3.5" floppy mod και pinouts από board στο floppy (cpc6128)

vangel

Banned
Joined
26 Ιαν 2009
Μηνύματα
168
Αντιδράσεις
5
cpc board 3.5" floppy

----------------------

1 - 7

2 - 8

3 - 11

4 - 12

5 - 13

6 - 14

7 - 15

8 - 16

9 - 17

10 - 18

11 - 19

12 - 20

13 - 21

14 - 22

15 - 23

16 - 24

17 - 25

18 - 26

19 - 27

20 - 28

21 - 29

22 - 30

23 - 31

24 - 32

25 - 33

26 - 34

H σύνδεση πολύ απλή. Τα pins 1,2 καταλήγουν στο 7,8 του drive, μετά αφήνουμε 2 κενά pins και καρφώνουμε τα υπόλοιπα.

Αναλυτικές φωτο με όλη την κατασκεύη προσεχώς ;)

Το αποτέλεσμα είναι το παρακάτω:

picture.php
 
Πςςςςς! Η καλύτερη κατασκευή που είδα ποτέ! Δεν ξέρω αν θα το έκανα στο δικό μου - *θέλω* να έχει το 3άρι του, αλλά...

...πόσα θες να το κάνεις στο 2ο μου :) :D
 
Aναμένουμε και πάλι φίλε vangel !
 
με ενδιαφερει και εμενα να το κανω στον 2 αλλα απο κολησεις ειμαι λιγο τσαπατσουλης για βαλε φωτο οπως λες αναλυτικα..
 
Οδηγός για το mod τοποθέτησης του 3.5" floppy drive

Λοιπόν έβγαλα τα πρώτα βήματα. Τα επόμενα θα είναι για την δημιουργία της καλωδιοταινίας. ;)

fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


Για να πάρετε μια γεύση. ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
θα βαλω τα κλαματα! ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ guide!!!!

....σ'αγαπω... (μην παρεξηγησεις)
να δω τι θα τις κανω τις δισκετες... ξαναψοφησε το επισκευασμενο 3" :(
 
Vangel, χαλαρα σε προτρεπω να το "καλωπισεις" και να γινει εκτενεστατος οδηγος σε πληρη παρουσιαση στο περιοδικο μας, στο Phoenix! Δεν μπορω να σκεφτω λογο να μην συμπεριληφθει στο επομενο τευχος τετοια λεπτομερη δουλεια. :)
 
αν ο 6128 μου δεν σάπιζε καμμένος στο κουτί του 15 χρόνια τώρα θα τον έκανα έτσι...
 
@Ethaniel (φέρτο πάλι το drive, αλλά την Παρασκεύη, θα σου δώσω ένα άλλο)

@phil_vr (έχει πολλές διορθώσεις ακόμη. Αυτή είναι η πρόχειρη λύση. Το σωστό θα ήταν να "κάθεται" το drive στο κάτω μέρος. Όμως δεν μου καθόταν με τίποτα. Σε λίγο θα postάρω και την καλωδιοταινία μιας και βγήκαν φωτό. ;)
 
vangel είπε:
Το σωστό θα ήταν να "κάθεται" το drive στο κάτω μέρος. Όμως δεν μου καθόταν με τίποτα.
Λες να μπορει να υιοθετηθει λυση στυλ Atari ST που το drive παταει σε 4 πειρακια/βασεις και να μπορει να "τραβηχτει" το drive προς τα κατω με 1" βιδες, βιδωμενες απο το εξωτερικο κατω μερος του amstrad προς τα πανω ωστε να βρισκει και αντισταση?
 
Φοβερή μόντα!!! Δεν το μεταφέρεις κι αυτό στα Ρετρο Μαστορέματα;;;
 
Pinouts, καλωδιοταινία και switch

@phil ίσως γίνεται αλλά θα έπαιρνε πολύ χρόνο. Μπορεί κάποια στιγμή που θα έχω όρεξη και τα κατάλληλα εργαλειάκια και υλικά να το δοκιμάσω. Προς το παρόν δίνω και τις υπόλοιπες ενδεικτικές photos.

fetch


fetch


fetch


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
A E T O Σ . Και τιποτα αλλο.
 
Τώρα που απέκτησα και 2ο CPC6128, θα το δοκιμάσω!
 
ρε παιδιά γιατί δεν μπορώ να δω τις φωτογραφίες; έχω βρει έναν cpc6128 και έχω καλώδιο από 5" δισκέτα...εκτός από τα βραχυκυκλώματα πρέπει να κάνω κάτι άλλο πάνω στο καλώδιο; υπάρχει περίπτωση να γίνει ζημιά στον amstrad αν κάνω κάτι λάθος;
 
makis5462 είπε:
ρε παιδιά γιατί δεν μπορώ να δω τις φωτογραφίες; ...
Έγινε η αποκατάσταση των φωτογραφιών εκτός αυτής του πρώτου ποστ.
 
Πίσω
Μπλουζα