+48Κ, +128Κ - Ερώτηση.

nkarytia

RetroAdept
Joined
26 Μάρ 2007
Μηνύματα
932
Αντιδράσεις
17
Σε αυτά τα δυο μοντέλα έχω δεί ότι άλλα είχαν κόκκινο το "Sinclair" και το "ZX Spectrum +", ενώ άλλα μόνο το "ZX Spectrum +". Είχε κάποια ιδιαίτερη σημασία αυτό (εμπορικά, τεχνικά, κλπ);
 
Κόκκινο Sinclair έχει μονο ο +128Κ,

Κόκκινο ΖΧ Spectrum+ έχει ο 48+ αλλά εγώ έχω και έναν που δεν είναι κόκκινο (ίσως να είναι τελείως ξεβαμμένο δεν ξέρω) ενώ το Sinclair δεν είναι κόκκινο.
 
Δηλαδή δεν σημαίνει τίποτα το ιδιαίτερο ο χρωματισμός τους;
 
Τι άλλο να σημαίνει, για πες τι σκέφτεσαι?
 
Καμιά ιδιαίτερη έκδοση πλακέτας ή κανένα εμπορικό κόλπο για μηχανήματα εντός/εκτός UK.
 
H έκδοση (issue) της πλακέτας φαίνεται μόνο επάνω στην πλακέτα (κάτω δεξιά με άσπρα γράμματα).

Από όσο ξέρω ένα είδος μηχανήματος υπήρχε για όλη τη Ευρώπη, και για την Αμερική το είχε κυκλοφορήσει η Timex.
 
Paidia ego tin Pefti paralamvano to 128 (irthe idi eidopoiisi) kai tha sas po gia ta xromata :cool:
 
Kαλα αφου εισαι Πραγα...θα το εκμεταλευτω και θα περιμενω το ταχυδρομο οξω απο το σπιτι σου....

Μην φοβασαι θα ειναι σε καλα χερια... :tease:
 
Έλα παππούλη μου να σου δείξει ο Rygar τα αμπελοχώραφά σου... :D

Βρε είσαι στην Τσεχία και μάλιστα στην Πράγα και χάνεις το χρόνο σου εδώ μέσα? :eek::eek:
 
Eimai se ekpaidefsi kai tora exoume dialeimma, distixos den eimai ston idio xoro me ti grammateia :goit: , allios tha sas apantousa Tetarti apogevma pou girnao :D :D
 
Kανόνισε να σε δούμε σε καμια ταινία πορνό... :D

δεν θα το αντέξω...
 
BTW, Μόλις μου ήρθε ο 128 με κόκκινα το "Sinclair" και το "ZX Spectrum +" (και το 128Κ φυσικά).
 
ΜΕΓΕΙΑΑΑΑΑΑΑ!!!!! Σε καλή μεριά.... :)
 
Αχχχχ. Μακάρι να ήταν ο τσέχικος. Δυστυχώς είναι ο αγγλικός :D :D
 
gtsamour είπε:
ΜΕΓΕΙΑΑΑΑΑΑΑ!!!!! Σε καλή μεριά.... :)
Ευχαριστώ!

Σκεφτόμουν αυτά που μου έλεγες σε ένα άλλο thread για τη μεμβράνη. Παρ' όλο που δείχνει σαν καινούριος (πεντακάθαρος, χωρίς σημάδια και 100% λειτουργικός) να του αλλάξω τη μεμβράνη τώρα, ή να περιμένω να τα φτύσει πρώτα;
 
nkarytia... όχι φυσικά..αν δουλεύει άστο όπως έχει..

TallMan...είπα και εγώ..άκου Τσέχικους!!!!! :D
 
Πίσω
Μπλουζα