3D χωρις γυαλια;;;;

circleag

RetroJunkie™
Joined
14 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.405
Αντιδράσεις
519
Διαβαζοντας σε καποια ξενα sites σημερα επαθα την πλακα μου με τον παρακατω εικονιζομενο κυριο Francois Vogel ο οποιος ουτε λιγo ουτε πολυ παρουσιασε μια τεχνολογια 3D χωρις γυαλια οπου θα χρησιμοποιηθει απο την Toshiba στα 3D λαπτοπ που φτιαχνει και απο την Nintendo στο 3DS!!!

man-discovers-glassesfree-d-tech-in-a-wink-of-an-eye-video-1.jpg


Δημιουργησε 2 μικρες συσκευες που βαζουμε μια στον αριστερο κροταφο και μια στον δεξιο και με μικρoυς ανεπαισθητους ηλεκτρικους ερεθισμους στέλνει σηματα στο καθε ματι να ανοιγοκλεινει μονο του για καθε κλασμα δευτερολεπτου εναλλαξ για να εχει μετα ο εγκεφαλος την αισθηση του 3D!

Όπως αναφερουν από το Jonathan Post Experiment, που ευθυνονται για αυτο το δημιουργημα, αυτο θα λειτουργει μονο με οθονες στα 120Hz και εχουν βαλει σκοπο να το παρουσιασουν στο CES 2012.

Το βιντεο που θα δειτε παρακατω δεν ειναι πλακα καθως θα το δουμε

και στην CES 2012!!!


Παιδια δεν παμε καλα......

Τι ειναι τουτο παλι!!!!
 
Πως να γίνεται μύωπας σε 5 απλά βήματα:Ρ
 
Ότι θα χρησιμοποιηθεί από την Toshiba και από την Nintendo που το διάβασες; :eek:
 
δηλαδή μέσα στα 3d γυαλιά μου στην τηλεόραση μου τα μάτια μου κάνουν έτσι; Θα βάλω το κινητό να γράφει όταν βλέπω και θα δω...
 
spyros_s είπε:
δηλαδή μέσα στα 3d γυαλιά μου στην τηλεόραση μου τα μάτια μου κάνουν έτσι; Θα βάλω το κινητό να γράφει όταν βλέπω και θα δω...

Όχι καμία σχέση. Τα 3d γυαλιά που φοράς, τα φοράς για να βλέπεις 3d εικόνα. Ο κύριος πιο πάνω ουσιαστικά βρήκε ότι άμα αναγοκλείνουμε τα μάτια μας με ένα συγκεκριμένο ρυθμό μπορούμε να βλέπουμε 3d εικόνα χωρίς γυαλιά... Γι'αυτό και έβγαλε αυτές τις βλακειούλες που κολλάνε στους κροτάφους του, για να του ανοιγοκλείνουν τα μάτια με το σωστό ρυθμό.

... βέβαια και πάλι άμα δεχτούμε την "εφεύρεση" του θα χρειαστούμε γυαλιά. Αυτή τη φορά όχι για να βλέπουμε 3d, αλλά για να μη μας κοιτάνε οι άλλοι ενώ είμαστε μπροστά από την tv και αντικρίζουν ένα τρομακτικό θέαμα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ok εντάξει. Πειράζει που προτιμώ ακόμη την παλιά κλασσική τηλεόραση;
 
Omenforever είπε:
Κοίτα το τύπο και πήρες απάντηση. Όχι μόνο τικ. Ο τύπος μοιάζει να έχει καπνίσει πλαστική σακούλα.

Εγώ δεν προτιμώ καν τη τηλεόραση. 3D; Κάπου και κάποτε, ίσως.
 
Πιστευω ότι το όλο θέμα με το 3D εχει καταντήσει γελοίο. Δεν μπορώ να φανταστώ ούτε ένα άτομο που θα μπορούσε να παρει στα σοβαρά αυτό το πράγμα. Σε 3-4 χρόνια η τεχνολογία 3D θα έχει τελειοποιηθεί και θα είναι κάτι συνηθισμένο, ίσως ξεπερασμένο ακόμα, οπότε δεν νομίζω ότι τέτοιου είδους "gimmicks" έχουν καμία ελπίδα.
 
Imgema είπε:
Πιστευω ότι το όλο θέμα με το 3D εχει καταντήσει γελοίο. Δεν μπορώ να φανταστώ ούτε ένα άτομο που θα μπορούσε να παρει στα σοβαρά αυτό το πράγμα. Σε 3-4 χρόνια η τεχνολογία 3D θα έχει τελειοποιηθεί και θα είναι κάτι συνηθισμένο, ίσως ξεπερασμένο ακόμα, οπότε δεν νομίζω ότι τέτοιου είδους "gimmicks" έχουν καμία ελπίδα.

I agree 110% μαζι σου! :)

Νομιζω οτι ειναι καιρος για το holographic να ξυπνησει σιγα σιγα...
 
Ρε παιδιά είναι φάρσα... φωνάζει After Effects! Επίσης τα remote controls ανοίγουν κλιματιστικά.

Τον παραδέχομαι τον τυπά για τον τεράστιο αριθμό ανθρώπων που ψάρωσε!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν νομιζω να ειναι (αν και το ευχομαι γιατι ειναι φρικιαστικη εφευρεση βασικα) αλλα διαβασα πολλα αρθρα απο egadget και pcmag αλλα και αλλα websites

και ολοι λενε οτι δεν ειναι fake...

Τι να πω..δεν ξερω!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν πρέπει να είναι φακή (fake). Πιστεύω ότι ο Φρανσουά, με τα σπαστικά του, πετυχαίνει κάτι τέτοιο:

stereoview201.gif
 
Ύπάρχει ένας άνθρωπος που μπορεί να πιστέψει ότι τα βλέφαρα του ανθρώπου είναι φυσιολογικό να ανοιγοκλέινουν με τέτοιους ρυθμούς; Έλεος πια...
 
Το βίντεο είναι καραψέμα. Όμως η τεχνική είναι σωστή, δηλαδή για να εξομοιώσεις το 3D, όπως και να το κάνεις, θα πρέπει να στέλνεις διαφορετική εικόνα σε κάθε μάτι. Τα έγχρωμα γυαλιά, τα γυαλιά πολωμένου φωτός και οι οθόνες που δεν απαιτούν γυαλιά (που έχουν ήδη βγει) με τεχνολογία κατασκευής ώστε να στέλνουν διαφορετική εικόνα ανάλογα της γωνίας θέασης κάνουν ακριβώς αυτό το πράγμα.

Τώρα αν θες να το κάνεις με τη μέθοδο που δείχνεται στο βίντεο, ΜΠΟΡΕΙΣ, αλλά δεν χρειάζεται (ούτε είναι εφικτό) να παίξεις με τα βλέφαρά σου, ούτε χρειάζεται δύο οθόνες. Με μία οθόνη και με μια κατασκευή περιστρεφόμενων κλείστρων μπροστά από τα μάτια σου οδηγούμενα από βηματικούς κινητήρες που συγχρονίζονται μέσω software με τις εναλλαγές εικόνας στην οθόνη μπορείς να το πετύχεις. Ωραία ιδέα για project για κανά φοιτητή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eχω δει και εχω δει videos και εφευρεσεις παλαβιαρηδων, αλλα τουτος εδω μαλλον παιρνει το βραβειο Δαφνι 2010

 
Είναι μούφα, αλλά πρόλαβε και μάζεψε αρκετό χρήμα από διαφημίσεις.
 
Μα λεει οτι θα το δουμε στη CES 2012 και εαν ψαξετε στο ιντερνετ εχει δωσει συνεντευξεις σε πολλα καναλια οπως CNN και CBS...

Τοσο δουλεμα να τους ριχνει τελικα!

Εαν ειναι ψευτικο ειμαι σιγουρος οτι θα τον εχουν και στην μπουκα πια ολα αυτα τα καναλια.
 
αχαχχαχααχαχα έχω πεθάνει στα γέλια... ρε τι ψέμα είναι αυτό? ρε το άτομο έλιωσα λέμε
 
Πίσω
Μπλουζα