50 Χρόνια ΕΡΤ

atanasio είπε:
Αγαπητοί φίλοι, Σας κοινοποιώ το μέιλ που έστειλα στην ΕΡΤ Κυρίες και κύριοι, Με μεγάλη χαρά πληροφορήθηκα ότι η ΕΡΤ ετοιμάζει μεγάλο αφιέρωμα στα 50 χρόνια της και προγραμματίζει μεταδόσεις σημαντικών εκπομπών που βρίσκονται στο αρχείο της. Πραγματικά, αξίζουν θερμά συγχαρητήρια τόσο στο Αρχείο της ΕΡΤ όσο και στη Διεύθυνση Προγράμματος. Θα ήθελα λοιπόν, στο πλαίσιο αυτό, να σας παρακαλέσω να διερευνήσετε εάν υπάρχει το ενδεχόμενο να δούμε επεισόδια ή έστω αποσπάσματα από τις ακόλουθες τηλεοπτικές σειρές: "Άγνωστος πόλεμος" (1971-1974), η πολυσυζητημένη κατασκοπευτική σειρά των Νίκου Φώσκολου-Κώστα Κουτσομύτη, με βασικούς πρωταγωνιστές τον Άγγελο Αντωνόπουλο και την Γκέλλυ Μαυροπούλου (απόλυτο ρεκόρ τηλεθέασης στην ιστορία της ελληνικής τηλεόρασης). "Ο παράξενος ταξιδιώτης" (1972-1973), σειρά μυστηρίου των Γιάννη Φίλιππα-Κώστα Κουτσομύτη, με τον Αλέκο Αλεξανδράκη, τον Αλέξη Δαμιανό και τη Νόνικα Γαληνέα. "Η γειτονιά μας" (1972-1977), η θρυλική κοινωνική σειρά του Κώστα Πρετεντέρη, με τους Μάκη Δεμίρη, Γιάννη Βογιατζή, Σάσα Καστούρα. "Εκείνος κι εκείνος" (1972-1973), η εξαιρετική σειρά των Κώστα Μουρσελά-Κώστα Κουτσομύτη, με τον Βασίλη Διαμαντόπουλο και τον Γιώργο Μιχαλακόπουλο. "Εν τούτω νίκα" (1973-1974), βυζαντινή σειρά των Νίκου Φώσκολου-Κώστα Ανδρίτσου, με τον Κώστα Καρρά, την Γκέλλυ Μαυροπούλου, τον Νίκο Βασταρδή και τη Νίκη Τριανταφυλλίδη. "Οι έμποροι των εθνών" (1973-1974) του Κώστα Φέρρη, από το μυθιστόρημα του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη, με τον Νίκο Τζόγια, την Κατερίνα Αποστόλου και τον Ανδρέα Μπάρκουλη. "Τερέζα Βάρμα-Δακόστα" (1975) του Κώστα Κουτσομύτη, διασκευή του μυθιστορήματος του Γρηγορίου Ξενόπουλου, με την Ελένη Ερήμου, τον Κώστα Αρζόγλου και τον Νίκο Βασταρδή. "Γιούγκερμαν" (1976) του Βασίλη Γεωργιάδη, διασκευή του μυθιστορήματος του Μ. Καραγάτση, με τον Αλέκο Αλεξανδράκη, την Μπέττυ Αρβανίτη και τον Νικήτα Τσακίρογλου. "Εκείνες κι εγώ" (1976-1977) του Κώστα Πρετεντέρη, με τον Λάμπρο Κωνσταντάρα. "Αναδυομένη" (1978) του Ερρίκου Ανδρέου, διασκευή του μυθιστορήματος του Γρηγορίου Ξενόπουλου, με τους Νόρα Βαλσάμη, Δάνη Κατρανίδη, Πάνο Χατζηκουτσέλη, Ανδρέα Φιλιππίδη. "Μυστικοί αρραβώνες" (1979), του Ερρίκου Ανδρέου, διασκευή του μυθιστορήματος του Γρηγορίου Ξενόπουλου, με τους Αλέκο Αλεξανδράκη, Νόρα Βαλσάμη, Μίρκα Παπακωνσταντίνου. "Ο συνταγματάρχης Λιάπκιν" (1979) του Βασίλη Γεωργιάδη, διασκευή του μυθιστορήματος του Μ. Καραγάτση, με τον Πέτρο Φυσσούν και την Μπέττυ Αρβανίτη. Ευχαριστώ για την προσοχή σας και πάλι σας συγχαίρω για την ωραία πρωτοβουλία.
Μπράβο Θανάση!! Όπως θα έχεις διαβάσει παραπάνω, αρκετά από αυτά που ζήτησες κι εσύ σώζονται στο Αρχείο (έστω με την μορφή του "δείγματος" του ενός επεισοδίου), ενώ κάποια άλλα από αυτά έχει προσφερθεί ο Χρήστος να τους τα παραχωρήσει για να τα ξαναδούμε όλοι!! Ελπίζουμε στις ανάλογες ενέργειες από πλευράς ΕΡΤ...!!
 
Έχω ωραία νέα! Μόλις είδα στην ιστοσελίδα της ΕΡΤ-2 ότι την επόμενη εβδομάδα έχουν προγραμματιστεί οι εξής μεταδόσεις στο πλαίσιο του αφιερώματος "50 χρόνια ΕΡΤ":

Δευτέρα 8 Φεβρουαρίου: "Μια υπέροχη γλωσσού", "Τα καθημερινά".

Τετάρτη 10 Φεβρουαρίου: "Γιούγκερμαν", "Εν Αθήναις".

Την Τρίτη 9 Φεβρουαρίου την ώρα του αφιερώματος θα μεταδοθεί ο αγώνας handball ΑΕΚ-Φίλιππος Βέροιας.
 
Πράγματι ωραία νέα Θανάση! Και να συμπληρώσω εγώ πως και την Πέμπτη 11 Φλεβάρη έχει δυστυχώς αθλητικά , ενώ την Παρασκευή 12 Φλεβάρη έχουμε "Η λάμψη των άστρων" και "Εκείνος και εκείνος" του 1972!
 
Καταπληκτικά τα νέα, πράγματι φίλοι μου!!

Πολύ κρίμα που θα "χάσουμε" 2 μέρες την επόμενη εβδομάδα λόγω των αθλητικών μεταδόσεων, όπως αντίστοιχα, πολύ κρίμα που σήμερα οι Πανθέοι προβλήθηκαν, για δεύτερη φορά στην ιστορία τους και έπειτα από 37 χρόνια με αυτό το ενοχλητικό banner της απεργίας στο πάνω μέρος της οθόνης.... :( :(
 
Δευτέρα 15 Φλεβάρη θα δούμε ένα επεισόδιο της σειράς "Οι κληρονόμοι"


Τρίτη 16 Φλεβάρη ένα επεισόδιο της σειράς "Παράξενος ταξιδιώτης" και ένα επεισόδιο της σειράς "Το ημερολόγιο ενός θυρωρού"



Τετάρτη 17 Φλεβάρη τίποτα δυστυχώς λόγω αθλητικών



Πέμπτη 18 Φλεβάρη ένα επεισόδιο της σειράς "Σκοτεινές δυνάμεις"



Παρασκευή 19 Φλεβάρη άγνωστο ακόμα...
 
tonytony είπε:
Δευτέρα 15 Φλεβάρη θα δούμε ένα επεισόδιο της σειράς "Οι κληρονόμοι"
Τρίτη 16 Φλεβάρη ένα επεισόδιο της σειράς "Παράξενος ταξιδιώτης" και ένα επεισόδιο της σειράς "Το ημερολόγιο ενός θυρωρού"



Τετάρτη 17 Φλεβάρη τίποτα δυστυχώς λόγω αθλητικών



Πέμπτη 18 Φλεβάρη ένα επεισόδιο της σειράς "Σκοτεινές δυνάμεις"



Παρασκευή 19 Φλεβάρη άγνωστο ακόμα...
Πραγματικά, Μπράβο στην ΕΡΤ που συνεχίζει με την μετάδοση των μεμονωμένων επεισοδίων σειρών!!

Κι εγώ αδημονώ να δω τον "Παράξενο ταξιδιώτη", τις "Σκοτεινές δυνάμεις", αλλά και το "Ημερολόγιο ενός θυρωρού".

Το θέμα είναι ότι μέχρι σήμερα μας δείχνουν τα μεμονωμένα επεισόδια που ήταν ήδη ψηφιοποιημένα στο Αρχείο (τα περισσότερα ήδη από το 2011!!)

Τι θα γίνει με τα υπόλοιπα; Θέλουμε να δούμε επίσης την "Γειτονιά μας", την "Τερέζα Βάρμα Δακόστα", το πρώτο επεισόδιο των "Πανθέων" και τα "Λιονταράκια του κυρ' Ηλία"....

Επειδή δεν είναι ψηφιοποιημένα, δεν θα τα δούμε δηλαδή; Πού είναι η πολύμηνη προετοιμασία της ΕΡΤ από τον Δεκέμβριο...;; Γιατί δεν τα είχαν ψηφιοποιήσει από τις αρχές του 2016 για να είναι όλα διαθέσιμα στο Αρχείο για την φετινή επέτειο..;; (να γκρινιάξω και λίγο!)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δευτέρα 22 του μηνός θα δούμε "Στα δίχτυα της αράχνης" και "Στα δίχτυα του τρόμου" του 1974!

Οι εξελίξεις τρέχουν!!! Από Τρίτη 23 στις 18.00 πάντα θα δούμε δύο δύο τα 6 τελευταία επεισόδια της σειράς "Τα λιονταράκια του κυρ Ηλία" , ενώ την ίδια μέρα το πρόγραμμα της ΕΡΤ2 είναι σχεδόν ολόκληρο αρχείο!!! Από "Μουσική βραδιά" με τον Γιώργο Παπαστεφάνου και "Καλλιτεχνικό καφενείο" μέχρι παιδικά όπως "Χιλιοποδαρούσα" και "Φρουτοπία"!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φανταζομαι την χαρα σου Αντωνη για τα Λιονταρακια, αλλα κυριως για την Αλικη Βουγιουκλακη, ετσι; Θυμασαι που στο ειχα πει οτι παλευω για να προβληθουν αυτα τα δυο....χαιρομαι παρα πολυ που θα γινει.
 
ChristosM είπε:
Φανταζομαι την χαρα σου Αντωνη για τα Λιονταρακια, αλλα κυριως για την Αλικη Βουγιουκλακη, ετσι; Θυμασαι που στο ειχα πει οτι παλευω για να προβληθουν αυτα τα δυο....χαιρομαι παρα πολυ που θα γινει.

Ναι Χρήστο χάρηκα πολύ!!! Δε μπορώ να καταλάβω ποιο είναι αυτό με την Αλίκη και αν το έχω ή όχι... Πόσα μπράβο να σου πούμε ακόμα;;; Ελπίζω και σε άλλα που ξέρω πως "παλεύεις"...
 
tonytony είπε:
Ναι Χρήστο χάρηκα πολύ!!! Δε μπορώ να καταλάβω ποιο είναι αυτό με την Αλίκη και αν το έχω ή όχι... Πόσα μπράβο να σου πούμε ακόμα;;; Ελπίζω και σε άλλα που ξέρω πως "παλεύεις"...

Σ ευχαριστω Αντωνη. Για θυμησου την τελευταια μας συζητηση...τι σου ειχα πει για την Αλικη? (ΥΕΝΕΔ 1979....)
 
tonytony είπε:
Δευτέρα 15 Φλεβάρη θα δούμε ένα επεισόδιο της σειράς "Οι κληρονόμοι"
Τρίτη 16 Φλεβάρη ένα επεισόδιο της σειράς "Παράξενος ταξιδιώτης" και ένα επεισόδιο της σειράς "Το ημερολόγιο ενός θυρωρού"



Τετάρτη 17 Φλεβάρη τίποτα δυστυχώς λόγω αθλητικών



Πέμπτη 18 Φλεβάρη ένα επεισόδιο της σειράς "Σκοτεινές δυνάμεις"



Παρασκευή 19 Φλεβάρη άγνωστο ακόμα...
Εξαιρετικό νέο! Θα δούμε παράξενο ταξιδιώτη!!! Κάπου είδα ότι πρόκειται για επεισόδιο του Μαρτίου 1973. Μακάρι να σωζόταν το 1ο επεισόδιο της 21/6/1972 ή και το τελευταίο με την αποκάλυψη του μυστηρίου!
 
tonytony είπε:
Δευτέρα 22 του μηνός θα δούμε "Στα δίχτυα της αράχνης" και "Στα δίχτυα του τρόμου" του 1974!
Οι εξελίξεις τρέχουν!!! Από Τρίτη 23 στις 18.00 πάντα θα δούμε δύο δύο τα 6 τελευταία επεισόδια της σειράς "Τα λιονταράκια του κυρ Ηλία" , ενώ την ίδια μέρα το πρόγραμμα της ΕΡΤ2 είναι σχεδόν ολόκληρο αρχείο!!! Από "Μουσική βραδιά" με τον Γιώργο Παπαστεφάνου και "Καλλιτεχνικό καφενείο" μέχρι παιδικά όπως "Χιλιοποδαρούσα" και "Φρουτοπία"!
Και αυτό το νέο προκαλεί ενθουσιασμό. Δυο θρυλικές σειρές. Αλλά γιατί του 1974 Αντώνη; Πρέπει να τέλειωσαν το 1973.
 
Ευπαλίνος είπε:
Εξαιρετικό νέο! Θα δούμε παράξενο ταξιδιώτη!!! Κάπου είδα ότι πρόκειται για επεισόδιο του Μαρτίου 1973. Μακάρι να σωζόταν το 1ο επεισόδιο της 21/6/1972 ή και το τελευταίο με την αποκάλυψη του μυστηρίου!
Απ όσο είδα, το επεισόδιο είχε θέμα την ανάκριση του Αλεξανδράκη από τον Δαμιανό και τον Ευαγγελάτο και ονομάζεται "Γεύση από θάνατο".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnmar94 είπε:
Απ όσο είδα, το επεισόδιο είχε θέμα την ανάκριση του Αλεξανδράκη από τον Δαμιανό και τον Ευαγγελάτο και ονομάζεται "Γεύση από θάνατο".
Το είδα και γω. Ο Αλεξανδράκης είναι αιχμάλωτος, απλώς στην ανάκριση δεν συμμετέχει ο Δαμιανός. Αναφέρονται και οι 7 κούπες οι οποίες συνδέονται με το "άλυτο" μυστήριο που αρχίζει να ξετυλίγεται απο το 1ο επεισόδιο της σειράς.
 
Το βρήκα πολύ ενδιαφέρον , δεν ήξερα που να το προσθέσω και σκέφτηκα εδώ ώστε να το μοιραστούμε και να το διαβάσουμε όλοι μαζί. Σ' αυτό το δημοσίευμα λοιπόν του 1978 βλέπουμε ποιες εκπομπές μπορούσαν , όσοι είχαν έγχρωμη τηλεόραση , να δουν έγχρωμες...

937.jpg
 
Με αφορμή τα 50 χρόνια της ΕΡΤ , έχω κάνει επανειλλημένως , όχι μόνο εγώ , μία συγκεκριμένη πρόταση εκπομπής στη Διεύθυνση προγράμματος, για μετάδοση κάθε σαββατοκύριακο , που αφορά το αθλητικό αρχείο, αλλά απ΄ότι φαίνεται , προς το παρόν , δεν έχει ληφθεί υπ΄όψιν από τους αρμόδιους . Στις 23/2 , ενώ όλο το πρόγραμμα καλύπτει ποικίλη θεματολόγια , για άλλη μια φορά απουσιάζει η προβολή έστω μίας αθλητικής μετάδοσης από το αρχείο . Κρίμα ..
 
MrRetromemories είπε:
Με αφορμή τα 50 χρόνια της ΕΡΤ , έχω κάνει επανειλλημένως , όχι μόνο εγώ , μία συγκεκριμένη πρόταση εκπομπής στη Διεύθυνση προγράμματος, για μετάδοση κάθε σαββατοκύριακο , που αφορά το αθλητικό αρχείο, αλλά απ΄ότι φαίνεται , προς το παρόν , δεν έχει ληφθεί υπ΄όψιν από τους αρμόδιους . Στις 23/2 , ενώ όλο το πρόγραμμα καλύπτει ποικίλη θεματολόγια , για άλλη μια φορά απουσιάζει η προβολή έστω μίας αθλητικής μετάδοσης από το αρχείο . Κρίμα ..
Αν και η δική μου "αδυναμία" είναι οι τηλεοπτικές σειρές (μυθοπλασία), Αργύρη, καταλαβαίνω απόλυτα το παράπονό σου με την ΕΡΤ. Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ ως τηλεθεατής, με αφορμή την φετινή επέτειο, θα ήθελα να δω πολλά περισσότερα από τα προγράμματα που έχουν προγραμματιστεί και μέσα σε αυτά πολλές αναδρομές σε αθλητικά θέματα (σημαντικούς αγώνες από διάφορα αθλήματα, αθλητικές εκπομπές του παρελθόντος, αθλητικούς σχολιαστές και παρουσιαστές εκπομπών, κα).

Το μόνο που μπορώ με βεβαιότητα να σου πω είναι ότι ακόμα και για αυτές τις κάποιες ώρες μετάδοσης των τηλ. σειρών που προβάλλονται και που θα προβληθούν τις επόμενες μέρες (που και αυτές δεν είναι αμέτρητες - 11 ώρες από την 1 Φεβρουαρίου μέχρι στιγμής και άλλες 5 ώρες προγραμματισμένες μέχρι και τις 25 Φεβρουαρίου), η προσπάθεια που έχει καταβληθεί από πλευράς μας δεν περιγράφεται. Ο Χρήστος, ο Νίκος, ο Αντώνης, ο Άλκης, ο Γιάννης κι εγώ (και τόσοι άλλοι φίλοι που πιθανόν δεν γνωρίζω ότι το έχουν πράξει) έχουμε επικοινωνήσει αμέτρητες φορές με την ΕΡΤ, με τηλέφωνα, με μηνύματα, προτείνοντας, ζητώντας (σχεδόν... παρακαλώντας) για την προβολή αυτών που έχουν προγραμματιστεί...

Πού θέλω να καταλήξω - μόνο με επιμονή και επιμονή και όλοι μαζί ενωμένοι έχετε ελπίδες να καταφέρετε να πετύχετε τον στόχο σας οι φίλοι των αθλητικών προγραμμάτων. Συντονιστείτε και.. η ισχύς εν τη ενώσει! Και μην απογοητεύεστε - πολλές φορές, εκεί που νομίζαμε ότι τα μηνύματά μας προς την ΕΡΤ περνούσαν απαρατήρητα, όλο και κάτι συνέβαινε που έδειχνε ότι κάποιος (καμιά φορά έστω ένας, αλλά "καλός", με ενδιαφέρον και μεράκι) λάμβανε υπ' όψιν του τις προτάσεις μας...

stakovios είπε:
Και με τα τηλεπαιχνίδια (πόσα σώθηκαν αλήθεια); θα μπορούσε να γίνει κάτι αντίστοιχο.
Φυσικά και θα μπορούσε, φτάνει να υπάρχει η "όρεξη" από πλευράς ΕΡΤ...

Ποια έχουν σβηστεί:

- Αν έχεις γνώσεις διάβαινε (1976 - 1981) ("διεγράφη" το 1981)

- Γράμματα και αριθμοί (1976 - 1981) (διεγράφη το 1981)

- Να η ευκαιρία (1977 - 1983)

- Τα τετράγωνα των αστέρων (1980 - 1981) (διεγράφη το 1983)

- Τριάντα ένα (1981) (διεγράφη το 1983)

- Κόκκινοι γίγαντες, άσπροι νάνοι (1982 - 1986) (διεγράφη το 1985)

- Στούντιο φούσκοι (1983 - 1984) (διεγράφη το 1985)

- Ζωντανό σταυρόλεξο (1983 - 1986)

- Λαβύρινθος (1983) (διεγράφη το 1984)

- Σφυγμομέτρηση (1985) (διεγράφη το 1987)

- Κορώνα γράμματα (1985- 1986)

- Ομιλείτε Ελληνικά; (Κανέλλη, 1986 - 1989) (διεγράφη από το 1988 ως το 1992)

- Ποιος; Τι; Πώς; (1986 - 1987) (διεγράφη το 1987)

- Εσείς τι λέτε; (1987 - 1988) (Α' και Β' κύκλος - διεγράφησαν το 1988)

- Καρέ καρέ (1989 - 1990) (Α' και Β' κύκλος - διεγράφησαν)

- Τυχερή πτήση (1990) (διεγράφη)

- Με το κλειδί στο χέρι (1991) (διεγράφη το 1997)

* Τουλάχιστον υπάρχει μια καταγραφή για (κάποια από τα) τηλεπαιχνίδια της ΕΡΤ, διότι για αυτά της ΥΕΝΕΔ/ΕΡΤ2, ενώ δεν σώζεται τίποτα, δεν υπάρχει και καμία καταγραφή...

Ποια σώζονται:

- Να η ευκαιρία (1977 - 1983) - σώζονται λίγες εκπ από το 1983

- Κόκκινοι γίγαντες, άσπροι νάνοι (1982 - 1986) - 6 εκπ του 6ου κύκλου

- Στούντιο φούσκοι (1983 - 1984) - μόνο ο "πιλότος" (7/11/1983)

- Ζωντανό σταυρόλεξο (1983 - 1986) - 2 εκπ του 2ου κύκλου

- Κορώνα γράμματα (1985- 1986) - μόνο το πρώτο

- Εσείς τι λέτε; (1987 - 1988) - οι 6 εκπ του 3ου κύκλου

- Playback (1988 - 1989) - μάλλον ολόκληρο (39 εκπ)

- Καρέ καρέ (1989 - 1990) - μάλλον Γ' και Δ' κύκλος

Μικρό το δείγμα, αλλά έστω...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ πολύ για τον πλήρη κατάλογο. Πραγματικά θα ήθελα πολύ να ξαναδώ - και νομίζω όοχι μόνο εγώ- τα αγαπημένα μου τηλεπαιχνίδια. Πόσες αναμνήσεις, ειδικά από την ΕΡΤ (γιατί ΥΕΝΕΔ δεν πολυπιάναμε τότε λόγω περιοχής), Το Playback το θυμάμαι σαν χθες, την Τυχερή Πτήση επίσης. Και βλέπω δυστυχώς ότι έσβησαν και παιχνίδια των αρχών της δεκαετίας του '90! Δηλαδή δεν έγινε μάθημα η αποκάλυψη για την καταστροφή-σβήσιμο των σίριαλ μετά το 1981 (ως γνωστόν η κυρία Θεολογίδου έφερε στο φως την υπόθεση το 1991- κι όμως, βλέπω ότι σβήστηκαν τηλεπαιχνίδια ακόμα και το 1997! ) Όπως και τα σίριαλ έχουν κι αυτά την αξία τους αλλά και τον κόπο τους - ας σκεφτόντουσαν πόσοι άνθρωποι είχαν δουλέψει για να στήσουν τα σκηνικά, να επιμεληθούν ήχο, πλατό, πλαίσια, εικόνες, ας σκεφτόντουσαν αυτό... Κρίμα, κρίμα, κρίμα.
 
Πίσω
Μπλουζα