80's διακοσμητική λάμπα με οπτικές ίνες [Fiber Optic Centerpiece]

Stratulator

ΠαρταΟλας
Joined
1 Σεπ 2010
Μηνύματα
1.578
Αντιδράσεις
1.631
Το εβλεπα σε πολλα σπιτια,αλλα, και σε νυχτερινα μαγαζια σε διαφορες παραλλαγες και να αλλαζει πολλα χρωματα!... 24960.jpg24961.jpg24962.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το εχω βρει Fiber Optic Centerpiece

Μικρος οταν εβλεπα τετοια στα σπιτια, ενθουσιαζομουν
 
Αυτο μου αρεσε παρα πολυ!!!!!! Θυμαμαι ειχα παρει παλια ενα τετοιο πολυχρωμο απο ενα τσιρκο που ειχα παει!!!! :)
 
Ευχαριστω Rakeesh!!! :thumbup: Να και ενα απο τα κανονικα!...(η φωτο ειναι απο το Net).
picture.php
 
ναι ηταν μοδα τοτε..και εδω και 1-2 χρονια γυριζουν στη μοδα δειλα δειλα σε χριστουγεννιατικα δεντρα...
 
όντως ήταν εντυπωσιακό...Βέβαια η μάνα μου δεν ήθελε ούτε κατά διάνοια να βάλλουμε κάτι τέτοιο στο σαλόνι μας, γιατί από τότε το θεωρούσε "κίτσ".
 
Πολυ μπροστα ήταν ;)

Είναι τοσο ομορφα που προσωπικά ποτέ δεν τα θεώρησα κιτς
 
Παιδιά,κάτι τέτοια φωτιστικά τα θυμάστε (λάμπες με οπτικές ίνες)?Δεν υπήρχε σπίτι που να είχα πάει και να μην υπήρχαν...Μπορούσα να τα χαζεύω ώρες!

DSC00520.JPG

wif 2 fiber2.jpg

Fiber-Optic-Light-HY0083-.jpg
 
Καλώς μας ήρθες!

Τα μηνύματα μεταφέρθηκαν στο σωστό θέμα (thnx Stratulator! ;) ).

Συνέχεια εδώ! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ είμαι της δεκαετίας του 90 αλλά όλα τα ξαδέρφια μου είναι μεγαλύτερα (του 70 και 80) και όπως ήταν το λογικό της εποχής είχα κληρονομήσει -ως η μικρότερη- όλα τα ρούχα,παιχνίδια κλπ αλλά έχω και παρόμοια βιώματα.Αυτή τη λάμπα λοιπόν την είχε μια από τις θείες μου κι αν τύχαινε να βραδιαζόμουνα στο σπίτι της,σβήναμε με την ξαδέρφη μου όλα τα φώτα του δωματίου για κανα μισάωρο και τη χαζεύαμε προσπαθώντας να μαντέψουμε ποιό θα είναι το επόμενο χρώμα που θα πάρει!
 
εγω θυμαμαι και κατι διακοσμητικα σε πιο "πλουσια" σπιτια που ειχαν στη μεση ενα αγαλμα ,και γυρω γυρω πετονιες που οταν εβαζες την πριζα τη συσκευη κατι σαν λαδι ετρεχε απο τις πετονιες.αν θυμαμαι καλα.
 
εχω δει τετοιο διακοσμητικο με οπτικες ινες σε φιλικο σπιτι...ειναι εντυπωσιακο, δεν γνωριζα οτι προερχεται απο τη δεκαετια του 80...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δε θυμαμαι αν το ειχα αναφερει πριν, αλλα απο ενα πωλητη του δρομου ειχαμε παρει ενα τετοιο χειρός, με μπαταρια. Ηταν πιο πολυ παιχνιδι βεβαια παρα φωτιστικό ή διακοσμιτικό. Παντως μου αρεσανε πολυ οι αποχρωσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mακάρι να έβρισκα και τώρα τέτοιες λάμπες, είναι τόσο όμορφες. Όταν γυρνούσαν ανάμεσα στο μπλε και το μωβ ήταν τα αγαπημένα μου χρώμματα. Είχα μία στο κωμωδίνο μου και μου άρεσε που έβλεπα όλο το δωμάτιο να φωτίζεται χρωμματιστά στο σκοτάδι.
 
Τι μου θυμίσατε...

Να ξέρατε ποσες φορες πιτσιρικάς έχω αποκοιμηθεί κοιτώντας τις χρωματικές αποχρώσεις που έβγαζαν αυτά τα εκπληκτικά φωτιστικά με τις οπτικές ίνες!
 
Crimson Moonlight είπε:
Mακάρι να έβρισκα και τώρα τέτοιες λάμπες, είναι τόσο όμορφες. Όταν γυρνούσαν ανάμεσα στο μπλε και το μωβ ήταν τα αγαπημένα μου χρώμματα. Είχα μία στο κωμωδίνο μου και μου άρεσε που έβλεπα όλο το δωμάτιο να φωτίζεται χρωμματιστά στο σκοτάδι.
Βρηκα στο amazon για ~20? μαζι με τα εξοδα αποστολης!
 
freaktmp είπε:
Βρηκα στο amazon για ~20? μαζι με τα εξοδα αποστολης!
Νά, κάτι τέτοια με κάνουν ν΄αναρρωτιέμαι γιατί δεν έχω μπεί ακόμα στην ηλεκτρονική αγορά!

 


Να προσθέσω ότι είχα και αρκετούς φακούς με τέτοια λαμπάκια που τα κέρδιζα στη σκοποβολή στο λούνα πάρκ!
 
Είχα φέρει σε συγγενείς τέτοιες λάμπες στις αρχές των '80ς, δεν ξέρω αν τις έχουν ακόμα. Μερικοί μοντελιστές χρησιμοποιούν τις οπτικές ίνες για φωτισμό των μοντέλων (πίνακας οργάνων, διαστημόπλοιο κλπ). Το αποτέλεσμα είναι φανταστικό!
 
Πίσω
Μπλουζα