360 Pad wireless receiver για PC πρόβλημα

Imgema

Alien RetroDatabase
Joined
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.331
Αντιδράσεις
1.350
Το πρόβλημά μου είναι απλό. Το Microsoft wireless receiver που έχω ψόφησε. Έτσι απλά, το led δεν ανάβει, το έβαλα σε 2 διαφορετικά πισιά, δεν βλέπουν τίποτα κλπ. Εντάξει λογικό θα μου πείτε, microsoft είναι, δεν θα ζούσε για πάνω από 6 μήνες. Όμως....

...λόγω του ότι δεν έχω χρήματα για νέο wired (αυτή την φορά) pad για το PC μου, είπα να ρίξω μια ματιά στο internet μπας και βρω τίποτα να το σώσω πριν το κάνω κομμάτια από τα νεύρα μου και το πετάξω στα σκουπίδια (δεν θέλω και πολύ). Και βρήκα αυτό το βιντεάκι:


Βέβαια, λόγω του ότι εγώ δεν έχω κολλητήρια κλπ, έκανα την ίδια δουλειά με ένα κομματάκι καλωδίου και το κόλλησα με κολλητική ταινία προσεκτικά για να κάνει επαφή. Και δούλεψε! Το λαμπάκι ανάβει και το χειριστήριο λειτουργεί κανονικά! Παρόλα αυτά δεν είμαι ήσυχος.

Από οτι διάβασα στα comments, σε πολλούς δούλεψε αυτό, αλλά υπάρχει λέει κίνδυνος να πάθει κάποια ζημιά η συσκευή, το χειριστήριο ή ολόκληρο το PC. Τώρα βέβαια το χειριστήριο δεν καταλαβαίνω πως να πάθει ζημιά αφού δεν υπάρχει καλώδιο αλλά τέλος πάντων. Και η συσκευή να χαλάσει δεν με ενδιαφέρει. Εξάλλου ετοιμος να την καταστρέψω ήμουν (ήδη την είχα εκτοξευσει στον τοίχο 2 φορές). Αλλά αν υπάρχει κίνδυνος να πάθει ζημιά το PC δεν θέλω να το διακινδυνεύσω πολύ. Τι, έτσι φτηνά θα την γλιτώσω, με λίγο σύρμα και σελοτειπ? Κατι άλλο μου ετοιμάζει η μοίρα :p

Οπότε είπα να ακούσω και τις συμβουλές σας μιας και εδώ υπάρχουν άτομα έμπειρα με αυτά τα πράγματα και ξέρουν από ηλεκτρονικά, φτιαξίματα κλπ. Την συσκευή δεν την έχω μόνιμα συνδεδεμένη όπως πρίν, την συνδέω μόνο όταν είναι να βάλω κανένα game. Οπότε τι κίνδυνο διατρέχω? Δεν πιστευω μια συσκευή USB που, τέλος πάντων πόσο ρευμα τραβάει, να μπορει να κάψει όλο το PC... σωστά?
 
Αν η συσκευή σου βραχυκυκλώσει και στείλει ρεύμα στη θύρα, μπορεί να γίνει μεγάλη ζημιά.

Έχω δει laptops πανάκριβα να μην λειτουργεί κανένα USB επειδή οι χρήστες τους έβγαζαν φλασάκια χωρίς να έχουν κάνει πρώτα απενεργοποίηση της λειτουργίας τους και φυσικά η εγγύηση δεν καλύπτει τέτοια πράγματα, άλλωστε κάνει "μπαμ" σε σοβαρό τεχνικό κάτι τέτοιο.

Συμβουλή μου είναι να τη πετάξεις ΑΜΕΣΩΣ, better safe than sorry. Ακόμα και η υποψία για ελάχιστη πιθανότητα ζημιάς είναι λόγος να τη στείλεις. Και αυτό στο λέει κάποιος που έχει 7 pc σπίτι αυτή τη στιγμή και δεν με ενδιαφέρει και πολύ αν πάθει κάποιο κάτι. Πόσο μάλλον αν δεν έχεις πληθώρα μηχανημάτων!!!

Στο εμπόριο κυκλοφορεί ο controller σκέτος και κάνει με κάθε wireless 360 joypad, αλλά και συμβατοί, κάπου το είχα δει περίπου 18 ευρώ, δεν θυμάμαι καλά. Goggle it man.
 
Ντάξει να κάψει χειριστήρια κτλ είναι μεγάλη υπερβολή, δεν γίνεται... Απ'οτι βλέπω απλά αντικαθιστά την καμμένη ασφάλεια με σύρμα. Τώρα το πόσο ασφαλές είναι αυτό, είναι ένα θέμα. Στο σπίτι σου θα αντικαθιστούσες στον ηλεκτρικό πίνακα την ασφάλεια με αλουμινόχαρτο; (στην πολύ πιο ακραία μορφή το παράδειγμα) :p

Για τον receiver υπάρχουν 3 περιπτώσεις.

α) Να μην πάθει τίποτα (που το βρίσκω το πιο πιθανόν, μικρές ασφάλειες που καίγονται με το παραμικρό υπάρχουν σε πολλά ηλεκτρονικά, πχ θυμάμαι τα χειριστήρια του Dreamcast)

β) Κάποια στιγμή να σου καεί τελείως ο receiver

γ) Να κάψεις κάποια usb

Κρίνεις και αποφασίζεις τι θα κάνεις...

Εγώ πάντως θα έπαιρνα μια καινούρια ασφάλεια...
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά, τελικά μάλλον θα ψάξω να βρώ καμιά νέα ασφάλεια και μετά κάποιον για να την κολλήσει. Αν είναι να μου κοστίσει όλο αυτό πάνω από 10 euro, το πετάω και παίρνω ένα χειριστήριο με καλώδιο, όχι microsoft. Να είναι και λίγο φτηνό.
 
Η εγγυηση δεν έχει λήξει αλλά λόγω του ότι πρίν από 8-9 μήνες το θεώρησα μικρή επένδυση δεν ασχολήθηκα να φυλάξω αποδείξεις κλπ. Ανησυχούσα πιο πολύ να μην χάσω την απόδειξη του XBOX360, το οποίο είμουν σίγουρος ότι θα μου χαλάσει κι εμένα όπως σε όλους όσους ξέρω. Η ειρωνεία είναι ότι αυτό ακόμα δουλεύει (αου, δάγκωσα την γλώσσα μου).... Λάθος μου όμως γιατί τα χρήματα που έδωσα για το receiver μου φαίνονταν λίγα τότε αλλά σήμερα έχουν δυσκολέψει πάρα πολύ τα πράγματα και δεν μπορώ να τα ξαναδιαθέσω για τον ίδιο σκοπό.
 
Το 360 με Jasper πλακέτα ΔΕΝ χαλάει, ΔΕΝ παθαίνει τίποτε. Το δικό μου έχει παίξει αμέτρητες ώρες και τώρα που του έβαλα νέα οθόνη δεν λέει να σταματήσει. Ήδη πάει για το τρίτο άνοιγμα για καθάρισμα από σκόνες (είναι απίστευτη η ποσότητα που συσσωρεύεται μέσα) και χαίρει άκρας υγείας.

Ο λόγος που είχα πάρει και δεύτερο ήταν αυτός: Μπας και χαλάσει το πρώτο. Μάλλον το δεύτερο βλέπω να χαλάει από απραξία............
 
Επειδη εχω ασυρματο χειρηστηριο, χωρις δεκτη, και εψαχνα τον φτηνοτερο κατεληξα στον παραπανω που παρεθεσα. Υποψην, οι αυθεντικοι εχουνε περιπου 25+?, και μεταχειρισμενο αυθεντικο, κατω απο 17ε δεν βρηκα. Οι περισσοτεροι που υπαρχουνε Ελλαδα ειναι επισης απομιμηση, αρα σε συμφερει εκεινος του dealextreme.
 
Εγώ πάντως τον είχα πάρει με ασύρματο χειριστήριο πακέτο. Γενικά έχω κόλλημα (να ήταν μόνο ένα τι καλά που θα ήταν.... ) με τα χειριστήρια, δεν ανέχομαι φθαρμένα, βρώμικα και γρατζουνισμένα με τη καμία, οπότε για όλα τα 360 - pc χρησιμοποιώ ένα μέχρι να αρχίσει να δείχνει έντονα σημάδια φθοράς. (Τότε πάει για service) .

Με ένα σύντομο ψάξιμο που έκανα, είδα πως η πλειοψηφία όλων όσων είχαν προβλήματα με το contoller τον είχαν αγοράσει stand alone. Μήπως είχαν πάρει μαϊμού;
 
Ελλαδα οι περισσοτεροι οπου πωλουντε απο μικρα/τοπικα καταστηματα, ειναι απομιμηση. Τωρα ποσοστα προβληματων δεν το εχω ψαξει καθολου.

Ο αυθεντικος receiver εχει προτινωμενη τιμη πωλησης στα 30$. Στην Ελλαδα τον βρισκεις απο 17-25 σε μικρα μαγαζια, οπως και τα χειρηστηρια. Αρα καταλαβαινεις πως δεν ειναι ο αυθεντικος..
 
Α, Thanks για τις λεπτομέρειες. Ευτυχώς είχα πάρει το πακέτο, ήταν και προσφορά στα 40 μαζί με το χειριστήριο. Δεν παίζει να είναι μπανανόφλουδα με τη καμία.
 
Δυστηχως, το οτι το πηρες πακετο απο μονο του δεν λεει κατι. Μονο με τον σειριακο αριθμο και την ποιοτητα της συσκευασιας μπορεις να βγαλεις καποια ακρη. Πλεον μονο κονσολες και παιχνιδια δεν παραγοντε απομιμησεις. Οχι ακομα δηλαδη.
 
Το έψαξα, μια χαρά είναι με κανονικότατο σειριακό. Άλλωστε με τόση λειτουργία, (το χειριστήριο που είχε η συσκευασία λειτουργεί κανένα 3ωρο με 7ωρο κάθε μέρα στο 360 και στο pc) αν ήταν μπανάνα θα είχε καεί μέχρι τώρα, όχι μία, αλλά πολλές φορές!!!!!!!!!!!

(Είπαμε είμαι gamer πάνω και πριν από όλα. )
 
Δεν αμφιβαλω πως εχεις το αυθεντικο χειρηστηριο.. Απλα οτι κυκλοφορουνε κανονικα receiver + gamepad σε 99% ιδια συσκευασια, με χαμηλοτερη τιμη. Το ιδιο γινεται και στα υπολοιπα μηχανηματα (wii/360) καθως και στις προηγουμενες γενιες (gamecube/xbox/ps2). Τα περισσοτερα συνοικιακα/τοπικα/μικρα καταστηματα φερνουνε κυριως απομιμησεις.. Και τα πουλανε σε ελαχιστα μικροτερη τιμη, γυρω στο πενταευρω, λιγοτερα απο οτι τα αυθεντικα.. μεγιστη απατεωνια.
 
....

Η τιμή των 40 περίπου ευρώ βγαίνει γιατί είχα έκπτωση ΦΠΑ. Οπότε η κανονική ήταν 50 περίπου. Μια χαρά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια χαρα λερωμενη την εχει την φωλια του και το πλαισιο.. Αυτα ομως ειναι μια αλλη συζητηση :)
 
Πια, έχω το προμηθευτή της δουλειάς για οτιδήποτε χρειάζομαι, οπότε όλα τα μαγαζιά με έχασαν από πελάτη. Αν κάτι χαλάσει, αλλάζει χωρίς δεύτερη κουβέντα, δεν τον συμφέρει να κάνει διαφορετικά.

Ψάχνομαι για δεύτερο wireless controller για το φορητό, βέβαια δεν παίρνω πακέτο με χειριστήριο γιατί έχω χειριστήρια για 4 ζωές!!!!!!!

Λέω να πάρω μη αυθεντικό για το χαβαλέ. Να δούμε πόσο θα κρατήσει έτσι για τη φάση!
 
Πίσω
Μπλουζα