1986 - Bon Jovi vs Europe

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.281
Το 1986 σηματοδοτηθηκε, οσο αφορα το μελωδικο ροκ, απο τη κυκλοφορια δυο LPs:

Slippery When Wet απο Bon Jovi


Οι δυο αυτες κυκλοφοριες ειχαν διχασει το "μελωδικο" ροκ κοινο.

Αν και ποιο γουσταρατε περισσοτερο?
 
Επιλέγω europe με μικρή διαφορά από τους bon jovi!

Ίσως είμαι προκατειλημμένος λόγω του συσχετισμού του κορυφαίου κομματιού τους με το Ευρωμπάσκετ του 87!
 
Πολύ δύσκολη απόφαση για μένα! Απίστευτα και τα δύο!
 
Και τα 2 ωραια αλλα και μονο το οτι εχω(βασικα ολοι μας πιστευω) συνδιασει μια τεραστια επιτυχια της εθνικης μπασκετ του 87 με το Final Countdown,ψηφιζω αυτο.
 
Europe και γω λόγω Ευρωμπάσκετ και τυρινίνης...
 
αν και δεν μου αρέσει κανένα από τα δύο συγκροτήματα (άρα και οι δίσκοι τους),αν έπρεπε να ψηφίσω κάποιο (γιατί τώρα ψήφισα το τρίτο :p ) ,θα ψήφιζα το slippery when wet (άλλωστε το the final countdown των europe δεν το έχω ακούσει).

EDIT/ βασικά δεν έχω ακούσει ολόκληρο το the final countdown,ακόμα και να το είχα ακούσει ολόκληρο όμως τους bon jovi,εκείνης της περιόδου,τους "προτιμώ" /EDIT
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Slippery

Δεν ειμαι φανατικος του μπασκετ!
 
Stormwatch είπε:
Europe και γω λόγω Ευρωμπάσκετ και τυρινίνης...
Ποιός Νίνης; Νόμιζα οτι μιλάγαμε για Μπάσκετ...

Omenforever είπε:
gtp* αμφότεροι.
*Για την πυρά
Για μια στιγμή τρόμαξα....

krem13 είπε:
αν και δεν μου αρέσει κανένα από τα δύο συγκροτήματα (άρα και οι δίσκοι τους),αν έπρεπε να ψηφίσω κάποιο (γιατί τώρα ψήφισα το τρίτο :p ) ,θα ψήφιζα το slippery when wet (άλλωστε το the final countdown των europe δεν το έχω ακούσει).
Κάποιος μας κάνει πλάκα....

Όσον αφορά την επιλογή, είναι πολύ δύσκολη.... Μάλλον θα απέχω...
 
Χαλαρά Europe... πρώτον λόγω Eurobasket, δεύτερον λόγω μουσικής, τρίτον γιατί δεν έγιναν επαναλαμβανόμενοι γκομενοτραγουδιάρηδες όπως "οι άλλοι" (όχι ότι δε θα γίνονταν εάν μπορούσαν).
 
Πρώτος δίσκος που αγόρασα,

το the final countdown!
 
Eπιλεγω bon jovi με μικρή διαφορά από europe. Το αλμπουμ των Europe αξιζε για 1-2 κομματια, ενώ των BJ ήταν διαμαντι, ολα τα κομματια ενα κι ενα.

Wanted dead or alive! (παιζόταν και στους τίτλους αρχής του 1ου επεισοδίου του, αν θυμαμαι καλα, προτελευταίου κύκλου του Miami Vice)
 
Αν και έχω και τα 2 Lp ψήφισα τους Bon Jovi λόγω της μακροχρόνιας παρουσίας τους σαν συγκρότημα από τους Europe και βέβαια λόγω των περισσοτέρων επιτυχιών “singles”, του Slippery When Wet από ʽτι το The Final Countdown.

Slippery When Wet:

  • You give love a bad name
  • Livinʼon a prayer
  • Let it rock
  • Wanted Dead or alive
  • Raise your hands
  • Never say goodbye
  • Iʼd die for you


The Final Countdown

  • The final countdown
  • Rock the night
  • Carrie
  • Ninja
  • Cherokee


Σκορ 7-5 υπέρ του Slippery When Wet
 
Αγαπημενα συγκροτηματα και τα 2...και τα 2 LP τα ειχα(ω) σε κασετες αντεγραμμενες..σε Denon το Final Countdown( χαθηκε δυστυχως) και σε Sony το Slippery When Wet (υπαρχει ακομα!)

Δε μπορω να επιλεξω...και στα 2 υπαρχουν κομματια αξιολογα που δεν εγιναν ευρεως γνωστα(Without Love απο Slippery και Τime has come απο Final Countdown).Eπισης ξεχωριζω και το Love Chaser (Europe) που κυκλοφορησε μονο στην Ιαπωνια.

Φυσικα υπαρχουν και κομματια που δεν ακουγονται οπως Social Disease...Νinja...(προσωπικο γουστο,σε αλλους μπορει να αρεσουν...εγω παντως ουτε το Wanted Dead or Alive μπορω να ακουσω,την ωρα που αλλοι το θεωρουν ''υμνο''!!!)

Λογω εξωφυλλου(οχι αυτο που κυκλοφορησε τελικα αλλα του πρωτοτυπου) θα επελεγα Slippery!!! ;)

Aν επελεγα βασει αγαπημενου τραγουδιου θα επελεγα Final Countdown μιας και το Carrie το ειχα ακομα και σαν ηχο κινητου!!! :D
 
Πολύ δύσκολη απόφαση.

Ωστόσο αν και πιο πολύ φαν των Bon Jovi ψήφισα Europe για να έχω την συνείδησή μου ήσυχη...
 
Europe με τα χιλια!!!! οχι δηλαδη οτι δεν μου αρεσουν οι Bon Jovi....
 
περιμενω να τελειωσετε..δεν μιλαω ακομα.. :D
 
Frank213 είπε:
Χαλαρά Europe... πρώτον λόγω Eurobasket, δεύτερον λόγω μουσικής, τρίτον γιατί δεν έγιναν επαναλαμβανόμενοι γκομενοτραγουδιάρηδες όπως "οι άλλοι" (όχι ότι δε θα γίνονταν εάν μπορούσαν).
Αυτο επαναλαμβανομενοι γκομενοτραγουδιαρηδες πραγματικα δεν το καταλαβα

don dokken είπε:
περιμενω να τελειωσετε..δεν μιλαω ακομα.. :D
On topic να ναι και ο καθενας μπορει να πει ο,τι θελει...

Εγω λατρευω τη μουσικη....αυτα τα 2 συγκροτηματα ειναι τα αγπημενα μου...αν και πλεον εχω αγαπημενα τραγουδια οχι συγκροτηματα...

Βοn Jovi και Εurope...και σε οποιον αρεσουν....
 
Πίσω
Μπλουζα