30 Χρονια Computer για ολους ,ΤΕΥΧΟΣ: No 328 / Ιανουάριος - 2012

H Ραδιοτηλεοραση και τα κομικς του Τερζοπουλου!
 
Wally είπε:
Παιδια τα τευχη παραμενουν συλλεκτικα ανεξαιρετως format. Τωρα αν το Android δεν εχει flash ειναι αλλη κουβεντα. Tιποτα παντως δεν ειναι τυχαιο. Προσπαθω να βρω αλλο περιοδικο (οχι μονο πληροφορικης) που να εκδιδεται σερι 30 χρονια...δεν θυμαμαι καποιο αλλο...
Δεν είναι θέμα flash. Είναι Windows executables (exe). Σίγουρα παραμένουν συλλεκτικά αλλά και απόλυτα δύσχρηστα και μόνο για widnows boxes. Κρίμα, γιατί ένα άχτι το έχουμε και μας το απαλύναν κατά το ήμισι :(
 
Το android και flash εχει και απ'ολα εχει. Αλλα αυτοι εβαλαν exe αρχεια....

Παντως εχω να διαβασω οποιοδηποτε ελληνικο περιοδικο εδω και 13 χρονια και δυστυχως σε αυτα τα χρονια δεν εχει αλλαξει τιποτα. Πραγματα που τα εχουμε δει μηνες νωριτερα στο web, προχειροτητα, βερμπαλισμος, ενα πολυ χαμηλο επιπεδο, κλπ. Καμια σχεση με το περιοδικο που διαβαζα πριν 20 χρονια (που ηθελε και ενα MSc για να ακολουθησεις καποια αρθρα).

Το οτι κατι υπαρχει για 30 χρονια αυτο δεν ειναι καποιου ειδους εγγυηση ποιοτητας, απλα αποδεικνευει οτι μπορει να απευθυνεται στον ελαχιστο κοινο παρονομαστη καλυτερα απ' οτιδηποτε αλλο. Αυτο για καποιους μπορει να ειναι αξιολογος στοχος, οχι για μενα.

Και σε μια αγορα 3 περιοδικων, ακομα και αν δεν προσπαθησει κανεις καθολου, ερχεται τριτος! Τελικα οτιδηποτε απαιτει ?4.8 και 5-6 ωρες απο εμενα, θα πρεπει να προσπαθησει πολυ περισσοτερο.
 
Υπαρχει αραγε τροπος να μετατραπουν αυτα τα exe σε pdf? Εψαξα λιγο αλλα δεν βρηκα τιποτα σχετικο.

Λαθος του περιοδικου να δωσει συλλεκτικα τευχη σε τετοια μορφη.
 
Maddog είπε:
Πάντα απορούσα πάντως ποιοί το διαβάζουν και "κράτησε" τόσα χρόνια, εγώ δεν ξέρω ούτε έναν...Δεν το λέω για flaming, σαν απλή παρατήρηση/απορία το αναφέρω...
Χωρίς να έχω πλέον άμεση σχέση με την εταιρεία ώστε να είμαι 100% σιγουρος, υποψιάζομαι πως μέχρι ενός σημείου τουλάχιστον, το κρατά ζωντανό για συναισθηματικούς λόγους (σε αυτό αναφερόμουν άλλωστε κι εδώ όπου ο Μάνος με παρεξήγησε κα ινόμιζε ότι αναφερόμουν στο PCmaster). Άλλωστε, η Compupress έχει μια παράδοση να "σκοτώνει" εκδόσεις πολύ πιο γρήγορα/εύκολα, ακόμα και αν τα πήγαιναν (ή ήταν ξεκάθαρο ότι θα τα πάνε) πολύ καλύτερα από το CΓΟ, χωρίς να τους δίνει όχι δεύτερη, αλλά ούτε πρώτη ευκαιρία...

Από την άλλη, είναι αν μη τι άλλο αξιοθαύμαστο ότι ο εκδότης έμεινε πιστός στην απόφασή του να το κρατήσει ζωντανό τόσα χρόνια, ακόμα κι αν υπό άλλες συνθήκες θα είχε ίσως κλείσει εδώ και πολύ καιρό (είναι λογικό βέβαια να έχεις μια αδυναμία στο πρώτο σου "παιδί"...).

Τέλος, ένας άλλος βασικός λόγος επιβίωσης, είναι ότι σιγά-σιγά κλείνουν/έκλεισαν οι ανταγωνιστές του. Οπότε σε μια αγορά όπου πλέον ισχύει περισσότερο από ποτέ το "ο θάνατός σου η ζωή μου", από μόνο του το κλείσιμο ενός ανταγωνιστή μπορεί να σε κρατήσει στη ζωή για μερικούς μήνες ακόμα. Έστω και αν μακροπρόθεσμα πιθανότατα αυτό να έχει αρνητικές επιπτώσεις και για την αγορά, αλλά ακόμα και για σένα...

//Για την ποιότητα του εντύπου προσωπικά δεν έχω να πω πολλά, γιατί μάλλον δεν είμαι ο κατάλληλος τύπος computer user για να το κρίνω. Ακόμα και όταν μου έδιναν δωρεάν τεύχη στη δουλειά, συνήθως τα ξεφύλλιζα βιαστικά και ζήτημα είναι αν έβρισκα 1-2 άρθρα που με ενδιέφεραν για να τα διαβάσω αναλυτικά. Δεν νομίζω λοιπόν πως ανήκω στο target group του ώστε να εκφέρω άποψη...
 
Ποτέ δεν το αγόρασα, όπως και οποιοδήποτε άλλο PCάδικο περιοδικό...

Ο λόγος ήταν οτι ποτέ δεν ασχολήθηκα με PC, παρά μόνο πριν 4-5 χρόνια, και αυτό για να μπαίνω στο Internet... :)

Εξαίρεση το PC Master, που το διαβάζω αρκετά συχνά, για τις μόνιμες στήλες και τα αφιερώματά του...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
supacoopa είπε:
Υπαρχει αραγε τροπος να μετατραπουν αυτα τα exe σε pdf? Εψαξα λιγο αλλα δεν βρηκα τιποτα σχετικο.

Λαθος του περιοδικου να δωσει συλλεκτικα τευχη σε τετοια μορφη.
Απο μια γρηγορη ματια που εριξα ετσι απο περιεργεια ,

λογικα καπου τα κανει extract σκεφτηκα (btw το uniextract παπαλα) ,και μια και βαριομουν να ψαχνω ,οποτε εμπρος καλο μου sandboxie και voila

.........\DefaultBox\user\current\AppData\Local\Temp\~sfx000013E8\assets\pages

ειναι τα αρχεια page0001.swf - page0222.swf ,ενω εχει τις εικονες σε .jpg σε χαμηλη ποιοτητα (110x147)

Τωρα το Irfanview οπως φαινεται στηn δευτερη εικονα ανοιγει τα .swf ,αλλα οταν πας να τα κανεις batch conversion

σου βγαζει error .

flashtojpg3.jpg

τωρα θελουμε μαζικη μετατροπη swf το jpg μετατροπη , τεσπα ειδωμεν ....

flashtojpg1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Olorin είπε:
Χωρίς να έχω πλέον άμεση σχέση με την εταιρεία ώστε να είμαι 100% σιγουρος, υποψιάζομαι πως μέχρι ενός σημείου τουλάχιστον, το κρατά ζωντανό για συναισθηματικούς λόγους
Παρόλο που έχω σχέση με την εταιρεία,δεν είμαι ούτε κι εγώ βέβαιος για το οτιδήποτε.Άλλωστε εσύ υπήρξες τα υπερδιπλάσια από τα μέχρι στιγμής δικά μου χρόνια εκεί,οπότε πιο πιθανό θα ήταν να γνωρίζεις κάτι εσύ,παρά εγώ.

Πάντως έχω την αίσθηση ότι -ειδικά όπως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση στον χώρο- δεν υπάρχουν και πολλά (για να μη πω το παραμικρό) περιθώρια συναισθηματισμών...

Olorin είπε:
(σε αυτό αναφερόμουν άλλωστε κι εδώ όπου ο Μάνος με παρεξήγησε κα ινόμιζε ότι αναφερόμουν στο PCmaster).
Σε αυτό έχεις δίκιο,όντως αυτό είχα καταλάβει αρχικά,οπότε επρόκειτο περί λανθασμένης εκτίμησής μου.Συνεπώς γράψε λάθος... ;)

freaktmp είπε:
Παντως εχω να διαβασω οποιοδηποτε ελληνικο περιοδικο εδω και 13 χρονια και δυστυχως σε αυτα τα χρονια δεν εχει αλλαξει τιποτα. Πραγματα που τα εχουμε δει μηνες νωριτερα στο web, προχειροτητα, βερμπαλισμος, ενα πολυ χαμηλο επιπεδο, κλπ. Καμια σχεση με το περιοδικο που διαβαζα πριν 20 χρονια (που ηθελε και ενα MSc για να ακολουθησεις καποια αρθρα).
Το οτι κατι υπαρχει για 30 χρονια αυτο δεν ειναι καποιου ειδους εγγυηση ποιοτητας, απλα αποδεικνευει οτι μπορει να απευθυνεται στον ελαχιστο κοινο παρονομαστη καλυτερα απ' οτιδηποτε αλλο. Αυτο για καποιους μπορει να ειναι αξιολογος στοχος, οχι για μενα.

Και σε μια αγορα 3 περιοδικων, ακομα και αν δεν προσπαθησει κανεις καθολου, ερχεται τριτος! Τελικα οτιδηποτε απαιτει ?4.8 και 5-6 ωρες απο εμενα, θα πρεπει να προσπαθησει πολυ περισσοτερο.
Το ότι καθένα περιοδικό δε προσπαθεί -κι εκ φύσεως δε μπορεί- να προλάβει το internet,το έχουμε ξαναπεί.Είναι άλλωστε περισσότερο από αυτονόητο.

Περί προχειρότητας και χαμηλού επιπέδου θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω,όχι μόνο για το PC Master,αλλά και για άλλα έντυπα που έχουν διακόψει,προ πολλού ή προσφάτως,την κυκλοφορία τους.

Τα περιοδικά προ 20 ετών ασφαλώς και ήταν διαφορετικά,ούτε συζήτηση περί αυτού.Κινούνταν άλλωστε σε μια 100% διαφορετική αγορά.Τώρα αν ο καθένας,συντάκτης ή αναγνώστης,προ 20 εικοσαετίας διέθετε το παραπάνω που αναφέρεις -το οποίο και δε γνωρίζω- είναι κάτι που δε μπορώ να απαντήσω,αλλά διατηρώ τις-πολλές- επιφυλάξεις μου.

Θεωρώ επίσης ότι ο τρόπος γραφής ενός ατόμου δεν αλλάζει -τουλάχιστον ιδιαίτερα- είτε γράφει σε περιοδικό και περάσει στο internet,είτε ακολουθήσει την αντίστροφη πορεία.Κατανοώ όμως ότι ακριβώς επειδή κάποιος πληρώνει για να αποκτήσει ένα έντυπο είναι πολύ πιο ασυτηρός απέναντί του,σε σχέση με το web.Καθ' όλα λογικό και κατανοητό.

Κρίνω όμως ότι είσαι μάλλον πολύ αυστηρός στα όσα καταλογίζεις στα περιοδικά,αλλά ασφαλώς γνώμη σου είναι αυτή,οπότε κι είναι απολύτως σεβαστή,αλίμονο.Ποτέ άλλωστε δεν υπήρξε κάτι,το οτιδήποτε,που να κατόρθωσε να αρέσει στο 100% του κοινού στο οποίο απευθυνόταν...
 
Τα ελληνικά τουλάχιστον περιοδικά πληροφορικής έχουν αρχίσει να σκάβουν από μόνα το λάκο τους. Αντί να πρωτοτυπήσουν δίνοντας πληροφορίες που δύσκολα θα εύρισκες στο διαδίκτυο, σερβίρουν αναμασημένα νέα από αυτό. Σαν ελληνικό περιοδικό πληροφορικής, θα μπορούσε να έχει νέα από διάφορες ελληνικές κοινότητες για παράδειγμα είτε για win, linux android, ρετρο-καταστάσεις όπως εδώ και πολλά άλλα. Αντ' αυτού αρκείται στο να κάνει reviews σε λογισμικό που έχουμε δει μυριάδες φορές στο διαδίκτυο ή ακόμα και σε παλαιότερα τέυχη.

Το μόνο ενδιαφέρον σ' αυτό το τεύχος ήταν τ' άρθρα για την ομάδα του περιοδικού και για την ιστορία του και ο οδηγός αγοράς. Τα υπόλοιπα δεν είχαν το δυναμικό που απαιτείται για να προσελκίσουν τον αναγνώστη (εντάξει υπήρχαν και σποραδικά αρθράκια μ' ενδιαφέρον).

Θέλει δουλειά για να κρατηθεί ως περιοδικό.
 
Οντως ειναι καπως "ανοητο" να νομιζει καποιος οτι ενα περιοδικο μπορει να προλαβει το ιντερνετ! Δεν ειναι ομως πλεον αυτος ο σκοπος του.

Το οτι μπορουμε να βρουμε τα παντα στο διαδικτυο σημαινει οτι πρεπει να καταργησουμε την αναγνωση βιβλιων? εφημεριδων? κομικς?

Το εντυπο εχει αλλη φαση. Ακομα και η αρχειοθετηση του, το τραβηγμα απο το ραφι εχει τη μικρη μαγεια του. Μην ξεχναμε οτι τα γραφομενα δεν ειναι ανωνυμα αρα υπαρχει μικροτερη πιθανοτητα αρλουμπολογιας (υπο κανονικες συνθηκες).

Ο προσανατολισμος των εντυπων ειδικου τυπου σε πιο "φιλοσοφικα" μονοπατια με βρισκει συμφωνο. Και βλεπω οτι εδω και καμποσο καιρο και τα Ελληνικα αρχιζουν να ξεφευγουν απο το "παρουσιαση περιφερειακου-review παιχνιδιου"-μοντελο που ειχε αρχισει να μπαγιατευει.

Δεν ειναι καλο να κλεινουν περιοδικα, για πολλους λογους...
 
Συμφωνώ απόλυτα. Απλά το περιεχόμενο του έχει χάσει την αίγλη που είχε παλιότερα.
 
Σήμερα έψαξα να το βρω στην γειτονιά και δεν το βρήκα. Μάλλον τυπώνουν πολύ μικρό τιράζ πλέον.

Ελπίζω να καταφέρω να το βρω σε πιό κεντρικά σημεία τις επόμενες ημέρες.
 
Δε χάνεις και τίποτα! Μην νομίζεις κάτι το εντυπωσιακό όπως εκείνο το Pixel μερικά χρόνια πριν.
 
Nemo είπε:
τα περιοδικα που δινει σε ψηφιακη μοργη ειναι τα Προβολή συνημμένου 43962
(Aπο το επετειακο τευχος :

- τα συμπεριλαμβανομενα retro ψηφιοποιημενα τευχη του Computer για Ολους και μια συνοψη των περιεχομενων καθε τευχους .

30cgomag2.jpg

- οπως και "όλα σε ένα, νοικοκυρεμένα" τα computeroεντυπα "παιδια" της Compupress .

30cgomag.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το CΓΟ είναι από τα παλαιότερα Ελληνικά περιοδικά αλλά όχι το παλαιότερο. Οι 4 Τροχοί εκδίδονται από το 1973!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1971 εννοείς μάλλον...απλά πλέον δεν ανήκουν στον Κώστα Καββαθά και τις τεχνικές εκδόσεις του αφού η εταιρεία έχει πωληθεί στον όμιλο Λυμπέρη και μόνο κατ όνομα και μάλλον τιμητικά αναφέρεται ο ίδιος....
 
Eιχα γραψει και πιο πισω για την Ραδιοτηλεοραση και τα κομικς του Τερζοπουλου!


Αλλα περιοδικα υπηρχαν απο το '30.
 
Πίσω
Μπλουζα