2001: A Space Odyssey (1968)

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
Τοσα χρονια δεν τολμησα να ανοιξω thread να μιλησω για τη μεταφορα στην οθονη του πρωτου μερους της τετραλογιας Space Odyssey απο τον Κιουμπρικ και ουτε τωρα θα το αποτολμησω.


Αποτελει μαζι με το Solaris του Ταρκοφσκυ την κορωνιδα του sci-fi. Βαθια φιλοσοφικα και φιλοσοφημενα και τα δυο. Υπεροχα κινηματογραφημενα. Tα εχουμε συναντησει εδω.

Ακομα θυμαμαι το δεος που ενιωσα την πρωτη φορα που το ειδα.

Για οσους το εχουν παρακολουθησει αξιζει να δουν αυτο το site που το εξηγει πιο παραστατικα και βαθια απο οτι οι περισσοτεροι νομιζαμε οτι καταλαβαμε...

Δεν ειχα μεγαλες προσδοκιες για το δευτερο μερος (2010 Space Odyssey Two) μιας και δεν εμπλεκετο ο Κιουμπρικ. Δεν ηταν ασχημο...αλλη περιπτωση.

Το τριτο μερος (2061 Space Odyssey Three) λεγεται οτι ηταν επιτηδες αντικινηματογραφικα γραμμενο απο τον Κλαρκ διοτι δεν χωνεψε ποτε τη κινηματογραφικη διασκευη του δευτερου μερους (φυσικα αυτο μπορει να ειναι και παπατζα)

Σημερα διαβασα με απογοητευση οτι το τεταρτο μερος (3001 The Final Odyssey) θα γινει τηλεοπτικη μινι σειρα. Ηλπιζα σε μια κινηματογραφικη μεταφορα αλλα απο την αλλη...ποιος θα μπορουσε να το σκηνοθετησει σημερα με την βαρια παρακαταθηκη του Κιουμπρικ να το "στοιχειωνει"?

Το μονο που με παρηγορει ειναι η υπαρξη του Ridley Scott στην ομαδα παραγωγης.

Θα μου αρεσε να μιλησουμε για τα βιβλια και τις ταινιες της τετραλογιας αυτης...
 
H ταινία ( για τα βιβλία δεν ξέρω), είναι μια απίστευτη εμπειρία για τον θεατή. Απίστευτες εικόνες, μουσική, χρώματα, σκηνικά. Όλα προσεγμένα μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια. Καμιά ταινία επιστημονικής φαντασίας, δεν μπόρεσε από τότε να την φτάσει και μιλάμε για το 1968! Και μόνο μια φορά να την δεις σε κάνει να την θυμάσαι για πάντα , ενώ αφήνει με έξυπνο τρόπο στον θεατή να βρει τις απαντήσεις.
 
Σοκαρει η εμμονη του Κιουμπρικ στην λεπτομερεια. Παραθετω ενα αρθρο περι των εφε της ταινιας

Επισης δεν βρισκω κατι που ειχα διαβασει παλιοτερα...οτι στην 4:3 εκδοση της ταινιας για VHS και Laser Disk δεν φαινεται σε καποιο καιριο για την πλοκη σημειο ο μονολιθος...ισχυει?
 
Αξεπέραστη ταινία...την είδα ξανά πρόσφατα σε υψηλή ανάλυση. Φοβερή εμπειρία όσες φορές και αν την παρακολουθήσεις.

Διάβασα πρόσφατα (δεν το είχα παρατηρήσει) οτι στην πρώτη σκηνή της ταινίας που είναι στην ουσία μια μαύρη οθόνη, ο Κιούμπρικ μας δείχνει για πρώτη φορά τον μονόλιθο αλλά από πολύ κοντινή απόσταση, τόσο που δεν μπορούμε να το αντιληφθούμε. Μπορούμε να το καταλάβουμε από το γεγονός οτι ακούγεται η ίδια μουσική που ακούμε όποτε εμφανίζεται ο μονολιθος κατά την διάρκεια της ταινίας...
 
Xμμμμ..η οδυσσεια του διαστηματος...ειχα ακουσει και εγω διάφορα γα την ταινια και καποια στιγμη που πρεπει να ηταν αρχες 90s την ειχε βαλει ενα βραδυ η ΕΡΤ..στηνομαι λοιπον να την δω και ξεκιναει η σκηνη με τις μαϊμουδες... :eek: εεε...αναρωτιεμαι...μηπως βαλανε κατι αλλο???γιατι εγω ταινια επιστημονικης φαντασιας περιμενω να δω και οχι ντοκυμανταιρ του discovery...ή μηπως ειναι Αγγελοπουλος και κανω λαθος??? :precry:

Τελος παντων κανω zapping μεταξυ ΕΡΤ2 και Mega (που δεν ειχαν και κατι ιδιαιτερο) και ξαναγυριζω στην ΕΡΤ....οπα...τι εγινε??? εχει διαστημοπλοια...αντε επιτελους αρχισε η ταινια :D

Βεβαια απο τοτε εχουν περασει πολλαααα χρονια και δεν θυμαμαι και πολλα..αλλα γενικα δεν μου ειχε αφησει και πολυ καλες εντυπωσεις...αργες σκηνες...λιγοι διαλογοι...και τελικα δεν θυμαμαι να καταλαβα και πολλα.....

Αν θα την ξαναβλεπα???δεν νομιζω :nono: ...μου εχει αφησει ψυχικο τραυμα...τωρα μαλλον θα προτιμησω αυτο

ΥΓ ελπιζω μετα απο αυτο το post το ban που θα φαω απο τον συμπαθεστατο admin με το παρακατω αβαταρ

Hail-To-Greece.jpg

να ειναι τουλαχιστον ολιγοημερο!!!:biglaugh:
 
S0NTLhA.gif
 
angel_grig είπε:
..αλλα γενικα δεν μου ειχε αφησει και πολυ καλες εντυπωσεις...αργες σκηνες...λιγοι διαλογοι...και τελικα δεν θυμαμαι να καταλαβα και πολλα.....
Αν θα την ξαναβλεπα???δεν νομιζω :nono: ...μου εχει αφησει ψυχικο τραυμα...
+1..... :thumbup:

Μαλλον θα μας χαιρετισει πακετο ο Νικολακης....(ο Cage καλε)......:biglaugh::biglaugh:
 
Stormwatch είπε:
Αξεπέραστη ταινία...την είδα ξανά πρόσφατα σε υψηλή ανάλυση. Φοβερή εμπειρία όσες φορές και αν την παρακολουθήσεις.Διάβασα πρόσφατα (δεν το είχα παρατηρήσει) οτι στην πρώτη σκηνή της ταινίας που είναι στην ουσία μια μαύρη οθόνη, ο Κιούμπρικ μας δείχνει για πρώτη φορά τον μονόλιθο αλλά από πολύ κοντινή απόσταση, τόσο που δεν μπορούμε να το αντιληφθούμε. Μπορούμε να το καταλάβουμε από το γεγονός οτι ακούγεται η ίδια μουσική που ακούμε όποτε εμφανίζεται ο μονολιθος κατά την διάρκεια της ταινίας...
Δεν το ήξερα αυτό, ανατριχιαστικό πραγματικά... Τι να πει κανείς γι'αυτήν την ταινία, είναι κάτι το εντελώς μοναδικό από μόνο του, ένα αριστούργημα πολύ μπροστά για την εποχή του, που ξεπερνάει τα όρια μιας απλής ταινίας, και σίγουρα δεν είναι για όλους. Είναι φοβερό το ότι όσο και να τη σκέφτεσαι, μπορείς να βγάζεις συνεχώς νέα μηνύματα, κι ούτε υπάρχει μία συγκεκριμένη σωστή απάντηση. Μετά από αυτήν είχα αποφασίσει ότι ο Kubrick είναι ένας από τους αγαπημένους μου σκηνοθέτες. Καμία από τις σημερινές τις απομιμήσεις δεν μπορεί να τη φτάσει, κι ας έχουν καλύτερα μέσα. Και ο Keir Dullea θα έλεγα ότι έπαιξε πολύ καλά, και δεν το πίστευα ότι ήταν ο ίδιος ηθοποιός που έπαιζε και στο Black Christmas λίγα χρόνια αργότερα, μιλάμε εντελώς μεταμορφωμένος!
 
Την ξαναείδα πρόσφατα (από παιδί, που δεν θυμόμουν και πολλά πράγματα) και ήταν μια καταπληκτική εμπειρία.

Πέραν όλων των άλλων, είναι και τεχνικά απίστευτη, μου είναι πολύ δύσκολο να πιστέψω πώς αυτά τα εφέ είναι από ταινία του 1968 - θα μπορούσαν άνετα να σταθούν ακόμα και σήμερα!

Θέλω κάποια στιγμή να δω και την δεύτερη ταινία...
 
Ανατριχίλα... Ότι και να πεις ειναι λίγο. Αν και την είδα πρώτη φορά στα 30 μου (μου πήρε περίπου μια εβδομάδα να την ολοκληρώσω, μ' έπαιρνε ο ύπνος...) η ταινία είναι σταθμός στην ιστορία του σινεμά. Ειδικά από το "Jupiter and beyond the infinite" είναι τόσο απόκοσμος ο ήχος, οι εικόνες, η μουσική, το φινάλε, που τελικά δεν μπορείς να προσδιορίσεις τα συναισθήματα που σου αφήνει στο τέλος...
 
2001 - Η Οδύσσεια του Διαστήματος είναι η πιό αγαπημένη μου ταινία επιστημονικής φαντασίας. Τόσο το σενάριο, όσο και η δεινότητα του Stanley Kubrik έδωσαν ένα καταπληκτικό έργο. Μπορεί η πλοκή του να είναι αργή, ωστόσο τα ερωτήματα που αφήνει σε απασχολούν για καιρό. Γυρίστηκε δε με απόλυτα επιστημονικούς όρους (δεν ακούς εκρήξεις στο διάστημα). Όσο για τη μουσική..... προκαλεί δέος. Αγόρασα το 1982 το Soundtrack της ταινίας σε δίσκο (επισυνάπτω φωτογραφίες). Δεν ξέρω πόσες φορές την έχω δει ως τώρα (σε HD πλέον), αλλά κάθε φορά ανακαλύπτω κάτι καινούργιο.

Στις δυνατές σκηνές που ανέφεραν άλλοι σχολιαστές θα ήθελα να προσθέσω και μία ακόμη ως γνώμη: Είναι η στιγμή που ο πρωτάνθρωπος ακουμπάει με το χέρι του το μονόλιθο, και εκατομμύρια χρόνια μετά, ο απόγονός του στη σελήνη κάνει ακριβώς το ίδιο. Έχω αγοράσει σχετικό μοντέλο, μισό σελήνη, μισό γη, το έχω αρχίσει, αλλά πότε θα το τελειώσω......

Επίσης για το όνομα του HAL έχουν ειπωθεί πολλά.... Η επίσημη εκδοχή είναι ότι προέρχεται από τα αρχικά Heuristic ALgorithm (Ευρετικός αλγόριθμος), μια και μπορεί κανείς να επιλέξει από πολλές δυνατές λύσεις ταχύτερα ή να βρει μία κατά προσέγγιση, όταν οι κλασσικές μέθοδοι αποτυγχάνουν. Ωστόσο δεν υπάρχει εγγύηση, ότι η λύση θα είναι η βέλτιστη..... κάτι που έπαθε ο HAL όταν ήρθε αντιμέτωπος με αντικρουόμενες εντολές. Υπάρχει όμως η άποψη που λέει ότι υπάρχει κωδικοποίηση με κρυπτογραφική ολίσθηση.... Πράγματι αν υπάρξει μετακίνηση των γραμμάτων κατά 1 θέση προκύπτει:

H-->I, A-->B, L-->M..............HAL--> IBM, η παντοκράτειρα την εποχή εκείνη στους υπολογιστές! Επιλέξτε ότι νομίζετε.......... Ένα ερώτημα επιπλέον....



20160212_170134.jpg

20160212_170030.jpg

20160212_165405.jpg

20160212_165420.jpg

20160212_170054.jpg

20160212_170110.jpg

20160212_170139.jpg

20160212_170205.jpg
 
Σώτος Σώτος είπε:
Φίλε απίστευτο κειμήλιο ο δίσκος αυτός (και αγορασμένος από το 1982 !!!!!!!!!!!!) Εύγε με κεφαλαία!
Ευχαριστώ για το σχόλιο. Το κατάστημα (ένα από τα μεγαλύτερα τότε στο Μόναχο) δεν τον είχε και τον παρήγγειλα. Δύο εβδομάδες έκανε να έρθει....
 
To unedited ντοκυμαντερ του 1980 ενος Γιαπωνεζου που περιεχει τηλεφωνικη συνεντευξη του Κιουμπρικ...την μονη αναφορα του σκηνοθετη στην εκδοχη του για το τελος της ταινιας.

Εχει γινει μεγαλος ντορος τις τελευταιες μερες.

Η συνεντευξη ξεκινα στο 45:00

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρέπει να την ξαναδώ οπωσδήποτε. Ποτέ δεν το ερμήνευσα έτσι το τέλος αλλά τώρα θα τη δω με νέα ματιά. Θα έλεγα ότι προτιμώ την δική μου ερμηνεία αλλά σιγά μη θυμάμαι τι θεωρία είχα αναπτύξει. Πάντως είμαι σίγουρος ότι ήταν καλύτερη από του Κιούμπρικ. ?
 
την συγκεκριμένη ταινία την είδα το καλοκαίρι του 1989 σε ένα θερινό σινεμά στην Πατησίων,την "Ηλέκτρα".Ήταν μάλιστα και η πρώτη φορά που πήγα κινηματογράφο,ήταν η πρώτη δηλαδή ταινία που είδα στο πανί.Τρομερή εμπειρία με είχε συγκλονίσει.Την θεωρώ πολύ ενδιαφέρουσα και καθόλου βαρετή.Ανατριχιαστικά προχωρημένη σε πολλά σημεία (μέχρι και touch screen προέβλεψε ο Κιούμπρικ ότι θα βγεί μετά από χρόνια και εννοώ στην σκηνή που παίζουν ηλεκτρονικό σκάκι) ή τηλέφωνο που θα βλέπεις τον συνομιλητή σου.Σπουδαία ταινία.
 
Η τεχνολογία αφής είναι πολύ παλιά. Ίσως σύγχρονη της ταινίας. Το ότι αξιοποιήθηκε εμπορικά και τελειοποιήθηκε τα τελευταία 20 χρόνια δε σημαίνει ότι είναι καινούργια και ότι την προέβλεψε ο Κιούμπρικ 

https://www.newsbeast.gr/technology/arthro/514996/i-exelixi-tis-tehnologias-afis

Επισης η βιντεοκλήσης ήταν ένα ζητούμενο από όταν βγήκαν και διαδόθηκαν οι τηλεοράσεις, σε επίπεδο φαντασιακού των ανθρώπων συνεπικουρούμενη από τα επιτεύγματα στις τηλεπικοινωνίες λόγω της κούρσας του διαστήματος την περίοδο εκείνη. Μια ώριμη τεχολογια τότε, το τηλέφωνο, φαίνονταν απολύτως εφικτό να προχωρήσει και στην μεταδώσει εικόνας με κάποιον τρόπο. 

Το αριστούργημα του Κιούμπρικ δεν παίρνει τα συχαρικια για τις προβλέψεις του, αλλά για τον Hall και τα φιλοσοφικά ερωτήματα που έθεσε σε μια παγκόσμια κοινωνία επιστημονικά και τεχνολογικά αναλφάβητη τότε. Ελπίζω σε μια κρίσιμη μάζα ανθρώπων τα ερωτήματα της ταινίας να θεωρουνται πλέον ξεπερασμένα, καθώς η σύγχρονη επιστήμη έχει απαντήσει σχεδόν σε όλα. 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η τεχνολογία touch screen είναι πολύ παλιά. Ίσως σύγχρονη της ταινίας. Το ότι αξιοποιήθηκε εμπορικά και τελειοποιήθηκε τα τελευταία 20 χρόνια δε σημαίνει ότι είναι καινούργια και ότι την προέβλεψε ο Κιούμπρικ 
Οχι τοσο. Η αρχικη αναπτυξη της ιδεας (1965) ειναι μεταγενέστερη χρονολογικα απο την αρχικη συνεργασια του Kubrick με τον Arthur Clarke (1964). Ακομα και αν ο Clarke, που σαν επιστημονας παρακολουθουσε τις εξελιξεις, δεν νομιζω οτι υπηρχε αρκετος χρονος να μπει στην ταινια σαν κατι που ηξερε οτι εξελίσσετε τεχνολογικα. Συνεπώς η χρηση οθονων επαφης στην ταινια ηταν απλα επιστημονικη φαντασια.

Αντιθετως μια αλλη τεχνολογια που σιγουρα γνωριζε ο Clarke οτι προυπαρχει ειναι αυτη της βιντεοτηλεφωνιας. Πρακτικα παραδειγματα της υπαρχουν σχεδον οσο υπαρχει η ιδια η τηλεοραση, με πρωτη λειτουργια το 1927 και σε πληρη εμπορικη λειτουργια για το κοινο στην προπολεμικη Γερμανια (1936-1940).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα