27ΝΟΕ2008 / 10 Χρόνια Dreamcast

Χαχαχαχα Γιατρε μου μαλλον εχεις απολυτο δικιο :D
 
Pooky είπε:
Το Dreamcast είναι μεγάλο κομμάτι του retro gaming. Λίγο παραπάνω σεβασμός δεν θα έβλαπτε.
E όχι και Retro το DC! Μια χαρά "στέκεται" σήμερα. Και τα γραφικά του φαίνονται πολύ καλά ακόμα και τώρα και το gameplay των παιχνιδιών μοιάζει με τα τωρινά. Στο κάτω κάτω ήταν η πρώτη κονσόλα της προηγούμενης γενιάς. Αν είναι έτσι να πούμε και το PS2 retro. :)

Βέβαια έχει μια "παλιομοδίτικη φιλοσοφία" αφού βασιζόταν πολύ στα καταπληκτικά (συνήθως) arcade conversions.
 
Από τη στιγμή που το "Retro Gamer" το έχει κάνει εξώφυλλο, είναι επισήμως retro!!!

Και σαν retro νοούνται και όλα τα μηχανήματα που δεν παράγονται πια. OK είναι fresh retro αλλά όπως και να το κάνουμε retro μαζί με το X-box 1, Gamecube, Gameboy Advance, DS phat.
 
Telamonas.stokos είπε:
Πολυ καλο μηχανημα το DC και εχει φανατικους φιλους και καλα κανει - αλλα εδω ειναι το GRM και οτι σχολιαζεται (περιλαμβανοντας και τα πειραγματα) γινεται καλοπροαιρετα, δεν ειμαστε το killmyenemies.com.
Και δεν εβαλα και εγω κανενα emoticon φιλε μου Pooky.

Sorry για το ξεχωριστό post αλλά δεν καταλαβαίνω το λόγο για τον οποίο θίχτηκες. Φυσικά και το post μου περί σεβασμού ήταν καλοπροαίρετο και δεν είχα κανένα λόγο να kill my enemy.

Δεν είχα καμία κακοπροαίρετη διάθεση, απλά ήθελα να παίξω λίγο με τον AARDVARK για να κάνουμε πλάκα και μόνο. Έχει ξανασυμβεί στο παρελθόν και θα ξανασυμβεί και στο μέλλον.

Δεν πιστεύω ούτε να έκανα κανένα αρνητικό σχόλιο για την Nintendo που τόσο αγαπάμε και οι δύο (εσύ με το GC, εγώ με το Wii, στην ουσία τα ίδια μηχανήματα είναι με διαφορετικό χειρισμό) . Α, και το DS μη το ξεχνάμε!

Φυσικά από το φίλο AARDVARK και μόνο ζητώ συγνώμη αν το παραπάνω εν΄λόγω post μου χαρακτηρίστηκε σαν κακοπροαίρετο και επιθετικό, φυσικά όχι από τον ίδιο, μια και αναφερόταν αποκλειστικά σε απάντηση στο προηγούμενο δικό του post.

AARDVARK συγνώμη και πάλι.
 
Μα δεν ειπα οτι θιχτηκε κανεις - απλα μιας και ειπες να δειξουμε λιγο σεβασμο παραπανω και μαλιστα χωρις εμοτικονς, δηλαδη το εννοουσες - ειπα να πω και παλι οτι ο,τι γραφουμε εδω ειναι καλοπροαιρετο ετσι και αλλιως. Δεν μιλησα ουτε για Nintendo ουτε για συγνωμες - μεταξυ μας τα λεμε και μας ξερουμε :D
 
Κάτι τέτοιες αλληλουχίες posts μου θυμίζουν τις παλιές καλές μέρες :D :D :D

Long Live GRM!
 
:D :D:D

Κανένα πρόβλημα και με κανένα!

Εννοείται ότι μας έχουν πάρει όλοι γραμμή και μας έχουν καρακαταλάβει.

Για παράδειγμα πρέπει να είμαι ψυχάκιας που μου αρέσει και η SEGA και η NINTY!!!!!!!!!!!!!

PS τα posts σου έγιναν ΤΕΣΣΕΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Τιμης ενεκεν θα αρχισω σημερα να παιζω το ΕΠΟΣ Shenmue 2 (στο ΧΒΟΧ διοτι βαριεμαι τις αλλαγες...το ξερω...ντροπη μου :) ) ωστε να το ξανατερματισω.Βλεποντας τα data παρατηρησα οτι τελευταια φορα το τελειωσα το Μαρτη του 2003...

Ποια αλλη πλατφορμα μπορει να υπερηφανευτει οτι διαθετει τετοιο κοσμημα στο παλμαρε της?
 
Και μη ξεχνάμε τα Japanese Shooters, τα παιχνίδια είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ!!!!!!!

Πρόκειται για το είδος των παιχνιδιών που με έκαναν να αγαπήσω τρελλά το Dreamcast.
 
Σχετικά με το αν είναι ρετρό ή όχι: όντως είναι αρκετά φρέσκο σαν μηχάνημα, αλλά περιέργως πώς, η όλη φύση και νοοτροπία του, καθώς και τα παιχνίδια, βγάζουν κάτι το ρετρό...
 
Το dreamcast ηταν η ποιο hardcore κονσολα (μετα το neo geo), και γιαυτο δεν γνωρισε την επιτυχια στο ευρυ κοινο που του αξιζε.

Λιγοι και καλοι!
 
Hardcore? Από ποια άποψη? Καλά, το NeoGeo ήταν πανάκριβο και γι αυτό (μαζί με την true-arcade ποιότητα των παιχνιδιών) όντως hardcore. Αλλά το DC???
 
Seaman,Shenmue,JSR,Rez και ενα καρο αλλα καινοτομα και για "λιγους" παιχνιδια μπορουσες να τα παιξεις μονο εκει.Σε οποιαδηποτε αλλη πλατφορμα της εποχης ηταν απλα ονειρο...
 
θυμάμαι σε ένα μαγαζί που πήγαινα είχε μια πλάσμα τηλεόραση της εποχής αυτές της χάλια χαχα.. και έβαζε Shenmue και μέναμε κάγκελο.. μάλιστα ορισμένοι νόμιζαν οτι γραφικά είναι ντεμο-βίντεο και όχι του παιχνιδιού αλλά μόλις διαπίστωναν ότι δεν είναι έτσι έπαιρναν επί τόπου ένα ντριμκαστ και έφευγαν ... ένας απο αυτούς ήμουν και εγώ.. παιδιά μια απο την καλύτερες κονσόλες όλον των εποχών... ΤΕΛΟΣ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια λέξη μόνο: NAOMI........
 
Χρόνια πολλά και από εμένα αν και λίγο καθυστερημένα!

:bow: dreamcast,naomi,naomi2! :bow:

Για μένα απλά κορυφαία κονσόλα που αγαπιέται ακόμα και σήμερα σε μεγάλο βαθμο και δεν λέει να 'παιθάνει',αφού υπάρχουν αρκετοί που devαρουν 'homebrews' ακόμα.
 
Πίσω
Μπλουζα