6128 γουρουνι στο σακι...

Ethaniel

RetroActive
Joined
17 Ιουν 2008
Μηνύματα
475
Αντιδράσεις
17
αυτο ηρθε στην κατοχη μου χτες. δυστυχως το πληρωσα λογω κακης συνενοησης. βεβαια μπορουσα να το αποφυγω αλλα εκανα πολυ δρομο για να παω να το παρω... μουτζωστε ελευθερα

08052009230.jpg


08052009232.jpg


08052009231.jpg


Πραγματικα, ο μονος λογος που το πηρα ηταν για ανταλλακτικα... ειδικα το drive που τοσο με εχουν ταλαιπωρησει...

οπως βλεπετε, η κατασταση του ειναι <<ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ>>. θα το κανω βιδες και θα δω...

ΑΑΑ ειναι και σουιδικο...

Σ.Σ: Η εξωτερικη "υφη" εγινε απο τον κατοχο του, τοτε το ογδοντα-κατι, για να ξεχωριζει... Ελεος...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίο το εργαλείο... :)

Με 'γειες anyway, για ανταλλακτικα μια χαρά είναι
 
Μμμ ... σουηδός ε ; Όπως έλεγε και το κοράκι στο Λούκυ Λούκ, κρεμάστε τους, κρεμάστε τους !!! Σα δε ντρέπονται να βεβηλώνουν ένα ιστορικό μηχανάκι έτσι.
 
Χωρίς να θέλω να γίνω ενοχλητικός κι αδιάκριτος,θα έλεγα ότι τα πάντα είναι θέμα του πόσα πλήρωσες τελικά - και αντιμετωπίζοντάς το ως περίπτωση ανταλλακτικών.

Αν έδωσες λίγα χρήματα,δε βαριέσαι !

Αν έδωσες αρκετά-πολλά,είναι κρίμα και την επόμενη φορά θα είσαι σημαντικά πιο προσεκτικός φαντάζομαι...
 
Στο χέρι σου είναι να το κάνεις κουκλί όπως του αξίζει. Εξάλλου μην ξεχνάς ότι το εσωτερικό του μετράει κ απ'ότι βλέπω όλα είναι in place. Καλορίζικος ;)
 
Mε επιμελη, λεπτομερη και σωστη δουλεια εχεις την τελεια δικαιολογια να δημιουργησεις εναν λευκο 6128 (καμια σχεση με plus). Το οτι ειναι λειτουργικα ενταξει ειναι το μεγαλυτερο ατου, οποτε δωσε ολη την προσοχη στο να φτιαξεις κατι μοναδικο. Παρε τις γρατζουνιες (και κολλες αν διακρινω καλα στο drive) με ψιλο γυαλοχαρτο και λιμα και αφησε την φαντασια σου ελευθερη.. ;)

Τωρα που το βλεπω.. και σε Van Halen εκδοση δεν θα ηταν καθολου ασχημος!! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι χαρακιές επουλωνονται εύκολα. Με γυαλόχαρτο και πολύ μα πάρα πολύ υπομονή, θα γίνει τσίλικο.

Χοντρό γυαλόχαρτο στην αρχή για να καλύψεις τις χαρακιές και έπειτα πολύ λεπτό για να το λειάνεις.

Μετά ακολούθησε τη συμβουλή του Phil. Βάψτο με ειδικό σπρέυ για πλαστικά (είναι πλαστικό βάφεται πανεύκολα) ότι χρώμα θες εσύ.

Χρώματα θα βρεις από πολλές μάρκες στην αγορά (Crylon is the best anyway) και μπορείς να διαβάσεις άπειρα άρθρα στο internet σχετικά με το θέμα.

Άλλαξε τα led με μπλε και γενικά δώσε τη δική σου πινελιά στο μηχάνημα, όπως έπρεπε να την είχε δώσει ο Σουηδός. Για τα σουηδικά, άλλαξε τις rom με αγγλικές.

Εναλλακτικά βρες ένα καμμένο 6128, άλλαξε πλαστικά και mobos και φυσικά roms και είσαι τζιτζί!!!!!!!!!!!!!!
 
νυχτεριδες και αραχνες γλυκια μου...

08052009233.jpg


08052009234.jpg


08052009235.jpg


08052009236.jpg


08052009237.jpg


08052009237.jpg


08052009238.jpg


08052009239.jpg
 
Καλα, ο Σουηδος ειναι για πολλες μπατσες! Τι στα κομματια εκανε με το σασι, μπαλα επαιζε με αυτο και στην φωτια το εβαζε?!

Ολα τα αλλα ειναι ενταξει παντως, και με λιγο καθαρισμα θα ειναι καινουρια. Το σασι θα φτιαχτει αλλα θα χρειαστει ΠΟΛΥ υπομονη την οποια ελπιζω να διαθετεις..

Το Pacman ειπαμε δεν το χρειαζεσαι ετσι?! ;)
 
phil_vr είπε:
Καλα, ο Σουηδος ειναι για πολλες μπατσες! Τι στα κομματια εκανε με το σασι, μπαλα επαιζε με αυτο και στην φωτια το εβαζε?!
ε ειπαμε... ηθελε να ξεχωριζει...

phil_vr είπε:
Ολα τα αλλα ειναι ενταξει παντως, και με λιγο καθαρισμα θα ειναι καινουρια. Το σασι θα φτιαχτει αλλα θα χρειαστει ΠΟΛΥ υπομονη την οποια ελπιζω να διαθετεις..
δεν το βλεπω για καθαρισμα...μαλλον για πεταμα το κοβω το σασι... η μεμβρανη με προβληματιζει που εχει παρει σαβουρες μεσα... μαλλον κοκα κολα. ακομα ειναι νωπο :(

phil_vr είπε:
Το Pacman ειπαμε δεν το χρειαζεσαι ετσι?! ;)
ΑχΑχαΧαΧΑΧαΧαχΑΧαΧαχΑΧΑ...
 
Το πληκτρολόγιο φαίνεται μια χαρά. Αν και δεν μπορώ να διακρίνω λεπτομέρειες από τις φωτό σου (και είμαι και με 10'' οθόνη τώρα) , δεν βλέπω να λείπει τίποτε.

Το καπάκι είναι το ζόρι. Είναι καλυμμένο με κάποιο είδος ντύματος ή οι χαρακιές είναι μέσα στο πλαστικό;

Για το κάλυμμα του drive ψάξε μια το net και βρες το image που έχει πάνω. Μπορείς να το τυπώσεις σε ειδικό κατάστημα σε χαρτί - αλουμίνιο (σαν και τα ταμπελάκια που έχουν οι κονσόλες από κάτω για παράδειγμα το DC) αυτοκόλλητο και να το κολλήσεις με προσοχή στο σημείο του παλιού.

Περιμένω να δω τι θα κάνεις και, φυσικά, το αποτέλεσμα.
 
Pooky είπε:
Περιμένω να δω τι θα κάνεις και, φυσικά, το αποτέλεσμα.
Το πρωτο πραγμα που θελω να δω ειναι αν δουλευει το drive... σε λιγο ιεναι ετοιμο... η πλακετα του ειχε κοκα κολα καθως και οοοοοολο το υπολοιπο μηχανημα :cry: και κλασσικα ηθελε λαδωμα και αλλο ιμαντα. για να δουμε... για κουτι, εχω μια μοντα στο μυαλο μου... :sealed:
 
Ρε συ Ethaniel πόσο πλήρωσες για το μηχάνημα; Ελπίζω ο παλαβός πωλητής να μη σου χρέωσε το αναψυκτικό έξτρα...........
 
20...

να και το 3αρι... που φυσικα δεν δουλευει... ΑΛΛΑ μου βγαζει οτι παει να διαβασει το Α:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=d5ns1kjACL4]YouTube - 08052009005
 
20, μόνο για τη πλακέτα και ένα πληκτρολόγιο που λειτουργεί είναι πολύ καλά. Σε τέτοια τιμή μη περίμενες και τίποτε καλύτερο!
 
αποφασισα να ανοιξω τη μεμβρανη στα 2... εχει λαδια μεσα :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />

να δω τι αλλο θα βρω μεσα... μονο ποντικοκου!$#!@ δεν βρηκα ακομα. εστια μολυνσης ειναι... ΕΛΕΟΣ
 
Ethaniel είπε:
να δω τι αλλο θα βρω μεσα... μονο ποντικοκου!$#!@ δεν βρηκα ακομα. εστια μολυνσης ειναι... ΕΛΕΟΣ
Sοrry τώρα,αλλά.......... :rofl: :rofl:

Δε μπόρεσα να κρατηθώ !!! :D :D

Εντάξει,τουλάχιστον έδωσες μόλις 20 ευρώ... ;)
 
Θέλει πολύυυυυυυυ δουλειά το μηχανάκι για να επανέλθει. Ρε που στα κομμάτια το είχε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης του;
 
Pooky είπε:
Θέλει πολύυυυυυυυ δουλειά το μηχανάκι για να επανέλθει. Ρε που στα κομμάτια το είχε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης του;
δεν εχω καν στο μυαλο μου να το φερω σε καλη κατασταση... σε λαδοκολα να το τυλιξω, πιο ομορφο θα ειναι. το πηρα για ανταλλακτικα... κανα drive, καμια μεμβρανη, κανα τσιπακι... τετοια πραματα αλλα και παλι δεν ηξερα οτι ηταν σε τετοιο χαλι.
 
Πάντως πραγματικά τα κατάφερε να ξεχωρίζει... δεν έχω ξαναδεί ποτέ μηχάνημα σε χειρότερη κατάσταση απο αυτό!
 
Πίσω
Μπλουζα