360 Pad σύνδεση με PC

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.881
Αντιδράσεις
3.852
Δεν ρωταω απο την software πλευρα,λογικα με την συνδεση θα το αναγνωρισουν τα 7αρια και αν δεν.....θα υπαρχει driver στο site της M$,ρωτω απο πρακτικης αποψης μιας και το 360 κοντρολι κοιτωντας το αριστερα δεξια πανω κατω δεν εχει usb θυρα να συνδεθει με το λαπτοπ.

Του ps3 το κοντρολι και usb θυρα εχει και φορτιζει με το pc ,του 360 τι παιζει αραγε;;

Υπαρχει ειδικο καλωδιο για την συνδεση 360pad>pc;;;

Υπαρχει ειδικο 360 pad αλλο απο αυτο για την κονσολα για συνδεση με pc;;

Δεν με ενδιαφερει προς το παρον το wireless ,γνωριζω οτι υπαρχει ενα μαρκουτσι για αυτην την δουλεια!
 
Λοιπον κοιταξε τι γινεται. Επισημως, το usb καλωδιο του 360 ειναι αποκλειστικα για φορτιση. Εικαζεται πως υπαρχει τεχνικα η δυνατοτητα να χρησιμοποιηθει το ιδιο καλωδιο και ως "μετατροπεας" για να παιζει ενσυρματα, αλλα δεν εχει ασχοληθει κανεις σοβαρα για κατι τετοιο. Αρα, αγοραζεις εναν ανεπισημο wireless receiver οπου κοστιζει το 1/4 του αυθεντικου και κανει ακριβως την ιδια δουλεια, ειτε αγοραζεις ενα ενσυρματο χειρηστηριο αν δεν θες να μπλεκεις με ολα αυτα. Ειχα την εντυπωση και ελπιδα πως θα εβγαζα ακρη με τα χειρηστηρια μου αλλα δυστηχως δεν υπαρχει κατι.
 
Με βλεπω τοτε να παιρνω το wireless receiver (μαλλον το επισημο της m$ θα κοιταξω 15 με 20 ευρω το βλεπω στο αmazon) η παμε σε third party επιλογες.


Ολα για να αποκτησω ΜΑΜΕ κονσολα γινονται,λαπτοπ συνδεση στην TV με HDMI και κοντρολι αντι για Keyboard.



Thanks για τα ινφο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κοιταξε στο http://www.dealextreme.com για δεκτη, κοστιζει 10ε περιπου μαζι με μεταφορικα. Εχει σχεδον μηδαμινες διαφορες με τον επισημο, δεν αξιζει να πας σε αυτον. Αν επισης αποφασισεις για ενσυρματο χειρηστηριο, κοιταξε απο επιλογες της hori η razer. Θα πληρωσεις το κατι παραπανω, αλλα το αξιζουν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kαι παλι thanks,θα ενημερωσω αν κατι νεοτερο και αξιο αναφορας!. :)
 
H αν δεν σε προβληματιζουν τα 30 ευρω (Σε αλλο καταστημα μπορει να ειναι και φθηνοτερο η στο Amazon,ebay κτλ) περνεις αυτο και καθαρισες.Ειναι σκυλι μαυρο δεν καταλαβαινει τιποτα.Εχω 3 και να φανταστεις οτι παιζω 4,5 ωρες καθε μερα mame 365 μερες το χρονο και το ενα ειναι ακομα στο κουτι του αθηκτο και τα αλλα δυο δεν καταλαβαινουν θεο.

Μιλάω γι' αυτό...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οντως φαινεται θηριο και αυτο.Θα δω μιας και εχω ηδη το 360 pad μαλλον θα παω σε wireless reciever Λυση.
 
http://www.skroutz.gr/s/310347/Microsoft-Xbox-360-Wireless-Controller-for-Windows.html?keyphrase=Microsoft+XBOX360+Wir%2Fess+Controller+Windows+black

Το έχω εδώ και καιρό, δουλεύει και στο Xbox 360 και στο PC άψογα, χωρίς μπελάδες. Συνοδεύεται δηλαδή απο το wireless receiver, όταν το βάζεις στο PC. Όταν το πήρα είχε ένα πενηντάρικο, τώρα βλέπω έπεσε πάρα πολύ (38 ευρώ!) , και αξίζει για λαπτοποδουλειές (έτσι το δούλεψα και εγώ, είχα σκοπό να πάρω και ένα 360 αλλα τελικά δέν πήρα ποτέ)

Ντάξει, προφανώς ήδη έχεις 360 controller, οπότε πάρε άλλο ένα !!! (χαμένα δέν πάνε)
 
Τhnx ολους παιδια,εγω εχω ηδη κατασταλαξει το πιθανοτερο στην wireless λυση αλλα θα βοηθηθουν και αλλοι μεσα απο το θρεντ με τις λυσεις που προτεινεται και με παρομοιες αποριες.
 
Χτυπησα τελικα 360 ανταπτορα unofficial απο κινα και πριν καλα καλα προλαβω να περασω drivers γιατι εχει θεματα με Win7 64 ,παρεδωσε πνευμα,δηλαδη το βλεπει ακομα σαν unknown device αλλα τα φωτακια που αναβαν δεν αναβουν.


Απο οτι διαβασα εχουν υπερευαισθητη καποια ασφαλεια και κανα δυο τραβηγματα αποτομα που του εκανα απο την usb το μπλοκαραν...whatever...υπαρχει λυση με soldering...whatever...παμε για αλλα.



Επομενο βημα ειναι να χτυπησω καποιο φτηνο third party κοντρολι οπως της HAMA αλλα οχι πριν προσπαθησω να συνδεσω το ps3 κοντρολι με το pc.



Oποιος το'χει κανει αυτο μεσω motionjoy η οτιδηποτε αλλο ας μας πει.
 
Το ps3 χειριστηριο με ενα usb καλωδιο συνδεεται ευκολα σε Windows για ασυρματα δεν ξερω.
 
Mακαρι ,δεν με νοιαζει και τοσο με bluetooth.


Οποιος το'χει κανει ας μας πει κανα δυο λογακια,το θεμα ειναι οτι εχω Win7 64αρια και αυτο μας περιοριζει λιγο στις επιλογες.


-----------------------------------------

Αποστολη εξετελεσθη,ps3 control connected με μονο μειονεκτημα οτι θελει να εισαι στο ιντερνετ και να εχεις συνδεδεμενο το Usb cable.


Me partially happy..
 
Δεν την ειδα χτες την απαντηση αν και καθυστεριμενα απαντω: Εγω σε Windows Xp ειχα βρει κατι Drivers απο το νετ και επαιζαν μια χαρα τα ανγνωριζε ως απλο χειριστηριο, δεν νομιζω να ηθελε συνδεση στο ιντερνετ. Παει πολυ καιρο και δεν θυμαμαι που τους ειχα βρει. Παντως νομιζω οτι και με αυτα που βρηκες κανεις την δουλεια σου.
 
Ναι υπηρχαν drivers για τα 32bita Win,εγω βρηκα για 64 Win7 και παιζω τα arcades το κατα δυναμην οπως επρεπε να παιζονται.


Σε μεγαλη τηλεοραση και στικ..
 
Επειδή έφτιαξα ένα PCάκι πρόσφατα, λέω να πάρω άλλο ένα 360 pad για τα διπλά. Με τον έναν wireless receiver λειτουργούν και τα δύο εντάξει ; Στα win7 64βιτ πάντως το ένα δουλεύει άψογα σε όλα τα παιχνίδια και δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα, μάλιστα αναγνωρίζεται και γίνεται το mapping αυτόματα σαν να είχες xbox 360. To μόνο σοβαρό θέμα που έχει, είναι ότι δεν χωνεύει κινέζικες μπαταρίες με την καμμία. Me Duracell είναι αστέρι.
 
Δεν ξερω εγω απο την στιγμη που εβαλα κοντρολι ειναι σαν να αποκτησα καινουργια ρετροκονσολα με 290 παιχνιδια και αυτα ειναι μονο του ΜΑΜΕ,χωρια τα λεφτα που γλυτωσα απο την VC της Νιντυ και ολων των αλλων.


Το κακο ειναι οτι αργησα
 
Πίσω
Μπλουζα