8 Χρόνια RetroManiax! Πόσο καλά νομίζετε ότι το ξέρετε?

D@redevil

Retired Admin
Joined
31 Οκτ 2008
Μηνύματα
8.888
Αντιδράσεις
580
Κι επειδή δε θα μπορούσαμε να τη βγάλουμε ξεροσφύρι με το ποιηματάκι του Wally (Κάλαντα Φώτων - retromaniax remix: http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?27254 ), είπαμε να κάνουμε κι ένα τεστάκι, να δούμε πόσο καλά ξέρετε (ή νομίζετε ότι ξέρετε!) το φόρουμ και τα μέλη του! :)

Κι επειδή λίγα πράγματα ακονίζουν το μυαλό όπως ένα σταυρόλεξο, είπαμε να ετοιμάσουμε κάτι για δυνατούς λύτες!

Οι όροι:

α) Προσπαθείτε να λύσετε όσο περισσότερο μπορείτε.

β) Αν θέλετε βοήθεια, το ποστάρετε εδώ. Όσοι απαντάνε, να κάνουν χρήση του spoiler tag, όπως φαίνεται εδώ:

[noparse]

απάντηση
[/noparse]

για να μη "χαλάσουν" το παιχνίδι στους υπόλοιπους.

γ) Αύριο το βράδυ θα αναρτηθεί η λύση σε screenshot!

δ) Όσοι το λύσατε, μπορείτε να δώσετε ιδέες για το ....επόμενο φυσικά! :)

Υποδείξεις:

1) Όλα τα nicknames που αναζητούνται είναι με ελληνικούς χαρακτήρες μόνο. Σε περίπτωση που δεν το γράφει, να το έχετε κατά νου!

2) Όλα τα nicknames που έχουν αριθμούς ή κάτω παύλες, θα γράφονται χωρίς αυτά.

3) Όπου χρειάζεται αριθμητικό, το γράφετε ολογράφως!

4) Αν η απάντηση είναι δυο λέξεις, τότε τις γράφετε κολλητά - χωρίς κενό μεταξύ τους.

5) Κάνετε κλικ πάνω σε μια λέξη, για να σας δώσει το κείμενο υπόδειξης. Πληκτρολογείτε την απάντηση και πατάτε το ΟΚ!

Προσοχή στην ορθογραφία! ;)

Είστε έτοιμοι? Ωραία!

Ξεχάσαμε τίποτα? Α! Ναι! Το link για το σταυρόλεξο!

ΧΡΟΝΙΑ ΜΑΣ ΠΟΛΛΑ!!! :hurrah:

Όσοι έχετε πρόβλημα με την εμφάνιση των Ελληνικών, αλλάξτε το encoding του browser σε ISO-8897-7 ή Windows-1253
 
καποιος μπηκε 2 φορες ή ειναi ιδεα μου :p εκτος κι αν λογω της "μουσουδας" του πιανει διπλη θεση
 
Χρονια πολλα!!!!Να τα κατοστησει το site να το βλεπουν και τα εγγονια μας!!! :)
 
Εμ, ναι, ο μυρμηγκοφάγος (αυτός ο απαίσιος μπλε άσχετος τυπος που αγοράζει PS4 και ακόμα να το ανοίξει) εχει εγγραφεί με 3 Α όχι 4 ;) . Επίσης στο σημείο που λέει πόσες κατηγορίες χρηστών υπαρχουν, το ΜΙΑ δεν είναι το σωστό ενώ θα έπρεπε (μόνο μία: Rygar). Κατά τα αλλα, σας βαρέθηκα, φεβγω, πάω αλλού, σε άλλα φόρα, με πιο...ώριμα παιδιά ;) :D

EDIT

D@redevil είπε:
1) Όλα τα nicknames που αναζητούνται είναι με ελληνικούς χαρακτήρες μόνο. Σε περίπτωση που δεν το γράφει, να το έχετε κατά νου!
Οκ σόρι, με βάση αυτό, ο μυρμηγκοφάγος ταιριάζει εκεί, βαράτε με :D

Α δε μπαίζω! Ο Γουώλης δε λέγεται Γουώλης;;; Πώς λέγεται; Τί μας κρύβετε τόσα χρόνια; Ποιοί είστε; Είστε μυστική υπηρεσία; Κι ο shock ποιός είναι;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παω να το λυσω αυτο και Ριγανη αν παψεις να μιλας θα σου φτιαξω ενα δικο σου με ολα τα κουτακια να γραφουν Rygar μεσα.


 
Εγώ το έλυσα παντως και πρέπει να δώσω τα εύσημα σ'αυτόν που έγραψε τον κώδικα για το κουμπί Solve. Λειτουργεί πολύ καλά.
 
εγω πάλι δεν βλέπω τιποτα, μονο ένα σταυρολεξο αδειο χωρις ερωτησεις :xm:
 
Κανεις κλικ σε ενα κουτάκι και σου επισημαίνει με αλλαγή χρώματος, οριζοντίως ή καθέτως, ολη τη λεξη που πρέπει να συμπληρώσεις.
 
Με παιδεψε λιγο ο μασελας απο πανω... :D ...αλλα το ελυσα!!!!!! :d@redevil

Παιρνω κανα δωρακι?:what:
 
Απίθανο!

Σπύροοοοοο..... Είσαι το αρνητικό μου, τι να κάνουμε! :D

Νάστε'καλά παιδιά!
 
πολυχρονο ρετρομανιαξ!!να σε χαιρομαστε και να μεγαλωνεις συνεχως σε θεματα,ποστς,εγγραφες και κυριως σε ενεργα μελη :)

ΥΓ: Μαριανα πολυ ωραιο το σταυρολεξο που μας εφτιαξες :clap: :clap:

ομολογω : πηρα 6 φορες τη "βοηθεια" για να το λυσω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ καλό!!!! Μπράβο Μαριάννα!!! Χρόνια μας πολλά!
 
Δεν μπόρεσα να λύσω σχεδόν τιποτα, αν τελειωσουν τα :D παιδιά , βαλτε απαντησεις :D ,ε χω κάνει απουσιες μου φαινεται
 
Πολυ καλο! Μπραβο Μαριανα.

Δυστυχως εκτος απο τον εαυτο μου(το νικ μου) και 5-6 ακομα απαντησεις, δυσκολευτηκα.

Εχω δικαιολογια ομως, δεν παρακολουθω τις ρετροτεχνολογιες. #)

Μαριανα υπαρχει τροπος να βρεις ποιος το ελυσε πιο γρηγορα?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χαίρομαι που σας άρεσε! :flower:

Όχι, δεν υπάρχει τρόπος από τον κώδικα (όχι για τώρα τουλάχιστον - την επόμενη φορά, μπορεί να γράψω κάτι που να κρατάει στατιστικά και να το ενσωματώσω στο προγραμματάκι!).

Η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα να σας δυσκολέψει! #) Απλά να περάσετε ευχάριστα ένα πεντάλεπτο!

Το βραδάκι θα πέσουν οι λύσεις!

:thanx2: for playing!
 
Πολύ ωραία ιδέα Μαριάνα, Μπράβο! Αν και μάλλον τα έκανα θάλασσα... :D
 
Φοβερο το σταυρολεξο και βρηκα τα περισσοτερα μπορω να πω :award:
 
Μετά από 5 solve και αρκετό ψάξιμο εδώ (with a little help from my friend, retromaniax) το έλυσα!!! :p

Χρόνια πολλά retromaniax! Να τα χιλιάσεις!!!

:clap: :bow:

Πλάκα πλάκα, πριν 2-3 μέρες είχα κι εγώ γενέθλια. Έγινα 3 ετών στο retromaniax!

Επίσης

με τιμά η αναφορά στο σταυρόλεξο! Να 'σαι καλά Μαριάννα! :p
 
:bow:

εγω που καπου μπερδεψα τον ΑαρντβαρΚ με την ΚατεριναΚ (9 γραμματα και οι 2 και τελειωνουν σε K ) προς στιγμη, ποσες μερες/μηνες ban πρεπει να φαω
 
Αναμένουμε και άλλα εορταστικά... :)
 
Πίσω
Μπλουζα