3:05, ώρα για σπορ

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Joined
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.263
Αντιδράσεις
342
Έβγαινε στον αέρα του Β' προγράμματος της Ελληνικής Ραδιοφωνίας κάθε Δευτέρα μεσημέρι.


Δε θυμάμαι ποιοί άλλοι συμπαρουσίαζαν την εκπομπή... το σίγουρο είναι πως περίμενα να ακούσω τη φωνή της Βάσως Μόραλη, η γυναικεία δημοσιογραφική παρουσία στα γήπεδα, τα βήματα της οποίας ήθελα κάποτε ν΄ακολουθήσω...
:p


Στην εκπομπή παρουσιάζονταν τα "νέα" από τους αγώνες της προηγούμενης ημέρας, τα περισσότερα από τα οποία είχαν ήδη προβληθεί στην Αθλητική Κυριακή. Υπήρχαν όμως και ανέκδοτες συνεντεύξεις από ποδοσφαιριστές/αθλητές που είχαν κυριαρχήσει στους αγώνες τις οποίες, όταν είχαν δοθεί από παίκτες/φορείς του
:cheers: Ολυμπιακού :award: , περίμενα εναγωνίως -με το δάκτυλο πάνω στο record για να "είμαι έτοιμη"- να ακούσω και να "γράψω" σε κασσέτα.

 


Το καλύτερο ήταν οι μουσικές γέφυρες κατά τη διάρκεια των οποίων άκουγα συχνά - πυκνά το τραγούδι "Καμικάζι"
http://stixoi.org/kamikazi-hlektra/ που σπάνια μπορούσα να πετύχω σε άλλες εκπομπές...

 


Την παρακολουθούσε κανείς άλλος αυτή την εκπομπή;;;
 
Μήπως παρουσιαστής αρχικά ήταν ο Ηρακλής Κοτζιάς; Ο Ηρακλής ήταν "στυλοβάτης" στο αθλητικό ραδιόφωνο της ΕΡΑ, και ο γιος του νομίζω έχει γίνει καθηγητής αθλητικού ρεπορτάζ.

Όσο για τη Βάσω, θυμάμαι πόσο με είχε παραξενέψει η χροιά της φωνής της όταν την πρωτοάκουσα... Εντελώς αντιραδιοφωνική, θύμιζε γυναίκες-λαχειοπώλησες στην Ομόνοια, αλλά ήταν διαβασμένη, σ' έναν -τότε- καθαρά ανδροκρατούμενο χώρο.

Ήταν η εποχή που στο Αθλητικό Τμήμα της ΕΡΑ και της ΕΡΤ γινόταν άνοιγμα προς τις γυναίκες, με τη Βάσω και την πρόωρα χαμένη Λήδα Βεντούρα (όπως επίσης πρόωρα χαμένη και η τραγουδίστρια του "Καμικάζι" Ηλέκτρα), για να ακολουθήσουν οι πιο γνωστές γυναικείες φάτσες στην εποχή των ιδιωτικών καναλιών, όπως η Ζέτα Θεοδωρακοπούλου (πρώτη σύζυγος του Νίκου Ευαγγελάτου) και η Άννα Καραμανλή.

Προσπαθώ να θυμηθώ το σήμα της εκπομπής, και όλο το μπερδεύω με το "The time of our lives", από το Κυριακάτικο "Mικρόφωνο στα γήπεδα". Μήπως είχε αυτό το σήμα, και μετά μεταφέρθηκε και την Κυριακή;
 
Την παρακολουθούσα...μόνο για τη μουσική! Συγκεκριμένα ακουγόταν το κομμάτι του Chuck Mangione ''Children of Sanchez'' Ακόμα μου αρέσει :)
 
η βασω μωραλη ηταν η πρωτη παρουσιαστρια. η πρωτη εκπομπη ειχε βγει στον αερα τη δευτερα 30 ιανουαριου 1984.
 
Πίσω
Μπλουζα