80's επαγγελματικός προσανατολισμός

leykh

RetroActive
Joined
7 Ιαν 2010
Μηνύματα
323
Αντιδράσεις
32
θυμάμαι στο Γυμνάσιο, τα κορίτσια που δεν ήθελαν να συνεχίσουν στο Λύκειο, πήγαιναν ή στην σχολή κομμωτικής Αμάραντος, ή στην Παν Σικ για μοντελίστ! Και οι δύο σχολες υπάρχουν ακόμη.

logoinside.gif


ΟΙ ΠΕΡΙΖΗΤHΤΟΙ ΣΠΟΥΔΑΖΟΥΝ ΣΤΗΝ PAN SIK

297_img.jpg


θυμάστε καμμιά άλλη σχολή της εποχής?
 
Αχ το Παν σικ. Ακομα δεν ξερω που κολαει αυτο το παραξενο φουσκωμενο παντελονι στο λογοτυπο ;)
 
Rakeesh είπε:
Αχ το Παν σικ. Ακομα δεν ξερω που κολαει αυτο το παραξενο φουσκωμενο παντελονι στο λογοτυπο ;)
έχουν κρατήσει το ρετρό λογότυπο τους ακόμη!Όπως και ο Αμάραντος με τα ανεμοδαρμένα μαλλιά! :D
 
Κομμωτικη ηταν η λυση για κοριτσια που "δεν παιρναν τα γραμματα", στην πορεια βεβαια πολλες βγηκαν κερδισμενες απο αυτη την επιλογη ;) .

Για τα αγορια ηταν παντα το τεχνικο λυκειο και οι τεχνικες σχολές.
 
Rakeesh είπε:
Αχ το Παν σικ. Ακομα δεν ξερω που κολαει αυτο το παραξενο φουσκωμενο παντελονι στο λογοτυπο ;)
Τώρα που το είδα αφηρημένα, μάλλον η φιγούρα της γυναίκας ίσως να έχει πάρει τη μορφή ψαλιδιού ραπτικής...
 
Στο ίδιο μοτίβο με τον "Αμάραντο" ήταν και η "ΚΑΜΕΡ" !

Είχε γραφτεί μιά φίλη μου που δεν τα πήγαινε καλά με το σχολείο και ήμουν το πειραματόζωό της. #)

Τι αλεύρια με νερά είχα στο κεφάλι μου δε λέγεται... Ιδίως όταν προσπαθούσε να μάθει περμανάντ είχα δεινοπαθήσει... :(
 
Δεν πλήρωνες όμως!!!!!!!

Κάτι είναι και αυτό!!!!!
 
Οι περισσότεροι ήθελαν να μπουν σε σχολές για να γίνουν πολιτικοί μηχανικοί και καθηγητές γιατί τότε είχε πέραση, ίματζ και φράγκα. Αλλά και επαγγέλματα όπως χημικός και γεωπόνος είχαν πέραση γιατί τότε ο κόσμος δεν ήξερε και ψάρωνε επειδή ήταν "εξωτικά". Μετά όπως αποδείχτηκε ήταν άνθρακες ο θησαυρός, μόνο όσοι είχαν χρήμα οικογενειακό επιβίωσαν. Οι υπόλοιποι 95% έπιασαν τα τέσσερα σημεία του ορίζοντα.
 
Θυμαμαι τη κλασικη διαφημιση των Constantinou Computer Studies που βρισκοταν σε καθε τευχος του Pixel.

Πηγε ποτε εκει κανεις? Υπαρχει ακομα αραγε?

picture.php
 
pooky(1) είπε:
Δεν πλήρωνες όμως!!!!!!!
Κάτι είναι και αυτό!!!!!

Δε μου έκανε στ΄αλήθεια περμανάντ... :(

Κάτι σαν simulation-περμανάντ :p ήταν με αλεύρια, κοκκαλάκια και αλουμινόχαρτα προκειμένου να κάνει γρηγορότερα το τύλιγμα...
 
Η μαμα μου πηγε στην didacta να μαθει γραφομηχανη και τελικα διοριστηκε στο δημοσιο ως δακτυλογραφος. Υπαρχει ακομα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η μαμα μου πηγε στην didacta να μαθει γραφομηχανη και τελικα διοριστηκε στο δημοσιο ως δακτυλογραφος. Υπαρχει ακομα!
Ναι, γιατί η δακτυλογράφηση σε εκείνες τις γραφομηχανές τις χειροκίνητες ήταν βαριά δουλειά παιδιά. πολύ κούραση, χτύπαγες τα δάχτυλά σου και ούτε backspace ούτε τίποτα... καρμπόν κι αν έκανες λάθος ξανά. γι' αυτό ήταν επάγγελμα σκέτο χωρίς άλλα καθήκοντα.
 
Πίσω
Μπλουζα