2009,η χρονια των Arcades?

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.287
Διερωταται το αρθρο στο τελευταιο Τ3...

Will 2009 be the year of the arcade?
Remember the arcade?

If you havenʼt paid a visit to Londonʼs Namco Station or one of the new breed of uber-arcades recently, then mention of the arcade is likely to trigger rose-tinted memories of button-bashing Konamiʼs original ʽTrack and Fieldʼ or greedily feeding twenty pence pieces into a SEGA OutRun machine at some fleapit fun-palace in Cleethorpes or Southend.

You may also be surprised to hear that the UK arcade scene is far from dead. Ubiquitous home console gaming, far from killing off the arcade, has given it a new lease of life. Though editor of arcade trade newsletter the Stinger Report, Kevin Williams, does agree the age of the single arcade is over, telling T3 that: “The market now represents 'public space' gaming - game experiences in hardware unachievable at home.

“This means motion, big display, unique interfaces and tournament networking for prizes. With this in mind the new developers for 2009 fall into three camps - 'mid-size attractions', 'pure arcade play' and 'gaming terminals'.”

One of the most popular 'mid-size attractions' set to be on show at next monthʼs ATEI arcade trade show in London is bound to be SEGAʼs 'HUMMER' – a humungous 4x4 racer using full motion cabinets and featuring a unique two player driver swapping feature.

"I mean, where else can you take part in a fully realistic Hummer race with four of your mates?" asks SEGA Amusements General Sales Manager, Justin Burke.

Other lesser-known arcade developers such as TrioTech will be showing off such eye-poppingly, body-shaking delights as the 'UFO Stomper' (featuring an interactive floor display) and the epic 'Typhoon' motion simulator cabinet, which goes so far as to simulate effects such as wind, putting you in the game like never before.

”Simulators are proving a big draw to interactive amusement,” agrees Kevin Williams. “SEGA have their 'Mini Rider II' platform that, like the Typhoon, offers film ride experiences with intense motion effects. And another capsule simulator from the UK is the FX Simulator 'X2' platform offering intense motion action with 4D effects.”

Guitar Hero Arcade

T3 is already giddily overexcited about the arrival of 'Guitar Hero Arcade' in the UK next month. An intriguing development of Konamiʼs original 'Guitar Freak' title - unarguably, the game that kicked off our recent love of the virtual air guitar.

Prefer some old school arcade action? Kevin Williams recommends Namco Bandai Gamesʼ 2-player shooter 'Razing Storm' - based on PS3 hardware – which in his opinion, “offers the biggest gun game action for some time, with vibrating machine pistols for the player and ultra-destructible levels.”

Thereʼs also some meaty motorbike games set to rock the arcade in 2009. “SEGAʼs 'Harley Davidson's King of Harley' and Namcoʼs 'NIRIN' urban street bike racer, hope to win the battle,” says Williams.

"ATEI is always a great show and it proves that the arcades are just as important and more popular than ever,” says SEGAʼs Justin Burke. “The arcade always offers that little bit of ʽextra magicʼ when compared with the home console experience. The arcade scene is thriving. And thankfully (for us!) despite the current economic climate good operators will find the budget to invest in good equipment"

Konami, one of the other Japanese arcade giants exhibiting at ATEI in January, will be showing off a number of new cabinets, including DDR X (the latest outing in the Dance Dance Revolution series), GTi Club super mini fiesta, the aforementioned Guitar Hero arcade, U Beat and the rather unimaginatively titled ʽCastlevania the Arcadeʼ (fire that translator!), with plenty more arcade goodness to be announced over the coming weeks.

Finally, of course, an array of ever-more-impressive car racing games is set to appear next year, from the latest in SEGAʼs (hardcore favourite) Initial D series, through to Namcoʼs new Maximum Tune, US developers Raw Thrills latest version of their custom street racers, and Global VR's 'Need for Speed Carbon'.

Τhe Stinger Report man teases T3 with talk of “a brand new concept in game platforms for public space in 2009” debuting at ATEI, “with the first 'Game Gate UV' cabinets on display that bring consumer gaming into a Pay-for-Time package.”

He adds that a number of major arcade players “have signed up to support a machine, which opens a brand new chapter in the amusement industries history.”

Intriguing stuff, weʼre sure youʼll agree. Watch out for T3ʼs full ATEI show report from Londonʼs Earls Court in late January to find out more. Or, even better, why not head down to your local arcade the next time youʼre in town. You actually donʼt realise what youʼre missing!
Πηγη
 
Μακαρι...... ,μας λειψαν,καλα και τα μαμε αλλα αλλη φαση οι μεγαλες οθονες,τα καθισματα,τα διπλα-τριπλα-τετραπλα,η καπνα,τα ουϊσκια,τα 50νταρικα σε στοιβα μπροστα σου διπλα στο τασακι. :headbang:
 
Εγώ είμαι της άποψης ότι και να επανέλθει το arcade σαν τα παλιά καλά παιχνίδια δεν πρόκειται να είναι τίποτα.

Δυσκολεύομαι τον εαυτό μου να είναι σε ένα ''ουφάδικο'' μέσα σε μία φουτουριστική -πλέον- καμπίνα και να παίζω Π.χ. το cod6 ή το god of war3 και να τα ταΐζω από μισό ή και ένα ευρώ.

Καλός και ο τζερτζελές δε λέω,αλλά πλέον έχω συνηθίσει την παρέα μου στο σπίτι και το ανάλογο gaming,το οποίο ναι,για να σας προλάβω,δεν έχει καμία αίσθηση με τις παλιές καλές εποχές,αλλά πως να το κάνουμε βρε παιδιά.

Οι καιροί αλλάξανε και οι εποχές τις αγνότητας έχουν περάσει ανεπιστρεπτί...
 
Εγω παντως το Σαββατο πηγα απο Mall και τερματισα 2 φορες το Outrun2SP
 
Wally είπε:
Εγω παντως το Σαββατο πηγα απο Mall και τερματισα 2 φορες το Outrun2SP
Ειδες και αποειδες με τα "κοκκινα δαχτυλιδια" και ειπες να φχαριστηθεις gaming. :D
 
χαχαχαχαχα. Ε μα εδώ το είχα :)
 
Grip είπε:
Εγώ είμαι της άποψης ότι και να επανέλθει το arcade σαν τα παλιά καλά παιχνίδια δεν πρόκειται να είναι τίποτα.Δυσκολεύομαι τον εαυτό μου να είναι σε ένα ''ουφάδικο'' μέσα σε μία φουτουριστική -πλέον- καμπίνα και να παίζω Π.χ. το cod6 ή το god of war3 και να τα ταΐζω από μισό ή και ένα ευρώ.

Καλός και ο τζερτζελές δε λέω,αλλά πλέον έχω συνηθίσει την παρέα μου στο σπίτι και το ανάλογο gaming,το οποίο ναι,για να σας προλάβω,δεν έχει καμία αίσθηση με τις παλιές καλές εποχές,αλλά πως να το κάνουμε βρε παιδιά.

Οι καιροί αλλάξανε και οι εποχές τις αγνότητας έχουν περάσει ανεπιστρεπτί...

Ακριβώς! :D

Ισως για την νεολέρα να γουστάρουν,αλλα εγώ προσωπικά δεν μου αρέσει καν η καινούρια γενιά games άρα...απο μακρυά και αγαπημένοι! :D
 
Πλεον δεν ειναι για λιωσιμο.Το Outrun 2SP κοστιζει 2,5 ευρο το παιχνιδι!!!
 
2.5 ΕΥΡΩ Τι λενε ωρε,ξεχασαν οτι οι εποχες δεν οπως παλια και τα home consolia δεν εχουν πια τα γραφικα του megadrive. :shake:

Παντως και τις αλλες αποψεις τις καταλαβαινω.......

Σαν να εισαι "παντρεμενος" και να το'χεις σπιτι σου και να τρεχεις στις αλλοδαπες επι πληρωμη ενα πραγμα. :D

ΕDIT:

 


Για φαι μιλαω,οι "αλλοδαπες" ειναι τα διαφορα Mcdonalds,KFC.....


Μην με παρεξηγατε... :D

 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην Ιαπωνία πάντως τα arcades όχι μόνο δεν είναι νεκρά, αλλά έχουν αρκετά μηχανήματα που τρίβεις τα μάτια σου με αυτά που μπορούν να κάνουν!

Αν καταφέρουν να τα φέρουν από εδώ, θα είμαι πολύ ευγνώμων!

Wally, έδωσες 5? για το outrun στο mall??
 
Ε,τι να κανω.Οποτε ακουω Splash Wave δρω ως υπνωτισμενος... :)
 
Εδώ που τα λέμε δεν θα με χάλαγε καθόλου ένα virtua fighter 5 με έναν φίλο, αιώνιο αντίπαλο wolf vs jeffry σε ένα κλασσικό arcade να του κοπανάω και κλωτσιές δίπλα...με το xbox μου φέυγει μακρυά! :D :D
 
Και τι δεν θα έδινα να έπαιζα το rainbow islands σε arcade! Παλιά ή καινούργια έκδοση δεν έχει σημασία.
 
pitsunami είπε:
Εδώ που τα λέμε δεν θα με χάλαγε καθόλου ένα virtua fighter 5 με έναν φίλο, αιώνιο αντίπαλο wolf vs jeffry σε ένα κλασσικό arcade να του κοπανάω και κλωτσιές δίπλα...με το xbox μου φέυγει μακρυά! :D :D
Θες να σου στειλω ενα ενσυρματο joypad?Μονταρουμε και λιγο το καλωδιο να κοντυνει και ειναι σε θεση βολης ο αντιπαλος :)
 
theoritikos είπε:
Στην Ιαπωνία πάντως τα arcades όχι μόνο δεν είναι νεκρά, αλλά έχουν αρκετά μηχανήματα που τρίβεις τα μάτια σου με αυτά που μπορούν να κάνουν!
Eπαυξάνω. Ίσω όχι να τρίβεις τα μάτια σου - δεν δίνουν τόση έμφαση σε υπολογιστική ισχύ - αλλά είδα κτήρια ΓΕΜΑΤΑ μηχανήματα... ευτυχώς που

α.ήμουν μαζί με την κοπέλα μου και με είχε με λουρί

β.δεν είχα πολλά yen μαζί μου.

Απίστευτα πράγματα... Ήταν εμπειρία και μόνο το να περνάς απ'έξω, δεν μπορείτε να φανταστείτε το θόρυβο!

Wally είπε:
Ε,τι να κανω.Οποτε ακουω Splash Wave δρω ως υπνωτισμενος... :)
Χαχα! Μια από τα ίδια! Χθες ήμουν στον Ηλία και του είπα να βάλει Out Run μόνο και μόνο για τη μουσική!
 
telonio είπε:
Και τι δεν θα έδινα να έπαιζα το rainbow islands σε arcade! Παλιά ή καινούργια έκδοση δεν έχει σημασία.
Το 70% το έχεις, την καμπίνα δηλαδή. Θες μονο την πλακέτα :D
 
Πάντως είναι ευχάριστο το γεγονός ότι φαίνεται πως ο νόμος περί απαγόρευσης έχει πλέον αποσυρθεί..και έχουν αρχίσει από ότι μαθαίνω να φυτρώνουν διάφορα "ουφάδικα" σύγχρονης μορφής!!!!

Σίγουρα το σημερινό κόστος δεν επιτρέπει το λιώσιμο, αλλά δεν θα έλεγα όχι σε μια τέτοια βόλτα!!
 
Τι να πω; Μακάρι τα ουφάδικα να κάνουν comeback. Πάντως ένας από τους λόγους που ήταν τόσο αγαπητά τη δεκαετία του 80 ήταν ότι το hardware τους ήταν πολύ μπροστά σε σχέση με τα οικιακά συστήματα. Τώρα έχουν μείνει πίσω. Αν δείτε τις περισσότερες νέες boards είναι στην ουσία mid range PCs.
 
Βασικά ποτέ δεν θα είναι το ίδιο... χάθηκε η συνέχεια, βλέπετε, και γι αυτό δεν έχει πια για τις ίδιες γεννιές το νόημα που είχε για μας που μεγαλώσαμε βλέποντάς τα απ'έξω ή στη ζούλα.
 
Πάντως παιδιά παρόλο που τεχνικά τα games στα ουφάδικα δεν μπορούν πλέον να ξεπεράσουν τις κονσόλες και τα PCs , υπάρχουν κάποια arcades που λόγω των ιδιομορφιών τους μόνο στα ουφάδικα μπορούν να βρίσκονται και να προκαλούν το θαυμασμό όλων. Να σας θυμίσω το Time Traveler της SEGA που ήταν ολόγραμμα (!) Το είχα δει στο bowling center της Κηφισιας πριν πολλά χρόνια και είχα πάθει πλάκα ... Επίσης το Mad Dog McCree ήταν και αυτό αρκετά εντυπωσιακό..Αλήθεια ποιά είναι η εξέλιξη αυτών των arcades ;
 
Πίσω
Μπλουζα