5.1 Computer Speakers σε συνδεση με blu-ray ps3 ps4

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.853
Αντιδράσεις
3.778
Εχω τα 5.1 Creative Inspire T6300 και θελω να τα συνδεσω ειτε με dvd player,bluray player,ps3,ps4 κτλ.

Προς το παρον βλεπω ταινιες σε surround με το λαπτοπ σε HDMI στην 4Κ και τα ηχεια συνδεδεμενα σε μια Creative Omni Soundblaster 5.1 ,θα ηθελα να τα δοκιμασω και σε console gaming αλλα εχω εμποδιο στο πως να γινει κατι τετοιο.

Βρηκα το παρακατω μηχανακι στο ebay ,θα μπορεσω να κανω δουλεια με αυτο;

Το πισω μερος του sub που συνδεονται ολα τα ηχεια.

t630002.jpg

Η καρτα ηχου με τις υποδοχες της

Creative.SoundBlasterOmni.img9_lg.jpg
 
Αν καταλαβα καλα εσυ θες να παρεις απο το HDMI την ακουστικη πληροφορια και να την στειλεις με οπτικη ινα στον ενισχυτη των ηχειων σου?
 
Οχι αναγκαστικα απο HDMI ,με οπτικη ινα απο τα κονσολια σε οπτικη ινα οπου παει και οπου χωραει ειτε στην καρτα ηχου ειτε στο μηχανακι του ebay που εβαλα στην φωτο.

Το θεμα ειναι για να καταλαβεις τα ηχεια μου ειναι καθαρα για pc δεν ειναι για κονσολες και dvd players, συνδεονται surround μεσω καρτα ηχου μονο ,ψαχνω  καμμια πατεντα να χωσω και καμμια κονσολα πανω τους. 
 
Βρηκα το παρακατω μηχανακι στο ebay ,θα μπορεσω να κανω δουλεια με αυτο;
Ναι, αν ειναι της προκοπης.

Φτανει να εχουν ολες οι συσκευες σου μια ψηφιακη εξοδο ηχου S/PDIF ειτε ομοαξωνικη, ειτε Toslink ή εξοδους 5.1 αναλογικες.
 
Ναι τα μηχανακια  ειναι κομπλε απο την μερια μου ,φτανει αυτο τωρα να κανει καλα την δουλεια που λεει.
 
Εννοουσα εκεινο το εξαρτημα, οχι τα δικα σου!

Καμια φορα αυτα τα κινεζικα κουτακια ειναι μουφες... θα σου θυμισω τον καταπληκτικο pal/ntsc converter που ειχα παρει καποτε.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ναι ειχα παρει και εγω ενα ιδιο εμφανισιακα hdmi to rca αν και λειτουργησε το αποτελεσμα ηταν απογοητευτικο,οσο για το audio κουτακι του θρεντ διαβασα μερικα reviews ,δειχνει να κανει την δουλεια του αν και μερικοι συναντουν καποιo lag.

Fingers crossed.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα