1989-2009 20 χρονια, 20 GOTYs

Other_Reality είπε:
Τα περισσότερα περιοδικά θυμάμαι το είχαν εκθειάσει, μιλάω και για τον ξένο τύπο. Θέλω να πώ, πώς δέν θυμάμαι να το υποτίμησε κανείς. Στην πορεία του χρόνου απλά θάφτηκε λίγο η ύπαρξή του, ίσως λόγω των voxels (insert gfx card manufacturer conspiracy here) και ίσως γιατί θυμάμαι πως με τα XP οι περισσότεροι είχαμε προβλήματα να το τρέξουμε ξανά. Πάντως μιλάμε για παιχνιδάρα, με φανταστικά γραφικά, μαγευτική μουσική και φοβερή ατμόσφαιρα. Θα το έβαζα ίσως και εγώ στη λίστα, αλλά με το System shock 2 την ίδια χρονιά...λίγο δύσκολα τα πράγματα.
To "πρόβλημα" του παιχνιδιού ήταν το software rendering. Δεν υπάρχει καμία "συνωμοσία", απλά ο κόσμος ήθελε να χρησιμοποιεί την κάρτα γραφικών του. Χρειαζόταν πολύ ισχυρό επεξεργαστή (αφού έκανε όλη τη δουλειά) και ενώ είχε πανέμορφα γραφικά, έτρεχε σε πάρα πολύ χαμηλή ανάλυση την εποχή που τα 3D accelerated παιχνίδια έπαιζαν ακόμα και σε 1600x1200. Βέβαια, έβλεπες πολύ αιχμηρές...γωνίες :p που καμία σχέση δεν είχαν με τον "οργανικό" κόσμο του Outcast.
 
Leon είπε:
To "πρόβλημα" του παιχνιδιού ήταν το software rendering. Δεν υπάρχει καμία "συνωμοσία", απλά ο κόσμος ήθελε να χρησιμοποιεί την κάρτα γραφικών του. Χρειαζόταν πολύ ισχυρό επεξεργαστή (αφού έκανε όλη τη δουλειά) και ενώ είχε πανέμορφα γραφικά, έτρεχε σε πάρα πολύ χαμηλή ανάλυση την εποχή που τα 3D accelerated παιχνίδια έπαιζαν ακόμα και σε 1600x1200. Βέβαια, έβλεπες πολύ αιχμηρές...γωνίες :p που καμία σχέση δεν είχαν με τον "οργανικό" κόσμο του Outcast.
Αυτό εννοούσα μιλώντας για τα voxels τα οποία είναι software rendered έτσι και αλλιώς. Η συνομωσία αναφέρθηκε χαριτολογώντας προφανώς, αφού όπως και να έχει ο κόσμος αγόραζε ήδη κάρτες γραφικών και είχε ήδη "χρυσωθεί" το χάπι, και συν τοις άλλοις, δέν υπήρχαν άλλοι τίτλοι που να υποστήριζαν τα voxels (δυστυχώς), πέραν απο κάποιους τίτλους της Novalogic (Delta Force και Comanche) Υπήρχε όμως και ουσιαστικό πρόβλημα με το να τρέξει το παιχνίδι στα XP, και γι'αυτό είπα ότι πιθανώς να εξαφανίστηκε στην πορεία του χρόνου. Aκόμα και σήμερα και με τα τελευταία patches οι περισσότεροι δέν μπορούν να το παίξουν, κάτι που δέν συμβαίνει με την πλειοψηφία των τίτλων της εποχής, καθώς είτε με κάποιο patch, είτε με πλάγιες μεθόδους (Dosbox, cpukiller κλπ) μπορεί κανείς να ξαναπαίξει τα παιχνίδια αυτά. (By the way, άν καποιος έχει κάποια λύση για XP ή και για Vista χωρίς να κρασάρει, και ΜΕ την μουσική άς το μοιραστεί !!)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Other_Reality είπε:
(By the way, άν καποιος έχει κάποια λύση για XP ή και για Vista χωρίς να κρασάρει, και ΜΕ την μουσική άς το μοιραστεί !!)
To παιχνίδι το ξαναέπαιξα πριν κάποια χρόνια σε XP βάζοντας τα patches από το Planet Adelpha και από ότι θυμάμαι δούλευε ρολόι.
 
Leon είπε:
To παιχνίδι το ξαναέπαιξα πριν κάποια χρόνια σε XP βάζοντας τα patches από το Planet Adelpha και από ότι θυμάμαι δούλευε ρολόι.
Θα το ξαναδοκιμάσω σύντομα γιατί και με την κουβέντα μου ήρθε η όρεξη να το ξαναπαίξω ! thx
 
Απ' ότι φαίνεται, μόνο εγώ είχα πάθει πλάκα με τη σειρά Freespace :p
 
Πίσω
Μπλουζα