορταστικά (και μη) προγράμματα θα βρίσκονται ταξινομημένα στα Αρχεία του ΕΙΡΤ και της ΥΕΝΕΔ.

Α, να μην ξεχάσω, αν το έχεις, δημοσίευσε και το αυριανό πρόγραμμα των καναλιών. Ελπίζω παρά τις γιορτές να μας δείξουν τα νέα επεισόδια της Μαντάμ Σουσού και του Αγνώστου Πολέμου στην ΥΕΝΕΔ και του Παράξενου Ταξιδιώτη στο ΕΙΡΤ!!
 
Eίναι δεύτερη μέρα των Χριστουγέννων σήμερα (και εμείς εξακολουθούμε να βρισκόμαστε στο 1972 - εγώ προσωπικά αρνούμαι να επιστρέψω στο σήμερακαι για να δούμε τι μας έχουν για σήμερα τα κανάλια
 
bernard.c είπε:
Ωχ, νόμιζα ότι είχες μαγνητοσκόπιο... διότι έχασα την αρχή του Ρεβεγιόν στο Χίλτον χτες το βράδυ - με άφησε το SIMCA στο δρόμο όπως γύρναγα σπίτι μου.

Βρέ bernard έλεος που τον βρήκες αυτόν τον κουβά (για το SIMCA), αφού είσαι μερακλής άνθρωπος και θέλεις εγγλέζικο αυτοκίνητο (τι μανία και αυτή) πάρε μια Jaguar XJ 6 4.2 που είναι και original εγγλέζικο αυτοκίνητο να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. (Να δείτει που στο τέλος από αυτή την μανία του θα πάει να μείνει στο Λονδίνο ο bernard - Μην γελάτε ίσως βγώ αληθινός στο μέλλον)

Τέλος πάντων ας δούμε τις επιλογές μου για σήμερα, που έχει πάλι εκλεκτά πράγματα η tv. Λοιπόν θα ξεκινήσω στις 20.00 με το κορίτσι της Κυριακής, θα συνεχίσω με τον Άλκη Στέα στις 20.45 αλλά στην ΥΕΝΕΔ έχει την Γειτονιά την ίδια ώρα (μαγνητοσκόπιο δεν έχω, άρα έχω μέγιστο πρόβλημα μάλλον θα δώ την Γειτονιά και ίσως να αλλάξω κανάλι στα κλεφτά για να δω και τον Στέα (δεν ξέρω - θα δω τι θα κάνω), χρειάζομαι και δεύτερη τηλεόραση μάλλον (αν και διάβασα σε ένα επιστημονικό περιοδικό ότι στο μέλλον θα έχεις μια τηλεόραση ,αλλά θα μπορείς να βλέπεις 2 κανάλια ταυτόχρονα, να δεις πως θα το λένε αυτό.....νομίζω εικόνα στην εικόνα ή κάτι τέτοιο, αν και δεν το πιστεύω, σιγά μην υπάρξει στο μέλλον κάτι τέτοιο, μεγάλη φαντασία έχουν μερικοί άνθρωποι).

Είχαμε μείνει στην Γειτονιά, θα συνεχίσω με την Κοκκορόμυαλη στις 21.15 και μετά ειδήσεις. αααα μπορεί να δω και την ελληνική ταινία στις 23.00 αν μείνω στο σπίτι και δεν πάω σε καμιά μπουάτ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tsalk είπε:
Βρέ bernard έλεος που τον βρήκες αυτόν τον κουβά (για το SIMCA), αφού είσαι μερακλής άνθρωπος και θέλεις εγγλέζικο αυτοκίνητο (τι μανία και αυτή)
Δεν φτάνουν τα μισθά ρε για κάτι καλύτερο - η "Πειραϊκή-Πατραϊκή" που δουλεύω είπε ότι οι αυξήσεις θα είναι μικρές φέτος... :(

Με κοροϊδεύεις για την ξενομανία μου! Καλά, θα πάω κάποια στιγμή στο εξωτερικό να μείνω και θα δείτε!

bernard.c είπε:
Ελπίζω παρά τις γιορτές να μας δείξουν τα νέα επεισόδια της Μαντάμ Σουσού και του Αγνώστου Πολέμου στην ΥΕΝΕΔ και του Παράξενου Ταξιδιώτη στο ΕΙΡΤ!!
Καλά, έχω μπλέξει τελείως τις μέρες! Για κάποιο περίεργο λόγο νόμιζα σήμερα ότι ήταν Παρασκευή, ενώ είναι Τρίτη!

tsalk είπε:
Τέλος πάντων ας δούμε τις επιλογές μου για σήμερα, που έχει πάλι εκλεκτά πράγματα η tv. Λοιπόν θα ξεκινήσω στις 20.00 με το κορίτσι της Κυριακής, θα συνεχίσω με τον Άλκη Στέα στις 20.45 αλλά στην ΥΕΝΕΔ έχει την Γειτονιά την ίδια ώρα (μαγνητοσκόπιο δεν έχω, άρα έχω μέγιστο πρόβλημα μάλλον θα δώ την Γειτονιά και ίσως να αλλάξω κανάλι στα κλεφτά για να δω και τον Στέα (δεν ξέρω - θα δω τι θα κάνω), χρειάζομαι και δεύτερη τηλεόραση μάλλον...Είχαμε μείνει στην Γειτονιά, θα συνεχίσω με την Κοκκορόμυαλη στις 21.15 και μετά ειδήσεις. αααα μπορεί να δω και την ελληνική ταινία στις 23.00 αν μείνω στο σπίτι και δεν πάω σε καμιά μπουάτ.
Καλά, Γετονιά και Κοκορόμυαλη δεν χάνω στο Ενόπλων ποτέ, οπότε αυτά είναι δεδομένα (20.45-21.30).

Το "Επιστροφή στην Ιθάκη" (18.40 στην ΥΕΝΕΔ) το παρακολουθείς? Δεν το έχω δει ποτε και δεν ξέρω αν είναι Ελληνική ή ξένη...

Επίσης, θα γυρίσω στο ΕΙΡΤ στις 22.55 να δω "Εκείνος κι Εκείνος". Μου αρέσουν τα κείμενα, είναι πολύ καυστικά και αλληγορικά.

tsalk είπε:
(...διάβασα σε ένα επιστημονικό περιοδικό ότι στο μέλλον θα έχεις μια τηλεόραση ,αλλά θα μπορείς να βλέπεις 2 κανάλια ταυτόχρονα, να δεις πως θα το λένε αυτό.....νομίζω εικόνα στην εικόνα ή κάτι τέτοιο, αν και δεν το πιστεύω, σιγά μην υπάρξει στο μέλλον κάτι τέτοιο, μεγάλη φαντασία έχουν μερικοί άνθρωποι).
Ρε tsalk, όλο αυτά τα επιστημονικά περιοδικά διαβάζεις που λένε διάφορα τρελλά και απίθανα! Κάτσε να αποκτήσουμε χρώμα πρώτα και θα είμαι ευχαριστημένος - έξω τα κανάλια προβάλλονται με χρώμα εδώ και χρόνια και εδώ τίποτα ακόμα... Σκέψου να βλέπαμε την Γειτονιά μας με χρώμα!
 
Αν η γειτονιά μας έχει χρώμα ίσως να μην ήταν τόσο ρετρό όσο αυτό.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=KN0FsTOQF4w&feature=channel_page]YouTube - Ξ ΞΞΞΞ?ΞΞΞΞ

δεν ξέρω αν μπορείς να συμβιβαστείς
 
Πσσσστ.... μη βγεί κανείς μόνος του έξω... υπάρχουν περίπολα....!!!

Και, bernard.c, να χαμηλώσεις τον ήχο όταν θα παίξει το "Εκείνος κι εκείνος", μην έχεις άλλα μετά... :sealed:
 
stam1370 είπε:
Πσσσστ.... μη βγεί κανείς μόνος του έξω... υπάρχουν περίπολα....!!!Και, bernard.c, να χαμηλώσεις τον ήχο όταν θα παίξει το "Εκείνος κι εκείνος", μην έχεις άλλα μετά... :sealed:
Όχι μην φοβάσαι, αν συμβεί κάτι έχω κάτι άκρες στην ΕΣΑ εγώ (θα σε σώσω)

Μόνο μην διαρεύσει ότι έχω φιλίες από το καθεστός (απλά μου έχουν υποχρέωση για κάτι)
 
Πίσω
Μπλουζα