20 χρόνια χωρίς τον Ντράζεν...

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Joined
16 Νοέ 2011
Μηνύματα
7.716
Αντιδράσεις
1.765
Ηταν 7 Ιουνιου 1993 οταν το ευρωπαικο και παγκοσμιο μπασκετ και ο χωρος του αθλητισμου γενικοτερα,

εχανε ενα απο τα μεγαλυτερα του ταλεντα...τον Ντραζεν Πετροβιτς!!!

Ο "γιος του διαβολου" Η' ο "Μοτσαρτ" οπως τον φωναζαν...

 

 


Περισσοτερα μπορειτε να διαβασετε
εδω




 

 

 

 

 


 
φανταστείτε ότι τον είχε κλείσει ο Παναθηναϊκός και την ίδια περίοδο στην ομάδα αγωνίζονταν ο μεγαλύτερος Έλληνας αθλητής όλων των εποχών!

Το δίδυμο Πέτροβιτς-Γκάλη θα σάρωνε τα πάντα σε Ελλάδα και Ευρώπη με αποτέλεσμα η φανέλα του τριφυλλιού να είχε στις μέρες μας διψήφιο αριθμό αστεριών!

Εστιάζοντας στον Ντράζεν μιλάμε για τεράστια απώλεια στο Ευρωπαϊκό μπάσκετ και για παίκτη που ίσως ξεπερνούσε τελικά τον μεγάλο Γκάλη! Άστε που σκεπτόμενος και ανάλογα ίσως να μην τελείωνε η καριέρα του Γκάλη με τον άδοξο τρόπο που έγινε!
 
Ηταν φοβερός παίκτης αλλά για μένα αντιπαθέστατος. Μεγάλη απώλεια για το μπάσκετ.

Το παρακάτω αφιέρωμα είναι από το περιοδικό Fifa Basket του 1993

DSC00944.jpg
 
Η αλήθεια είναι πως μέχρι σήμερα το πρωί δεν είχα πάρει ποτέ στα σοβαρά τις φήμες που ακουγόντουσαν ότι όταν σκοτώθηκε ο Drazen ήταν κοντά σε συμφωνία με τον Παναθηναϊκό. Κλασική ελληνική δημοσιογραφία, έλεγα... Ίσως φταίει και το ότι ως 12χρονος πιτσιρικάς τότε ήμουν μαγεμένος από το ΝΒΑ και αδυνατούσα να καταλάβω πως ένας παίκτης που εκείνη τη χρονιά βρισκόταν ανάμεσα στους κορυφαίους σκόρερ του ΝΒΑ και ήταν ακόμα στα ντουζένια του, θα επέστρεφε στην Ευρώπη, όσο κολλητός κι αν ήταν με τον Vrankovic. Ωστόσο, διαβάζοντας σήμερα το πρωί αυτό το κείμενο από τον Β.Σκουντή (στην ερώτηση αν έχει συμφωνήσει με τον ΠΑΟ, είχε απαντήσει «We are pretty close»), αλλά και μερικά ακόμα, άρχισα να πείθομαι ότι ίσως και να ήταν αληθινό τελικά. Ειδικά αν συνυπολογίσεις και τον αψυχολόγητο ώρες-ώρες χαρακτήρα του...

//Παρεμπιπτόντως, όποιος δεν το έχει δει ήδη, ας ψάξει στο YouTube να δει το "Once Brothers" της γνωστής σειράς ντοκιμαντέρ του ESPN "30 for 30". Μιλάει για τη σχέση του Drazen με τον Vlade Divac (μέσα κυρίως από το πρίσμα της διάλυσης της Γιουγκοσλαβίας) και το θεωρώ ένα από τα κορυφαία αθλητικά ντοκιμαντέρ που έχουν γυριστεί ποτέ...
 
Olorin είπε:
Ωστόσο, διαβάζοντας σήμερα το πρωί αυτό το κείμενο από τον Β.Σκουντή (στην ερώτηση αν έχει συμφωνήσει με τον ΠΑΟ, είχε απαντήσει «We are pretty close»), αλλά και μερικά ακόμα, άρχισα να πείθομαι ότι ίσως και να ήταν αληθινό τελικά. Ειδικά αν συνυπολογίσεις και τον αψυχολόγητο ώρες-ώρες χαρακτήρα του...
Ωραίο άρθρο Olorin... Μας έβαλε μέσα στα τότε τραγικά γεγονότα ο Σκούνταρος...
 
olorin δεν ήταν μύθος...απλά ήταν ένα όνειρο για τον Παναθηναϊκό που δεν έγινε πραγματικότητα!
 
Γιατί να μην είναι πραγματικότητα δηλαδή? Εδώ ο Παναθηναϊκός πήρε τον Dominique Wilkins τότε και το Dino Radja άνθρωποι που πέρασαν από το ΝΒΑ... Τον εν λόγω κύριο τον ξέρω μόνο από το NBA JAM τον οποίο είχαν συμπεριλάβει στην πρώτη έκδοση του παιχνιδιού το οποίο όταν κυκλοφόρησε αυτός είχε ήδη σκοτωθει. Λέγεται μάλιστα ότι υπάρχει ένα glitch όπου σε ανυποψίαστο χρόνο μέσα στο παιχνίδι ακούγεται το όνομα του. Σαν να έχει στοιχιώσει το παιχνίδι με το που κυκλοφόρησε.
 
johnny19818 είπε:
Γιατί να μην είναι πραγματικότητα δηλαδή? Εδώ ο Παναθηναϊκός πήρε τον Dominique Wilkins τότε και το Dino Radja άνθρωποι που πέρασαν από το ΝΒΑ... Τον εν λόγω κύριο τον ξέρω μόνο από το NBA JAM τον οποίο είχαν συμπεριλάβει στην πρώτη έκδοση του παιχνιδιού το οποίο όταν κυκλοφόρησε αυτός είχε ήδη σκοτωθει. Λέγεται μάλιστα ότι υπάρχει ένα glitch όπου σε ανυποψίαστο χρόνο μέσα στο παιχνίδι ακούγεται το όνομα του. Σαν να έχει στοιχιώσει το παιχνίδι με το που κυκλοφόρησε.
Κοίτα, προφανώς είναι τεράστια ονόματα και τα δυο που αναφέρεις, ΑΛΛΑ ο Dominique ήταν 36 ετών όταν πήγε στον ΠΑΟ, ενώ ο Radja αφενός θεωρείτο απλά ένας καλός παίκτης στο ΝΒΑ (κι όχι σταρ όπως είχε εξελιχθεί ο Petrovic τα τελευταία του δυο χρόνια που ήταν μέσα στους 10-15 πρώτους σκόρερ του ΝΒΑ) και αφετέρου το καλοκαίρι που πήγε στον ΠΑΟ δεν μπορούσε να βρει ομάδα στο ΝΒΑ λόγω προβλημάτων τραυματισμών (είχε μάλιστα συμφωνήσει να πάει στη Philadelphia και τελευταία στιγμή ακυρώθηκε η μεταγραφή όταν απέτυχε να περάσει τα ιατρικά τεστ).

Από την άλλη, ξαναλέω, γνωρίζοντας πλέον πόσο περίεργος χαρακτήρας ήταν, δεν θα μου έκανε εντύπωση. Σαν από καπρίτσιο, απέδειξε αυτό που ήθελε (ότι ένας Ευρωπαίος μπορούσε να γίνει σταρ στο ΝΒΑ) και ίσως ήθελε να γυρίσει πίσω. Ξαναλέω, αν έχετε 1-1,5 ώρα ελεύθερη, δείτε το "Once Brothers"...

//Τον θυμάμαι στο πρώτο NBA Jam (αν δεν κάνω λάθος, μόνο στα ηλεκτρονικά, γιατί στις κονσόλες που κυκλοφόρησε αργότερα πρέπει να τον είχαν βγάλει), αλλά για αυτό το glitch δεν γνώριζα...
 
Olorin είπε:
ΑΛΛΑ ο Dominique ήταν 36 ετών όταν πήγε στον ΠΑΟ
Δεν πιστεύω να είσαι και συ ένας από αυτούς που νομίζει ότι ο Dominique ήρθε στην Ελλάδα για πικνικ ε? :)

Olorin είπε:
Από την άλλη, ξαναλέω, γνωρίζοντας πλέον πόσο περίεργος χαρακτήρας ήταν, δεν θα μου έκανε εντύπωση. Σαν από καπρίτσιο, απέδειξε αυτό που ήθελε (ότι ένας Ευρωπαίος μπορούσε να γίνει σταρ στο ΝΒΑ) και ίσως ήθελε να γυρίσει πίσω.
Ε, αυτό το είχε αποδείξει ήδη ο Vlade Divac, Ο Detlef Schrempf κτλ...

Olorin είπε:
//Τον θυμάμαι στο πρώτο NBA Jam (αν δεν κάνω λάθος, μόνο στα ηλεκτρονικά, γιατί στις κονσόλες που κυκλοφόρησε αργότερα πρέπει να τον είχαν βγάλει), αλλά για αυτό το glitch δεν γνώριζα...
Ναι, δεν τον συμπεριέλαβαν για προφανείς λόγους.

Βρήκα και μια ωραία φώτο

Dino Damonique Stoyan.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Δεν πιστεύω να είσαι και συ ένας από αυτούς που νομίζει ότι ο Dominique ήρθε στην Ελλάδα για πικνικ ε? :)
Καλά, για πικ-νικ σίγουρα δεν είχε έρθει, αλλά όσο να'ναι είναι πιο εύκολο να πάρει κάποιος μια τέτοια απόφαση στα 36, όταν είναι στη δύση της καριέρας του, παρά στα 28 που ήταν ο Drazen στα ντουζένια του...

johnny19818 είπε:
Ε, αυτό το είχε αποδείξει ήδη ο Vlade Divac, Ο Detlef Schrempf κτλ...
Ο Schrempf δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να θεωρηθεί "μπασκετικά Ευρωπαίος", αφού ακόμα και Λύκειο πήγε στις ΗΠΑ. Δεν έπαιξε δηλαδή ποτέ μπάσκετ στην Ευρώπη.

Αντίστοιχα, τεράστιος παίκτης κι ο Divac, από τους πρώτους που κέρδισαν θέση βασικού στην ομάδα τους, απλώς δεν ήταν φυσικά ο κορυφαίος της ομάδας του, όπως ήταν τότε ο Petrovic (αυτό ουσιαστικά εννοώ με τον όρο σταρ...)
 
από την άλλη τα χρήματα που ξόδευε τότε ο Π.Γιαννακόπουλος ήταν πολλά για το Ευρωπαϊκό μπάσκετ -αν και πολύ λιγότερα από το nba- οπότε ήταν ευκολότερο να πείσει κάποιον να έρθει στον Παναθηναϊκό
 
Μεγάλος παίκτης ο Πέτροβιτς. Θυμάμαι στον τελικό του '92 με τις ΗΠΑ, πως πάλευε ανάμεσα στα θηρία ( Ο Κoύκοτς είχε "εξαφανιστεί", από το στενό μαρκάρισμα των Pipen-Jordan)...
 
Παιχταρας, αν και κατα βαση τον ειχα δει μονο στα Ευρωμπασκετ 87 και 89.... Επισης θυμαμαι να παρακολουθω εκεινον τον τελικο Ρεαλ - Καζερτα, που ειχε γινει στο ΣΕΦ και μεταδιδοταν απο την ΕΡΤ, στο οποιο ματς πρεπει να ειχε βαλει καμια 50αρια ποντους, και ειχα μεινει αφωνος... Παραδοξως, το 1992 δεν θυμαμαι να ειχα δει κανενα ματς!

Κανεις δεν θα μαθει πια, ποιος θα ηταν ο επομενος προορισμος του....

Οι περισσοτεροι λεγανε ΠΑΟ.... αλλα υπηρχαν και πολλοι που λεγανε οτι θα τον επαιρνε ο Κοκκαλης (ο Σαλονικης πιο σωστα, που ειχε τον τροπο του στο 'μιλητο') στον ΟΣΦΠ.... Υπηρχαν και αλλοι που λεγανε οτι θα επεστρεφε στη Ρεαλ, η θα εμενε στο ΝΒΑ.... Τελοσπαντων, ολα αυτα λιγη σημασια εχουν.

Ο Σκουντης λεει για την 'τραγικη ειρωνεια' του να δει τη συνεντευξη δημοσιευμενη στο Τριποντο μετα.... Εγω θυμαμαι μια αλλη 'τραγικη ειρωνεια' να παρω στα χερια μου ενα μπασκετακι που λεγοταν 'Drazen Petrovic' για τον 6128 που ειχα μετα, μολις λιγες βδομαδες μετα, εκεινο το καλοκαιρι....
 
Ozzaros είπε:
Ο Σκουντης λεει για την 'τραγικη ειρωνεια' του να δει τη συνεντευξη δημοσιευμενη στο Τριποντο μετα.... Εγω θυμαμαι μια αλλη 'τραγικη ειρωνεια' να παρω στα χερια μου ενα μπασκετακι που λεγοταν 'Drazen Petrovic' για τον 6128 που ειχα μετα, μολις λιγες βδομαδες μετα, εκεινο το καλοκαιρι....
Αν σου πω ότι δεν το γνώριζα ότι είχε κι ο Drazen δικό του παιχνίδι (είχα μόνο κονσόλες τότε... :-Ρ) και νόμιζα αρχικά πως το μπέρδεψες με το "Basket Master" του Fernando Martin... Ισπανικά και τα δυο τα παιχνίδια πάντως...

Άλλωστε δεν είναι λίγα τα κοινά τους στοιχεία: Κι οι δυο σκοτώθηκαν σε αυτοκινητικό ατύχημα, παρόμοια ηλικία είχαν (27-28), τελευταία ομάδα πριν πάνε στο ΝΒΑ ήταν η Ρεάλ Μαδρίτης, από την οποία αμφότεροι πήγαν στους Portland Trail Blazers!
 
Δεν είχε δικό του παιχνίδι, τουλάχιστον τίποτα που να έχει γίνει επίσημα release.

Ίσως πρόκειται για κάποιο hack, αφού και εγώ είχα τότε στο Spectrum μου το Basket Master χακαρισμένο ως "Gallis the Basket Master". :)
 
Maddog είπε:
Δεν είχε δικό του παιχνίδι, τουλάχιστον τίποτα που να έχει γίνει επίσημα release.Ίσως πρόκειται για κάποιο hack, αφού και εγώ είχα τότε στο Spectrum μου το Basket Master χακαρισμένο ως "Gallis the Basket Master". :)
Κι όμως, κανονικότατο φαίνεται, από ό,τι βλέπω εδώ... Τουλάχιστον προσωπικά δεν μου θυμίζει κάποιο άλλο για να πούμε ότι είναι hack... Και γενικά εκείνη την εποχή οι Ισπανοί έφτιαχναν πολλά μπασκετάκια...
 
Σωστός, από ότι βλέπω στο World of Spectrum υπάρχει και εκεί. Ισπανικό release μόνο...
 
Ηταν πολυ δυσκολο στο χειρισμο το Ντραζεν.... Και μιας και δεν ειχα και πολλη υπομονη (!), το παρατησα γρηγορα, και επαιζα μονο Φερναντο Μαρτιν απο ενα σημειο και μετα.
 
Αν δεν ειχε χαθει λιγο πριν απο το ευρωμπασκετ του 1993 στην Γερμανια, δεν νομιζω οτι θα συνεβαινε η τεραστια εκπληξη να σηκωσουν οι Γερμανοι τοτε το ευρωπαϊκο.
 
Ευπαλίνος είπε:
Αν δεν ειχε χαθει λιγο πριν απο το ευρωμπασκετ του 1993 στην Γερμανια, δεν νομιζω οτι θα συνεβαινε η τεραστια εκπληξη να σηκωσουν οι Γερμανοι τοτε το ευρωπαϊκο.

Άλλο και κεινο..όλοι προέβλεπαν από την αρχή Ρωσία -Κροατία για τελικό και τελικά το σήκωσαν οι "ξυλοκόποι". Βέβαια στην έδρα σου, πολλά θαύματα μπορείς να κάνεις...
 
Πίσω
Μπλουζα