[1989-11-20] Το πρώτο πρόγραμμα του MEGA: 1989 (Νοέμβριος)

tsalk

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
3.719
Αντιδράσεις
920
Περιοδικό: Ραδιοτηλεοπτική Αντέννα (αριθμός τεύχους 10)

Όπως είναι γνωστό το Mega channel ήταν το πρώτο ιδιωτικό κανάλι που λειτούργησε στην Ελλάδα στα τέλη της δεκαςετίας του 80.

Ποιό όμως ήταν το πρόγραμμα του σταθμού την πρώτη εβδομάδα λειτουργίας του? Δυστυχώς εμείς στην Βόρειο Ελλάδα ξεκινήσαμε να βλέπουμε mega στις αρχές Απριλίου του 1990 αν θυμάμαι καλά (μέχρι τότε εξέπεμπε μόνο στην Αθήνα από τις 20 Νοεμβρίου του 1989). Έτσι δεν είχαμε την τύχη να δούμε το πρόγραμμα του στους πρώτους μήνες λειτουργίας, εκτός από κάποα τρέιλερ των σειρών που έπαιζαν διαφημηστικά από την συχνότητα του στην Θεσσαλονίκη.

Το δημοσίευμα που παραθέτω μαζί με το πρώτο πρόγραμμα είναι από το περιοδικό Ραδιοτηλεοπτική Αντένα τον Νοέμβριο του 1989.

attachment.php


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οταν ξεκινησε (και για αρκετους μηνες) ειχε το τελοιο (για μενα) προγραμμα. Ξαναβλεποντας το τωρα που το εβαλες tsalk μετρησα 14 σειρες/εκπομπες που παρακολουθουσα καθε εβδομαδα (πληρης εθισμος). "Δυστυχως" τα τελευταια χρονια δεν βλεπω ουτε ενα "προγραμμα" στο MEGA. (οχι δηλαδη οτι βλεπω στα αλλα....)
 
Aardvark είπε:
Στις 8.00 την Τριτη εχει "Λαβυρινθο" με την Μαρια Αλιφερη.Θετε βιντεακι αν θετε μιλατε;;;;;;;; :)
Θέλουμε-θέλουμε Aardvark!!

Μόνο, αν μπορείς, ανέβασέ το στην ενότητα "Σόου & Τηλεπαιχνίδια" (ανοίγωντας νέο σχετικό thread "Λαβυρινθος" για να μπορούμε να το "βρίσκουμε" εύκολα και στο μέλλον! :)
 
ChristosM είπε:
Οταν ξεκινησε (και για αρκετους μηνες) ειχε το τελοιο (για μενα) προγραμμα. Ξαναβλεποντας το τωρα που το εβαλες tsalk μετρησα 14 σειρες/εκπομπες που παρακολουθουσα καθε εβδομαδα (πληρης εθισμος). "Δυστυχως" τα τελευταια χρονια δεν βλεπω ουτε ενα "προγραμμα" στο MEGA. (οχι δηλαδη οτι βλεπω στα αλλα....)
Μα ήταν τέτοιο το πρόγραμμα που πραγματικά ο πλήρης εθισμός ήταν πάρα πολύ εύκολο να συμβεί σε κάποιον (ειδικά σε μένα) αλλά και στον Χρήστο που νομίζω ότι δικαιούμαστε τον τίτλο οι τηλεορασάκηδες.

Ήταν νομίζω μια από τις καλύτερες εποχές (τηλεοπτικά για μένα) και έβεπα και εγώ το mega φανατικά, μιας που εκτός από πολύ αγαπημένες ξένες σειρές που πρόβαλε, είχε και πολύ καλές ελληνικές σειρές και εκπομπές.

Ωραία χρόνια
 
tsalk είπε:
Μα ήταν τέτοιο το πρόγραμμα που πραγματικά ο πλήρης εθισμός ήταν πάρα πολύ εύκολο να συμβεί σε κάποιον (ειδικά σε μένα) αλλά και στον Χρήστο που νομίζω ότι δικαιούμαστε τον τίτλο οι τηλεορασάκηδες.
Μπα, και εμάς γιατί μας αφήνεις απ'έξω? 8)

tsalk είπε:
Ήταν νομίζω μια από τις καλύτερες εποχές (τηλεοπτικά για μένα) και έβεπα και εγώ το mega φανατικά, μιας που εκτός από πολύ αγαπημένες ξένες σειρές που πρόβαλε, είχε και πολύ καλές ελληνικές σειρές και εκπομπές. Ωραία χρόνια
Μπράβο tsalk για την φωτογραφία!

Η τηλεοπτική περίοδος 1989-90 πρέπει να ήταν η καλύτερη της Ελληνικής τηλεόρασης (τουλάχιστον σε σχέση με την υπόλοιπη δεκαετία του 80 που τότε έφτανε στο τέλος της), διότι είχε είτε αγαπημένα ξένα προγράμματα από τη δεκαετία του 1970 (που είχαν αγαπηθεί μέσω της ΕΡΤ και της ΥΕΝΕΔ), είτε δημοφιλή ξένα πάλι προγράμματα (της ΕΡΤ και ΕΡΤ-2) από τη δεκαετία του 1980, είτε την "επιστροφή" αγαπημένων τηλεοπτικών αστέρων όπως η Μαρία Αλιφέρη (με το "Λαβύρινθο"), ο Νίκος Πιλάβιος (με το "Θησαυρόλεξο"), ο Γιώργος Κωνσταντίνου (με το "Πατήρ Υιός και Πνεύμα") και πολλοί άλλοι.

Από το τότε πρόγραμμα του MEGA, μπορώ να πω πως έβλεπα τα πάντα (!) με εξαίρεση τους Διαξιφισμούς (τότε) και τα παιδικά στις 16.00-16.30 (που και αυτά τα έβλεπα καμιά φορά), με αποτέλεσμα να διαβάζω βιαστικά για το σχολείο για να προλάβω να δω TV...

(@ tsalk: ΥΓ Έπαιρνες κι εσύ τη ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΑΝΤΕΝΝΑ? Είναι το μόνο τηλεοπτικό περιοδικό που έχω φυλάξει στο αρχείο μου και το έχω κι εγώ αυτό το τεύχος! Κρίμα που σταμάτησε τόσο γρήγορα...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γιατί δεν είχε πρόγραμμα το πρωί??????????
 
thebest20 είπε:
Γιατί δεν είχε πρόγραμμα το πρωί??????????
Όταν πρωτοξεκίνησε το MEGA δεν είχε πρωινό πρόγραμμα. Μάλιστα τις ώρες λειτουργίας του άρχισε να τις επεκτείνει σταδιακά. Ξεκίνησε να εκπέμπει πιο νωρίς το μεσημέρι προσθέτωντας τις εκπομπές Απεριτίφ (με την Μιμή Ντενίση) στις 14.30 αρχικά και λίγο μετά νομίζω το Κοκτέιλ (με τον Ιάσωνα Τριανταφυλλίδη αν δεν κάνω λάθος) ακόμα νωρίτερα, ενώ άρχισε να εκπέμπει νωρίς το πρωί πολύ αργότερα... (νομίζω μάλιστα πως η πρώτη πρωινή εκπομπή που βγήκε στην ιδιωτική τηλεόραση ήταν ο "Πρωινός Καφές" στον ΑΝΤ1 με τη Ρούλα Κορομηλά τον Σεπτέμβριο του 1990 και μετά ακολούθησε το MEGA με το "Χαμογελάτε είναι μεταδοτικό") - (αυτά τα γράφω από μνήμης, παρακαλώ διορθώστε με όπου κάνω λάθος).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bernard.c είπε:
Όταν πρωτοξεκίνησε το MEGA δεν είχε πρωινό πρόγραμμα. Μάλιστα τις ώρες λειτουργίας του άρχισε σταδιακά να τις επεκτείνει. Ξεκίνησε να εκπέμπει πιο νωρίς το μεσημέρι προσθέτωντας τις εκπομπές Απεριτίφ (με την Μιμή Ντενίση) και Κοκτέιλ (με τον Ιάσωνα Τριανταφυλλίδη νομίζω) μετά από κάποιο διάστημα και πολύ αργότερα ξεκίνησε νωρίς το πρωί... (νομίζω μάλιστα πως η πρώτη πρωινή εκπομπή που βγήκε στην ιδιωτική τηλεόραση ήταν ο "Πρωινός Καφές" στον ΑΝΤ1 με τη Ρούλα Κορομηλά και μετά ακολούθησε το MEGA με το "Χαμογελάτε είναι μεταδοτικό") - (αυτά τα γράφω από μνήμης, παρακαλώ διορθώστε με όπου κάνω λάθος).


Και εγω αν δεν κανω λαθος θα ελεγα οτι η πρωτη πρωινη ηταν το "Καλημερα Ελλαδα" με Παπαδακη.
 
Aardvark είπε:
Στις 8.00 την Τριτη εχει "Λαβυρινθο" με την Μαρια Αλιφερη.Θετε βιντεακι αν θετε μιλατε;;;;;;;; :)
Θέμε! Θέμεεεεεεε!!! Άκου τι λέει....!!!!
 
ΟΙ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΤΗΡ ΥΙΟΣ ΚΑΙ ΠΝΕΥΜΑ ΕΠΑΙΖΑΝ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ Η' ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ?
 
latinsoapsfever είπε:
Έχει σβηστεί η εικόνα με το πρόγραμμα :(
Τσαλκ αν τις έχεις ακόμα τις ανεβάζεις σε παρακαλώ? Θα κάνω το μοντάρισμα στο αρχικό ποστ μετά.

Thanks :flower:
 
bernard.c είπε:
Όταν πρωτοξεκίνησε το MEGA δεν είχε πρωινό πρόγραμμα. Μάλιστα τις ώρες λειτουργίας του άρχισε να τις επεκτείνει σταδιακά. Ξεκίνησε να εκπέμπει πιο νωρίς το μεσημέρι προσθέτωντας τις εκπομπές Απεριτίφ (με την Μιμή Ντενίση) στις 14.30 αρχικά και λίγο μετά νομίζω το Κοκτέιλ (με τον Ιάσωνα Τριανταφυλλίδη αν δεν κάνω λάθος) ακόμα νωρίτερα, ενώ άρχισε να εκπέμπει νωρίς το πρωί πολύ αργότερα... (νομίζω μάλιστα πως η πρώτη πρωινή εκπομπή που βγήκε στην ιδιωτική τηλεόραση ήταν ο "Πρωινός Καφές" στον ΑΝΤ1 με τη Ρούλα Κορομηλά τον Σεπτέμβριο του 1990 και μετά ακολούθησε το MEGA με το "Χαμογελάτε είναι μεταδοτικό") - (αυτά τα γράφω από μνήμης, παρακαλώ διορθώστε με όπου κάνω λάθος).
"Κοκτέιλ" ήταν μια εκπομπή την πρώτη χρονιά του Mega που έδειχνε αποκλειστικά ελληνικά βιντεοκλίπς χωρίς παρουσιαστή ,και την έβαζε μεσημεριανές ώρες αν θυμάμαι.Μετά από κανένα χρόνο "Κοκτέιλ" λεγόταν το πρώτο πρωινάδικο με τον Ιάσωνα Τριανταφυλλίδη,την Μενεγάκη και τον Νίκο Διαμανταρίδη όπως σωστά ανέφερε ο Bernard. Όντως το mega δεν είχε πρωινή ζώνη στον πρώτο χρόνο λειτουργίας του,ξεκινούσε το πρόγραμμα μεσημέρι μετα τις 13.30 ή 14.00 .Το "Απεριτίφ" με την Ντενίση ήταν απ τις πρώτες εκπομπές του καναλιού και προβάλλονταν μεσημέρι (όπως αναφέρει ο Bernard).Eπίσης θυμάμαι και μια εκπομπή με τον Μίμη Πλέσσα με τίτλο "Σεργιάνι στο πεντάγραμμο" που προβάλλονταν μεσημέρι τους πρώτους μήνες λειτουργίας και άνοιγε το πρόγραμμα του καναλιού.Επισης κατα το 1990 άρχισε να προβάλλεται πρωί πρωί μια εκπομπή με τίτλο "Οι μελωδίες της ευτυχίας" που πρόβαλλε εικόνες από τοπία (πχ καταρράκτες Νιαγάρα ) με συνοδεία κλασικής μουσικής.
 
Είναι λογικό, τα πρώτα χρόνια που η ιδιωτική τηλεόραση ήταν "καινούριο κοσκινάκι", να δημιουργηθεί εθισμός. Ειδικά το MEGA είχε και πολύ "πιασάρικο" στο αυτί, επιβλητικό σήμα, που σε τράβαγε να το παρακολουθήσεις...Κι από την αρχή, όπως εκατομμύρια τηλεθεατές, κόλλησα με τους Απαράδεκτους (Τετάρτη βράδι νομίζω - δε φαίνεται η εικόνα με το πρόγραμμα).
 
κάτι που με μπέρδεψε λίγο βλέποντας το συγκεκριμένο πρόγραμμα. Το Mega Δευτέρα 20-11-1989 δεν έκανε πρεμιέρα;Γιατί στο συγκεκριμένο πρόγραμμα προηγείται η Κυριακή;Μήπως εκείνη την μέρα (19-11) έκανε κάποια δοκιμαστική προβολή πριν την επίσημη μέρα πρεμιέρας;Kαι γιατί εκεί στο πρόγραμμα γράφει "Οι εκπομπές του Mega Channel αρχίζουν αύριο Δευτέρα 20 Σεπτεμβρίου";
 
Πίσω
Μπλουζα