3DO FZ-1 fan installation/heating problems

Other_Reality

RetroNuts!
Joined
23 Ιουν 2006
Μηνύματα
2.045
Αντιδράσεις
67
Η αλήθεια είναι ότι όση χαρά και να έκανα με το που πήρα πριν αρκετό καιρό ένα FZ-1, άλλο τόσο πονοκέφαλο μου έχει δημιουργήσει ! Αρχικά πίστευα ότι έγραφα κακές κόπιες, έπειτα θεώρησα ότι χρειαζόταν "τούμπανο" μεταλλικό μετατροπέα (είναι γιαπωνέζικο), και αφού έσκασε και ένα θυρίστορ δίπλα στα ρεγουλατόρια, με αποτέλεσμα να μην ανάβει άρχισα να απελπίζομαι βαθύτατα. Αφού το επισκεύασα με αλλαγή πυκνωτών και θυρίστορ, αφού έβαλα τον πλέον τούμπανο μετατροπέα που ζυγίζει 100 κιλά, και αφού φυσικά ξεκίνησα να το ταΐζω αποκλειστικά με originals, εξακολουθώ να έχω πρόβλημα με overheating, που οδηγεί σε choppy FMV playback και κολλήματα μετά από μισή ώρα.

Καταρχήν, δεν γνώριζα ότι έχουν fan τα fz-1 μέσα τους, αφού το δικό μου δεν είχε ! Προφανώς θα πρέπει να εγκαταστήσω ένα (δύο ;) , άλλα φοβάμαι με τα voltages κλπ, και δεν θέλω να τραβήξω ισχύ από το εσωτερικό τροφοδοτικό του. Οπότε, έχει κάποιος (γνώστης κατά προτίμηση) κάποια πρόταση για το πώς θα εγκαταστήσω στο εσωτερικό του ένα σύστημα airflow (ας πούμε γνωρίζοντας την θέση των original ανεμιστήρων) για να το κρατάω cool και να παίξω επιτέλους ήρεμα το Deadalus Encounter ?
 
Θες να σου δωσω το δικο μου να δεις που ειναι οι ανεμιστηρες, σε ποια κατευθυνση φυσανε και απο που περνουν ρευμα?
 
Υπάρχει μια υποδοχή απο το εργοστάσιο για

9v 40x40 ανεμιστηράκι,αλλά γενικά δεν

έχει και καμία ιδιαίτερη μελέτη για ψύξης...

μάλλον σε καμία πατέντα θα πάς.
 
Χα-Χα εμφανιστηκε και ο ειδικος επι των 3DO. Οτι πει ειναι εγγυηση. Παντως για τα 3DO δεν ηξερα οτι εχουν προβληματα υπερθερμανσης, λες να βγαλουν και κανα RROD ?
 
Scatman είπε:
Ακουμπάς δηλαδή το καπάκι και καίει έντονα? Αν όχι τα κολλήματα ίσως οφείλονται στο laser.Τέσπα, για ρίξε μερικά βλέφαρα εδώ :

http://www.assemblergames.com/forums/showthread.php?25765-3DO-fan-install&p=482028&viewfull=1#post482028

http://www.assemblergames.com/forums/showthread.php?25399-Is-my-3DO-dead&p=400451#post400451
Ωραιότατη η φώτο με τα guts (και βλέπω και παρόμοια προβλήματα με τα δικά μου στα posts, χρήσιμο thanx !!) Απ'ότι καταλαβαίνω τέρμα αριστερά στην γρίλια είναι το (μικρο) ανεμιστηράκι. Thanx ! Pitsunami, ναι σε πατέντα θα πάω, και φοβάμαι να πάρω ρεύμα από μέσα. Ήδη έφαγα χοντρό πακέτο με την τροφοδοσία του, δεν θέλω να την ταλαιπωρήσω άλλο. Εξωτερικό λέω να του βάλω, να δω την συμπεριφορά του, και έπειτα ίσως το βάλω μέσα, ίσως ένα να σπρώχνει αέρα από αριστερά και ένα να φυσάει από τα δεξιά. Θέμα του Lazer δεν νομίζω ότι τίθεται (είχα και "σκάσιμο" ενός θυρίστορ όπως έγραψα στην αρχή οπότε...), το έχω καθαρίσει πολύ καλά, το έχω δοκιμάσει με audio cd's, με κόπιες, και με originals, και στην αρχή παίζουν όλα καρφί. Μονάχα τα games με FMV αρχίζουν και κολλάνε μετά από κάνα μισάωρο.

Θα ψάξω να βρω ανεμιστηράκια με εξωτερική τροφοδοσία, ίσως και με κάνα ρυθμιστικό rpm's, τουλάχιστον απέξω για αρχή, για να επιβεβαιώσω το θέμα του overheating (άν και τα έχω καλύψει όλα, οπότε δεν νομίζω να είναι κάτι άλλο).
 
Τωρα που το θυμηθηκα εχω και εγω ενα προβληματακι με το αλλο 3DO μου: ηταν γιαπωνεζικο (110βολτ και NTSC) και του εκανα φουλ μετατροπη σε ευρωπαικο. Παρολο που εβαλα μεγαλυτερο μετασχηματιστη (220 βολτ φυσικα) καμια φορα οταν τραβαει πολυ ρευμα η εικονα κανει ενα τρεμοπαιγμα (στιγμιαιο) και επισης ο ηχος εχει αρκετο βομβο. Λετε να φταιει κατι στις εξοσους εικονας/ηχου και να μην πηγαινει "σωστο" σημα στην τηλεοραση? Το προβλημα φυσικα ειναι αμελητεο, ουτε καν επιρεαζει τιποτα, αλλα γιατι υπαρχει αραγε?
 
Έτσι όπως το λες, για παρεμβολή μου κάνει, από το τροφοδοτικό στο video out δηλαδή.
 
Ανάσταση του θρέντ, ελέω ανάστασης του 3DO.

Μετά απο ένα χρόνο+ και ελάχιστο παίξιμο της κονσόλας (μόνο με αυθεντικά) βρήκα καινούριο laser unit το οποίο και αντικατέστησε το παλιό (Με δυσκολία μπήκε, αλλα με πλήρη συμβατότητα, ας είναι καλά ο οικογενειακός μάστορας). Everything fine, έγινε και μια αντικατάσταση πυκνωτή υπαίτιου για "μπουκωμένη" έξοδο ήχου απο τα RCA της κονσόλας. Άρα, ξανά καινούργιο το FZ-1 !
 
Σορρυ αν σου κανω hijack...

Τα κονσολικα που δεν εχω επανω στην TV, τα εχω τοποθετημενα σε μια ξυλινη προθηκη που κλεινει με τζαμι.

Το ραφι στο οποιο εχω το FZ1 εχει γινει χαλια διοτι τα λαστιχενια ποδαρακια του 3DΟ εχουν "λιωσει". Δηλαδη εχουν αφησει λεκεδες σαν ξεραμενα ζουμια. Δεν ειναι θεμα θερμοκρασιας διοτι οταν παιζω το βγαζω απο το ραφι.

Εχετε παρατηρησει κατι αντιστοιχο στα δικα σας?
 
lol, τι Hijack βρε συ....

Αλλα, yep, τα λαστιχένια ποδαράκια του FZ-1 νομίζω είναι παρελθόν για τους περισσότερους ιδιοκτήτες του !

Aντίστοιχα των Snes κάποια μοντέλα είναι επίσης ιδιαίτερα "ρευστά".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα ποσταρω pics το βραδυ να φριξετε :)
 
Και εμενα στο Snes εχουνε μαλακωσει τα λαστιχιενια ποδαρακια , αφηνουν "μαυριλα" και κολανε οπου ακουμπησει...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτο με τα λαστιχενια ποδαρακια δυστηχως ειναι πολυ κοινο προβλημα σε διαφορα μηχανηματα. Δεν ξερω κατα ποσο εχει προσπαθησει κανεις να τα αντικαταστησει, λογικα δεν θα υπαρχει καποιος τροπος;
 
Δεν νομοίζω να είναι τόσο δύσκολη η αλλαγή τους.

Ακόμα και σε σούπερ μάρκετ και βιβλιοπωλεία υπάρχουν "ποδαράκια" σε διαφορά μεγέθη και από διάφορα υλικά...

Προσωπικά έχω πάριε αρκετές φορές και πλαστικά και από τσόχα.
 
Πίσω
Μπλουζα