60Hz mod σε Mega Drive II - ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ!

f2bnp

RetroAdept
Joined
18 Mαϊ 2008
Μηνύματα
785
Αντιδράσεις
4
Λοιπόν πήρα και γω το Mega Drive II και μιας και είδα ότι κάποια παιχνίδια δεν τα απολαμβάνεις όπως θα τα απολάμβανεις όταν τα παίζεις όπως σχεδιάστηκαν(ξέρετε εσείς) αποφάσισα και γω να κάνω το mod με τα 60hz.

Εντάξει βρίσκω διακοπτάκι,κόβω την επαφή στο PCB,συνδέω τα καλώδια,παίζω λίγο με το κολλητήρι όλα οκ,ανοίγω και μια τρούπα με το δράπανο,βάζω τον διακόπτη,κλείνω το καπάκι όλα οκ.

Το βάζω και βλέπω πως δουλεύει κανονικότατα αλλά για κάποιον λόγο στα 60 Hz η εικόνα γίνεται ασπρόμαυρη!Τι παίζει ρε παιδιά κάποιος να με βοηθήσει!

Ευχαριστώ προκαταβολικά,Νίκος
 
Μια ερωτηση: ειναι συνεχεια ασπρομαυρη, ή "φλασαρει" συνεχεια απο εγχρωμο σε ασπρομαυρο?
 
Συνέχεια ασπρόμαυρη.
 
η τηλεόρασή σου υποστηρίζει NTSC σήμα; είναι CRT;
 
CRT είναι,14 άρα είναι τώρα με το NTSC φαντάζομαι εννοείς τα 60Hz.Ναι τα υποστηρίζει κανονικά και δοκιμασμένο με Dreamcast και PS2.
 
άλλο τα 60hz του PAL και άλλο τα 60hz του NTSC... έχεις δοκιμάζει NTSC-US ή NTSC-J παιχνίδια; στο λέω σε περίπτωση που είναι λόγω τηλεόρασης , μην ψάχνεις τζάμπα... (η κοδικοποίηση χρωμάτων είναι διαφορετική στα PAL και NTSC σήματα...)

Σε άλλη τηλεόραση το έχεις δοκιμάσει;
 
Όχι, το NTSC σήμα και το PAL-60 (που είναι αυτό που έχεις δοκιμάσει χρησιμοποιόντας το Dreamcast) δεν είναι ίδια φίλε f2bnp...

Η ασπρόμαυρη εικόνα που όμως δεν "ρολάρει" είναι τυπικό σύμπτωμα μιας τηλεόρασης που υποστηρίζει μεν PAL-60 αλλά όχι και NTSC. Πολύ συνηθισμένο σε 14". Και η δική μου το ίδιο ακριβώς κάνει. Δοκίμασε σε άλλη τηλεόραση, κατά προτίμηση όχι από τις πολύ φτηνές.
 
Για να καταλάβω,το NTSC σήμα είναι αυτό που βγάζει το Mega Drive στα 60Hz;Δεν υποστηρίζει το Pal 60;

Λοιπόν θα το δοκιμάσω σε μεγάλες τηλεοράσεις που έχω LG και Samsung (αν και αυτές είναι tft αλλά τέλοσπαντων.

Υπάρχει περίπτωση να φταίει το καλώδιο;Γιατί θυμάμαι πριν κάμποσα χρόνια τον αδερφό μου να παίζει το Breath Of Fire 3 στο Playstation και λόγω καλωδίου του τα έδειχνε όλα ασπρόμαυρα.
 
Δοκιμασε με composite καλωδιο
 
Θα το δοκιμάσω το παραπάνω.Το έχω βάλει σε 4 τηλεοράσεις και σε όλες κάνει τα ίδια είτε CRT είναι αυτή είτε TFT.

Thanks
 
Αυτο που ανεφερες για το PLAYSTATION δεν εχει σχεση. Εχουν δικιο οι προηγουμενοι, αλλο 60Hz αλλο ntsc, ΑΛΛΑ δεν μπορει να συνβαινει αυτο σε pal mega drive. Δεν το εκανες απο pal σε ntsc ωστε να μην παιζει εγχρωμο.

Ελα οποτε θες σπιτι μου να το τσεκαρουμε, εχω την 32LCD που ξερεις, υποστηριζει τα παντα.

@ Maddod : τι εννοεις "ασπρομαυρο αλλα δεν ρολαρει"? Σε ποια περιπτωση ρολαρει?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mike: Αν η τηλεόραση δεν υποστηρίζει 60Hz σήμα, η εικόνα κάνει αυτό το χαρακτηριστικό "κύλισμα".

Πάντως μετά από τις νεότερες εξηγήσεις και την αποτυχία να δουλέψει οπουδήποτε έγχρωμα, αρχίζω και πιστεύω ότι κάτι στην μόντα απέτυχε. Δεν νομίζω ότι είναι θέμα NTSC/PAL.
 
σωστός ο Maddog !!!
 
Ναι αυτο ειναι. Το καλωδιο rf του mega drive δεν σηκωνει 60HZ. Θα επρεπε να χρησιμοποιηθει rgb-scart καλωδιο.

Σωστος ο γιατρος.
 
Άρα να φτιάξω το καλώδιο στην από την προηγούμενη σελίδα και θα είμαι τζετ;

Ευχαριστώ που το διευκρινίσατε πάντως γιατί φοβόμουν μην έκανα εγώ πατάτα κατά την modα.
 
Το καλωδιο ειναι σίγουρα οπως πόσταρε και ο Maddog. Ειχα κι εγω προβλημα με το PS1, μου τα εδειχνε ασπρόμαυρα τα αμερικανικα με το απλο SCART/Composite αλλά μολις εβαλα το RGB καλωδιο το προβλημα λύθηκε.
 
Ρε παιδιά τα έχω όλα εκτός από 9πινο φυσάκι.Δεν μπορώ να το βρω πουθενά.Θα πάω Νέα Ιωνία σήμερα μπας και βρω τίποτα αλλά δεν νομίζω.Μέχρι 8 βρίσκω.

Επίσης είδα πως τέτοιο φυσάκι χρησιμοποιούσαν και τα Video In Video Out στις κάρτες γραφικών μέχρι πριν μερικά χρόνια(η 4850 που έχω τώρα δεν έχει,αλλά η 7800GTX έχει).

Καμμιά βοήθεια;
 
f2bnp γνωρίζεις τον κλασικό τυπά στη Ν. Ιωνία (κοντά στον Γερμανό) που πουλάει τέτοια πράγματα; (δεν παίζει να έχει και άλλον)

Αυτός πολύ πιθανόν να έχει.
 
Πίσω
Μπλουζα