20 Χρόνια Playstation!

Ajax87

Human RetroDatabase
Joined
20 Φεβ 2011
Μηνύματα
3.565
Αντιδράσεις
466
Η Sony Japan γιορτασε τα 20α γενεθλια του Playstation φτιαχνοντας το παρακατω βιντεακι.

Για την ιστορια το playstation λανσαριστηκε στην Ιαπωνικη αγορα στις 3 Δεκεμβριου του 1994. Αργοτερα ακολουθησαν 3 ακομα κονσολες ps2(Μαρτιος 2000) , ps3(Nοεμβριος 2006) και τελος το current gen PS4(Νοεμβριος 2013). Επισης η Sony εβγαλε και δυο φορητες κονσολες το Playstation Portable (PSP) τον Δεκεμβριο του 2004 και το PS Vita τον Δεκεμβριο του 2011!

Δειτε το βιντεακι που ετοιμασε η Sony Japan :

https://www.youtube.com/watch?v=m4KW0OBCtz4

γγγ¬γ?γΉγγΌγ·γ§γ³γηΊε£²20ε¨εΉ΄ηΉε?ζ*εγγΏγγ?γοΏ½γ²γΌγ*ζγ«γγγγ¨γγγη― Τι να σας κανω admins αυτο μου βγαζει το copy/paste ως τιτλο του βιντεο :p :p :p (μαλλον η μηχανη του φορουμ δεν υποστηριζει Ιαπωνικα)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χρονια του Πολλα!!!!
party-026.gif


ps3bdaycakeheaderimg580px.jpg

πηγη
 
Θυμάμαι το 1995 την παρουσίαση του Playstation από την εκπομπή του Α.Μικρούτσικου "Χαμογελάτε είναι μεταδοτικό" (μάλλον) και το παιχνίδι Ridge Racer. Πραγματικά η μετάβαση από την 16bit στην 32bit (πραγματική όχι με CD32, 32x) era ήταν το κάτι άλλο. Κακά τα ψέματα, μπορεί το PS να είχε πολύ σαβούρα αλλά είχε και μερικούς τίτλους που άφησαν εποχή και από μια εταιρία ανιδεη (μέχρι τότε) από βιντεοπαιχνίδια). Χρόνια πολλά και καλά λοιπόν.
 
Η σημαντικότερη κονσόλα όλων των εποχών (ναι μάλλον και από το Atari VCS). Άλλαξε για πάντα το gaming και το έφερε στην σύγχρονη εποχή. Αν δούμε τους τίτλους του Playstation ήταν αυτοί που καθόρισαν το μοντέρνο gaming. Και το εντυπωσιακό είναι ότι το sequel (το PS2) ήταν ακόμη καλύτερο.
 
Με μια επετειακή έκδοση της διάσημης κονσόλας Playstation 4 γιορτάζει η Sony τα 20 χρόνια

από την κυκλοφορία του πρώτης παιχνιδομηχανής στην παγκόσμια αγορά.

Η ιαπωνική εταιρεία ηλεκτρονικών ειδών και τεχνολογίας ανακοίνωσε, ότι θα κυκλοφορήσει

την επετειακή έκδοση του Playstation αρχικά στην Ιαπωνία και τις ΗΠΑ, ενώ ανοιχτό είναι το ενδεχόμενο να φτάσουν και στην Ευρώπη.

Εξειδικευμένες σε θέματα τεχνολογίες διαδικτυακές πύλες αναφέρουν, ότι η Sony θα κυκλοφορήσει συνολικά 12.300 επετειακά Playstation.

Οι επετειακές κονσόλες θα είναι χρώματος γκρι με διάφορα μικρά σύμβολα ζωγραφισμένα πάνω τους, σύμφωνα με προωθητικό βίντεο που κυκλοφόρησε στο διαδίκτυο από τη Sony.

Η επέτειος των 20 χρόνων από την κυκλοφορία του πρώτου Playstation είναι σήμερα.

Όπως αναφέρει σε blog της Sony ο Σουνέι Γιοσίντα, η πρώτη κονσόλα πουλήθηκε στην Ιαπωνία

στις 3 Δεκεμβρίου 1994. «Είκοσι χρόνια είναι ένα σχετικά μεγάλο διάστημα», ανέφερε ο Γιοσίντα.

«Το 1994, αρκετοί θεώρησαν, ότι εμείς στη Sony είχαμε τρελαθεί που λανσάραμε το Playstation


σε μια τόσο ανταγωνιστική αγορά βιντεοπαιχνιδιών. Ποιος θα τους κατηγορούσε;»
πρόσθεσε ο ίδιος.

Πηγη

[h=1]PlayStation 20th Anniversary: Limited Edition PS4 Unboxing Revealed

[video=youtube;lskM-6scFwk]


[/h]
 
Αυτο το PS4 το επετειακό μου έχει πάρει τα μυαλά ! Να ευχηθώ και εγώ χρόνια πολλά στον ισοπεδωτή της αγοράς, και να δηλώσω περήφανος "πελάτης", που θα γίνω και εγώ πλήρης όταν πιάσω και το PS4 στα χέρια μου ! (Ντάξει μου λείπει και το PSVita TV, αλλα δεν πολυπιάνει αυτο έ ;)
 
Πίσω
Μπλουζα