365 νύχτες τρόμου και επιστημονικής φαντασίας (Δημήτρης Κολιοδήμος) [Εκδ. Αιγόκερως]

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.049
Ένα από τα καλύτερα ελληνικά βιβλία με θέμα τον κινηματογράφο του φανταστικού.

Η αξία του είναι μεγαλύτερη αν αναλογιστεί κανείς, ότι κυκλοφόρησε το 1991,

εποχή που λίγοι στην Ελλάδα ασχολούνταν με το είδος.

Συγγραφέας ο Δημήτρης Κολιοδήμος, που αργότερα έγραψε και άλλα παρόμοια βιβλία.

Περιέχει κριτικές για 365 έργα που προβλήθηκαν στην Ελλάδα (βίντεο ή κινηματογράφος),

όπως ο ίδιος αναφέρει "ένα έργο για κάθε μέρα του χρόνου".

Αν και οι κριτικές είναι λίγο "βαριές", είναι σε κάθε περίπτωση καλογραμμένες και ενημερωτικές.

Υποχρεωτική αγορά για τους οπαδούς του είδους.

 
Από τον ίδιο συγγραφέα είναι καλό και το βιβλίο "σχιζοφρενείς δολοφόνοι στην οθόνη" (κάνει και ρίμα :D ). Έχει περιλήψεις, από διάφορα slasher. Το 365 νύχτες τρόμου δυστυχώς, είναι πια εξαιρετικά δυσεύρετο...
 
Η "χαρούμενη" κυρία στο εξώφυλλο δεν φέρνει αρκετά στη Σούζαν Σάραντον ή καλπάζει η φαντασία μου; Είναι και περασμένα μεσάνυχτα ...
 
Το χα πετύχει και εγώ που το θυμηθήκατε! Ενδιαφέρουσα προσπάθεια οντως.
 
Κυκλοφορεί στα βιβλιοπωλεία;
 
Νομίζω ότι το είχα πετύχει πριν κάμποσο καιρό σε κάποιο κεντρικό βιβλιοπωλείο.

Αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.

Πάντως, δεν πρέπει να είναι και πολύ εύκολο να βρεθεί.
 
Σπεύσατε πάραυτα !
 
To ψάχνω κι εγώ πολλά χρόνια αυτό το βιβλίο, ελπίζω να υπάρχει ακόμα κάπου.

Ο Κολιοδήμος είναι εξαιρετικός συγγραφέας/κριτικός και πραγματικά έχω απολαύσει βιβλία του όπως την ''Λατρεία του Αίματος'', ''η Ελλάδα μετά τα Μεσάνυχτα'', το ''Κόμης Δράκουλας στην Οθόνη'' και το ''Σχιζοφρενείς Δολοφόνοι στην Οθόνη'' (που ήτανε του Παναγιώτη Μποκολή, αλλά είχε αναλάβει την επιμέλεια ο Κολιοδήμος).Από την ίδια σειρά ήταν να κυκλοφορήσει το ''Η Φύση Εκδικείται'' του Δημήτρη Κολιοδήμου και το ''Ζωντανοί Νεκροί'' του Ανδρέα Κουταλά, πράγμα που μέχρι σήμερα δεν έχει γίνει και μου προκαλεί εντύπωση, αναλογιζόμενος την επιτυχία που είχαν τα προηγούμενα βιβλία.

Επίσης, για τους μεγαλύτερους, την δεκαετία του 70 είχε κυκλοφορήσει ένα βιβλίο, η ''Rock εγκυκλοπαίδεια'' σε συγγραφή Κώστα Ιανού και Δημήτρη Κολιοδήμου, και παρουσίαζε τα μεγαλύτερα ονόματα της ποπ και ροκ (και όχι μόνο) σκηνής της εποχής.Κι αυτό πολύ καλό, αλλά δυστυχώς σήμερα δεν το βρίσκεις με τίποτα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα